Scholar
 

فال حافظ

-_ !News _-

به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از ایسنا، پرونده‌ی «طب سنتی در ایران» در هشتمین اجلاس کمیته‌ی میراث ناملموس یونسکو که در باکو (جمهوری آذربایجان) در حال برگزاری است بررسی شد و به‌دلیل نیاز به انجام اصلاحات، در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت نرسید.

براساس اعلام، کلیت پرونده‌ی طب سنتی ایران پذیرفته شده است، اما به شرطی این پرونده در فهرست میراث ناملموس جهانی به ثبت می‌رسد که سال آینده اصلاحاتی روی آن انجام شود.

کشورها هر سال، فقط یک پرونده را برای ثبت در فهرست میراث ناملموس یونسکو می‌توانند پیشنهاد دهند و تنها سهمیه‌ی کشور ما برای سال 92 پرونده‌ی «طب سنتی ایران» بود؛ اما کارشناسان یونسکو در مرحله‌ی بررسی پیش از صدور رأی نهایی، روی آن مهر «مرجوع» زده‌اند و همین موضوع سبب شد تا از اواخر آبان‌ماه و با اعلام این خبر، بسیاری شانس این اثر را برای ثبت شدن در فهرست یونسکو بسیار کم بدانند.

هشتمین اجلاس سالانه‌ی کمیته‌ی میراث ناملموس سازمان یونسکو با حضور حدود 600 نماینده از 95 کشور جهان از 11 آذرماه در پایتخت جمهوری آذربایجان آغاز شد


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه نوزدهم آذر ۱۳۹۲ توسط soleymani
نوشته شده در تاريخ جمعه پانزدهم آذر ۱۳۹۲ توسط soleymani
بر روی این کره خاکی تعداد زیادی دریاچه وجود دارند، دریاچه های زیبایی که سالانه میزبان تعداد زیادی از گردشگران و علاقه مندان به ورزش های آبی یا ماهیگری هستند. با توجه به تعداد زیاد دریاچه های دنیا انتخاب یکی از این دریاچه ها کار اسانی نیست اما ما در این مطلب 10 دریاچه ی زیبای دنیا را به شما معرفی می کنیم:

1- دریاچه ی تورکانا ، اتیوپی، کنیا :
دریاچه ی تورکانا در میان شکاف دره ی بزرگ کنیا قرار دارد و چهارمین دریاچه ی قلیایی جهان است. این دریاچه یکی از زیباترین مناطق برای عکس برداری است چرا که جزیره ی مرکزی جایی که است که بخار حاصل از فرآیند تبخیر از آن بلند می شود ، قسمت دیگی از این دریاچه دریاچه ی نمک است.


2- دریاچه ی توبا ، اندونزی :
این دریاچه ی زیبا که در نزدیکی دهانه ی آتشفشان سوماترا قرار دارد به عنوان بزرگترین دریاچه ی باقی مانده از آتشفشان جهان شناخته می شود . کوه هایی که در اطراف این دریاچه قرار دارند همگی آتشفشانی هستند و قسمت هایی از آن ها توسط سنگ های مذاب آتشفشان به وجود آمده اند.

\

3- دریاچه تاهوئه ، آمریکا :
این دریاچه ی زیبا که در میان قله ی بلند کوهستان قرار دارد به عنوان بزرگترین دریاچه ی آب تازه(روان) در آمریکای شمالی شناخته می شود و دارای یک اکوسیستم قوی است. این دریاچه به عنوان یکی از مشهورترین محل های تجمع آمریکا شناخته می شود .


4- دریاچه ی بایکال ، روسیه :
این دریاچه ی زیبا بزرگترین و قدیمی ترین دریاچه ی یخچال طبیعی در جهان است. این دریاچه که به آن لقب "مروارید سیبری" داده اند در میان دره ای زیبا با مناظری باور نکردنی قرار دارد. به دلیل وسعت زیاد بایکال بعضی آن را با نام "دریای شمال" نیز می شناسند.

5- دریاچه ی اوهرید ، آلبانی، مقدونیه :
این دریاچه ی زیبا به عنوان عمیق ترین دریاچه ی کوه های بالکان شناخته می شود و به دلیل وجود اکوسیستم منحصر بفردی که دارد در فهرست آثار یونسکو نیز ثبت شده است. این دریاچه در مرز میان کشورهای آلبانی و مغدونیه قرار دارد.

6- دریاچه ی بیوا ، ژاپن :
این دریاچه که به عنوان بزرگترین دریاچه ی آب پاک (روان) ژاپن شناخته می شود مکانی است که زیبایی و سنت ها با هم جمع می شوند و محیط زیبایی خلق می کنند. در ادبیات ژاپن این دریاچه اهمیت زیادی دارد چرا که الهام بخش تعداد زیادی از شاعران ژاپنی بوده و است. این دریاچه از لحاظ تاریخی نیز اهمیت دارد و بخشی از فرهنگ ژاپن به حساب می اید.


7- دریاچه ی تِشِک پوک ، آمریکا :
این دریاچه یکی از آبی ترین و پاک ترین دریاچه های آمریکاست اما متاسفانه در سال های اخیر آب های الوده دریا به این دریاچه وارد شده اند و اکوسیستم منطقه را دچار اختلال کرده اند. دلیل این اتفاق گرم شدن کره ی زمین و بدنبال آن ذوب شدن یخچال های قطبی است. اما با این حال دریاچع ی تشک پوک هنوز یکی از زیباترین دریاچه های جهان است وهر سال میزبان تعداد زیادی گردشگر از سراسر جهان است.


8- دریاچه ی آتیتلان ، گواتمالا :
دریاچه ی آتیتلان که به عنوان عمیق ترین دریاچه در آمریکای جنوبی شناخته می شود در دامنه ی سه آتشفشان مختلف قرار دارد. به دلیل آب آبی رنگ و پاک دریاچه تصویر آسمان در آن منعکس می شود و یکی از زیباترین مناظر عکاسی را پدید می آورد. این دریاچه در پارک ملی گواتمالا قرار دارد.


9- دریاچه ی مالاوی ، مالاوی، تانزانیا، موزامبیک :
این دریاچه ی زیبا به دلیل وسعت و مکانی که در آن قرار دارد بین سه کشور تانزانیا، موزامبیک و مالاوی قرار دارد. متاسفانه به دلیل مشاجراتی که بین این سه کشور است دریاچه ی مالاوی به عنوان یکی از آثار ثبت شده در فهرست یونسکو آن طور که باید میزبان گردشگران نیست اما با این حال یکی از زیباترین دریاچه های جهان است. این دریاچه زیست گاه تعداد زیادی از ماهیان کمیاب سیکیلد است که در آب های شیرین زندگی می کنند.


10- دریاچه ی تی تی کاکا ، بولیوی، پرو :
این دریاچه که بزرگترین دریاچه ی آمریکای جنوبی است به عنوان پر ارتفاع ترین دریاچه از سطح دریا در جهان نیز شناخته می شود. در مورد این دریاچه افسانه های زیادی وجود دارد که مردم محلی به آن ها اعتقاد دارند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه نهم آذر ۱۳۹۲ توسط soleymani

چاپ

Imageراههاي تشخيص عسل طبيعي از تقلبي

 عسل به شهد گل ها اطلاق مي شود كه زنبور عسل پس از تغذيه از گياهان مختلف، آن را ساخته باشد. به بيان ديگرعسل ماده شيرين و غليظي است ....

راههاي تشخيص عسل طبيعي از تقلبي

عسل به شهد گل ها اطلاق مي شود كه زنبور عسل پس از تغذيه از گياهان مختلف، آن را ساخته باشد. به بيان ديگرعسل ماده شيرين و غليظي است كه توسط زنبوران عسل از شهد گل ها جمع آوري شده و تغيير شكل مي يابد و سپس در داخل سلول هاي مومي كندو ذخيره مي شود.
زنبوران عسل داراي نيروي ذاتي هستند كه گل هاي مفيد را از غير مفيد تشخيص مي دهند. آنها با علاقه فراوان سراغ تمام گياهان طبي و گل هاي شفابخش مي روند و عصاره آنها را گرفته و به بهترين شكل در اختيار ما قرار مي دهند.

اين عسل كاملاً طبيعي و سرشار از مواد غذايي و حيات بخش بوده و مي تواند تمام نيازهاي غذايي را برطرف كند، زيرا زنبور تمام املاح و ويتامين هاي موجود در گل را به شكل عسل مي پروراند و آن را قابل جذب در خون مي سازد.

از طرفي كيفيت عسل طبيعي چندين برابر بيشتر از عسل مصنوعي است كه زنبور با آب و شكر تغذيه مي شود.

2- عسل تقلبي

هر گونه تغييري در عسل مانند افزودن يك سري مواد به آن، تقلب محسوب مي شود. به طور كلي عسل تقلبي به دو روش تهيه و در سطح جامعه توزيع مي شود.

الف) بخشي از عسل، تقلبي است

- با كمك زنبور

- بدون كمك زنبور

ب) عسل صد در صد تقلبي است

در اين روش عسل 100 درصد مصنوعي بوده و از شيره ميوه هايي مانند خرما، توت و غيره يا از مواد گلوكزي (شربت قند)، مواد نشاسته اي و ... ساخته مي شود كه اين عسل ها به هيچ وجه عطر و طعم عسل واقعي را ندارند.

عسل هاي مصنوعي تهيه شده از شيره ميوه ها، داراي مواد و تركيباتي مشابه عسل طبيعي هستند كه از تغليظ آب ميوه ها به طريق مصنوعي و صنعتي به دست آمده اند.

اين نوع عسل، بدون دخالت زنبور، از قند، نيشكر و ميوه هاي شيرين مانند خربزه، هندوانه، كدو تنبل و خرما توليد مي شوند. اين روش در ايران متداول نبوده، ولي در بعضي از كشورها مرسوم است.

استانداردهاي عسل:استانداردهاي عسل از كشوري به كشور ديگر متفاوت است كه آنها را مي توان در استخراج، عسل شكرك زده، عسل شان، شان با قاب كم عمق، بريده شده و يا كل شان عسل در نظر گرفت. ساير مواردي كه در تهيه و توليد عسل اهميت دارند، ميزان قند، ميزان رطوبت، طعم ، رنگ و عطر عسل مي باشد.
گاهي اوقات در توزيع و فروش عسل مواردي چون: يكنواختي رنگ، پاكيزگي برش، ظاهر شان و نحوه چينش و يكنواختي وزن نيز ذكر شده است.

راه هاي تشخيص عسل طبيعي:1- فروشگاه هاي معتبرآسان ترين روش تشخيص عسل طبيعي، خريد از فروشگاه ها و اشخاص معتبر مي باشد كه شما از سابقه فعاليت آنها در زنبورداري و يا تهيه و فروش عسل مطلع هستيد.
2- ميزان رطوبتبرخي افراد، ميزان رطوبت عسل را به وسيله برگرداندن شيشه عسل و سرعت بالا و پايين رفتن حباب داخل شيشه، و برخي به وسيله ميزان كش آمدن عسل اندازه گيري مي كنند، ولي بايد توجه داشت كه اين روش ها دقيق و مطمئن نيستند.
3- ميزان تخمير شدنتمام عسل ها حاوي مخمرهاي خوراكي بي ضرر براي انسان مي باشند.
بايد توجه كرد كه عسل در زمستان به دليل سرماي زير 11 درجه تخمير نمي شود. البته نگهداري عسل در دماي 38 درجه سانتي گراد نيز مي تواند از تخمير آن جلوگيري كند، ولي در دراز مدت به كيفيت عسل صدمه مي زند، زيرا حرارت بالا كيفيت عسل را از بين مي برد.
عسل با رطوبت بيش از 17 درصد بيشتر در معرض تخمير مي باشد. بعد از شكرك زدن، درصد تخمير عسل افزايش مي يابد.
تخمير شدن مختص عسل هاي بسته بندي شده و صاف شده نيست، بلكه اگر شرايط مناسب باشد، عسل "شان" نيز تخمير مي شود.
4- مزه كردنعسل طبيعي، علاوه بر شيريني خاص، داراي مزه و طعم ويژه اي است كه فقط در عسل وجود دارد و عسل هاي مصنوعي فاقد اين نوع مزه مي باشند. لذا افراد مي توانند با مصرف زياد و توجه دقيق به درجه خلوص عسل، حتي نوع عسل را از نظر گياه مورد مصرف زنبور تعيين كنند، زيرا هر گياه مزه خاصي به عسل مي دهد.
بايد توجه داشت كه عسل مصنوعي بيشتر مزه شيريني شكر مي دهد تا مزه خالص عسل.

5- عطر و بوي طبيعياگر درپوش عسل مدتي بسته باشد، هنگام باز كردن درپوش حتماً بو و رايحه قوي و مطبوع عسل طبيعي را مي توانيد استشمام كنيد.

6- سرعت حل شدن در آباگر عسل را داخل ليوان محتوي آب بريزيد، چنانچه به صورت عمودي وارد ليوان پر از آب شده و در ته آن جمع شود و به سرعت حل نگردد، عسل مطلوبي است، ولي اگر عسل هنگام ريختن، در آب حل شود، از مطلوبيت و خلوص كمتر و رطوبت بالاتري برخوردار است.
با اين وجود، هر يك از روش هاي فوق به تنهايي نمي تواند خالص بودن عسل را ثابت كند.
در اين روش به وسيله تغذيه مصنوعي زنبوران با شربت قند و آبميوه ها يا استفاده از عسلك، عسل مصنوعي يا تقلبي تهيه مي كنند. در اين روش مستقيماً عسل طبيعي با مواد گلوكزي (شربت قند) و شيره ميوه ها مخلوط شده و عسل تقلبي توليد مي گردد.

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه هشتم آذر ۱۳۹۲ توسط soleymani

خبرگزاری ایمنا: دانشگاه آزاد اسلامی در آخرين رتبه بندي دانشگاه هاي برتر جهان در نظام رتبه بندی URAP رتبه اول دانشگاههای ایران را کسب کرد.

 به گزارش ایمنا، دکتر جعفر مهراد سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: دانشگاه آزاد اسلامی از بین دانشگاه های برتر جهان در نظام رتبه بندی URAP در سال ۲۰۱۳ میلادی رتبه ۱۶۱ جهان و با یک پله صعود رتبه یک دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران را به خود اختصاص داد. 
مهراد گفت: رتبه بندی دانشگاه ها بر اساس عملکرد علمی آکادمیک (URAP) در سال ۲۰۰۹ توسط موسسه انفورماتیک دانشگاه فنی خاورمیانه تاسیس شد و هدف اصلی از به کار گیری URAP توسعه یک نظام رتبه بندی برای دانشگاه های جهان بر اساس معیار های کمی و کیفی نشریات علمی است ، در همین راستا URAP از سال ۲۰۱۰ بیش از ۲ هزار موسسه آموزش عالی جهان را به صورت سالانه رتبه بندی می کند.
دکتر مهراد سرپرست ISC در این خصوص گفت: تعداد ۴۰ دانشگاه از ایران در این نظام رتبه بندی حضور داشته اند که این تعداد نسبت به پارسال ۱۷ دانشگاه افزایش داشته است.
دانشگاه های ایران در این رتبه بندی در سال ۲۰۱۳ میلادی در دامنه ۱۶۱تا ۱۹۶۰ قرار گرفته اند در صورتی که در سال ۲۰۱۲ میلادی دانشگاه های کشور جمهوری اسلامی ایران در دامنه ۱۷۰ تا ۱۸۷۴ قرار گرفته بودند.
وی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی از بین دانشگاه های برتر جهان در نظام رتبه بندی URAP در سال ۲۰۱۳ میلادی رتبه ۱۶۱ جهان و با یک پله صعود رتبه یک دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران را به خود اختصاص داد.
مهراد افزود: دانشگاه تهران جایگاه ۳۳۰ جهانی و رتبه دوم کشوری و دانشگاه علوم پزشکی تهران جایگاه ۳۷۸ جهانی و رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده اند.
مهراد اظهار داشت: دانشگاه های صنعتی شریف، تربیت مدرس، اصفهان، شیراز و شهید بهشتی، علم و صنعت ایران و فردوسی مشهد به ترتیب با کسب جایگاه های ۴۶۲، ۵۳۶، ۶۵۰، ۶۵۶ ،۸۷۳، ۹۰۸ و ۹۲۶ به ترتیب رتبه های چهارم تا دهم جهان را در دست دارند.
در رتبه های بعدی، دانشگاه های تبریز، اصفهان، علوم پزشکی شیراز، علوم پزشکی اصفهان، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در رتبه های یازدهم تا پانزدهم به ترتیب با جایگاه های جهانی ۹۲۷، ۱۱۲۰، ۱۱۲۵، ۱۱۵۶ و ۱۱۵۸ قرار گرفته اند.
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری افزود: در این نظام رتبه بندی، دانشگاه هاروارد در ایالات متحده آمریکا رتبه اول دانشگاه های برتر جهان را به خود اختصاص داده است.
مهراد گفت : از مجموع ۶۸۹ دانشگاه برتر اروپا ، دانشگاه آکسفورد رتبه اول را کسب نموده است که در رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان در جایگاه ششم قرار دارد.
دانشگاه های کمبریج، امپریال کالج ، کالج لندن و کپنهاگ به ترتیب رتبه های دوم تا پنجم را از آن خود کرده اند.
دکتر جعفر مهراد گفت: از بین دانشگاه های برتر آسیایی ، دانشگاه توکیو رتبه اول آسیا و رتبه دهم دانشگاه های برتر جهان را به خود اختصاص داده است.
دانشگاه های کیوتو، سئول، دانشگاه ملی سنگاپور و اوزاکای ژاپن به ترتیب رتبه های دوم تا پنجم آسیا و در دامنه ۲۵ تا ۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند.
او افزود : دانشگاه استانبول ترکیه با رتبه ۴۱۷ جهانی ، رتبه اول دانشگاه های ترکیه را کسب کرده است که پس از آن دانشگاه حاجت تپه با کسب جایگاه ۴۵۸ جهانی ، رتبه دوم کشوری را کسب کرده است.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه سیزدهم آبان ۱۳۹۲ توسط soleymani
آیا می دانید که بدن در برابر مواد شیمیایی (افزودنیها و نگهدارنده های مورد استفاده در کارخانه های امروزی) نسبت به میکروبها کمتر مقاوم است!

در داخل بدن هريك از ما حدود 100 تريليون ميكروب وجود دارد. به اين ترتيب به ازاي هر سلول انساني 10 ميكروب وجود دارد. اين ميكروبها احتمالاً به چندين هزار گونه تعلق دارند و مجموعهاي از ژنها را دارند كه شايد 100 برابر بزرگ تر از ژنوم انسان باشد. اين ميكروبها صرف نظر از بيماري زايي، با روشهاي زيادي به بدن ما كمك مي كنند.

سوای از میکروبهای مفید، خداوند مهربان بدن انسان را به گونه ای خلق کرده است که با میکروبهای مضر نیز کنار می آید ولی چیزی که از میکروبهای مضر برای ما خطرناک تر است ولی متاسفانه مردم از آن غافلند، مواد شیمیایی می باشند که در زندگی امروزه به طرق مختلف از جمله موارد ذیل وارد بدن ما می شوند:
-    به عنوان مواد نگهدارنده به مواد غذایی اضافه می شوند.
-    به عنوان افزودنیهای مجاز!!! جهت دادن طعم یا رنگ به مواد غذایی اضافه می شوند.
-    با استفاده از ظروف و لوازم آشپزی غیر مناسب مانند ظروف دارای لایه تفلون، ملاقه های پلاستیکی، ظروف یکبار مصرف
-   کلر و مواد غیر مجاز داخل آب لوله کشی
-    استشمام ادکلن، عطرهای شیمیایی و هوای آلوده به مواد شیمیایی
-    لوازم بهداشتی و آرایشی غیر مجاز

امروزه در تهیه بیشتر محصولات غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی از افزودنی های شیمیایی متعددی استفاده می شود که اگر به فهرست ترکیبات تشکیل دهنده که روی برچسب این محصولات درج می شود توجه کنید به نام بعضی از این ترکیبات یا در بعضی موارد، اصطلاح افزودنی های مجاز!!! برخورد می کنید.
به طور معمول این افزودنی ها برای افزایش کیفیت ظاهری و به خصوص ماندگاری محصولات اضافه می شود، اما نکته مهم این است که مقدار ترکیبات و مواد افزودنی که مصرف می شود در کیفیت محصول اهمیت فوق العاده ای دارد و به همین دلیل است که گاه دو محصول که به ظاهر از ترکیبات مشابه تهیه شده اند، کیفیت بسیار متفاوتی دارند.
در گذشته بیشتر غذاها به طور مستقیم از منابع طبیعی تولید و مصرف می شد و اغلب بدون هزینه های جانبی به دست مصرف کننده می رسید، اما امروزه متاسفانه برای تهیه محصولات غذایی در کارخانه های صنایع غذایی از افزودنی های شیمیایی و مواد نگهدارنده ضد میکروبی استفاده می شود چرا که با توجه به امکان زنده ماندن و تکثیر میکروب های بیماری زا در مواد غذایی، این ترکیبات نگهدارنده ضد میکروبی باعث تامین ایمنی مواد غذایی می شوند.
از خواص ترکیبات نگهدارنده ضد میکروبی علاوه بر تامین ایمنی می توان بر طولانی تر شدن عمر نگهداری مواد غذایی و کاهش ضایعات اشاره کرد.
در عین حال این مواد زیانهایی نظیر سمیت و اثرات نامطلوب روی طعم و عطر نیز دارند؛ بنابر این این پرسش مطرح می شود که استفاده از چه افزودنی هایی و به چه مقدار مجاز است؟
و اصولاً چرا باید سلامتی را فدای عدم بکار گیری روشهای مجاز نگهداری و شبکه توزیع سریع مواد غذایی نمود که مجبور باشیم با استفاده از مواد شیمیایی جبران ندانم کاریها و منافع بیشترمان را کنیم.
میان دولتهای کشورهای مختلف اختلاف نظرهایی در این مورد وجود دارد، اما به عنوان یک قاعده ساده عمومی در مورد مصرف افزودنی ها توصیه می شود که تولیدکنندگان مواد غذایی از مصرف نیترات سدیم، ساکارین، کافئین، اولسترا، آسولفام پتاسیم و رنگهای مصنوعی خودداری کنند.
آنتی اکسیدان ها موادی هستند که برای جلوگیری از اکسیداسیون چربی ها و روغن ها به مواد غذایی افزوده می شوند.
به طور کلی فرآیند اکسیداسیون بر اثر واکنش اکسیژن موجود در هوا با چربی ها اتفاق می افتد و منجر به تندی، تغییر طعم و از دست دادن رنگ می شود.
امولسیفایرها نیز باعث ترکیب شدن آب و روغن با هم می شوند.
افزایش دهنده های طعم موادی هستند که خودشان دارای طعم خاصی نیستند یا طعم اندکی دارند، ولی باعث تشدید طعم طبیعی غذاها می شوند. این مواد اغلب زمانی به کار می روند که مقدار بسیار اندکی از یک ماده طبیعی در محصول باشد.
عوامل تغلیظ کننده، کربوهیدرات های طبیعی یا اصلاح شده هستند که مقداری از آبی را که در غذا وجود دارد جذب می کنند و باعث غلیظتر شدن آنها می شوند.
عوامل تغلیظ کننده به دلیل مخلوط نگه داشتن ترکیبات پیچیده روغنها، آب ، اسیدها و مواد جامد باعث پایداری غذاهای تولید شده در کارخانه ها می شوند.
علاوه بر گروههایی که به آنها اشاره شد طعم دهنده ها، شیرین کننده ها و رنگهای مصنوعی نیز از دیگر گروههای مواد افزودنی هستند که هر یک شامل مواد مختلفی می باشند که همگی به دلیل زیان های بسیار زیاد نظیر خطر سرطان زایی توصیه می شود که صنایع غذایی از آن استفاده نکنند.
BTA و  BHA که دو نوع آنتی اکسیدان هستند و معمولاً در تهیه چیپس های سیب زمینی کاربرد دارند روی موشها خاصیت سرطانزایی نشان داده اند، همچنین ساخارین که یک شیرین کننده مصنوعی و ۳۵۰ بار شیرین تر از شکر است نیز خاصیت سرطانزایی دارد.
نیتریت سدیم و نیترات سدیم که به تشدید طعم و رنگ سوسیس و کالباس کمک می کنند طی گوارش نوعی ماده سرطان زا تولید می کنند.
علاوه بر این پزشکان معتقدند بعضی افزودنی ها نظیر مواد افزودنی موجود در پفک ، ساندیس ها و نوشابه ها می توانند آلرژی ایجاد کنند.

خشک کردن یکی از قدیمی ترین روشهایی است که بشر برای نگهداری مواد غذایی به کار برده است. در این روش ، افزایش طول عمر ماندگاری، نتیجه مستقیم خارج کردن آب از فرآورده است به نحوی که محیط برای رشد و تکثیر میکروارگانیسم ها نامساعد می شود.
امروزه این موضوع که کلیه میکروارگانیسم ها برای فعالیت خود نیاز به رطوبت نسبی مشخصی دارند به عنوان یک اصل پذیرفته شده است، البته انواع مختلف میکروارگانیسم ها دارای نیازهای رطوبتی متفاوتی هستند.
آب آزاد یا آب غیر ترکیبی، مستعد شرکت در واکنش های شیمیایی است و روی بسیاری از عوامل کیفی کالا نظیر تاریخ مصرف ، میزان حفظ مواد مغذی موجود در کالا، ماندگاری فرآورده ها و افزایش تاریخ مصرف کالا تاثیرگذار است.
همان گونه که گفته شد، مواد نگهدارنده ضد میکروبی روی خاصیت های مواد غذایی اثرات منفی بسیاری می گذارند و این مساله محققان امروزی را به این تفکر واداشته که برای محافظت از مواد غذایی راهی ساده تر در پیش بگیرند که یکی از این راه ها کم کردن فعالیت آب است که برای این کار نیز اگر از روش مناسب استفاده نشود قطعاً باعث تغییر خواص مواد غذایی می گردد.

به طور کلی افزودنی ها مانند بسیاری مواد دیگر در کنار ویژگیهای به ظاهر مفید، معایب بسیار زیادی دارند و بی شک بر کسی پوشیده نیست که سالم ترین و مطمئن ترین راه استفاده از غذاها و سبزی های تازه است که البته در دنیای امروز می بایست با آگاه سازی مصرف کنندگان این امر از تولیدکنندگان مطالبه شود تا به دنبال روشهای کاملاً سالم برای نگهداری مواد غذایی تولیدی خود باشند و سازمانهای حمایت کننده از حقوق مصرف کنندگان و سازمانهای نظارتی نیز بیش از پیش در این راه فعالیت نمایند و با نظارت و ایجاد محدودیتهای جدید به این خواسته به حق مردم جامع عمل بپوشانند.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۲ توسط soleymani

در شمارش کلی کپک باید شکلش راببینیم اما در اشیرشیا وجود گاز وحلقه

وکمپلکس تشخیص میدهیم در اشیرشیا آثار میکروارگانیسم را می بینیم .

به اپیدمولوژی باید اهمیت دهیم وآلودگی ثانویه به  نمونه وارد نکنیم از اصول بعدی

استریلیزاسیون است شرایطی مهیا می کنیم که وسایل عاری از میکروارگانیسم

باشند .2نوع استرلیزاسیون داریم : مرطوب وخشک

در مرطوب از اتوکلاو استفاده می کنیم دمای 121 درجه سانتی گراد و فشار 15 پوند

مدت 15-20 دقیقه برای استریزاسیون محیط کشتهاست . در خشک از آون دمای 180

 بمدت 5/1-2 ساعت برای استریل کردن شیشه آلات وپیپت ارلن پلیت وابزارفلزی

استفاده می کنیم .

انکوباتور (فور) : وسیله ای است که در آن دماهای مختلف را تنظیم می کنیم برای

گرمخانه گذاری میکروارگانیسم ها ی کشت داده شده استفاده می شود دماهای

تنظیم شده فور  30   و-35-37  و5/41و 44 و55 درجه سانتی گراد است .

میکروارگانیسم ها برای رشد به چند فاکتور نیاز دارند .1-رطوبت 2- دما 3- پی اچ 4- دما

برای آزمون فرآورده احتیاج به چند چیز داریم :1- استاندارد 2- ابزار لازم 3- محیط

کشت باکتریایی

آزمون آرد   شماره استاندارد 2393

فاکتورهای مورد آزمایش :1- شمارش کلی میکروارگانیسمها 2- کلستریدیوم پرفرانژنس 3- کپک

شمارش کلی میکروارگانیسم ها :

محیط کشت لازم پلیت کانت آگار است که محیطی عمومی برای رشد انواع میکرو

ارگانیسم هاست نکته : اتاق کشت را با الکل 90 درجه در کنار شعله استریل می

کنیم وسایل کار را هم با الکل استریل ی کنیم . محیط کشتهایی هم که درست

میکنیم را قبل از ریختن در پلیت در اتوکلاو استریل می کنیم .

طرز کار :مقدار 10 گرم نمونه را در شرایط سترون به 90 سی سی رینگر استریل

شده اضافه می کنیم (اقرص رینگر به 500 سی سی آب مقطر اضافه می کنیم ودر

یخچال نگهداری می کنیم . ) که این رقت 1/0 میشود از رقت 1/0 مقدار 1 سی سی 

برداشته به 9 سی سی رینگر استریل شده در لوله آزمایش اضافه می کنیم که می

شود رقت 01/0 از این رقت 1 سی سی برداشته وبه 9 سی سی رینگر استریل

شده در لوله آزمایش اضافه می کنیم می شود رقت 001/0از این رقت هم 1 سی

سی برداشته به 9 سی سی رینگر استریل شده در لوله آزمایش اضافه می کنیم

می شود رقت 0001/0.

2 سی سی از رقت 001/0برداشته به دو پلیت خالی به ازای هر پلیت 1 سی سی

اضافه می کنیم و 2 سی سی از رقت 0001/0 برداشته به دو پلیت هر کدام 1 سی

سی اضافه می کنیم بعد بصورت پور پلیت روی محیط کشت پلیت کانت آگار می ریزیم

(محیط کشت را طبق دستور کار روی بر چسبش به میزانی که نیازداریم درست می کنیم ) به شکل 8 هم میزنیم ومیگذاریم ببندد پلیت را واژگون کرده بمدت 72 ساعت  

در دمای 30 درجه قرار می دهیم .

فاکتور دوم کلستریدیوم پر فرانژنس است که محیط کشتی که استفاده می کنیم

دسیکلوسرین است .کلستریدیوم باکتری میله ای گرم مثبت بی هوازی است هاگدار

وبدون حرکت که اسپور آن یا در مرکز یا در انتهاست در دمای 35-37 درجه رشد می

کند آرد چون بصورت کمی محاسبه می شود از محیط کشت اینچرمنت یا غذایی

استفاده نمی شود .

طرز تهیه محیط کشت  سیکلو سرین :به محیط سیکلوسرین یک افزودنی بصورت جدا

اضافه می کنیم که محلول دسیکلو سرین است که برای ساخت این محلول 4/0گرم

آن را وزن می کنیم به 100 سی سی آب مقطر اضافه می کنیم سپس 1 میلی لیتر

از این محلول را به 100 سی سی محیط سیکلوسرین اضافه میکنیم واز این محلول

برای کشت استفاده می کنیم  .نکته : اضافه کردن محلول دسیکلوسرین آگار بعد از

فرآیند اتوکلاوگذاری محیط سیکلوسرین آگار انجام می شود

روش کار 

طرز کشت :از رقت 1/0(همان ارلن ) مقدار 1 سی سی بر میداریم به پلیت اضافه

می کنیم بصورت پور پلیت به آن محیط سیکلوسرین آگارمیریزیم بصورت عدد8 هم

میزنیم بعد از جامد شدن محیط پلیت را واژگون درجار بی هوازی قرار داده ودر انکوباتور

با دمای 37بمدت 24 تا 48 ساعت میگذاریم .

نکته : کلستریدیوم پرفرژنس هوازی نیست باید در جار بی هوازی بگذاریم بعد جاررا

درانکوباتور قرار دهیم .

پس از پایان گرمخانه گذاری چنانچه کلنی دیدیم احتمال وجود کلستریدیوم هست .

آزمون تاییدی :استفاده از محیط لاکتوسولفیت : در لوله آزمایشی که محیط کشت

تری کوبیلات مایع را درست کردیم لوله درهام می اندازیم . باید به هر لوله حاوی

محیط کشت تری کوبیلات مایع یکی از کلنی هایی که در محیط سیکلوسرین آگار زده

شده را اضافه کردودر جار بی هوازی دمای 37 بمدت 24 ساعت قرار می

دهیم .چنانچه محیط حاوی لوله درهام سیاه رنگ شد و گاز در اوله درهام دیدیم

واکنش مثبت است .

کپک  شماره  استاندارد2/10899

 

محیط کشت مورد استفاده دی کلران 18 درصد گلیسرول است .

نکته :چند روش کشت داریم  1- پورپلیت 2- خطی  درروش اول 1 سی سی از رقت 1

/0برداشته به یک پلیت خالی استریل اضافه می کنیم ومحیط کشت دی جی 18 را

اضافه وپور پلیت می کنیم این کار را درمورد رقت 01/0هم انجام میدهیم .

در روش خطی یا سورفیس : مقدار 1/0 سی سی یا 01/0 روی محیط کشت دی

جی 18 کشت می دهیم محیط کشت را در پلیت ریخته سرد کرده سپس خطی کشت می دهیم

طریقه شمارش : اگر دو پلیت داشتیم که کشت دادیم از رابطه زیر شمارش کلی میکروارگانیسمها انجام می شود.

=شمارش کلی

 

اما برای شمارش کپک در رابطه روبرو میگذاریم : تعداد کلنی کپک را شمرده *عکس ضریب رقت

فاکتورهای مورد آزمایش نوشابه گازدار    شماره استاندارد 3845

شمارش کلی باکتری های مزوفیل هوازی

باکتری های مقاوم به اسید یا اسید دوست

کپک

مخمر

 های بند 2و3و4 منفی است.                                                              Moحد

مجازیک تا:ده  در هر سی سی نوشابه.

 محیط کشت های مورد استفاده  برای بند اول محیط پلیت کانت آگار است ومحیط

لازم برای اسید دوست ها ارنج سرم آگار یا لاکتوباسیلوس اگار است کپک ومخمر یک

محیط کشت دارند که سابرودکستروز آگار است .

روش کار : درب نوشابه را در شرایط سترون در کنار شعله باز نموده یک سوم تا نیمی

از نوشابه را خارج کرده ودرب نوشابه را محکم بسته وهم میزنیم وگاز را خارج می

کنیم 3 سی سی از نوشابه بدون گاز را در شرایط سترون برداشته به سه پلیت 

منتقل می کنیم بعد محیط کشت پلیت کانت آگار وای جی سی و ا اس آ (ارنج سرم آگار ) را بصورت پور پلیت می افزاییم  مدت زمان مزوفیل بی هوازی  24-48 ساعت دمای 37 درجه است .

باکتری اسموفیل 5 روز در دمای 30 درجه  وکپک ومخمر 5 روز در دمای 25 درجه

است اگر رقت 1/0 در پلیت هیچ کلنی نداشت مینویسیم کمتر از 10بوده است.

آزمون بیسکویت

تعداد فاکتور های آزمون :

1- آنتروباکتریاسه 2- اشیرشیا 3- کپک

محیط کشت برای آنتروباکتریاسه ویولت رد آگار بهمراه 1 گرم گلوکز به ازای 100 سی سی محیط کشت است .

2-اشیرشیا :محیط کشت لوریل سولفات براث است که باید 6/0گرم آن را وزن کنیم به ازای 10 سی سی آب مقطر تا غلظت مضاعف بدست آید.این محیط کشت باید در

لوله آزمایش واجد لوله درهام درست شود

3- کپک : محیط کشت وای جی سی است که به ازای 50 سی سی می شود 1 گرم .

90 سی سی رقیق کننده  در ارلن ریخته سرش را با پنبه وفویل آلومینیوم ببندید و

اتوکلاو کنید . 10 گرم بیسکویت را خرد کنید به رقیق کننده اضافه کنید خوب هم بزنید روی د پلیت وی آر بی آ رقت 1- را مینویسیم  روی روی وای جی سی هم این رقت را

مینویسیم . 1 گرم از محلول حاوی نمونه وذقیق کننده به پلیت خالی محیط کشت

های وی آر بی آ و وای جی سی میریزیم و10 گرم هم در محیط کشت لوریل سولفات براث میریزیم .

تفسیر آزمایش :

پلیت محتوی وی آر بی آ پس از سرد شدن واژگون میکنیم ودر دمای 35 تا 37 بمدت 24

 ساعت گذاشته اگر کلنی ریز صورتی رنگ ظاهر شد آنتروباکتریاسه را نشان می

دهد پلیت محتوی وای جی سی را بمدت 3-5 روز در دمای 25 قرار داده در صورت

رشد کپک تعداد کلنی ریز صورتی رنگ در پلیت ظاهر میشود که نشانه آنتروباکتریاسه است 

پلیت محتوی وای جی سی را بمدت 3-5 روز در دمای 25 قرار داده در صورت رشد

کپک تعداد کلنی را در عکس ضریب رقت ضرب میکنیم 

لوله حاوی محیط لوریل سولفات براث در دمای 35 تا 37 بمدت 24 تا 48 ساعت نگه

داری میشود اگر گاز بود احتمال اشیرشیا هست.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۹۲ توسط soleymani

در كشور ما در صد زيادي از قوت مردم را نان و فراوردهاي آردي تشكيل مي دهد به گونه اي كه مصرف سرانه نان در ايران

134-KG 164 است اين در حالي است كه مصرف سرانه نان در اروپاKg 68 است .

نان در كشور ما اولين رتبه در سبد مصرفي خانوادها از نظر ارزش تغذيه اي دارا مي باشد . متاسفانه علي رغم اين اوصاف نان توليدي در كشور ما از كيفيت پائيني برخوردار است و اين نعمت هر ساله به مقدار فراواني به دليل پائين بودن كيفيت به صورت ضايعات در آمده و ضرر وزيان بسياري را از ابعاد مختلف سياسي ، اقتصادي و بهداشتي به كشور وارد مي كند با استفاده از غني سازي و افزودن مواد بهبود دهنده به آرد مي توان كيفيت نان توليدي را در حد قابل ملاحظه اي افزايش داد و تبديل اين نعمت گرانبها به شكل ضايعات را به طور چشمگيري كاهش دادادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه یازدهم شهریور ۱۳۹۲ توسط soleymani

1.  استوباکتر (Acetobacter): این باکتری ها الکل تیلیک را به اسید استیک اکسید می کنند. استوباکترها میله ای و متحرک اند و روی میوه ها، سبزی ها و میوه های ترش شده یافت می شوند.
2.  آئرومناس (Aeromonas): این باکتری ها میله ای و گرم منفی بوده و دمای اپتیمم رشد آن ها 22 تا 28 درجه    سانتی گراد است. بی هوازی اختیاری بوده و ممکن است سرمادوست (Psychrophile) باشند. آئرومناس ها را غالبا می توان از محیط های آبی جدا کرد. A.hydrophia پاتوژن انسانی است. این باکتری برای ماهی، قورباغه و سایر پستانداران نیز پاتوژن است.
3.  آلکالیجنس (Alcaligenes): باکتری های این جنس معمولا در محیط رشدشان یک واکنش قلیایی انجام می دهند و به همین دلیل به این نام خوانده می شوند. A.viscolactis سبب طنابی شدن شیر و A.metalcaligenes موجب لزج شدن پنیر کاتیج می شود. منشا این باکتری ها کودها، غذای دام، خاک، آب و گرد و غبار است. علاوه بر این در این جنس باکتری هایی وجود دارند که قبلا در جنس آکروموباکتر (Achromobacter) طبقه بندی می شدند.
4.  آلترومناس (Alteromonas): چند گونه از باکتری هایی که قبلا در جنس سودومناس طبقه بندی می شدند، امروزه در جنس آلترومناس قرار دارند. منشا این باکتری ها دریا یوده و در فراورده های دریایی دارای اهمیت هستند.
5.  آرتروباکتر (Arthrobacter): این ارگانیزم ها غالبا در خاک بوده و در بیشتر مواد غذایی بی اثر است. بعضی از  گونه های آن در 50 درجه سانتی گراد رشد می کنند و سرمادوس محسوب می شوند.
6.  باسیلوس (Bacillus): اندوسپورهای گونه های این باکتری های هوازی تا هوازی اختیاری، معمولا سبب تورم سلول نمی شوند. گونه های مختلف این جنس ممکن است مزوفیل یا گرمادوست، شدیدا پروتئولیتیک، کمی پروتئولیتیک یا غیر پروتئولیتیک، تولید کننده یا غیر تولید کننده ی گاز و لیپولیتیک یا غیرلیپولیتیک باشند. به طور کلی اسپور باکتری های مزوفیل مثل B.subtilis، نسبت به سپور گرمادوست ها از مقاومت حرارتی کمتری برخوردارند. اسپور باسیلوس های گرمادوست مطلق مثل B.stearothermophilus نسبت به اسپور گرمادوست های اختیاری مثل B.coagulans مقاوم ترند. گونه های شدیدا پروتئولیتیک مانند B.cereus معمولا باعث انعاد شیرین شیر می شوند. B.polymexa و B.macerans دو گونه ی مهم تولید کننده ی اسید و گاز هستند، که گاهی اوقات با عنوان ائروباسیلوس ها (Aerobacilli) نامیده می شوند. اکثر گونه های مزوفیل گلوکز و سایر قندها را به اسید تبدیل می کنند. اما معمولا مقدار اسید تولیدی بسیار کم است و توسط آمونیاک تولید شده از مواد غذایی ازت دار، خنثی می شود. باکتری های گرمادوست عامل ترشیدگی مسطح (Flat sour) که باعث فساد کنسرو سبزی ها می شوند، قادرند مقدار زیادی قند را به اسید لاکتیک تبدیل کنند. از این رو از چنین کشت هایی برای تولید اسید اکتیک استفاده می شود. خاک یکی از منابع عمده ی گونه های باسیلوس است. تعدادی از نژاد های این جنس که با شناسه ی ATCC مشخص می شوند، میکروارگانیزم های شاخص فرایند استریلیزاسیون هستند. B.pumilus شاخص استریلیزاسیون با اشعه گاما، B.stearothermophilus شاخص استریلیزاسیون با بخار، B.subtilis نیز شاخص استریلیزاسیون با بخار و هم چنین شاخص تشخیص پنی سیلین در شیر و B.subtilis var.niger شاخص استریلیزاسیون با اکسید اتیلن هستند.
7.  بروی باکتریوم (Brevubacterium): B.linens وابستگی نزدیکی به Arthrobacter globiformis داشته و ممکن است به جای آن به کار برود. این ارگانیزم در کشت سطحی بعضی از پنیرها مانند پنیر بریک و لیمبورگر اهمیت دارد، زیرا رنگدانه های نارنجی تا قرمز تولید کرده و به رسیدن پنیر کمک می کند.
8.  بروکوتریکس (Brochotrix): این باکتری های میله ای گرم مثبت، قادرند زنجیرهای رشته طویلی ایجاد کرده و روی توده های متراکم شده تا بخورند. دمای اپتیمم رشد این باکتری ها 20-25 درجه سانتی گاد است، اما برخی از نژاد های ان در محدوده ی دمایی صفر تا 45 درجه سانتی گراد رشد می کنند. رشد آن ها در PH 5 تا 9 و در حضور 6/5-10 درصد نمک صورت می گیرد. این میکروارگانیزم ها در حرارت 63 درجه سانتیگراد به مدت 5 دقیقه شنده می مانند. این باکتری ها قادرند انواع مختلفی از گوشت ها و فراورده های گوشتی بسته بندی شده ای را که در یخچال نگهداری می شوند، فاسد کنند. تنها گونه ی موجود در این جنس  Bthermosphacta است.
9.  کامپیلوباکتر ((Campylobacter: این باکتری ها قبلا در جنس ویبریو طبقه بندی شده بودند. اکسیداز مثبت، کاتالاز مثبت، گرم منفی، خمیده و به شکل S یا مارپیچی اند. باکتری های این جنس فشار تقلیل یافته ی اکسیژن را ترجیح می دهند. بعضی از نژادهای C.fetus subsp.jejuni عامل التهاب روده ای معده ای در انسان هستند.
10. کلستریدیوم (Collostridium): اندوسپور گونه های این باکتری های بی هوازی تا میکروآئروفیل معمولا سبب تورم بخش میانی یا انتهایی سلول باکتری می شود. تمام گونه های این جنس کاتالاز منفی هستند. بسیاری از گونه های آن کربوهیدرات ها را تخمیر کرده و معمولا اسید هایی مثل اسید بوتیریک و گازهایی مثل دی اکسید کربن و هیدروژن را بوجود می آورند. گونه های مختلف آن ممکن است مزوفیل یا گرمادوست و پروتئولیتیک یا غیرپروتئولیتیک باشند. یکی از گونه های گرمادوست مطلق ساکارولیتیک، C.thermosaccharoltticum است که کنسرو سبزی ها را همراه با ایجاد گاز فاسد می کند. فساد مواد غذایی غالبا توسط گونه های مزوفیل و پروتئولیتیک مثل C.lentoputrescens و C.putrifaciens صورت می گیرد. C.perfringenes یا گونه های مشابه آن دلمه ی شیر را به شدت تخریب کرده و موجب تخمیر طوفانی (Stormy fermentation) در شیر می شود. C.butyricum سبب باد کردن دیررس پنیر های عمل آوری شده می شود. منشا اصلی گونه های کلستریدیوم خاک است. البته در مواد سیلو شده ی نامرغوب، غذای دام و کودها نیز وجود دارد.
11. کرینه باکتریوم (Corynebacterium): میکروارگانیزم ها عامل بیماری دیفتری، C.difteriae است که ممکن است توسط مواد غذایی انتقال یابد. C.bovis که به صورت میله ای کشیده و یا گرز مانند است، روی پستان گاو رشد کرده و در شیر دوشیده شده به روش بهداشتی مشاهده می شود و ممکن است باعث ورم پستان گاو شود.
12.  دسولفوتوماکولوم (Desulfotomaculum): این باکتری میله ای و گرم منفی به هنگام تشکیل اندوسپور متورم    می شود. منشا آن ها خاک، آب شیرین و شکمبه گاو است. ترکیبات گوگردی می توانند به عنوان گیرنده ی نهایی الکترون در تنفس عمل کرده و به سولفید هیدروژن احیا شوند. کلستریدیوم نیگریفیکانس که عامل فساد سولفیدی در کنسرو های غذایی است، امروزه D.nigrificans نامیده می شود.
13.  انتروباکتر (Entrobacter): در گذشته بعضی از این باکتری ها در جنس آئروباکتر طبقه بندی می شدند. این جنس به طور وسیعی در طبیعت وجود داشته و از گروه کلی فرم هاست.
14. اروینیا (Erwinia): گونه های این جنس پاتوژن گیاهی بوده و باعث نکروز، گال، پلاسیده شدن یا پوسیدگی نرم در گیاهان می شوند و از این رو به گیاهان، سبزی ها و میوه ها صدمه وارد می کنند. E.cartovora عامل بیماری پوسیدگی نرم باکتریایی است. E.cartovora subsp.cartovora سبب پوسیدن تعداد زیادی از گیاهان می شود.      E.cartovora subsp.betavasculorum عامل پوسیدگی نرم در چغندر قند است.                          E.cartovora subsp.atroseptica در سیب زمینی پوسیدگی سیاه ایجاد می کند.   
15. اشریشیا (Escherichia): این جنس در مدفوع یافت می شود، میله ای و گرم منفی است و هم چنین فلور غالب دستگاه گوارش حیوانات خون گرم است. این جنس به طور وسیعی در طبیعت پخش شده است و از گروه کلی فرم هاست. جنس اشریشیا به چندین بیوتیپ و سروتیپ تقسیم می شود و بعضی از گونه های آن پاتوژن انسانی اند.
16. فلاوباکتریوم (Felavobacterium): گونه هایی از این جنس که تولید رنگدانه های زرد تا نارنجی می کنند، موجب تغییر رنگ سطح انواع گوشت می شوند و در فساد نرم تنان صدفدار، طیور، تخم مرغ و کره و شیر دخالت دارند. بعضی از آن ها سرمادوست بوده و روی سبزی های منجمد پس از رفع انجماد، رشد می کنند. بعضی از گونه های فلاوباکتریوم در جنس Halobacterium طبقه بندی شده اند.
17. گلوکونوباکتر (Gluconobacter): این جنس قبلا استومناس نامیده می شد. گونه های این جنس اتنل را به اسید استیک اکسید می کنند. G.oxydans در آبجو حالت لعابی ایجاد کرده و آن را چسبنده می کند.
18. هالوباکتریوم (Halobacterium): باکتری های این جنس، مانند H.salinarium هالوفیل مطلق بوده و معمولا کروموژنیک هستند. این باکتری ها در مواد غذایی حاوی نمک زیاد مانند ماهی نمک سود شده، رشد کرده و باعث تغییر رنگ آن ها می شوند. بسیاری از باکتری هایی که قبلا در جنس فلاوباکتریوم طبقه بندی می شدند، امروزه در این جنس قرار دارند.
19. کلبسیلا (Clebsiella): بسیاری از آن ها کپسول تولید می کنند. معمولا فلور میکروبی دستگاه تنفس و گوارشی انسان را تشکیل می دهند. C.pneumoniae عامل ذات الریه باکتریایی در انسان است.
20. لاکتوباسیلاس (Lactobacillus): لاکتوباسیلوس ها میله ای و معمولا بلند و باریک بوده و اکثر گونه های آن زنجیره تشکیل می دهند. این باکتری ها میکروآئروفیل، کاتالاز منفی و گرم مثبت می باشند و با تخمیر قندها، عمدتا اسید لاکتیک تولید می کنند. انواع هموفرمنتاتیو با تخمیر قندها عمدتا اسید لاکتیک و مقدار کمتری اسید استیک، دی اکسید کربن و به مقدار ناچیزی محصولات دیگر تولید می کنند. انواع هتروفرمنتاتیو علاوه بر اسید لاکتیک مقدار زیادی ترکیبات فرار از جمله   الکل ها را نیز تولید می کنند. لاکتوباسیلوس های همو فرمنتاتیو که دمای اپتیمم آن ها 37 درجه سانتی گراد یا بالاتر است، شامل L.bulgaricus، L.helveticus، L.lactis، L.acidophilus،  L.thermophilus و L.delbrueckii هستند. L.fermentum عمده ترین لاکتوباسیلوس هتروفرمنتاتیو است که در دماهای بالاتر به خوبی رشد می کند. لاکتوباسیلوس های هموفرمنتاتیو با دمای اپتیمم رشد پایین تر، عبارتند از L.casei،  L.plantarum و L.leichmannii و گونه های هتروفرمنتاتیو شامل L.brevis، L.buchneri، L.pastorianus، L.hilgardii و L.trichodes می باشند. تمام گونه های ذکر شدند به جز L.delbrueckii، L.leichmannii، L.hilgardii، L.trichodes و بعضی از نژادهای L.brevis، لاکتوز را تخمیر کرده و اسید لاکتیک تولید می کنند و به همین دلیل در صنایع شیر دارای اهمیت اند. منشا اصلی لاکتوباسیلوس ها، سطح گیاهان، کودها و فراورده های لبنی است. لاکتوباسیلوس ها به دلیل داشتن خصوصیاتی در مواد غذایی دارای اهمیت اند چون توانایی تخمیر قندها به همراه تولید مقدار زیادی اسید لاکتیک این امکان را بوجود آورده است که از این میکروارگانیزم ها در تولید فراورده های لبنی و سبزی های تخمیری و نیز تولید صنعتی اسید لاکتیک استفاده شود و البته این خاصیت موجب فساد بعضی از فراورده ها از جمله آبجو نیز می شود. خاصیت تولید گاز و سایر مواد فرار توسط گونه های هتروفرمنتاتیو، گاهی اوقات موجب کاهش کیفیت ماده غذایی می شود مانند L.fermentum در پنیر سوییس و L.hilgardii یا L.trichodes در نوشیدنی ها که باعث کاهش کیفیت این فراورده ها می شوند. به علت ناتوانی سنتز اکثر ویتامین های مورد نیازشان، قادر نیستند به خوبی در مواد غذایی فقیر از نظر ویتامین رشد کنند، اما در آزمایشات مربوط به تعیین مقدار ویتامین های مواد غذایی مفیدند. مقاومت حرارتی یا خواص ترمودوریک اکثر لاکتوباسیلوس ها موجب شده است که بتوانند شرایط پاستوریزاسیو یا سایر فرایند های حرارتی را تحمل کنند که از جمله می توان لاکتوباسیلوس های تولید کننده ی دلمه در تولید پنیر سوییس و پنیر های مشابه را نام برد. گونه هایی از لاکتوباسیلوس های متفاوت با انواع رقبلی یافت شده اند که روی گوشت های نگهداری شده در یخچال رشد می کنند اما فقط تعداد کم از این گونه ها نامگذاری شده اند. به عنوان مثال L.viridescens عامل سبز شدن سوسیس است و L.salinmandus در سوسیس رشد می کند. این لاکتوباسیلوس ها به علت توانایی رشد در دماهای پایین از دیگر گونه ها مستثنا هستند.
21. لویکونوستوک (Leuconostoc): این جنس توسط ارلا جنسن به نام بتاکوکوس (Betacoccus) نامگذاری شده است و شامل استرپتوکوکوس های لاکتیکی هتروفرمنتاتیو است که در اثر تخمیر قندها، علاوه بر تولید اسید لاکتیک، مقدار زیادی نیز اسید استیک، الکل اتیلیک و در اکسید کربن تولید می کنند. L.dextranicum و L.cremoris به علت توانای تخمیر اسید سیتریک شیر و تولید ماده خوش طعم دی استیل و هم چنین تحریک استرپتوکوکوس های لاکتیکی، تحت عنوان مایه کشت های لاکتیکی (Lactic starter) پنیر، کره و دوغ کره (Buttermilk) نامیده می شوند. لوکونوستوک ها به علت داشتن خصوصیاتی در مواد غذایی اهمیت زیادی دارند چون تولید دی استیل و سایر فراورده های طعم دهنده. تحمل غلظت های نمک مثلا در تخمیر کلم شور و خیارشور L.mesenteroides مرحله اول تخمیر لاکتیکی را انجام می دهد. لویکونوستوک ها قادرند که تخمیر فراورده های حال از سبزی ها را سریع تر از سایر اسید لاکتیک باکتری ها یا باکتری های رقیب آغاز کنند و اسید کافی برای جلوگیری از رشد باکتری های غیر لاکتیکی تولید نمایند. به علت تحمل غلظت های بالای قند، این میکروارگانیزم ها در شربت ها، کیک مایع و مخلوط های بستنی رشد می کنند. تولید مقدار زیادی گاز دی اکسید کربن از قند ها باعث ایجاد تخلخل نامطلوب در پنیر، فساد مواد غذایی دارای قند زیاد و ورآمدن بعضی از نان ها می شود. در محیط های حاوی ساکاروز مقدار زیادی مواد لزج تولید می کنند که این خاصیت در تهیه دکستران مطلوب است، اما در موادی که حاوی ساکاروز زیادی اند مشکل ایجاد می کنند. زیستگاه این جنس سطح گیاهان است.
22. لیستریا (Listeria): این باکتری ها میله ای، گرم مثبت و غیر اسپور زا هستند و نوعی حرکت لغزشی دارند. L.monocytogenes در شیوع بیماری ناشی از مصرف مواد غذایی شرکت می کند.
23. میکروباکتریوم (Microbacterium): باکتری های موجود در این جنس به علت مقاومتشان نسبت به شرایط نامساعد و کاربردشان در تولید ویتامین ها مهم اند. این باکتری ها کوچک، غیرمتحرک، گرم مثبت، اسپورزا، کاتالاز مثبت، هوازی، همفرمنتاتیو، میله ای و تولید کننده ی اسید لاکتیک هستند و گاهی اوقات آرایشی نردبانی دارند. M.lacticum از انواع مهم این جنس است. میکروباکتریوم ها برخلاف باکتری های غیر اسپورزا نسبت به حرارت بسیار مقوم اند و شرایط پاستوریزاسیون شیر و حتی دماهای80-85  درجه سانتی گراد را به مدت 10 دقیقه تحمل می کنند. بنابراین میکروباکتریوم ها ترمودوریک اند و در فراورده های لبنی پاستوریزه شده مثل شیر و شیرخشک مشاهده می شوند. محدوده ی دمایی رشد آن ها بین 15-35 درجه سانتی گراد است و اپتیمم رشد آن ها در حدود 330 درجه سانتی گراد است. بنابراین در کشت میکروارگانیزم ها، درجه حرارت انکوباسیون پلیت ها باید پایین تر از 35 درجه سانتی گراد و ترجیحا حدود 30 درجه  سانتی گراد باشد.
24.  میکروکوکوس (Micrococcus): میکروکوکوس ها سلول های کروی شکلی هستند که به صورت توده های نامنظم، خوشه ای (Cluster)، چهارتایی (Tetrad) و یا هشت تایی (Packet) دیده می شوند. اکثر گونه هایی که در مواد غذایی وجود دارند، گرم مثبت، هوازی و کاتالاز مثبت اند. دمای اپتیمم رشد آن ها حدود 25 تا 30 درجه سانتی گراد است و روی محیط کشت های آزمایشگاهی متداول به خوبی رشد می کنند. خصوصیات میکروکوکوس ها از گونه ای به گونه ی دیگر بسیار متفاوت است و بنابراین مشکل است که خواص عمومی مشترکی را برای آن ها در نظر بگیریم. خصوصیاتی موجب اهمیت گروه های مختلف میکروکوکوس ها در مواد غذایی می شوند چون بعضی از گونه ها نمک های آمونیوم یا سایر ترکیبات نیتروژنی ساده را به عنوان تنها منبع نیتروژن مورد استفاده قرار می دهند. اکثر گونه ها قادراند که قند ها را با تولید مقدار متوسطی اسید تخمیر کنند. بعضی از آن ها مانند M.freudenreichii اسید پروتئولیتیک هستند. تعدادی از این باکتری ها غلظت بالای نمک را تحمل کرده و قادراند در رطوبت قابل دسترس نسبتا پایین رشد کنند. این باکتری ها در آب نمک های عمل آوری گوشت، تانک های آب نمک و ... رشد می کنند. بسیاری از میکروککوس ها ترمودوریک اند، مانند M.varians که پس از پاستوریزاسیون شیر زنده می ماند. بعضی از گونه ها رنگدانه تولید می کنند و باعث تغییر سطح مواد غذایی که در آن رشد می کنند می شوند، به عنوان مثال M.luteus رنگ زرد و M.roseus رنگ صورتی ایجاد می کنند. بعضی از میکروکوکوس ها در دماهای حدود 10 درجه سانتی گراد یا پایین تر نسبتا به خوبی رشد می کنند. میکروکوکوس ها گسترش زیادی در طبیعت دارند، اما عمدتا از گرد و غبار و آب ایزوله شده اند. این باکتری ها اغلب روی دستگاه ها و تجهیزاتی که به اندازه ی کافی تمییز و ضد عفونی نشده اند، یافت می شوند.
25.  مایکوباکتریوم (Mycobacterium): M.tuberculosis که عامل بیماری سل است توسط مواد غذایی به شیر خام دوشیده شده از گاو بیمار انتشار می یابد.
26.  پدیکوکوس (Pediococcus): این کوکوس ها به صورت منفرد، جفت یا زنجیره های کوتاه و یا به صورت تتراد بوده و گرم مثبت، کاتالاز منفی و میکروآئروفیل هستند. پدیکوکوس ها هموفرمنتاتیو می باشند و قند ها را همراه با تولید  0/5-0/9 درصد اسید (عمدتا اسید لاکتیک) تخمیر می کنند و در غلظت های آب نمک تا 5/5 % به خوبی و در غلظت های تا حدود 10 % به کندی رشد می کنند. محدوده ی درجه ی حرارت برای رشد آن ها بین 7-45 درجه سانتی گراد است، اما بهترین دما 25-32 است. ویژگی هایی هم چون تحمل نمک، تولید اسید و محدوده ی دمایی وسیع (بویژه توانایی رشد در دماهای سرد)، موجب اهمیت این باکتری ها در صنایع غذایی می شود. پدیکوکوس ها به هنگام تخمیر سبزی ها نیز رشد    می کنند و وقتی که میزان تولید دی استیل توسط این باکتری ها نامناسب باشد، نوشیدنی های الکلی مثل آبجو را فاسد می کنند. P.damnosus عامل فساد آبجو و P.cerevisiae به عنوان مایه کشت در سوسیس های تخمیری استفاده می شود.
27.  فتوباکتریوم (Photobacterium): این جنس شامل کوکوباسیلوس ها و گاهی باکتری های میله ای شکل است که می توانند از خود نور ساطع کنند (Luminescent). این باکتری ها در طبیعت گسترش زیادی ندارند. P.phosphoreum به عنوان عامل فسفرسانس در گوشت ها و ماهی ها شناخته شده است.
28.  پروپیونی باکتریوم (Propionibacterium): باکتری های این جنس ممکن است در مواد غذایی وجود داشته باشند. این باکتری ها کوچک، غیر متحرک، گرم مثبت، اسپورزا، کاتالاز مثبت و میله ای بی هوازی تا آئروتولرنت هستند که اغلب به صورت کوکوئید (Coccoid) و گاهی اوقات به صورت زنجیره ای مشاهده می شوند. این باکتری ها اسید لاکتیک، کربوهیدرات ها و پلی الکل ها را به اسید پروپیونیک، اسید استیک و دی اکسید کربن تخمیر می کنند. در پنیر سوییس، بعضی از گونه ها مثل P.freudenreichii، لاکتان ها را تخمیر کرده و گاز تولید می کنند که به ایجاد چشمک ها کمک می کند و در ایجاد طعم نیز موثر است. پروپیونی باکتریوم ها ی مولید پیگمان سبب تغییر رنگ پنیر می شوند.
29.  پروتئوس (Proteus): این باکتری ها عامل فساد انواع گوشت، فراورده های دریایی و تخم ماکیان اند و در مواد غذایی خارج از یخچال به مقدار زیادی یافت می شوند. در نتیجه این احتمال وجود دارد که عامل مسمومیت غذایی باشند.
30.  سودومناس (Pseudomonas): تعدادی از گونه های سودومناس موجب فساد مود غذایی می شوند. این باکتری های گرم منفی، معمولا متحرک، اسپورزا و میله ای شکل اند. اهمیت بعضی از گونه های سودومناس در مواد غذایی به دلیل داشتن ویژگی هایی است چون توانایی استفاده از تعداد زیادی از ترکیبات کربنی غیرکربوهیدراته به عنوان منبع انرژی و ناتوانی استفاده از اکثر کربوهیدرات ها. توانایی تولد ترکیبات مختلفی که اثر نامطلوب بر طعم می گذارند. توانایی استفاده از مواد غذایی از ته ساده. توانایی در سنتز فاکتورهای رشد یا ویتامین های مورد نیاز خود. فعالیت پروتئولیتیکی و لیپولیتیکی بعضی از گونه ها. به علت هوازی بودن قادرند به سرعت رشد کرده و ترکیبات اکسید شده و مواد لزج در سطح محصول تولید کنند که در این حالت آلودگی بسیار شدید است. توانایی رشد در دماهای پایین (یخچال). تولید رنگدانه توسط بعضی از گونه ها مانند رنگدانه ی پیووردین (Pyoverdin) با فلورسانس سبز توسط P.fluorescens و رنگدانه ی سفید، کرم، قرمز، قهوه ای و حتی سیاه (P.nigrificans) توسط گونه های گوناگون. مقاومت نسبت به بسیاری از ترکیبات ضدعفونی کننده ی مورد استفاده در صنایع غذایی. از طرف دیگر سودومناس ها فقط در awهای نسبتا بالا (0/97-0/98) رشد می کنند، حرارت به راحتی آن ها را نابود می کند، در صورت نبود اکسیژن به کندی رشد می کنند، نسبت به خشک کردن مقاوم نیستند و در دمای بالاتر از 43 درجه سانتی گراد به کندی رشد کرده و یا این که اصلا رشد نمی کنند.
31.  سالمونلا (Salmonella): گونه های این پاتوژن روده ای ممکن است در مواد غذایی رشد کرده و عفونت های غذایی ایجاد کنند. معمولا این باکتری ها فقط توسط مواد غذایی منتشر می شوند.
32.  سراتیا (Serratia): بسیاری از گونه های این جنس رنگدانه های صورتی یا ارغوانی تولید می کنند و ممکن است موجب قرمز شدن سطح مواد غذایی شوند. مهم ترین گونه ی این جنس S.marcescens است.
33.  شیگلا (Shigella): گونه های شیگلا عامل اسهال خونی باسلی اند و ممکن است توسط مواد غذایی منتقل شوند.
34.  اسپورولاکتوباسیلوس (Sporolactobacillus): لاکتوباسیلوس اینولینوس (L.inulinus) به علت توانایی تولید اندوسپور در این جنس قرار گرفته و به نام اسپورولاکتوباسیلوس نامگذاری شده است. این باکتری در بسیاری خواص، شبیه لاکتوباسیلوس ها است.
35.  اسپورسارسینا (Sporosarcina): این باکتری ها کوکوس های گرم مثبت اند که تشکیل اندوسپور می دهند. S.ureae و S.halophila دو گونه مهم این جنس هستند.
36.  استافیلوکوکوس (Staphylococcus): استافیلوکوکوس های گرم مثبت به صورت منفرد، جفت، چهارتایی یا به صورت نامنظم و خوشه انگوری رشد می کنند. از مهمترین گونه های این جنس استافیلوکوکوس اورئوس است که معمولا به هنگام رشد رنگ زرد یا نارنجی تولید می کند. البته گاهی اوقات ممکن است سفید باشد. باکتری های این جنس به یک منبع آلی نیتروژن نیاز دارند و از نظر نیاز های اکسیژنی اختیاری اند. بسیاری از نژادهای بتاهمولیتیک و کوآگولاز مثبت، بیماری زا هستند. بعضی از آن ها انتروتوکسین تولید می کنند که عامل مسمومیت غذایی است.
37.  استرپتوکوکوس (Streptococcus): کوکوس های این جنس بر اساس نوع گونه و شرایط رشد به صورت دوتایی، زنجیره های کوتاه و یا زنجیره های بلند هستند و تمام آن ها هموفرمنتاتیو هستند. استرپتوکوکوس ها ممکن است از نظر سرولوژیکی (بر اساس واکنش رسوب دهی) در گروه های لنسفیلد (Lannsefield groups) طبقه بندی شوند که آن ها را با حرف بزرگ (A،B،C و ...) نشان می دهند. اما معمولا استرپتوکوکوس های مهم در مواد غذایی به چهار گروه پیوژن (Pyogenic)، ویریدانس (Viridans)، لاکتیک (Lactic) و انترکوکوس (Enterococcus) تقسیم می شوند. گروه پیوژن (عامل عفونت های چرکی) شامل گونه های استرپتوکوکوس بیماری زا هستند. S.agalactiae که عامل ورم پستان در گاو و S.pyogenes که عامل گلو درد عفونی، تب مخملک و سایر بیماری ها در انسان هستند، در شیر خام یافت     می شوند. استرپتوکوکوس های پیوژ در 10 تا 45 درجه سانتی گراد رشد می کنند. از گروه ویریدانس می توان S.thermophilus را نام برد. این باکتری در پنیرهایی که با پختن دلمه ی در دماهای بالا تهیه می شوند و هم چنین در بعضی از شیر های تخمیری مثل ماست اهمیت دارد. S.bovis که در کود و بزاق گاو یافت می شود، نیز مانند S.thermophilus، ترمودوریک است و بنابراین در شیر پاستوریزه مشاهده می شود. این گونه باکتریایی در 45 درجه سانتی گراد می توانند رشد کنند، اما در 10 درجه سانتی گراد رشد نمی کنند. گروه لاکتیک شامل باکتری هایی است که در صنایع لبنی دارای اهمیت هستند، مانند S.lactis و S.cremoris که در 10 درجه سانتی گراد قادر به رشدند ولی در 45 درجه سانتی گراد رشد نمی کنند. این باکتری ها به عنوان مایه کشت  میکروبی در تهیه ی پنیر، دوغ کره کشت داده شده و در بعضی از انواع کره به کار می روند. این باکتری ها به همراه گونه های لویکونوستوک و S.lactis در ترش شدن شیر خام دخالت دارند. این باکتری های لاکتیکی غلظت های بیش از دو تا چهار درصد نمک را نمی توانند تحمل کنند . بنابراین در تخمیر لاکتیکی شوریجات دخالت ندارند. گیاهان سبز، غذای دام، سیلاژ و تجهیزات از منابع این باکتری ها هستند. گروه انتروکوکوس شامل S.faecalis و S.faecium و چند گونه ی دیگر است. S.faecalis و S.faecium شبیه یکدیگرند، ولی به وسیله ی آزمایشات فیزیولوژیکی می توان آن ها را از یکدیگر تشخیص داد. S.faecalis معمولا نسبت به حرارت مقاوم تر است و منشا آن منابع انسانی است، در حالی که S.faecium بیشتر از منابع گیاهی منشا می گیرد.       S.faecalis subsp.liquefaciens یک واریته ی اسید پروتئولیتیک از S.faecalis وS.faecalis subsp.zymogenes یک واریته ی بتاهمولیتیک است. S.faecalis و S.faecium معمولا در مواد غذایی خام یافت می شوند. باکتری های این گروه قادرند هم در 10 درجه سانتی گراد و هم در 45 درجه انتی گراد رشد کنند. انتروکوکوس ها چند خاصیت مشترک دارند که آن ها را از سایر استرپتوکوکوس ها متمایز می کند که عبارتند از این که این باکتری ها ترمودوریک اند و به راحتی خرارت های پاستوریزاسیون و یا حتی بیشتر را تحمل می کنند. بیش از 6/5 % نمک را تحمل می کنند. در PH قلیایی 9/6 می توانند رشد کنند. در محدوده ی وسیعی از درجه حرارت رشد می کنند. بعضی از آن ها در درجه حرارت های پایین حدود 5-8 درجه سانتی گراد و اکثر آن ها در دماهای بالایی حدود 48-50 درجه سانتی گراد، تکثیر پیدا می کنند. S.faecalis روی بیکن نیز رشد می کند. همان گونه که از نام این گروه پیداشت، منشا انتروکوکوس ها دستگاه گوارش انسان و حیوانات است و گاهی اوقات به عنوان شاخص آلودگی مدفوعی مواد غذایی مطرح می شوند و بیشتر اوقات نیز به عنوان شاخص ضد عفونی کارخانه به کار می روند. این باکتری ها در فرورده های لبنی نیز می توانند زنده بمانند و باعث آلودگی تجهیزات و دستگاه ها شوند. S.faecalis و S.faecium عمده ترین انتروکوکوس های جدا شده از مواد غذایی اند. البته تمام استرپتوکوکوس های گروه D لنسفیلد، انتروکوکوس محسوب می شود. استرپتوکوکوس های گروه D شامل S.faecalis، S.faecalis subsp.liquefaciens، S.faecalis subsp.zymogenes، S.faecium، S.faecium subsp.durans، S.bovis، S.equinus و S.avium هستند. در صنایع غذایی برای توصیف استرپتوکوکوس هایی که به عنوان شاخص مطرح می شوند، اصطلاح استرپتوکوکوس های مدفوعی (Fecal streptococcus) به کار می رود.
38.  استرپتومایسس (Streptomyces): اعضای این جنس در مواد غذایی طعم و ظاهر نامطلوب ایجاد می نمایند. در صورت رشد استرپتومایسس ها، مواد غذایی مجاور، بو ها و طعم های کهنگی ناشی از آن ها را جذب می کنند. این      باکتری های هوازی نسبتا تکامل یافته ترند و در اثر رشد، میسیلیوم منشعب و کونیدی های زنجیره ای تولید می کنند.
39.  ویبریو (Vibrio): باکتری های این جنس در آب شیرین و شور، خاک و دستگاه گوارش انسانی و حیوانات گسترش زیادی دارند. بعضی از آن ها تا حدی نمک دوست هستند و بعضی از آن ها برای انسان بیماری زا هستند.
40.  یرسینیا (Yersinia): یرسینیا در خاک یافت می شود. Y.pestis عامل طاعون در انسان و موش های صحرایی و جوندگان دیگر است. بعضی از نژاد های Y.enterocolitica بیماری زا بوده و عامل شیوع بیماری های ناشی از مصرف مواد غذایی هستند. در گذشته با عنوان پاستورولا (Pasteurella) طبقه بندی می شد، اما در حال حاضر به علت ارتباط نزدیک آن به سالمونلا، در خانواده ی انتروباکتریاسه طبقه بندی می شوند.
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه یازدهم شهریور ۱۳۹۲ توسط soleymani
چکیده
باکتریهای روده ای،اپیتلیوم و سیستم ایمنی موجب ایجاد مقاومت در برابر پاتوژنهای روده ای می شوند.داده های اخیر نشان می دهد مقاومت نه تنها به واسطه مجموع موارد بالا بدست می آید بلکه تداخل بین موارد ذکر شده در ایجاد مقاومت مناسب مورد بحث و گفتگو باشد.محدود شدن پاتوژنها به وسیله باکتریهای روده،اناگونیسم باکتریها،اثر مهارکنندگی،مقاومت در برابرگلونیزاسیون و حذف رقابتی نامیده می شود.
مکانیسم عمل باکتریهای روده در مهار پاتوژنها شامل رقابت بر سر جایگاه اتصال کلونی ها،رقابت جهت تغذیه،تولید ترکیبات سمی و کشنده و یا تحریک سیستم ایمنی است.این مکانیسم عمل،متقابلا انحصاری نیست و این موانع شاید شامل یک،یاچندین یا همه این مکانیسم ها شود.مصرف خوراکهای تخمیر شده با بهبود سلامتی روده در ارتباط می باشد،و باکتری های تولید کننده اسید لاکتیک ((لاکتوباسیل و بیفندوباکتریا)) به عنوان یک بهبود دهنده سلامتی نقش دارند.تحقیقات یک سده اخیر نشان داده باکتریهای تولید کننده اسیدلاکتیک و دیگر میکروارگانیسم ها موجب افزایش مقاومت در برابر باکتری ها می شوند و می توانند بخش روده ای را به واسطه تغذیه باکربوهیدراتهای ویژه توسعه دهند.افزایش مقاومت باکتریایی در برابر انتی بیوتیک ها در انسان منجربه افزایش علاقه عموم و حکومت ها به حذف مصرف آنتی بیوتیک در دامهای اهلی به جز در موارد درمانی شده است.
یک راه چاره در جهت عدم استفاده از آنتی بیوتیک ها در دام های اهلی استفاده از پری بیوتیک ها می باشد که اساسا جمعیت باکتری های مفید را افزایش می دهد و یا مصرف سین بیوتیک ها که متشکل از پرو بیوتیک ها و پری بیوتیک ها می باشد.مقاله زیر بر روی تشخیص سویه ها و سوبستراهای باکتری های مفید و شرایط تاثیر مثبت آنها تمرکز کرده است.
مقدمه
بیماریهای روده ای یک مساله با اهمیت در صنعت پرورش طیور می باشد،زیرا موجب کاهش راندمان تولید،افزایش تلفات و آلودگی تولیدات طیور جهت مصرف انسانی می شود.افزایش نگرانی در مورد مقاومت باکتریایی و ممنوعیت استفاده از آنتی بیوتیک در اروپا،آمریکا و بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان،تمایل و علاقه برای یافتن راه حل هایی جهت جایگزینی آنتی بیوتیک ها در صنعت پرورش طیور افزایش یافت.
پروبیوتیک و پری بیوتیک دو رویکرد از چندین رویکرد از چندین رویکرد موجود جهت کاهش بیماری های روده ای طیور و آلودگی های بعدی تولیدات طیور است.پروبیوتیک ها در زبان یونانی به معنای زندگی (Gibsonal and fuller) 2000 اینگونه تعریف می شود)):مکملهای غذایی میکروبی زنده که دارای اثرات مفید بر روی حیوان میزبان با بهبود بخشیدن بالانس روده ای می باشد.(1989 fuller).پری بیوتیک ها همانطور که مشخص است:یک جز غذایی غیر قابل هضم با اثرات مثبت روی میزبان با تحریک رشد و فعال شدن یک یا تعداد محدودی از باکتری های مفیدکولون می باشد (Gibson and roberforid 1995).لازم به توضیح است که ترکیب پرو بیوتیک با نام سین بیوتیک شناخته شده است.
مکمل پروبیوتیک و پری بیوتیک قرنهای زیادی است که به عنوان یک ترکیبی طبیعی خوراک یا به عنوان خوراکهای تخمیری مصرف می شوند.مطالعات متعدد فارمی و آزمایشگاهی نشان داده است که پاتوژنهای جلوگیری کننده از همزیستی میکروبهای روده،با ایجاد اختلال در روند معمول باکتریهای روده،موجب افزایش حساسیت در برابر عفونتها می شوند.همچنین طی تحقیقات اثبات شده است که افزودن پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها،مقاومت در برابر عفونت ها افزایش می یابد.پاتوژنهای بیماریزای روده با سیستم های دفاعی متعددی مانند کاهش ph معده،عبور سریع پاتوژنها از روده،باکتریهای روده،اپیتلیوم،سیستم ایمنی بدن مواجه می شوند.همچنین مطالعات وسیعی روی سیستم ایمنی،مخاطی و اپیتلیوم روده و روابط متقابلی که بین این دو سیستم وجود دارد صورت گرفته است.استرس دارای تاثیرات زیان آور زیادی روی سیستم ایمنی اپیتلیوم روده و سیستم عصبی-هورمنی  می باشد.
علاوه بر این مطالعات جامعی روی رقابت بین پاتوژنها و بافت پوششی روده صورت گرفته،و نشان داد که سلولهای اپیتلیال روده به واسطه انتقال پاتوژنها آرایش جدیدی می یابند.اخیرا مطالعات hooper و همکارانش نشان داد که در اثر تقابل میان باکتروئیدهای تتایوتامیکرون و بافت پوششی اپیتلیوم،بافت پوششی مقدار جزئی گلیکان ترشح می کند که می تواند مورد استفاده باکتریها قرار گیرد.این احتمال نیز وجود دارد که به واسطه تاثیر باکتریها روی بافت پوششی اپیتلیوم،پروبیوتیک ها نیز طی مکانیسم مشابهی توانایی انتقال و اتصال به غشاء مخاطی را پیدا کنند.جمعیت باکتریهای روده با استفاده از تکنیکهای کلاسیک آزمایشگاهی مشخص شوند.طبق تحقیقات انجام شده باکتروئیدها و بیفیدوباکتریوم در انسان و رامینوکوکوس و استرپتوکوکوس در ماکیان باکتریهای غالب روده هستند.اخیر اتکنیکهای مولکولی نشان داد که تنها 20 تا 50 درصد از کونه های باکتریایی موجود در روده کشت می یابند.راههای مولکولی شناسایی تغییرات وارده بر جمعیت باکتریهای ویژه و یا تغییرات در ساختار مجموعه باکتریهای روده می تواند موجب فهم بیشتر ما از محیط باکتریایی روده و تغییرات وارده توسط پری بیوتیک ها شوند.
افزایش مقاومت در برابر عفونت با بالانس باکتریایی روده و کاهش مقاومت در زمان آسیب جمعیت باکتریهای روده برای فهم روابط بین میزبان و باکتریها بسیار با اهمیت است.چگونگی تشکیل بالانس باکتریایی روده و اختلال در میزان جمعیت باکتریایی روده روشن نیست.ولی به هرحال به نظر می رسد که گونه های بیفیدوباکتریا و لاکتوباسیل در صورت وجود استرس بسیار حساس اند،و جمعیت باکتریایی این دو در شرایط استرس به شدت کاهش می یابد.مکانیسم مناسب جهت جلوگیری از رشد پاتوژنها به وسیله میکروارگانیسم های روده شامل:رقابت تغذیه ای،تولید ترکیبات سمی و اسیدهای چرب فرار،کاهش ph رقابت جهت جایگزینی بر روی جایگاههای مخصوص در اپیتلیوم و تحریک سیستم ایمنی می باشد.این مکانیسم های عمل متقابلا انحصاری نیست و تعدادی از میکروارگانیسم ها شاید یک راهکار و بعضی هم چندین راهکار از راهکارهای موجود را انتخاب و عمل می کنند.
پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها
ویژگیها و تاثیرات مفید پروبیوتیک ها در جداول 1و2 نشان داده شده است.مکانیسم عمل پروبیوتیک ها پری بیوتیک ها شامل رقابت برای سوبستراها،ترکیبات سمی جهت جلوگیری از تکثیر میکروارگانیسمهای بیماریزا،رقابت در جهت استقرار در مخاط روده،و ... می باشد.تحقیقات گسترده صورت گرفته بر روی انسانها و دیگر مدلهای آزمایشگاهی در رابطه با استفاده از پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها،نشان از کاهش انتقال پاتوژنها،اصلاح جمعیت باکتریایی،تداوم مقاومت سیستم ایمنی بدن،جلوگیری از سرطان،کاهش تری گلیسرید،کلسترول و دیگر ترکیبات می دهد.کارهای تحقیقاتی و کاربردی زیادی در مورد استفاده از پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها در کشور ژاپن،اروپا نسبت به ایالات متحده آمریکاصورت گرفته و نتایج آنها موجود و موفق آمیز بوده است.
یک واریته از گونه های باکتریایی در پروبیوتیک ها مورد استفاده قرار می گیرد شامل:گونه های باسیلوس،بیفیدوباکتریوم،آنتروکوکوس،لاکتوباسیلوس،لاکتوکوکوس و استرپتوکوکوس،ویک واریته از گونه های مخمر هستند،و در کشت های میکروبی مخلوط یافت می شوند.گونه های لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم در حد بسیار زیادی مورد استفاده انسانند در حالیکه گونه های باسیلوس،انتروکوکوس و مخمر ساکارومایسیس ارگانیسم های مورد استفاده در حیوانات هستند.لازم به ذکر است که اخیرا تحقیقات در زمینه تاثیر لاکتوباسیلوس موجود در خوراک بر روی حیوانات افزایش یافته است.
پری بیوتیک ها عمده،محصولات فروکتوالیگو ساکاریدها هستند.به هر حال ترانس – الیگوساکاریدها،گلیکوساکاریدها،لاکتوز،مالتوالیگوساکاریدها،گزیلو – الیگوساکاریدها،استافیکوز و ساکاروز،الیگوساکاریدهایی هستند که مورد رسیدگی و بررسی قرار گرفته اند.با این وجود مانان الیگوساکارید در بعضی از موارد همانند پری بیوتیک های ذکر شده در بالا مورد استفاده قرار می گیرند اما با این تفاوت که موجب توسعه انتخابی باکتریهای سودمند نمی شوند،بلکه آنها وظیفه خود را توسط باند شدن با پاتوژنها و حذف آنها از روده و تحریک سیستم ایمنی انجام می دهند.
روش ((حذف رقابتی)) و تلقیح جوجه های یکروزه با میکروفلورهای جوجه های بالغ،اهمیت باکتریایی روده بر روی عملکرد روده و مقاومت در برابر بیماریها را با موفقیت اثبات می کند.با این وجود،حذف رقابتی برای تعریف پروبیوتیک مناسب است.روش حذف رقابتی سریعا یک فلور باکتریایی روده جوجه های بالغ را به جای افزودن یک یا چند گونه باکتریایی از جمعیت میکروبی اتشار یافته،برای جوجه ها تامین می کند.تلقیح جوجه های یک روزه با روش حذف رقابتی و به کارگیری پروبیوتیک های متعدد به عنوان یک مدل دقیق برای تعیین روشهای فعالیت وکارایی این میکروارگانیسم ها مناسب است،زیرا آلوده کردن جوجه های یکروزه علاوه بر انجام یک تمرین یا آزمایش دارای اهمیت تجاری والایی است.با استفاده از این مدل تعدادی از پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها،کلنی شدن و ذخیره سالمونلا و کمپلیوباکتر را کاهش داند.
مطالعه و ارزیابی پروبیوتیک ها بسیار مشکل است زیرا بسیاری از مطالعات آنالیز آماری نشدند،پروتکل های آزمایشی به طور واضح مشخص نبود، و میکروارگانیسم ها تشخیص داده نشده اند و قابلیت ماندگاری و زنده مانی میکروارگانیسم ها ثابت نبوده است.در بسیاری از موارد نوع محیط و استرس های وارده بر روی پرنده در جریان تحقیقات گزارش نشده است.تغییر یا حذف جیره یا خوراک،قابلیت کلنی پاتوژنها را افزایش می دهد.تحقیقات صورت گرفته توسط bariley و همکاران،به وضوح نقش استرسهای وارده را بر روی کاهش کلنی سالمونلا به وسیله فروکتوالیگوساکاریدها نشان داد.در این مطالعه پرندگان بدون استرس و پرندگان تحت استرس درمان شده با فروکتوالیگوساکاریدهادارای پائین ترین سطح کلنی می باشند.
در صورتیکه در پرندگان کنترل تحت استرس سطح سالمونلا بسیار بالاتر بود.استفاده از استرس حرارتی ملایم نشان داد که دما و سطح مواد معدنی و ویتامینه پاسخ های عملکرد به ساکاروز الیگوساکاریدهای کارامل را تحت تاثیر قرار می دهد.با استفاده از مدلهای ارزیابی کشت ارگانها نشان داده شد که میزان تماس سالمونلا به اپیتلیوم با 24 ساعت گرسنگی در حدود 1،5 لگاریتم افزایش می یابد.انتقال افقی پاتوژنها در پرندگان غیر عفونی به وضوح آشکار و روشن است.نگرانی کمتری در مورد انتقال افقی میکروارگانیسم های پروبیوتیک ها در پرندگان معالجه نشده وجود دارد.میکروارگانیسم های پروبیوتیک ها در پرندگان تحت کنترل به صورت افقی انتقال می یابند مگر اینکه پرندگان از قبل جداسازی شده باشند.ذکر این نکته خیلی مهم است که آنتی بیوتیک های ساب – تراپیونیک تنها روی جمعیت باکتریایی روده موثر نیستند بلکه بر روی متابولیسم حیوان خصوصا عملکرد روده موثرند.همانطور که انتظار می رفت آنتی بیوتیک ها زمانی موثرند که میزان تولید حیوان زیر ظرفیت ژنتیکی اش قرار داد و تنها در عملکرد بهبود 80 درصدی ایجاد می کند.وجود استرس یک مسئله مهم در کاهش راندمان رشد است.

خلاصه
پاتوژنها موانع مهم و متعدد کلنی شدنشان در روده را حذف و باعث عفونت می شوند.پاتوژنها علاوه بر برداشتن موانع فیزیکی مانند کاهش ph و مدت زمان سرعت عبور روده کوچک،بر اثرات محدودکنندگی باکتریهای روده،موانع فیزیکی اپیتلیوم و سیستم ایمنی میزبان غلبه می کنند.تصور تداخل مابین این سیستم ها و تامین پاتوژنها و اپیتلیوم تثبیت شده است.داده ها و اطلاعات اخیر نشان داد که حداقل بعضی از گونه های غیر بیماریزایی باکترهای روده با اپیتلیوم و سیستم ایمنی بدن و تغییر فیزیولوژیکی بافتی و توانایی عکس العمل در برابر عفونتها در ارتباط می باشد.پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها با اصلاح باکتریهای روده و سیستم ایمنی بدن،کلنی پاتوژنها را کاهش می دهند.لازم به ذکر است پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها همانند آنتی بیوتیک های محرک رشد به شرایط محیطی و استرس ها حساسند.پروبیوتیک ها نوید دهنده یک راه چاره دیگر برای جایگزینی آنتی بیوتیک های محرک رشد می باشند.

جدول 1-ویژگیهای ایده آل پروبیوتیک ها و پری بیوتیکها
پروبیوتیک ها باید:
1-از دستگاه گوارش یک دام سالم منشاء گرفته باشند
2-غیر بیماریزا باشند
3-در دستگاه گوارش دام زنده بماند و به فعالیت ادامه دهد
4-مقاوم در برابر اسید گاستریک و صفراباشد
5-تمایل اتصال به اپیتلیوم یا منشاء مخاطی موکوس را داشته باشند
6-دارای ماندگاری بالا در قسمت روده باشند
7-توانائی تولید ترکیباتی را در جهت ایجاد پاسخ با ایمنی را داشته باشند
8-توانائی تنظیم پاسخ سیستم ایمنی را داشته باشد
9-توانائی تنظیم و اصلاح فعالیت باکتریها را داشته باشد

پری بیوتیک ها باید:
1-توسط آنزیم غیر قابل هضم باشند
2-به وسیله نسوج و بافتها غیر قابل جذب باشند
3-موجب توسعه و رشد انتخابی یک یا تعداد محدودی از باکتریهای سودمند شوند
4-موجب تغییر و اصلاح سودمند باکتریهای روده روی فعالیت آنها شوند.

جدول 2-تاثیرات مفید پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها
اصلاح باکتریهای روده 
تحریک سیستم ایمنی
کاهش عکس العمل های التهاب آور 
جلوگیری از کلنی پاتوژنها 
افزایش راندمان تولید 
کاهش آلودگی لاشه 
افزایش تولید اسیدهای چرب فرار
افزایش وزن و حجم مدفوع
افزایش سنتز ویتامین ب
بهبود جذب مواد معدنی
جلوگیری از سرطان
پائین آوردن کلسترول سرم
کاهش دفع امونیاک و اوره 
پائین آوردن اسکاتول،ایندول،فنول،...

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه دهم شهریور ۱۳۹۲ توسط soleymani

 

 
The Activity Study of Epstein-Barr Virus in Multiple Sclerosis

Niloufar.Soleymani

Department of Microbiology Islamic Azad University-Qom, Iran

پوستر شماره ۹۴۵

ارائه روز جمعه ۱۳۹۲/۰۶/۰۸

 

 

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه هفتم شهریور ۱۳۹۲ توسط soleymani
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه هفدهم مرداد ۱۳۹۲ توسط soleymani

پدرعلم قارچ شناسی ایران و موسس دانشگاه آزاد اسلامی قم

استاد ارجمند شادروان فتح الله فلاحیان

شمع وجودتان خاموش شد ....... اما یک عمر روشن ساخت راه مارا

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه چهاردهم مرداد ۱۳۹۲ توسط soleymani
محورهاي همايش
بوم شناختی

زراعت گیاهان دارویی

مکانیزاسیون

بیولوژی

شیمی گیاهی

داروسازی ، پزشکی و طب سنتی

دامپزشکی

فناوری های نوین

فرآوری و بسته بندی

اکوتوریسم و فضای سبز

اقتصاد و صنعت
 
برگزار كنندگان: دانشگاه ازاد اسلامی واحدعلوم و تحقیقات آیت ا... آملی با همکاری انجمن گیاهان دارویی
مهلت ارسال چكيده مقالات: 10 مهر 1392
مهلت ارسال متن كامل مقالات: 30 مهر 1392
تاريخ برگزاري همايش: 29 و 30 آبان 1392
سايت همايش: congress.iauamol.ac.ir
تلفن تماس دبيرخانه: 01212517327
آدرس دبيرخانه: مازندران آمل جاده قدیم آمل به بابل فرعی دانشگاه، دانشکده کشاورزی و صنایع غذایی
محل برگزاري: آمل
ایمیل: congress92@iauamol.ac.ir

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه یکم مرداد ۱۳۹۲ توسط soleymani

گروه سلامت: ماه مبارك رمضان يكی از گرم‌ترين ماه‌های سال است كه در آن تعريق بدن به شدت بيشتر می‌شود، استفاده از نوشيدنی‌هايی كه عطش را رفع و قدرت و توان بدن را افزايش می‌‌دهد در اين ماه ضرورت دارد.

به گزارش خبرگزاری بين‌المللی قرآن(ايكنا) شعبه سمنان، اگر چه اين گياه دارويی كه معمولا به صورت خودرو در باغچه منازل، كنار جوی‌ها و در مناطق مرطوب می‌رويد كمتر در كشور ما مورد توجه بوده اما تحقيقات بسياری در مورد آن انجام گرفته بطوری كه امروزه سازمان بهداشت جهانی به اين گياه دارويی لقب «اكسير جهانی» داده است.

«خرفه» از جمله گياهان دارويی مناسب در ماه رمضان است كه علاوه بر رفع تشنگی دارای خواص بسيار مفيد ديگری است .امام صادق(ع)، در مورد آن می‌فرمايد: بر روی زمين سبزی خوردنی شريف تر از آن نيست و سبزی خوردنی حضرت فاطمه(س) است.

احمد دانايی، يك كارشناس طب سنتی در اين خصوص گفت: «خرفه»؛ مدر، ضد اسكوربوت، تب‌بر، تصفيه‌كننده خون و تسكين‌دهنده تشنگی است زيرا خرفه يكی از گياهانی است كه با دارا بودن ارزش دارويی و غذايی از قديم الايام مورد استفاده بوده است و در ايران پراكندگی وسيعی است.

وی گفت: مصرف خام يا پخته خرفه، اثرات مفيدی در رفع التهابات داخلی بدن مانند التهاب دستگاه هضم و دستگاه دفع ادرار دارد كه در مواردی كه به علت برگشت اسيد معده از راه مری، در طول لوله مری سوزش ايجاد می‌شود گياه خرفه اثر مفيد و مؤثری دارد.

اين كارشناس گياهان دارويی اظهار كرد: در فصل تابستان و در ايام ماه مبارك رمضان برای رفع تشنگی و احساس گرما، می‌توان گياه خرفه را با گل گاوزبان مخلوط كرده و به‌صورت جوشانده مصرف كرد.

دانايی همچنين گفت: تركيب دانه خرفه با آب و يا همراه با ساير عرقيات گياهی نظير شاهتره،كاسنی، بهار نارنج و يا بيدمشك از ديگر روش‌های استفاده از اين گياه است كه در رفع تشنگی بسيار مؤثر است. همچنين قرار دادن برگ له شده خرفه بر روی سطح زبان، باعث رفع تشنگی می‌شود.

اين كارشناس طب سنتی با اشاره به ديگر فوائد اين گياه دارويی خاطرنشان كرد: قرار دادن قطعات له شده خرفه بر روی پيشانی به منظور تسكين درد و سردرد يك طرفه(ميگرن) و در ورم چشم تأثير بسزايی دارد. همچنين در موارد اخلاط خونی، سرفه‌های مقاوم و تسكين نيافتنی و بيخوابی اين گياه مفيد بوده و می‌تواند مورد استفاده قرار گيرد.

اين كارشناس گياهان دارويی اظهار كرد: در نواحی شمالی ايران، از خرفه نوعی غذای مطبوع تهيه می‌شود كه به‌عنوان خنكی و تصفيه‌كننده خون صورت می‌گيرد كه در اين راستا مصرف ساقه برگدار و جوان خرفه، به حالت خام در سالاد و يا به حالت پخته به جای اسفناج در نواحی مختلف اروپا معمول است.

همچنين يك كارشناس گياهان دارويی گفت: شربت «گياه راوند» نوشيدنی است كه علاوه بر رفع عطش، قدرت ايستايی بدن را در طی روز، افزايش داده و سيستم ايمنی بدن را نيز تقويت و سم‌زدايی می‌كند.

دانايی با اشاره به مصادف شدن ماه مبارك رمضان با يكی از گرم ترين ماه‌های سال كه در آن تعريق بدن به شدت بيشتر می‌شود، افزود: استفاده از نوشيدنی‌هايی كه عطش را رفع و قدرت و توان بدن را افزايش می‌‌دهد در اين ماه ضرورت دارد.

وی شربت گياهی راوند را يك شربت مفيد برای ايام روزه‌داری عنوان كرد و گفت: اين شربت از عصاره چندين گياه نظير عصاره چای سبز، عصاره دارچين، برگ به ليمو و...تشكيل شده و به علت دارا بودن اسيد گلورونيك، سيستم ايمنی بدن را افزايش می‌دهد.

دانايی همچنين گفت: شربت راوند به دليل دارا بودن نوعی آنتی بيوتيك قوی باعث می‌شود كه مواد زائد و سموم بدن دفع شود.

اين كارشناس طب سنتی با بيان اينكه يكی از بيماري‌های شايع در ماه رمضان كه از كمبود آب و املاح معدنی در بدن ايجاد می‌شود تنبلی روده است كه شربت راوند به دليل دارا بودن اسيد گلورونيك، املاح معدنی، اسيد سيتريك، ويتامين‌های گروه B , و... در درمان اين بيماری و جلوگيری از ابتلاء به آن نقش مهمی را ايفا می‌كند.

وی ادامه داد: از آنجا كه طعم شربت راوند ترش مزه است، افراد بنا بر ذائقه خود می‌توانند آن را باعسل طبيعی شيرين كنند.

دانايی خاطرنشان كرد: در روزهای عادی بهترين زمان مصرف اين شربت قبل از صبحانه و عصرها است اما برای افراد روزه دار 30 دقيقه بعد از صرف افطار و در مرحله دوم بعد از وعده سحر زمان مناسبی برای نوشيدن اين شربت گياهی است و مقدار مصرف معمول اين شربت در هر وعده يك استكان معمولی است.

اين كارشناس طب سنتی با اشاره به ديگر فوائد گياه راوند افزود: جلوگيری از ريزش موها، چين و چروك پوست و سخت شدن رگها، مفاصل و عضلات از ديگر فوائد اين گياه دارويی است.

اكرم حاج خليل، فروشنده گياهان دارويی گفت: خرفه متداول‌ترين گياه دارويی مورد استفاده در جهان كه نقش موثری در درمان بيماری‌ها و التهاب‌ها و به ويژه در بيماری‌های پوستی دارند.

وی با بيان اينكه اين گياه عمدتا بصورت وحشی می‌رويد به كشت آن در كشور های مختلف و از جمله در كشورمان اشاره كرد و افزود: در استان‌های جنوبی كشور و از جمله در بوشهر و همچنين در برخی كشورهای عربی حاشيه خليج فارس، اين گياه دارويی به عنوان سبزی خوراكی در سبزی فروشی‌ها به فروش می‌رسد.

وی اضافه كرد: متاسفانه اين گياه دارويی مفيد كمتر مورد توجه بوده در حالی كه می‌توان از آن به‌عنوان سبزی استفاده كرد و يا بطور مثال اروپايی‌ها از آن در سالاد استفاده می‌كنند.

اين فروشنده گياهان دارويی با بيان اينكه خرفه از نظر طب سنتی خيلی سرد و ترد و دارای نيروی قابض است، گفت: از شيره و برگ له شده خرفه برای رفع درد، تورم و التيام در زخم‌ها و سوختگی‌ها و يا در محل گزيدگی نيش حشرات بصورت موضعی استفاده می‌شود.

حاج خليل با اشاره به ديگر خواص اين گياه دارويی تصريح كرد: استفاده از خرفه به‌علت برخورداری از خاصيت ضدالتهاب و رافع تشنگی بودن در ماه مبارك رمضان سفارش شده است. ضمن اينكه در برخی منابع آمده است كه اين خرفه، سبزی مورد علاقه حضرت فاطمه(ع) بوده است.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۹۲ توسط soleymani


1

عرق آویشن

مسکن – ضد سرماخوردگی – مقوی معده – معالج بیماریهای قارچی پوست – ضد ورم بینی وگلو.

2

عرق اسطو خودوس

تقویت کننده اعصاب – معالج برونشیت وزکام – پایین آورنده تب ونیروبخش – ضد تشنج وصرع درمان بیماریهای عصبی.

3

عرق بید

درمان تب های شدید ودردهای تناسلی – زردی پوست (یرقان) – تصفیه خون.

4

عرق بهارنارنج

تقویت کننده مغز واعصاب – نشاط آور- تقویت قلب.

5

عرق بادرنجبویه

ضد خستگیهای روحی – استفراغ های دوران بارداری – برونشیت وتشنج – ضد قلنج – درمان دل پیچه.

6

عرق بومادران

ضد ورم روده ومعده – ضد روماتیسم ونقرس – رفع اختلالات قاعدگی ودرد دوران قاعدگی.

7

عرق بیدمشک

تقویت کننده فلب – رفع ناراحتیهای اعصاب – ضد تپش قلب.

8

عرق پونه

ضد سیاه سرفه وگریپ – خلط آور- بادشکن – قابض – بازکننده عروق – ضد عفونی کننده .

9

چهارعرق سرد

تب بر- خنک – تقویت کننده معده.

10

چهارعرق گرم

تقویت کننده معده – مفید برای هضم غذا – رفع ناراحتی های روده .

11

عرق چهل گیاه

تقویت کننده معده – کمک به هضم غذا – بادشکن – ضد سردی – ضد تهوع واستفراغ .

12

عرق خارخاسک

مدر قوی – رفع سنگ کلیه ومثانه – کیسه صفرا- تصفیه خون. 

13

عرق خارشتر

ضد عفونت مجاری ادراری – سنگ شکن – مدرقوی – ضد سیاه سرفه.

14

عرق رازیانه

معطر کننده – محرک – بادشکن – مدروقاعده آور- درمان بواسیر ونقرس – ازدیاد شیر مادران .

15

عرق زنیان

ضد نفخ معده – ضد ترشی معده – ضد عفونت – ضد انگل – بادشکن – درمان عوارض بعد از ترک اعتیاد.

16

عرق زیره

ضد چاقی – تصفیه کننده خون – ضد هیستری وتشنج – افزایش شیر مادران – بادشکن – هضم کننده غذا – کاهنده چربی خون.

17

سرکه سیب

لاغر کننده – مکمل غذا

18

عرق سنبل الطیب

خواب آور- مسکن – تقویت قلب – اشتها آور.

19

عرق شاتره

ضد خارشهای پوستی – صفرا بر- تقویت کبد – نشاط آور- ضد نفخ – اشتها آور.

20

عرق شنبلیله

ضد قند – تقویت قوای جنسی – نیرو بخش.

21

عرق شیرین بیان

درمان قاطع زخم معده واثنی عشر- ضد سرفه – صفرا بر. 

22

عرق شوید

ضد چربی خون – جهت پایین آوردن کلسترول – ازدیاد شیر مادران – درمان لاغری

23

عرق کاسنی

مفید برای کبد – ضد جوش – ضد خارش – تصفیه کننده خون – کاهنده چربی .

24

عرق کیالک

تصفیه کننده خون – جلوگیری ازعواقب سعت کلسترول – جلوگیری ازتنگ شدن رگها.

25

عرق گزنه

اثر قاطع دررفع بیماریهای پوستی وجلدی – ضد چربی وقند خون – ضد خون ریزی – بازکننده عروق – مدر.

26

عرق گلبهار

مفید برای لطافت پوست دست وصورت – مقوی معده

27

عرق مریم گلی

ضد دیابت – ضد رماتیسم واسهال – ضد سینوزیت – ضد انگل – ضد نفخ .

28

عرق مخلصه

ملین – مقوی – دفع سموم – ضد قولنج – پاد زهر قوی مفید برای ناراحتیهای کمرو مفاصل عضلانی – تقویت معده .

29

عرق مورد

ضد خون ریزی – قابض روده – درمان اسهال وبواسیر- تقویت رشد مو- ضد آفت .

30

عرق نعنا

ضد دل درد – دلپیچه – ضد نفخ – بادشکن – تقویت کننده معده کودکان

31

عرق یونجه

چاق کننده – نیروبخش – معالج رعشه وناراحتی های عصبی – تصفیه خون – کاهش قند خون .


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۹۲ توسط soleymani

 

علف لیمو از گیاهان بومی و مغزی هندی است كه طعمی نزدیك به زنجبیل دارد و در كشورهای آسیایی شامل مالزی، ویتنام و تایلند كاربرد بسیاری دارد.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، ‌علف لیمو علاوه بر طعم و عطر مطبوع دارای مزایای زیاد پزشكی و بهداشتی بوده و خواص درمانی فوق‌العاده‌ای دارد.

شبكه خبری تورنتو نیوز در مقاله‌ای دراین باره آورده است: علف لیمو دارای خواص ضدباكتریایی و ضدمیكروبی فوق‌العاده است. این گیاه برای درمان عفونت‌های معده، روده، ادراری و زخم‌ها موثر است.

هم‌چنین به درمان بیماری‌هایی مثل تیفویید، عفونتهای پوستی، مسمومیت غذایی و نیز رفع بوی بد دهان كمك می‌كند. روغن علف لیمو به دلیل دارا بودن خواص ضد درد و مسكن برای تسكین سردردها، دردهای مفصلی و دردهای عضلانی بسیار مفید است. این گیاه هم‌چنین در پایین آوردن تب موثر است.
منبع : Isna.ir

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۹۲ توسط soleymani

یک کارشناس ورزش بهترین زمان برای ورزش در ماه رمضان را دو یا سه ساعت بعد از افطار عنوان کرد.

 

 

"ورزش" که همواره برای سلامتی جسم و روح به آن سفارش شده است ، در این ماه جلوه پررنگتری یافته و می‌تواند نقش خود دراین مهم را بهتروبیشتر ایفا کند.

 "ورزش" نه تنها با "روزه" منافاتی ندارد بلکه اگربه‌صورت صحیح و اصولی انجام شود، باعث آرامش و کاهش استرس ورزشکاران می‌شود واستقامت فکری و صبر آنان را تقویت می‌کند.

 

ورزش در ماه رمضان از تجمع چربی در بدن جلوگیری کرده و عمل سوخت و ساز را تسهیل می‌نماید بطوریکه ورزشکارانی که روزه می‌گیرند کمتر دچار مشکلات گوارشی و قند خون می‌شوند.

 ورزشکاران می‌توانند با یک برنامه غذایی غنی،انرژی مورد نیاز را برای انجام فعالیت‌های ورزشی و حفظ ساختار بدنی بدست آورند.

 

استفاده به موقع و به اندازه از آب ازدیگر نکاتی است که می‌بایست در طول این ماه به آن توجه کرد.در ماه مبارک رمضان کم آبی می‌تواند در برخی از موارد به خصوص هنگام ورزش کردن مشکل ساز شود اما با تغییر زمانی در برناه‌های ورزشی می‌توان بااین مشکل مقابله کرد.

 ورزشکاران می‌توانند برنامه ورزشی صبح خود را به عصر و بعد از افطار منتقل کنند و به این ترتیب، احتمال وقوع مشکلات را به حداقل برسانند.

 به‌افرادی که امکان تغییر برنامه ورزشی خود را ندارند نیز توصیه می‌شود که درهنگام سحر و افطار مقدار بسیار زیادی آب بنوشند تا علاوه براینکه این نیاز بدن را مرتفع کرده باشند ، مقداری آب در بدن ذخیره کنند تا در موقع نیاز و از دست رفتن آب بدن، از آن بهره جویند و به این ترتیب احتمال وقوع خطرات ناشی از کم آبی را به حداقل برسانند. 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفدهم تیر ۱۳۹۲ توسط soleymani
دکتر علیرضا مقتدری:

در طول روز ممکن است صدا های متفاوتی ار بعضی از مفاصل بدن شما شنیده شده یا به توسط شما حس شود. گاهی این صداها شبیه تقه هستند. گاهی بصورت خرت خرت و شبیه به ساییده شدن دو چیز روی هم هستند. گاهی بعد از عملی که در بین مردم به شکاندن انگشت معروف است صدایی از مفصل انگشت بوجود میاید. صدای مفصلی بیشتر در مفاصل انگشت، زانو، مچ پا، کمر و گردن شنیده میشود ولی علت ایجاد صدا در همه این مفاصل یکی نیست. علت صدای مفصل ممکن است یکی از حالات زیر باشد.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفدهم تیر ۱۳۹۲ توسط soleymani

علائم باليني :


 • در دختران بيشتر از پسران است .

 

 •  وزن و قد هنگام تولد طبيعي است اما دور سر مقداري بزرگتر از نرمال است .

 

 •  زردي طول کشيده در نوزاد از علائم اوليه مي باشد .

 

 •  اختلال در شيرخوردن بصورت سرفه ناگهاني

 

 •  اختلال تنفس بصورت حملات آپنه ، گرفتگي بيني و بزرگي زبان .

 

 •  گريه کم و خواب زياد

 

 •  کاهش اشتها

 

 •  يبوست

 

 •  بزرگي شکم

 

 •  فتق نافي

 

 •  کاهش دماي بدن زير ۳۵ درجه سانتيگراد و سردي پوست

 

 •  عدم اندام تحتاني و دستگاه تناسلي

 

 •  بزرگي قلب ، سوفل قلبي و مايع دور قلب

 

 •  کم خوني

 

 •  کاهش در رشد عقلاني و رشد جسماني

 

 •  بزرگي ملاج جلويي و عقبي روي سر

 

 •  پف آلوده بودن پلکها

 

 •  پوست خشک و پوسته دار

 

 •  بي حالي و تأخير در يادگيري نشستن و ايستادن

 

 •  صداي خشن و تأخير شروع تکلم

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه دهم تیر ۱۳۹۲ توسط soleymani

http://www.taknaz.ir/ax1/347/1.jpg

بر چهره پر ز نور مهدی صلوات      بر جان و دل صبور مهدی صلوات
تا امر فرج شود مهیا بفرست        بهر فرج و ظهور مهدی صلوات

نیمه شعبان مبارک

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه دوم تیر ۱۳۹۲ توسط soleymani
در این مقاله دربارۀ ویتامین ب 12 صحبت خواهیم کرد و از اطلاعات پزشکان گیاهخوار در این زمینه استفاده می کنیم. موضوعات مورد بحث در این مقاله:  

ویتامین ب 12 چیست و چطور تولید می شود؟

چرا در منابع گیاهی ما ویتامین  ب 12 یافت نمی شود؟

معرفی منبع شگفت انگیزی از ویتامین ب 12

آیا گیاهخواران کمبود ویتامین ب-12 دارند؟

رژیم گیاهی یا رژیم گوشتی!!!

.........ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه سی و یکم خرداد ۱۳۹۲ توسط soleymani

چاي سبز فوايد زيادي دارد . چاي سبز پيشگيري كننده از حمله قلبي و سرطان شناخته شده است و يك تونيك ( تقويت كننده ) بسيار مفيد است. اين چاي داراي خاصيت ضد چربي (از هر نوع آن )و مقوي اعصاب بوده و قدري نيز خاصيت تب بري دارد.چاي سبز باعث تقويت معده شده و ضمن دفع سموم بدن، نفخ معده را نيز برطرف مي كند . چاي سبز باعث تقويت حافظه شده و براي افراد افسرده يك داروي ضد افسردگي است. زيرا نوشيدن چاي سبز باعث نشاط و سرزندگي مي شود.

                                              پوسيدگي دندان:

عصاره برگ چاي سبز داراي اثرات ضد ميكروبي است و از ايجاد پلاك و پوسيدگي دندان جلوگيري مي‌كند

چای سبز قادر به جلوگیری از بوی بد دهان است و اگر به طور غیر عمدى بلعیده شود نیز مزه خوبی دارد. می توانید خمیر دندان مخصوص خود را با استفاده از چای سبز درست کنید. به این طریق که یک فنجان آب جوش را روی 100 گرم چای سبز بریزید و اجازه دهید تا 30 دقیقه دم بکشد. خمیر را با استفاده از این مایع و یک قاشق چای خوری جوش شیرین درست کرده و از آن برای مسواک زدن دندان های خود استفاده کنید. خواص طبیعی موجود در چای سبز، بوی بد دهان را از بین برده و از اتصال میکروب های تشکیل دهندﮤ پلاک به دندان ها جلوگیری می کند.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه سی و یکم خرداد ۱۳۹۲ توسط soleymani

● درمان خانگی آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی

هر سال بیش از ۱۵ میلیون نفر در جهان مبتلا به سرطان پوست می شوند. برای حفاظت خود در برابر اشعه مضر ماوراء بنفش خورشید UV، بین ساعات ۱۰ صبح تا ۴بعدازظهر که ساعت های اوج تابش خورشید است، از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید بپرهیزید. با کلاه های لبه دار، عینک آفتابی و بلوز آستین بلند خود را بپوشانید. از کرم ضدآفتاب با SPF بالای ۱۵استفاده کنید و در کنار دریا در نقاط دارای سایه یا زیر چتر استراحت کنید. اگر احیانا دچار آفتاب سوختگی خفیف یا متوسط شده اید، می توانید با اسفنجی آغشته به چای بابونه سرد، محل آفتاب سوختگی را خنک کنید. یادتان باشد که بابونه دارای خاصیت ضد التهابی است. از ژل آلوورا به دلیل خواص تسکین دهندگی و ضد التهابی آن نیز می توانید استفاده کنید.

 ● در مقابل آفتاب بیهوش نشوید

گرمازدگی

ننوشیدن میزان کافی مایعات در هوای گرم می تواند باعث ایجاد خطرات جدی برای سلامت و حتی تهدیدی برای زندگی باشد. علائم گرمازدگی عبارتند از: نبض تند، تنفس کوتاه و تند و گیجی. درصورت مشاهده هر کدام از این علائم با اورژانس تماس گرفته و به سرعت به محلی خنک و سایه بروید. بهترین کار این است که اگر در محیط های سر باز و زیر نور مستقیم هستید، حتما از کلاه استفاده کنید و مرتب آب خنک بنوشید.

 ● خطر غرق شدن

ایمنی در شنا

حتی اگر یک شناگر حرفه ای هم باشید، جریان های آب زیر دریا و گرداب ها می توانند برای شما مرگبار باشند. برای شنا به مکان های کنترل شده و امن بروید، تنها شنا نکنید، در عمق کم یا در جاهایی که به آب آن آشنایی ندارید، شیرجه نزنید و همچنین پیش از رفتن به آب، کیفیت و سطح آب را بررسی کنید چون عمق آب در فصل های مختلف تغییر می کند.

 ● فرار از آزار کوچولوهای مزاحم

نیش حشرات

وقتی حشره ای مانند مگس، پشه یا حتی مورچه شما را گزید، معمولا می توانید خارش آن را با یک داروی ضد حساسیت که نیاز به نسخه پزشک ندارد مانند قرص یا پماد دیفن هیدرامین (بنادریل) رفع کنید. در صورتی که دچار نیش زدگی جدی (عنکبوت یا مار) شدید، باید هرچه سریع تر به اورژانس یا مطب پزشک مراجعه کنید. برای دفع طبیعی مگس ها و برای ایجاد یک محافظ از روغن لیمو و اکالیپتوس استفاده کنید. اگر به ماده ای قوی تر نیاز پیدا کردید، سراغ مواد ضد حشره ای که حاوی DEEP هستند، بروید.

 ● محافظت از چشم ها

وقتی عینک آفتابی ضروری است

شاید شما تنها نگران پوشاندن پوست خود از نور خورشید باشید اما چشم ها نیز باید مقابل نور تند محافظت شوند زیرا تابش اشعه UV می تواند سبب ابتلا به آب مروارید و آب سیاه در چشم شود. عینک های آفتابی نه تنها از چشم های شما مراقبت می کند بلکه از بافت لطیف اطراف چشم نیز به خوبی محافظت می کند.زمانی که عینک آفتابی انتخاب می کنید، مطمئن شوید که ۹۹ تا صددرصد اشعه های UVB و UVA را مسدود می کند. اگر فریم های بزرگ عینک را دوست دارید، بسیار خوش شانس هستید زیرا هرچه عینک بزرگ تر باشد، بیشتر مانع آسیب های اشعه UV می شود، چون آنها نوری که از بیرون به چشم های شما برخورد می کند را بیشتر مسدود می کنند.

منبع:ideallife.ir


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه سی و یکم خرداد ۱۳۹۲ توسط soleymani

بيماري ام.اس يا اسكلروز چندگانه يك اختلال مادام‌العمر در سيستم ايمني خودكار بدن است كه مي‌تواند منجر به فلج شديد شود.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه سی و یکم خرداد ۱۳۹۲ توسط soleymani

پیشگیری: هدف از این روش جلوگیری از ورود بذر گل جالیز به مزرعه می باشد،. برای این منظور باستی به نکات زیر توجه کرد.

- استفاده از بذر های گواهی شده و فاقد بذر گل جالیز، استفاده از کودهای دامی پوسیده شده و فاقد بذر گل جالیز، کنترل علف های هرز میزبان این گیاه در حاشیه مزرعه در زمان داشت و زمان آیش، حذف علف های هرز میزبان در مسیر های آبیاری، جلوگیری از زه آب های مزارع بالا دست آلوده به گل جالیز، رعایت مسائل قرنطینه ای اهمیت دارد.

کنترل گل جالیز: هدف از کنترل علف هرز جلوگیری از توسعه و کسترش آلودگی در مزراع می باشد. روشهای کنترل شامل کنترل مکانیکی یا فیزیکی، کنترل زراعی، کنترل شیمیایی و کنترل بیولوژیک می باشد.

وجین: یکی از موثر ترین روش های برای از بین بردن اندامهای هوایی و جلوگیری از تولید بذر می باشد. در این روش با استفاده از مورر زن دستی، یا استفاده از یک وسیله تیز و برنده انجام شود. سپس بقایی گیاهی بایستی به خارج ار مزرعه هدایت و نابود شود. عملیات برش گل جالیز بایستی در اوایل زمان گلدهی و قبل از تولید بذر انجام شود، در غیر این صورت باعث تحریک جوانه زنی جوانه های خفته آن می گردد. مجموعه عملیات برش بایستی به صورت متوالی و در صورت نیاز روزنه انجام شود، تاخیر در برش دهی باعث شده که این گیاه انگلی وارد مرحله بذر دهی شود و بانک بذر خود در برای سال های بعدی حفط می کند. برش دهی متوالی باعث کاهش رویش مجدد و کاهش آلودگی در سال های بعدی خواهد شد.

شخم: شخم مزرعه بعد از برداشت محصول و یا بعد از آخرین چین در محصولات در انهدام میزبان و گل جالیز به منظور جلوگیری از تولید بذر اهمیت مهمی دارد، در صورتی مزرعه رها شود این گیاه وارد بذر دهی شده و در سال های بعدی میزان خسارت زایی آن را افزایش می دهد.، همچنین شخم عمیق در دفن عمیق بذر در کاهش شدت آلودگی موثر است.

تاریخ کاشت: با تأثیری که از طریق عامل محیطی، درجه حرارت، بر جوانه زدن بذر گل جالیز می‌گذارد؛ می‌تواند در کنترل آن موثر باشد. گزارشات نشان می دهند که تاخیر کشت باقلا یا کاشت زود هنگام در آفتابگردان میزان آلودگی در این گیاهان را به میزان قابل توجه ای کاهش داده است.

 تناوب زراعی: استفاده از گياهان غير ميزبان در تناوب زراعی در کاهش بانک بذر گل جالیز اهمیت فراوان دارد. گزارشات نشان داده که تناوب های طولاني مدت وبيش از 4 سال بویژه با  گياهاني از تيره غلات مي توانند براي این منظور مناسب باشند.

کشت گیاهان تله(Trap crops ): گیاهانی هستند که میزبان گل جالیز نیست اما باعث تحریک گل جالیز می گردند، و آن را وادار به جوانه زنی کنند، اما گل جالیز بعد از جوانه زنی چون میزبان خود را پیدا نمی کند از بین می رود این عمل که باعث کاهش بانک بذر گل جالیز شده را جوانه زنی انتحاری (Suicidal germination ) گویند. از جمله تله می توان به سورگوم، ذرت، یونجه، ماشک، سویا، کتان و لوبیای چشم بلبلی  اشاره نمود.

کشت میزبان های تله (Catch crops ): شامل گیاهانی هستند که میزبان واقعی تله گل جالیز می باشند، این گیاهان نه تنها انگل را تحریک به جوانه زنی می کند بلکه آنرا گاهاً تا مرحله بذر دادند نیز پرورش می دهند. این گیاهان بایستی با تراکم بالا قبل از کشت گياه اصلی کشت شود و حدوداً یک ماه بعد از رویش گیاه زراعی و قبل از بذر دادن گلهای جاليز با استفاده از شخم برگردان گیاه منهدم شود. این عمل در تخلیه بانک بذر گل جالیز بسیار موثر است. از این گیاهان می توان خیار، گوجه فرنگی، فلفل، کتان، آفتاب گردان و خردل می توان نا برد.

کود دهی: کاهش حاصلخیزی از طریق ضعیف شدن گیاه میزبان باعث تشدید حضور گل جالیز در مزرعه می گردد.  گزارشات متعددی نشان داده که  که کاربرد کود های اوره ، سولفات آمونیوم، نیترات آمونیوم و فسفات آمونیوم در کاهش جوانه زنی بذور گل جالیز و کم شدن میزان آلودگی موثر است.

 آبیاری: در شرایط رطوبت خاک مواد محرک جوانه زنی رقیق شده یا شسته می شود. و آلودگی را کاهش می دهد، همچنین جلوگیری از ارتباط آب آبیاری مزارع آلوده به بذر گل جالیز در کاهش آلودگی موثر است. نتاوب برنج با میزبان های گل جالیز در کاهش آلودگی اهمیت دارد.

 استفاده از ارقام متحمل به گل جالیز، شامل ارقامی که مواد محرکه کمتری تولید می کنند، تعداد ریشه های فرعی کمتری دارند در عئض دارای ریشه های عمیق تر دارند، تجمع لیگنین و ترکیباتی که در ضخیم شدن ریشه گیاه میزبان نقش دارد از نقوذ گل جالیز جلوگیری می کند .

 آفتاب دهی خاک(Solarization Soil ): پوشش پلاستیکی روشن در سطح خاک مرطوب حداقل به مدت 45 روز در گرمترین فصل سال در کاهش آلودگی بسیار موثر می باشد. البته استفاده از کود دامی مناسب قبل از پوشش پلاستیکی می توان در افزایش دمای خاک زیر پوشش موثرتر باشد.

استفاده رانداپ (گليفوسيت SL 41% ) به میزان ۵۰ سی‌سی در هکتار برای سه نوبت در زمان ۳۰، ۴۰ و ۵۰ روز پس از کشت نشاء (گوجه فرنگی، بادمجان، خیار  ) می‌توان در مزرعه یا گلخانه می توان به مقدار بسیار زیادی در کاهش آلودگی گل جالیز موثر باشد.

ضدعفونی خاک: با استفاده از سمومی نظیر متام سدیم (واپام) و دازومت (بازامید) در کاهش آلودگی موثر است.

تعدادي از قارچهاي خاكزي و هوازي اخيراً به عنوان عوامل كنترل كننده طبيعي گل جاليز در جهان و ايران شناسايي شده اند در دو ساله اخير ماده اي بيولوژيك به نام اوروسايد در ايران توليد شده كه ايزوله اي از قارچ فوزاريوم Fusarium oxyspurum  مي باشد و در کاهش آلودگی موثر است.

استفاده از حشرهای به نام مگس گل جالیز به (Phytomyza orobanchia ) در کاهش آلودگی موثر است، لارو این حشره از ساقه، تخمدان م میوه های گل جالیز تغذیه نموده است، همچنین خسارت مگس گل جالیز به ساقه ممکن است منجر به آلودگی ثانویه توسط قارچ ها شده و ساقه را قبل از تولید بذر نابود کند.

 

                                            


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه سی و یکم خرداد ۱۳۹۲ توسط soleymani
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۲ توسط soleymani
                  

اولین همایش ملی گیاهان دارویی و کشاورزی پایدار در مهرماه 1392 در همدان برگزار می گرددعلاقه مندان می توانند از هم اکنون تا 21شهریور ماه مقالات خود را از طریق سایت به دبیرخانه ارسال نمایند

http://www.iscconferences.ir/422/fa


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۲ توسط soleymani

تغییرات ژنتیکی در ویروس ها :

 جهش ها باعث تغییر ژنتیکی ویروس ها می شوند و تأثیر آن ممکن است روی DNA یا RNA باشد که در آزمایشگاه با استفاده از موادی چون اسید نیتروس ، هیدروکسیل آمین باعث جهش RNA و با استفاده از موادی چون اسید نیتروس یا اشعه ماوراء بنفش می توان باعث جهت در DNA ویروسها شد.
در موتاسیون نقطه ای یک نوکلئوتید با نوکلئوتید دیگر جابه جا می شود و در موتاسیون حذفی تمام یک زنجیر یک ژنوم یا بخشی از آن حذف می گردد.


موتاسیون های کشنده شرطی :

دو کلاس از این موتانت ها وجود دارد :

1- موتانت هایی که به حرارت حساس هستند (TS) که در این نوع با تغییر یکی از بازهای ژنوم باز دیگری جایگزین آن شده در نتیجه اسید آمینه جدید که باعث تغییر ساختمان پروتئین شده باعث می شود پروتئین مقاومت خود را در برابر حرارت از دست بدهد.

 2– موتانت های محدود به یک دامنه میزبان که با تکثیر ویروس وحشی در یک میزبان غیراصلی بوجود می آیند در نتیجه ویروس جهش یافته به میزبان جدید عادت کرده و کمتر در میزبان اصلی خود تکثیر می یابد. در این موتانت ها کوران برخی اسید های آمینه به یک کودان اختتام تبدیل شده و پروتئین هایی با طول کمتر به وجود می آیند که این پروتئین ها فعالیت متفاوتی نسبت به پروتئین های اصلی داشته و ویروس های جهش یافته قادر به ادامه حیات در میزبان اصلی خود نخواهند بود.

موتانت های مؤثر در فنوتیپ های دیگر ویروس :

 - موتانت های مربوط به اندازه پلاک : به علت حضور پلی ساکاریدهای سولفاته در آگار و کم شدن میزان جذب ویروس جهش یافته نسبت به یافته سالم پلاک های کوچکتر و بالاتر بودن جذب ویروس جهش یافته به قدرت جذب ویروس وحشی پلاک های بزرگ تر از پلاک های تیپ وحشی تولید می شوند.

- موتانت های مقاوم به دارو : مقاومت در برابر داروهایی که باعث پیشگیری از تکثیر ویروس وحشی می شوند.

- موتانت های فاقد آنزیم : آنزیم های کد شده برای تکثیر ویروس ها که موتانت های فاقد آن محکوم به شنا هستند.

- موتاسیون در مناطق غیر کد کننده : جهش در بازهای مناطق تنظیم کننده ژنوم ویروس اثرات عمیقی بر فعالیت های ویروس دارد.

- موتانت های داغ : در حرارت های بالاتر از حرارت مورد نیاز برای تکثیر ویروس وحشی فعالیت دارند که از حدت بیشتری به تیپ وحشی ویروس برخوردار هستند.

- واکنش های بین ویروس : واکنش های ژنتیکی که یک یاخته به طور همزمان با دو یا چند ویروس با ژنوم های متفاوت آلوده شود که شامل :

- نوترکیبی : به جابه جایی زنجیرهای اسید نوکلئیک بین ویروس های مختلف با قرابت نزدیک و در موارد نادری بین ژنوم های دو ویروس غیرمرتبط گفته می شود که این پدیده در تمام ویروس های DNA را دو رشته ای در ویروس های RNA دار مهره داران همچنین ویروس های گیاهی RNA دار برومو ویروس ها ، کارمو ویروس ها و ویروس موزائیک الفا ، آلفا مشاهده شده است.

- نوترتیبی : نوعی جابه جایی بخش هایی از ژنوم دو ویروس شبیه هم است که در ویروس های دارای ژنوم چند قطعه ای رخ می دهد. نوترتیبی در قطعات ژنوم ویروس تیپ A آنفلوآنزا که به آن تغییر آنتی ژنتیکی از نوع شیفت گفته می شود باعث پیدایش آنفلوآنزای جهانگیر شده است بدین ترتیب که با توجه به اختلاف بین پروتئین های هر گلیکوپروتئین های موجود در سطح یک ویروس آنفلوآنزا (هماگلوتینین تحت تیپ های H1,H13 و نورا مینیداز تحت تیپ های1 N تا N9 ) با ویروس آنفلوآنزا دیگر, ویروس دارای یک تیپ خاص با ویروس دیگر با تیپی دیگر جابه جا شده و در نتیجه آن قطعات ژنوم ویروس قبلی با قطعاتی از ژنوم جدید جایگزین شده و در نتیجه گلیکوپروتئین های جدیدی تحت تیپ جدید بر سطح ویروس ظاهر شده و باعث پیدایش آنفلوآنزای جدید هم گیر می شود.
واکنش های بین فرآورده های ژنوم ویروس ها :
- کامل سازی : با آلوده شدن یک یاخته به طور همزمان توسط دو ویروس فرآورده های ژن های هر کدام از این ویروس ها به کمک ویروس دیگر رفته و در نتیجه محصول یک یا هر دو ویروس افزایش می یابد.

در این پدیده ویروس فرآورده از یک ژن را که ویروس دیگر قادر به تولید آن نیست را تولید می کند تا ویروس دیگر نیز توانایی تکثیر در آن یاخته را به دست آورد.
- اختلاط فنوتیپی : با آلوده شدن یک یاخته به وسیله دو ویروس ها با برخی چهره های مشترک برخی از نتایج آنها دارای ویژگی های فنوتیپی به دست آمده از هر دو ویروس خواهند بود بدون اینکه ژنوم این ویروس تغییر کند چون فقط ژنوم یکی از والدین در ویروس حضور می یابد بنابراین ویروس تغییر کرده پس از طی یک دوره تکثیر دوباره به اصل خود از نظر فنوتیپی بازگشت خواهد کرد.

- پولی پلوئیدی : در ویروس هایی که با روش جوانه زدن از پرده سیتوپلاسم باخته میزبان

بالغ می شوند چند نوکلئوکپسید در یک پوشینه قرار می گیرند.

 

- هتروپولی پلوئیدی : با آلوده یاخته به طور همزمان توسط استرین های مختلف نوکلئوکپسیدهای مختلف در داخل یک پوشینه قرارمی گیرند. 

موتانت های ناقص مقابله کننده : این موتانت ها که در همه ویروس های RNA دار و برخی ویروس های DNA دار دیده می شوند و وقتی تولید می شوند که ویروس ها با عیار بالایی به یاخته های میزبان تلقیح شوند. تمام این ذرات به طور اولیه دارای ژنوم حاوی موتانت های حذفی هستند. ذرات ناقص دارای دو ویژگی مشترک هستند .

1 – ناقص هستند و به تنهایی نمی توانند تکثیر یابند مگر این که دریاخته آلوده ویروس وحشی نیز وجود داشته باشد تا از این راه نیازهای ویروس های ناقص تأمین شوند.
2 – باعث کم شدن تولید ویروس وحشی می شوند.
ذرات ناقص علاوه بر کاهش مدت ویروس وحشی و تخفیف اثرهای مرگ آور آن, در شرایط بیماری و پیدایش تعدادی بیماری مزمن در جانوران نیز نقش دارند.
ذرات ناقص به دلایل زیر باعث کم شدن تکثیر ویروس وحشی (کامل) می شوند:
1 – با توجه به اینکه ژنوم ویروس ناقص کوتاهتر از ویروس اصلی است ژنوم های کوتاه تر زمان کمتری را برای تکثیر خود نیاز دارند.
2 – در این ژنوم ها بیشتر عمل همانند سازی و کمتر عمل رونویسی انجام می شود
3 – این ژنوم کشش بیشتری به آنزیم رپلیکاز برای استفاده از آن نسبت به ویروس وحشی دارد.
میزان موتاسیون ها : میزان بروز جهش در ویروس های DNA دار به علت وجود سیستم های اصلاح کننده یاخته بسیار کمتر از ویروس های RNA دار است این میزان در ویروس

DNA دار برابر یک باز در هر"  10- ^ 10  نوکلئوتید و در ویروس های RNA دار برابر یک باز در هر4 10 -3 10  نوکلئوتید است.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه هفدهم خرداد ۱۳۹۲ توسط soleymani

عید مبعث مبارک باد

ستاره ای بدرخشید و ماه مجلس شد

دل رمیده ما را انیس و مونس شد

نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت

به غمزه مسئله آموز صد مدرس شدادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه هفدهم خرداد ۱۳۹۲ توسط soleymani