Scholar
 

فال حافظ

-_ !News _-

معارف الهی برای گیاهان یک روح زنده و پویای الهی قائل شده است که بر اساس هدف پروردگار تعالی برای درمان بیماری‌های خاص طراحی شده است که این روح در جسم کامل گیاه دارای تمام اجزای آن پرورش یافته است و لذا به نظر می‌رسد که جداسازی قسمت‌های خاص گیاه بعنوان مواد موثر گیاه دارویی این یک پارچگی را بر هم زده است و باعث کاهش اثر درمانی و افزایش عوارض جانبی آن می‌شود.
نقش گياهان در ارتقاء روحيه معنوي پيروان آيين هاي ديني چون اسلام، مسيحيت، يهوديت و حتي هندوئيسم مسئله اي است كه بسياري از آن غافل مانده اند، اما با اندكي تأمل مي توان دريافت كه گياهان دارويي و خوراكي نقش مهمي در ايجاد حس معنويت و تعادل فيزيكي و معنوي انسان دارند.
بيش از يك هزار سال پيش، ابن سينا، فيلسوف و پزشك ايراني مسلمان تصريح كرد كه اسطوخودوس يكي از بهترين گياهان معطر محسوب مي شود كه به قلوب و روح ما جاني دوباره مي بخشد. در ميان ساير گياهان معطر كه چنين خاصيتي دارند مي توان به گل رز، زعفران ، دارچين و هل اشاره كرد.
بوميان آمريكايي نيز به منظور تطهير و تزكيه روح از دود حاصل از سوزاندن گياهان استفاده مي كردند.

رايحه هاي قدرتمند گياهان مي تواند به تعادل سالم و نشاط منتهي شود. روغن سدر نفس روحاني و جسماني ما را تقويت مي كند، تعادل را برقرار، حس ارتباطي ما را تقويت كرده و از سيستم ايمن سازي ما حمايت مي كند.
نعناع روحيه انسان را بالا برده، كندر به تقويت ايمان ما كمك كرده و تعادل را در زندگي حاكم مي كند. گياهان مي توانند روح و جسم را تغذيه كنند. كتاب زهر يكي از كتاب هاي عرفاني و اصلي در دين يهوديت مي آموزد كه به واسطه خوردن، جسم و روح خود را شكل مي دهيم. خوردن به معناي دعوت جسم روحاني به جسم فيزيكي و تغذيه روح است. به همين منظور طي عيد يهوديان از گياهان تلخي چون كاهوي رومين، موسير يا جعفري استفاده مي كنند. طعم اين گياهان يادآوري كننده رنجي است كه قوم بني اسرائيل هنگام بردگي در مصر متحمل شدند. تجربه اين تلخي به فرد كمك مي كند بر درد ديگران تأكيد كرده و حس مهرباني و رحم را در خود پرورش دهد.

گياهان همچنين در روزهاي ديني و مراسم عبادي بسياري از اديان كاربرد دارد. مسلمانان طي ماه مبارك رمضان در پايان هر روز، زمان افطار بر اساس سنت نبوي از گلاب و خرما به عنوان طعامي استفاده مي كنند كه پيامبر روزه خود را افطار مي كرده است.

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه دوم تیر 1391 توسط soleymani
بیش از هشت طرح و دستاورد مبتني بر فناوري نانو از سوی نوآوران و مخترعان کشورمان در نخستين جشنواره و نمايشگاه ملي «گياهان ‏دارويي، فرآورده‌هاي طبيعي و طب‌سنتي ايراني»، ارائه شد‎.‎

در نخستين جشنواره و نمايشگاه گياهان دارويي، فرآورده‌هاي طبيعي و طب‌سنتي ايراني که در روزهاي 21 تا 25 خردادماه سال جاري در ‏محل مصلي امام خميني (ره) برگزار شده بود، بيش از هزار طرح نوآورانه،‌ محصول، فرآوده و دارو با منشا گیاهي ارائه شد که از اين ميان، در ‏حدود 8 طرح و محصول در زمينه فناوري نانو بوده است.‏

طرح‌های نانويي در این جشنواره، در زمينه‌هاي چون «سنتز دافع حشرات از روغن‌هاي گياهي با استفاده از ‏نانوامولسيون»، «فرمولاسيون نانوکپسول ضد آفت از گياه آرتميزيا»، «فرآوري طعم‌دهنده‌ها با استفاده از فناوري نانو» و «علفکش‌هاي طبيعي ‏مبتني بر فناوري نانو» ارائه شدند.‏

همچنين در فضاي نمايشگاهي جشنواره گياهان دارويي و طب‌سنتي ايراني، محصولاتي از جمله کودهاي مبتني بر فناوري نانو، بسته‌بندي ‏مواد غذايي مبتني بر فناوري نانو و ماسک تنفسي نانوآنتي‌باکتريال رايحه‌دار در معرض ديد بازديدکنندگان قرار گرفت.

پژوهشکده بيوتکنولوژي ‏کشاورزي ايران نيز، با حضور در اين نمايشگاه، ضمن ارائه دستاوردهاي خود در زمينه گياهان دارويي،‌ به معرفي «نانوکيت تشخيص عامل ‏بيماري جاروک» پرداخت.‏

گفتني است،‌ در نخستين جشنواره و نمايشگاه گياهان دارويي، فرآورده‌هاي طبيعي و طب‌سنتي ايراني، بیش از 200 شرکت خصوصی و ‏دانش‌بنیان در زمینه‌های تولید فرآورده‌های طبیعی، داروسازی گیاهی، داروسازی طب‌سنتی، تولید اسانس، عطر، عرقیات، گلاب، فرآورده‌های ‏سالم، مکمل‌های غذایی، بسته‌بندی دارویی و غذایی، شرکت‌های تامین‌کننده تجهیزات، ماشین‌آلات، صنعت دمنوش‌ها و تولیدکنندگان ‏محصولات متنوع در زمینه‌هایی چون رنگ‌دهنده‌ها، طعم‌دهنده‌ها و حشره‌کش‌ها حضور داشتند و به ارائه دستاوردهاي خود پرداختند.‏ ‎


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه دوم تیر 1391 توسط soleymani

در حدود یکصد میلیون سال پیش، یک اشتباه ژنتیکی،‌ روند تکامل گیاهان را دستخوش تغییرات محسوسی کرد. یک جهش ژنتیکی باعث شد که گیاهان با تنوع و پیچیدگی که ما امروز می‌بینیم به حیات خود روی زمین ادامه دهند.


 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و سوم خرداد 1391 توسط soleymani

استفاده از ترکیبات دارویی مشتق از گیاهان، نه تنها قدمت زیادی دارد، بلکه به‌دلیل عوارض جانبی بی‌شمار داروهای شیمیایی از یک‌سو و نارسایی‌های متعدد طب نوین در درمان برخی از بیماری‌ها با گذشت زمان، بار دیگر پرورش و تولید گیاهان دارویی با رشد قابل‌توجهی روبرو شده‌است. در مقالة حاضر سعی شده است تا ضمن معرفی برخی از روش‌های بیوتکنولوژیک مورد استفاده در شناسایی و تولید گیاهان دارویی، اهمیت اقتصادی متابولیت‌های دارویی مشتق از این گیاهان و ارزش بالای آنها برای کشورهایی همچون ایران که دارای تنوع بالایی از گیاهان دارویی هستند مشخص شود .

کاربردهای " کشت بافت " در زمینة گیاهان دارویی

تکثیر گیاهان در شرایط آزمایشگاهی، روشی بسیار مفید جهت تولید داروهای گیاهی باکیفیت است. روش‌های مختلفی برای تکثیر در آزمایشگاه وجود دارد که از جملة‌ آنها، ریزازدیادی است. ریزازدیادی فواید زیادی نسبت به روش‌های سنتی تکثیر دارد. با ریزازدیادی می‌توان نرخ تکثیر را بالا برد و مواد گیاهی عاری از پاتوژن تولید کرد. گزارش‌های زیادی در ارتباط با بکارگیری تکنیک " کشت بافت " جهت تکثیر گیاهان دارویی وجود دارد. با این روش برای ایجاد کلون‌های گیاهی از تیرة لاله در مدت 120 روز بیش از 400 گیاه کوچک همگن و یک شکل گرفته شد که 90 درصد آنها به رشد معمولی خود ادامه دادند. برای اصلاح گل انگشتانه، از نظر صفات ساختاری، مقدار بیوماس، میزان مواد مؤثره و غیره با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد ولی با تکثیر رویشی این گیاه از راه کشت بافت و سلول، می‌توان بر آن مشکلات غلبه نمود. چنان‌که مؤسسة گیاهان دارویی بوداکالاز در مجارستان از راه کشت بافت و سلول گل انگشتانه موسوم به آکسفورد، توانست پایه‌هایی کاملاٌ همگن و یک شکل از گیاه مذکور به‌دست آورد.

1412 1 380 آرمگدون بیوتکنولوژیک


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و سوم خرداد 1391 توسط soleymani

چه آرام بر منبر سخن تكيه می زنی تا شهابِ ثاقبِ سخن را به سمت اهريمن سكون وپستی و رخوت نشانه كنی،

جواهر كلامت را بر سطحی از تاريكی پاشاندی تا معرفت بگسترانی و رنگ رنگ بهار را هديه كنی.

تو بهار مكرری كه با حضور حيات بخش خويش زمستان نادانی را پايان ميدهی.

 به سخن كه می ايستی پنجره ای از اميد می گشايی.

دغدغه ات هميشه اين است که حيات بشر، بر مدار ارزش ها و کرامت انساني بچرخد و شناخت خدا، مکتب و دين، همت اساسی آدمی باشد و هيچ بيگانه ای را مجال تجاوز به فرهنگ و ارزشهای دينی و ميهنی فراهم نگردد.

وقتي كشتی عمر انسانی از مسير مدرسه عبور می كند دستان تو لبريز از فانوس می شود و از امواج سهمگين ايام، عبورش می دهی و چون نسيمی كه كشتی را به سمت ساحل سعادت و خجستگي هدايت می كند

بر بلند ای كلمه می ايستی و «ديدارآشنا» را مژده اش میدهی.

 در عظمت ياد تو چه يادكردی عزيزتر و آسماني تر از اين دُر گرانقدر كه از منبع فيض كلام، پيامبر مهر و رحمت و ارشاد، خلاصه دل و جان عالم، مقصد آفرينش و مقصود گيتی گردون، اول انبيا در رتبت و آخر ايشان در رسالت محمدی فروتراویده .

حال پس از پایان تحصیل بر خود واجب میدانم بدینوسیله اززحمات و تلاشهای خالصانه شما اساتید در انجام مطلوب وظیفه سنگین خویش در سنگر تعلیم و تربیت صمیمانه تقدیر و تشکر می نماییم. امید است پیوسته موفق و پیروز باشید


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و دوم خرداد 1391 توسط soleymani

بسم الله الرحمن الرحیم

 

با آگاهی کامل از نقش و تاثیر مهندسی در سازندگی و توسعه پایدار جهان، رفاه و آسایش انسان، حفظ جهان هستی از آلودگی های زیست محیطی و تامین شادی پایدار و دراز مدت خود و دیگران، اینک که به عنوان مهندس خدمت خود را آغاز می کنم به پروردگار جهان سوگند یاد می کنم که:

همواره در سراسر زندگی شغلی، حرفه ای و اجتماعی خود بدین سوگند وفادار باشم.

به انسان، به عنوان یک موجود صاحب خرد و شگفت انگیزترین پدیده آفرینش بیندیشم،صدیق و واقع بین باشم و به هیچ اقدامی که به انسان و انسانیت آسیب رساند، مبادرت نورزم.

دانش مهندسی و تجربه حرفه ای خود را که میراث مشترک بشری است، مغتنم دانم و کوشش کنم تا آن را به روز نگهدارم و در  حد توان خود به گنجینه دانش و تجربه های سودمند بشری بیفزایم.

ایران زادگاه من است که در آن زاده و پرورده شده ام، کوشش خواهم کرد که دین خود را به سرزمینم، مردمانم، نیاکانم، و آیندگان ادا کنم.

در طول زندگی حرفه ای خود تلاش کنم تا نقش موثری در توسعه پایدار کشورم داشته باشم.

در حد توان به دانشگاه که مربی علمی و فنی من است و به کسانی که پس از من دراین مکان مقدس پرورش خواهند یافت،  خدمت کنم.

سرمایه های هستی، چون ماده، انرژی، محیط زیست و نیروی کار را سرمایه های تمام بشر بدانم، و در حفظ و کاربرد درست و بهسازی آنها کوشش نمایم.

در تمام فعالیتهای خود صداقت، دقت، نظم، عدالت، سرعت عمل، حفظ منابع اجتماع و حقوق دیگران را مراعات کنم و سلامت، ایمنی و آینده نسلها را در نظر داشته و به آنان مهربان، دلسوز و متعهد باشم و همواره سود خویش را در منافع عام  جستجو کنم، رشوه خواری و سایر رذایل اخلاقی را طرد و برای زحمات خود ارزش مادی ای در حد معقول و متعارف طلب کنم.

در تمام کوشش های مهندسی خود از دانش روز و آخرین یافته های فنی آگاه شوم و آنها را با ابتکار، خلاقیت و نو آوری در  طراحی، برنامه ریزی و اجرا بکار بندم.

در تمام کوشش های مهندسی خود استانداردهای را مراعات و تنها در حیطه دانش و توانایی خود کار قبول کنم و تنها مدارکی را امضا کنم که به آنها احاطه فنی کامل دارم. در مواردی که منع قانونی و حق مالکیت اختصاصی وجود ندارد، دانش خود را آزادانه و به صورت رایگان منتشر کنم و در اختیار دیگران قرار دهم.

در ادای وظایف حرفه ای محول شده، متعهد، مسئولیت پذیر، مشارکت پذیر و رازدار باشم.

محیطی پر از محبت و صفا و عشق و علاقه به خدمتگذاری بی ریا به مردم و وطنم را بوجود آورم و همکاران خود را بدون توجه به ملیت، نژاد، مذهب، جنسیت، سن و عقیده دوست بدارم و ارزش های انسانی را در خود و در آنان پرورش دهم.

در کوششهای مهندسی خود همیشه فردی متواضع باشم و موفقیتهای به دست آمده را علاوه بر سعی و کوشش خود مرهون تلاش همکاران و نظام آفرینش بدانم و از آنان قدردانی و سپاسگزاری کنم.

در تمام کوششهای خود جویا و پذیرای نقد و اظهار نظر صادقانه همکاران باشم و از لطمه زدن به حیثیت، شهرت، دارایی یا اشتغال دیگران پرهیز و از اقدامات بد خواهانه برای آنان خوداری کنم.

از کوشش های فرهنگی و فعالیتهای اجتماعی که به منظور توسعه رفاه عمومی انجام می گیرد، استقبال و در آنها شرکت کنم.

همکاران خود را به رعایت اصول اخلاق و وجدان حرفه ای تشویق کنم .

 تاریخ:۳۱/۰۶/۱۳۹۰


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و دوم خرداد 1391 توسط soleymani
پیروزی انقلاب شکوهمند و دهه فجر مبارک

 

دوستان عزیز

باسلام

جهت بهبود وبلاگ و استفاده هرچه بیشتر و بهتر برای شما دانشجویان

و دانش آموزان ....

تقاضامندم سایت های علمی و کتاب های مرجع و مفید را در بخش نظریات معرفی

یا ایمیل فرمایید تا دیگر دوستانمان  هم با آنها آشنا شوند و مورد مطالعه قرار دهند

 

با تشکر

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه هجدهم بهمن 1390 توسط soleymani

وقتی درباره تحقیقات روانشناسی و استفاده از روشهای علمی برای شناخت رفتار آدمی

صحبت میکنیم،در این صورت با علم روانشناسی سرو کار داریم و هنگامی که درباره

کاربرد یافته های روانشناسی در ابعاد گوناگون حیات انسانی سخن میگوییم ، حرفه

روانشناسی را مورد توجه قرار دادیم.

حال در تعریف روانشناسی کار میتوان گفت:

رشته ای از روانشناسی که در آن رفتار آدمی در رابطه با کار مورد مطالعه قرار میگیرد. هدف اصلی روانشناس کار نیز مطالعه و کاربرد آن دسته از اصول و یافته های علم روانشناسی  است که در رابطه بین انسان و کار او تاثیر میگذارد.

قلمرو روانشناسی کار:

1-پیوند تنگاتنگی با کار دارد و رفتار آدمی را در رابطه با آن،تحت مطالعه و بررسی

قرار میدهد.

2-برای به حداقل مشکلات انسانی در کار،از قوانین و یافته های روانشناسی استفاده میکند.

روانشناسی صنعتی:

در تعریف روانشناسی صنعتی( که اکنون دیگرازاین اصطلاح استفاده نمیشود) آمده است:

مطالعه رفتار آدمی در جنبه هایی از حیات که به کار مربوط میشود و بهره گیری از

دانش حاصل از رفتار آدمی جهت به حداقل رسانیدن مشکلات وی در کار(مک کورکیک، و ایلگن1982). از دهه 1970 به بعد به دلیل همپوشی مباحث دو رشته روانشناسی صنعتی و روانشناسی سازمانی به یکدیگر، صاحبنظران ترجیح دادند این دو زمینه را با هم ادغام کنند واز آن دهه به بعد روانشناسی صنعتی-سازمانی را بکار گیرند.

روانشناسی صنعتی-سازمانی:

کاربرد اصول روانشناسی در محل کار و مطالعه عواملی که در سازمانها بر کارکنان

اثر میگذارد.( آموت 2003) به اعتقاد اسپکتور روانشناسی صنعتی و سازمانی، یعنی یافتن اصول علمی و به کارگیری آن در محل کار. نگاهی دقیق به تعاریف گوناگون روانشناسی کارو روانشناسی صنعتی-سازمانی نشان میدهد که هر چند که عناوین این دو با یکدیگر تفاوت دارند و انتظار میرود روانشناسی صنعتی-سازمانی تنها درسازمانهای صنعتی و روانشنای کار در همه سازمانها (یعنی سازمانهای آموزشی،پژوهشی،خدماتی،تولیدی،نظامی، انتظامی و...) کاربرد داشته باشد،ولی روانشناسی کار و روانشناسی صنعتی- سازمانی با هم شباهت بسیار دارند.

نکته ای که حائز اهمیت است این است که امروزه در کلیه سازمانهای موفق از

دستاوردهای این علوم استفاده گسترده ای میشود و مدیران با استفاده از اطلاعاتی

که متخصصان این امر در اختیارشان میگذارند عملکرد بهتری از خود به

نمایش میگذارند و سطح مدیریت خود را ارتقاء میدهند.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفدهم بهمن 1390 توسط soleymani

آشنایی با خواص و مضرات شکلات تلخ

تغذیه > آشنایی با خواص خوراکی‌ها  - همشهری آنلاین – زهره بانی: با توجه به توصیه روزافزون به مصرف کاکائوی تلخ، بر آن شدیم تا مروری بر خواص و مضرات این ماده غذایی داشته باشیم.

دانه کاکائو یکی از مواد غذایی است که بومی مناطقی از آمریکای مرکزی و جنوبی و آفریقا است. بومیان قاره آمریکا کاکائو را غذایی از جانب خداوند می‌دانند و برای مردم آن منطقه کاکائو  بسیار مورد احترام است.

کاکائوی تلخ به دلیل داشتن میزان بیشتری کاکائو نسبت به کاکائوی معمولی، حاوی پلی فنول‌ها که آنتی اکسیدان بسیار قوی است، می‌باشد. ترکیبات فلاوونوییدی موجود در کاکائو باعث از بین بردن رادیکال‌های آزاد موجود در جریان خون شده و از بروز سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی - عروقی و تصلب شرایین جلوگیری می‌کند.

more شکلات تلخ برای قلب مفید است- فواید مصرف شکلات تلخ - تاثیر شکلات تلخ بر کاهش خطر بروز نارسایی قلبی - شکلات تلخ برای بیماران کبدی خوب است - آشنایی با روش تهیه موس شکلات تلخ - شکلات تلخ بخورید - شکلات، این دوست داشتنی تلخ

همچنین فلاوونوییدهای موجود در کاکائوی تلخ باعث افزایش انعطاف پذیری دیواره عروق شده و خطر افزایش فشار خون و سکته‌های قلبی و مغزی را می‌کاهد. مطالعات نشان می‌دهد که خوردن یک تکه شکلات تلخ در روز می‌تواند فشار خون را به حالت متعادل در بیاورد.

ترکیبات پلی فنیلی موجود در کاکائوی تلخ باعث بهبود روند خون رسانی بدن به ویژه بهبود خون رسانی به مغز و در نتیجه عملکرد مغز می‌شود به علاوه کافئین موجود در آن برای افزایش تمرکز نیز مفید است.

کاکائوی تلخ از پوست در برابر تاثیرات پیر کننده نور خورشید محافظت می‌کند. و خطر ابتلا به سرطان پوست را نیز کاهش می‌دهد.

کاکائوی تلخ در افراد مبتلا به بیماری‌های کبدی مانند یک مرهم عمل می‌کند و مصرف آن در کنار دارو می‌تواند در تسریع روند درمان این بیماری موثر باشد.

موارد احتیاط در مصرف کاکائوی تلخ

در افراد مبتلا به آلرژی‌های غذائی، شکلات‌های تلخ به‌دلیل داشتن میزان زیاد مادهٔ خشک ممکن است آلرژی آنها را تشدید کند.

همچنین این شکلات‌ها در افرادی‌که مبتلا به عارضهٔ کهیر هستند، ممکن است موجب تشدید بیماری شود.

برای افراد مضطرب نیز توصیه می‌شود مصرف این شکلات‌ها محدود شود، زیرا شکلات‌ها به‌دلیل داشتن کافئین زیاد، باعث افزایش اضطراب می‌شوند.

با توجه به این‌که شکلات یکی از موادی است که نسبت آرژینین به لیزین در آن زیاد است، به افرادی‌که زمینهٔ تبخال زدن دارند توصیه می‌شود کمتر شکلات مصرف کنند و با توجه به این‌که درصد مادهٔ خشک شکلات تلخ زیاد است در افراد مبتلا به این عارضه، محدودیت مصرف این نوع شکلات باید بیشتر رعایت شود.

بررسی‌های بلندمدت نشان می‌دهند که مصرف این نوع شکلات به‌دلیل داشتن کافئین زیاد در زنان مبتلا به بیماری فیبروکیستیک پستان باعث تشدید عوارض بیماری می‌شود.

کافئین اسیدمعده را افزایش می‌دهد، مصرف موادغذائی حاوی کافئین زیاد، مانند شکلات تلخ، ممکن است باعث وخامت زخم‌معده در افراد مبتلا به این بیماری شود. همچنین بیماران مبتلا به رفلاکس معدی مری باید مصرف موادغذائی حاوی کافئین زیاد را محدود کنند.

کافئین ماده‌ای محرک است و تأثیرات آن تا ۲۰ ساعت در بدن باقی می‌ماند. از این‌رو، افراد مبتلا به بی‌خوابی باید از مصرف این‌گونه شکلات‌ها خودداری کنند.

افرادی‌که کلیهٔ سنگ‌ساز دارند و همچنین افراد مبتلا به سیروز کبدی مصرف این نوع شکلات‌ها به ترتیب به‌دلیل داشتن اگزالات و مس زیاد توصیه نمی‌شود.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفدهم بهمن 1390 توسط soleymani

                                           گل نرگس


 گیاه نرگس از خانواده نرگسیان (Amaryllidaceae ) و تیره Narcissus می باشد» نرگس گیاهی دائمی و پیازدار می باشد . پیازهای آن درشت و دارای ورقه های فلسی یا مطبق است . به عبارت دیگر پیاز آن می تواند چندین سال متوالی گل دهد و گل آن همه ساله درشت تر گردد. گلهای نرگس به رنگ سفید ، زرد ، نارنجی ، کم پر و پُر پر هستند . برگهای این گیاه از بن ریشه بصورت صاف یا شیاردار بیرون می آیند و در طول ساقه قرار میگیرند.نرگس‌ها به اندازه‌های مختلف یافت می‌شوند از گلهای 5 اینچی روی ساقه‌‌های 2 فوتی گرفته تا گلهای 5/0 اینچی روی ساقه 2 اینچی.
نرگس‌ها شاید آسانترین و مطمئن‌ترین پرورش از میان خانواده تمام گلها هستند و برای افراد مبتدی در باغبانی ایده‌ آل است. پیاز و برگها حاوی کریستالهای سمی هستند که فقط حشرات اصلی می‌توانند بدون آسیب رساندن به آن از آن مصرف کنند هر چند ممکن است جانوران آنها را از زیر خاک بیرون بیاورند.
تکثیر نرگس‌ها
نرگس‌‌ها به دو روش تکثیر می‌شوند. 1- روش تکثیر غیر جنسی (تقسیم پیاز) که دقیقاً نتیجه‌اش گلی است مانند گل پیاز اصلی. 2- روش تکثیر جنسی (دانه) که نتیجه‌اش گلهایی خواهد بود جدید و متفاوت. دانه‌ها در بخش تخمدان ایجاد می‌شوند این بخش متورم در پشت گلبرگهاست. پس از شکوفه کردن بخش تخمدان متورم می‌شود اما خالی از دانه است. گهگاه باد یا حشرات با آوردن گرده‌های جدید از گلهای دیگر می‌توانند باعث گرده افشانی گل در طول مدت گلدهی آن شوند. وقتی این اتفاق روی داد در تخمدان یک یا تعداد کمی دانه ایجاد می‌شود. نرگس‌های دورگه بوسیله گرده افشانی گل‌ها با تماس دادن و مالیدن دانه گرده از یک گل به کلاله گل دیگر بوجود می‌‌آیند در نتیجه تخمدان می‌تواند تا 25 دانه را در خود ایجاد کند. که هر کدام از آنها یک گیاه کامل را بوجود خواهد آورد. اما برای گلدهی گیاهی که از دانه پرورش می‌یابد باید تا 5 سال صبر کرد.
گلدار بودن نرگس از شش هفته تا شش ماه طول می‌کشد که این بستگی به جایی که شما زندگی می‌کنید و همچنین نوع گونه‌ای که پرورش می‌دهید دارد. بعد از گلدهی اجازه دهید تا گیاه نرگس پیازش را برای سال بعد بازسازی کند. برگها تا آن هنگام سبز هستند. هنگامی که برگها زرد شدند شما می‌توانید آنها را قطع کنید اما تا قبل از آن خیر.


مراقبت از نرگسها
نکاتی برای موفقیت در پرورش نرگس
ماههای مرداد و شهریور بهترین زمان برای کشت نرگس در انگلیس هستند تا ریشه‌ها قبل از شروع زمستان قابلیت رشد را پیدا کنند اگر چه پیازها باید تا ماه مهر کشت شوند ولی تا آبان ماه قابل کشت هستند.
برای کشت، آنها را بطور مجزا با فاصله‌های cm 15 در یک خاک با زهکشی خوب و مناسب کشت کنید به طوری که حدود cm 10 خاک روی پیازها باشد. یک مقدار کود معمولی را با خاک مخلوط کنید و در زیر محل کاشت بریزید و اگر خاک رسی و سنگین است مقداری شن با آن مخلوط کنید تا به زهکشی خاک کمک کند. پیازها را در زمینی که از آب اشباع است نکارید.
نرگس‌ها برای گلدهی سال بعد خود نیاز به انرژی سرازیر شده از ساقه و برگ به پیازها دارند. به همین دلیل برگها را از محل طوقه قطع نکنید چون این کار باعث می‌شود آنها ضعیف شوند. هنگامی که 6 هفته سپری شد بعد از گلدهی می‌توانید برگها را قطع کنید چون تأثیری بر گلدهی سال بعد ندارد.
بعد از پژمرده شدن گلها آنها را از بخش زیرین و پشت تخمدان قطع کنید.
هر پیازی را که در ساقه و برگ آن نشانی از بیماری است خارج کرده و آن را بسوزانید.
پس از گلدهی گیاه را هفته‌ای یک بار آبیاری و بوسیله کودهای غنی از تپاس تغذیه کنید تا هنگامی که برگها زرد شوند.
تعداد زیادی از نرگس‌ها، خیلی خوب به طور طبیعی سبز شده و نیاز به جابجایی ندارند. اگر شما باغ کوچکی دارید و دسته‌های نرگس خیلی زیاد و بزرگ شده‌اند می‌توانید آنها را خارج کرده و تقسیم کنید.
پیازهای خارج شده را در مکانی خنک تاریک و با تهویه مناسب تا زمان کشت بعدی ذخیره کنید.
هم قبل از انبار کردن هم قبل از کشت دوباره، تمام پیازهایی را که هنگام لمس کردن حس می‌‌کنید نرم هستند یا حالت اسفنجی پیدا کرده‌اند را جدا کرده و بسوزانید.
پیازهای کشت شده در گلدان (برای 16 الی 20 هفته) باید حداقل در عمق 5 تا 10 سانتی متری کاشته شوند. که این بستگی به شرایط آب و هوایی منطقه دارد.
بهترین گونه‌ها برای پرورش بستگی به مکانی دارد که می‌خواهید کشت کنید. اگر محیط بزرگی از زمین سبز دارید که می‌خواهید در آنجا نرگس‌ها را کشت کنید نوع « نرگس نما » بهترین نتیجه را دارد. گونه‌های مختلف را در یک بخش با هم مخلوط نکنید که این یک نتیجه کشت خوب نیست.
برای حاشیه و کناره‌های کوچک باغهای سنگی بهتر است از انواع کوچک‌تر برای پرورش مانند « دو به دو » یا « پرتاب شعله » استفاده شود.
در طول زمان پرورش، حداقل دوبار بوسیله قارچ کش شاخ و برگ نرگس‌ها را سمپاشی کنید.

  


 

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه هجدهم دی 1390 توسط soleymani

 

مقدمه :
در گذشته، آرد را هم در کارخانجات و هم دستی تهیه می کردند. اما به خاطر کمبود امکانات، آسیاب نمودن آرد بین سنگ و... ، آردها مقادیر قابل توجهی سنگ ریزه داشتند و به دندان ها آسیب می رساندند.
یکی از روش های باستانی تولید آرد، استفاده از دو تکه سنگ آسیاب بود. این سنگ ها را از صخره ها تهیه می کردند و دو تکه سنگ را با کمک دست بهم می ساییدند تا دانه بین آنها آسیاب شود. بعدها از حیوانات برای چرخاندن سنگ های آسیاب کمک می گرفتند. با احداث
آسیاب های بادی و آبی، کار بسیار راحت تر شد.
امروزه آرد دركارخانجات عظيمي با تكنولوژي پپشرفته توليد مي شود.


اصطلاحات و تعاریف:
گندم:
از لایه هایی تشکیل شده است که سطح دانه گندم را احاطه کرده و بیشترین ترکیب آن مواد سلولزی است.


جوانه گندم:
جز کوچکی از دانه گندم است که در قسمت زیرین آن قرار گرفته و مولد گیاه جدید است.
اندوسپرم:
قسمت داخلی دانه گندم است که بیشتر از مواد نشاسته ای و پروتیینی تشکییل شده است.
آلورون:
لایه خارج آندوسپرم که عمدتا از معدنی به همراه مقداری پروتئین تشکیل شده است.
مغز دانه:
قسمتی از اندوسپرم دانه است که لایه آلورون را شامل نمی شود.
آرد گندم:
ذرات ریز حاصل از آسیاب کردن گندم بوجاری شده است.
آفت:
به هر موجود زنده مانند شش پایان، کنه ها، کرم ها و عوامل بیماری زا مانند: قارچ ها، باکتری ها، ویروس ها (در هر یک از مراحل رشد) گفته می شود که هنگام بالندگی گیاه یا پس از برداشت و انبارداری محصول به آن حمله کرده و زیان می رساند.
مواد خارجی:
به هر ماده ای جز آرد گندم گفته می شود. (مانند باقی مانده لاشه حشرات، مواد فلزی، شن و خاک و سایر مواد خارجی)
یادآوری- افزودنی مجاز به عنوان مواد خارجی محسوب نمی گردند.
باقی مانده سموم:
مقدار سمی است که پس از عملیات مبارزه با آفات زراعی و انباری در گندم مانده باشد.
آرد ستاره:
آردی است که از قسمت اعظم اندوسپرم و مقداری از پوسته تهیه شده و دارای ویژگی های مذکور در این استاندارد است.
آرد سبوس گرفته:
آردی است که عملا از تمامی اندوسپرم و مقداری از پوسته تهیه شده و دارای ویژگی های مذکور در این استاندارد است.
درصد استخراج:
مقدار آرد حاصل از صد قسمت گندم تمیز و پاک شده
تست های میکروبی:
آزمون هاي ميکروبي فرآورده هاي ماکاروني وآرد :
اصطلاحات و تعاريف :
1- آرد غلات ( گندم – جو – ذرت – برنج )
عبارت است از غلات آسياب شده ( گندم – جو – ذرت – برنج ) که بسته به مورد
تمام يا بخشي از پوسته و جوانه آن جدا شده وآندوسپرم آن به ذراتي باندازه مورد
نظر تبديل شده باشد .
2- آرد سويا
به فراورده اي اطلاق مي شود که از آسياب کردن کنجاله دانه سويا ( Glycin max , Merr از خانواده Leguminosae ) روغن کشي شده حاصل مي شود .
3- آرد سوخاري
به فراورده اي گفته مي شود که از آرد گندم ( حداکثر 80 درصد استخراج ) پس از تهيه خميرو طي مراحل مناسب تخمير وپخت ويا از خرد کردن و الک کردن انواع نان پس از خشک کردن ( حداکثر رطوبت 7 درصد ) تحت شرايط بهداشتي بدست مي آيد نظير آرد نخودچي .
4- آرد حبوبات
به فراورده هايي گفته مي شود که از حبوبات ( از خانواده Leguminosae ) بو داده و پوست گيري شده پس از آسياب کردن والک نمودن در شرايط بهداشتي بدست مي آيد نظير آرد نخود چي .
5 – غلات پوست کنده
به دانه گونه هاي غلات که بخش زيادي از پوسته بيروني آن گرفته مي شود .
6- بلغور غلات
عبارت است از غلات خرد و پوست گيري شده در اندازه هاي مختلف که بخش زيادي از آن از آندوسپرم تشکيل شده وميزان جوانه آن بسيار کم باشد .
7- رشته
فراورده اي است که از مخلوط کردن آرد گندم ، آب ونمک پس از طي مرحله خمير کردن بوسيله ماشين هاي ويژه تهيه و پس از خشک کردن به بازار عرضه مي شود . اين فراورده داراي انواع رشته پلويي و رشته آشي مي باشد .
8- انواع ماکاروني ساده
به گروهي از فراورده هاي خميري آماده پخت که از آرد سمولينا يا آرد گندم و يا مخلوطي از آنها وآب و ساير مواد افزودني مجاز ( برابر استاندارد ملي ايران به شماره 213 ) ، بدون تخمير ، خشک شده ودر بسته بندي مناسب عرضه مي گردد ، گفته مي شود . اين فراورده مي تواند به شکل هاي گوناگون ميله اي ( اسپاگتي ، ورميشل ) ، لوله اي توخالي ، کوتاه و پهن ( لازانيا ) توليد شود .
9- ماکاروني تخم مرغي
به نوعي از ماکاروني گفته مي شود که علاوه بر مواد اوليه اصلي مقداري ( حداقل 5 درصد بر اساس وزن آرد ) تخم مرغ به صورت پودر ، منجمد يا تازه به آن اضافه گردد .
به نوعي از ماکاروني گفته مي شود که علاوه بر کواد اوليه اصلي ، فراورده هاي سبزي به صورت تازه ، خميري ، خشک ، پودر ، عصاره و آب ( هويج ، چغندر ، گوجه فرنگي و ..... ) به آن افزوده شود .
ويژگي ها ي ميکروبيولوژي انواع آرد ، غلات پوست کنده وبلغور آنها
ويژگي هاي ميکروبيولوژي اين دسته از فراورده ها بايد با جدول زير مطابقت داشته باشد .
جدول 1 - ويژگيهاي ميكروبيولوژي انواع آرد , غلات پوست كنده و بلغور آنها
نوع فرآورده

ويژگي گندم :
آرد، پوست كنده، بلغور جو :
آرد ،پوست كنده ، بلغور ذرت :
آرد ، بلغور آرد برنج آرد سوخاري آرد حبوبات آرد سـويا
شمارش كلي ميكروارگانيسم ها در گرم حداكثر
105 حداكثر
105 × 5 حداكثر
104 حداكثر105 حداكثر
103 × 5 حداكثر
104 حداكثر
104
كلي فرم ها در گرم ــ ــ ــ ــ حداكثر
10 حداكثر
10 حداكثر
10
اشريشياكلي در گرم ــ ــ ــ ــ منفي منفي منفي
سالمـونلا در 25 گرم ــ ــ ــ ــ ــ ــ منفي
كلستريديوم پرفرانژانـس در گرم حداكثر
102 حداكثر
103 حداكثر
102 حداكثر102 ــ ــ ــ
باسيلوس سرئوس در گرم ــ ــ ــ حداكثر102 ــ ــ ــ
كپك در گرم حداكثر
103 × 5 حداكثر
103 × 5 حداكثر
103 × 5 حداكثر103 × 5 حداكثر
102 حداكثر
102 حداكثر
102
5ـ2 ويژگيهاي ميكروبيولوژي انواع رشته و ماكاروني

ويژگيهاي ميكروبيولوژي اين دسته از فرآورده ها بايد باجدول 2 مطابقت داشته باشد .
جدول شماره 2 - ويژگيهاي ميكروبيولوژي انواع رشته و ماكاروني

نوع فرآورده
ويژگي
ماكاروني ساده و رشته ماكاروني سبزي دار ماكاروني تخم مرغي
شمارش كلي ميكروارگانيسم ها در گرم حداكثر
104 حداكثر
104× 5 حداكثر
104× 5
كلي فرمها در گرم __ __ حداكثر
102
استافيلوكوكوس اورئوس كوآكولاز مثبت در گرم __ __ حداكثر
102
كلستريديوم پرفرانژانـس در گرم __ حداكثر
102 __
سالمونـلا در 25 گرم __ __ منفي
كپك در گرم حداكثر
103 حداكثر
103 حداكثر
103

براي انجام آزمون هاي ميکروبي ، فرآورده ها به دو دسته تقسيم مي شوند :
1- نمونه هايي که نياز به آماده سازي دارند: اگر نمونه حالت مايع داشته باشد واز اصل نمونه بخواهيم استفاده کنيم نياز به آماده سازي ندارد .
2- محصولاتي مثل آرد وماکاروني که به صورت جامد هستند نياز به آماده سازي دارند .
براي آماده سازي از محلول رينگر يا سرم فيزيولوژي استفاده مي شود که محلول رينگر به علت تنوع نمک ها ارجحيت دارد و باعث مي شود که بافت فرآورده کاملاً باز شود بنابراين توزيع يکنواختي از ميکروارگانيسم ها را خواهيم داشت و طبيعتاً دقت کار هم بالاتر خواهد رفت .
محلول رينگر به دو صورت تهيه مي شود :
1- قرص آماده رينگر که يک قرص در 500 سي سي آب مقطر حل مي شود .
2- به صورت جداگانه رينگر را با نمک هاي مختلف تهيه مي کنند که غليظ است وبايد با نسبت يک چهارم با آب مقطر رقيق شود .
محلول رينگر را در دو حجم 90 سي سي و 9 سي سي نياز داريم که به ترتيب براي تهيه رقت اوليه و تهيه رقت هاي بالاتر استفاده مي شود .
از تهيه رقت هاي مختلف دو هدف داريم :
1- مقاسيه پليت ها با هم
2- کلوني هاي واضح تري را در رقت هاي بالاتر مي بينيم وشمارش آنها راحت تر است .
بعد از آماده سازي نمونه از آزمون ها استفاده مي کنيم که اکثر فاکتورها به صورت پور پليت است .
که ابتدا 1 سي سي نمونه را به ظرف پتري استريل اضافه کرده وبعد محيط کشت را مي ريزيم . بايد دقت کرد که دماي محيط کشت حدود 45 درجه سانتيگراد باشد ، فاصله زماني بين اضافه کردن آزمونه به پليت تا اضافه کردن محيط کشت نبايد بيشتر از 15 دقيقه باشد ( به دليل کاهش بار آلودگي هاي ثانويه ) وميزان محيط کشت اضافه شده به پليت 15 – 20 سي سي است .
فاکتورهايي که براي ماکاروني کار مي شود شامل شمارش کلي ميکروارگانيسم ها ، کپک ومخمر و کلستريديوم است .
- شمارش کلي ميکروارگانيسم ها ـــ تعدادش در گرم گزارش مي شود وحد مجازش 10000 کلوني است . محيط کشتي که استفاده مي شود ( PCA) Plate Count Agar است وروش کشت Pour Plate است . مدت زمان انکوبه گذاري پليت ها ، 48 ساعت در انکوباتور 37 درجه سلسيوس ، يا 72 ساعت در 30 درجه سلسيوس است .
- کپک ومخمر ـــ حد مجازش 1000 کلوني است . محيط کشتي که استفاده مي شود ( YGC) Yeast extract dextrose chloramphenicol agar که به طور طبيعي حاوي آنتي بيوتيک است .
سابقاً از محيط کشت SDA ( سابرو دکستروز ) استفاده مي شود که به ازاي هر 100 سي سي ازاين محيط کشت 1 سي سي آنتي بيوتيک کلرامفنيکل اضافه مي کنيم .
روش کشت Pour plate است و محيط کشت را در 25 درجه سلسيوس به مدت 3-5 روز در انکوباتور قرار مي دهيم . بعد از اين مدت زمان، پليت ها را بررسي وگزارش نهايي را اعلام مي کنيم . ( کپک ها پس از سه روز به علت رشد ميسليوم ها حالت پرز مانند دارند اما مخمرها سطح براق ولغزنده دارند وبه رنگ هاي مختلف ديده مي شوند .
براي تشخيص کپک ها از مخمرها از روش تهيه لام ميکروبي استفاده مي کنيم ( روش اسلايد کالچر ) . بدين ترتيب که يک لام تميز برداشته و دو تا سه قطره از محلول آبي رنگ " لاکتوفنول کاتن بلو " اضافه کرده و به وسيله فيلدوپلاتين استريل از کلوني ها برداشته و کاملاً روي سطح محلول پخش مي کنيم . يک لامل روي آن قرار داده وزير ميکروسکوپ با عدسي 10 يا 20 ، ميکروارگانيسم ها را مشاهده مي کنيم .
مخمرها دايره اي شکل هستند و جوانه زدن ، در سطح شان کاملاً ديده مي شوند و فاقد ميسليوم هستند .
فرق ماکاروني وآرد در فاکتور کلستريديوم احيا کننده سولفيت ( کلستريديوم پرفريژنس )است براي بررسي اين دسته از ميکروارگانيسم ها از محيط کشت SPS ( سولفيت پلي ميکسين سولفاديازين )استفاده مي شود . روشي که استفاده مي شود Pour Plate است . محيط کشت را در داخل جار بي هوازي حاوي گاز پک قرار داده ودر 37 درجه سانتيگراد به مدت 48 ساعت گرمخانه گذاري مي کنيم . بعد از اين مدت زمان در صورت مشاهده کلوني هاي سياه رنگ که به علت احياي سولفيت موجود در محيط کشت ايجاد مي شود به وجود کلسترديوم ها پي مي بريم . قبل از آن هم حتماً بايد يک شوک حرارتي بدهيم بدين ترتيب که نمونه ها را در بنماري 65 درجه سانتيگراد به مدت 10 دقيقه قرار داده و در اثر شک حرارتي وارد شده ، اشکال اسپوري باکتري کلستريديوم تبديل به فرم رويشي مي شوند وشروع به جوانه زدن مي کنند وبه اين ترتيب رشدشان قابل مشاهده است . وجود کلوني هاي سياه رنگ در 90 درصد موارد نشان دهنده کلستريديوم است ونيازي به انجام آزمون هاي تائيدي ندارد .آزمون هاي فيزيکو شيميايي آرد گندم :

تعاريف واصطلاحات
آرد گندم – عبارتست از ذرات ريز حاصل از آسياب کردن گندم .
پوسته گندم – عبارتست از لايه هائي که سطح دانه هاي گندم را پوشانده است وقسمت اعظم آن فيبري مي باشد .
جوانه گندم – عبارتست از جزء کوچکي از دانه گندم که قسمت زيرين آن قرار گرفته و مولد گياه جديد است .
آندوسپرم – عبارتست از قسمت داخلي دانه گندم که عمدتاً از مواد نشاسته اي تشکيل شده است .
سبوس – عبارتست از مخلوطي که پس از گرفتن آرد از گندم باقي مي ماند ومعمولاً از پوسته ، لايه آلورون جوانه و قسمت کمي از آندوسپرم تشکيل شده است .
پروتئين – نوعي ماده آلي با ساختمان شيميائي پيچيده است که از کربن ، هيدروژن ، ازت ، اکسيژن وگاهي گوگرد وفسفر تشکيل گرديده است ودراثر هيدروليز بطور عمده به اسيدهاي آمينه تبديل مي گردد .
گلوتن – نوعي ماده پروتئيني متشکل از گليادين وگلوتنين است که در اثر اضافه کردن آب به آرد گندم تشکيل مي گردد وچنانچه داراي آب جذب شده به خود باشد آنرا گلوتن مرطوب مي گويند .
رطوبت – عبارتست از افت حاصل در جرم آرد .
خاکستر – عبارتست از کل مواد معدني موجود در آرد .
خاکستر غير محلول در اسيد – عبارتست از قسمتي از خاکستر که غير قابل حل در اسيد است .
عصاره محلول در آب سرد – عبارتست از مواد قابل استخراج آرد به وسيله آب سرد .

ويژگي ها
کليه آردها بايد داراي ويژگي هاي عمومي زير باشند :
رطوبت – حداکثر 14 درصد .
بو وطعم – آرد بايد عاري از هر نوع بو وطعم غير عادي باشد .
رنگ – آرد بايد داراي رنگ طبيعي خاص خود باشد .
آفت وآفت زدگي – آرد بايد عملاً عاري از هر نوع آفت وآفت زدگي و بقاياي آفات باشد .
مواد خارجي – آرد بايد عاري از هر نوع مواد خارجي باشد .
ميزان عصاره محلول در آب سرد – حداکثر 7 درصد .
خاکستر غير محلول در اسيد – حداکثر 5 درصد .
اسيديته – حداکثر 30 بر حسب ميلي گرم پتاس بازاي 100 گرم آرد مي باشد .
انواع گندم شامل گروهي از واريته هاي گندم است که تا اندازه اي خصوصيات مشابه دارند و معمولاً گندم به 7 نوع تقسيم مي شود که عبارتند از 1- گندم سخت بهاره ، 2- گندم سخت زمستانه ، 3- گندم نرم زمستانه ، 4- گندم سفيد ، 5- گندم مخلوط ، 6- گندم دروم ، 7- گندم دروم قرمز .
تعيين PH : براي اندازه گيري PH نياز به محلول 10 درصد نمونه داريم که براي اين کار 10 گرم نمونه را درcc100 آب مقطر ريخته و مي گذاريم 20 دقيقه بماند و نمونه ته نشین شود . بعد قسمت الکترود دستگاه را در محلول رويي وارد کرده و PH را اندازه مي گيريم .

- اندازه گيري رطوبت ــ ابتدا ظروف پتري را در آون 130 درجه مي گذاريم تا به وزن ثابت برسد . سپس آنها را خارج کرده ودر دسيکاتور قرار مي دهيم تا خنک شود وبعد هم توزين مي کنيم ( A ) .
در مرحله بعد حدود 2 – 3 گرم نمونه نرم شده را در هر يک از پليت ها مي ريزيم ( وزن نمونه =B ) . سپس در آون 130 درجه به مدت 60 – 90 دقيقه قرار مي دهيم . پس از گذشت اين مدت زمان پليت ها را درآورده ودر دسيکاتور مي گذاريم و دوباره توزين مي کنيم . بدين ترتيب وزن پليت همراه با نمونه بعد از آون گذاري بدست مي آيد ( C ) .
( A + B ) – C
درصد رطوبت = × 100
C

اندازه گيري خاکستر : ابتدا کروزه را در کوره 550 مي گذاريم تا به وزن ثابت برسد . سپس آن را درآورده ودر دسيکاتور خنک کرده و توزين مي کنيم .
- 2 تا 3 گرم نمونه را توزين کرده ودر کروزه مي ريزيم . سپس کروزه حاوي نمونه را روي اجاق الکتريکي يا شعله گاز حرارت مي دهيم تا نمونه مورد نظر کاملاً سوخته و ديگر دودي از آن متصاعد نشود .
کروزه حاوي نمونه را در کوره 550 قرار داده تا کاملاً سفيد رنگ شود . سپس درآورده و توزين مي کنيم .

اندازه گيري خاکستر نامحلول در اسيد : به کروزه حاوي نمونه مرحله قبل که سوخته و بعد در کوره سفيد رنگ شده بود ،CC25 اسيد کلريدريک 5 نرمال اضافه کرده وبعد به مدت20 دقيقه درون بن ماري در حال جوش مي گذاريم ( درب کروزه کاملاً بسته باشد ). پس از اين مدت زمان ، محتواي کروزه را روي کاغذ صافي بدون خاکستر ( ash less ) صاف مي کنيم . بعد خوب با آب مقطر شستشو مي کنيم تا زماني که ديگر اسيدي روي کاغذ صافي باقي نماند . براي تشخيص اين موضوع يا از کاغذ تورنسل و يا از محلول نيترات نقره استفاده مي کنيم .
وقتي که از عدم وجود اسيد مطمئن شديم ، کاغذ صافي را تا کرده ودر همان کروزه دوباره روي شعله مي سوزانيم تا زماني که ديگر دود از آن خارج نشود و بعد توزين مي کنيم .


اسيديته ــ 10 گرم نمونه را در ارلن ريخته و 50 سي سي الکل 67 درصد خنثي، روي آن مي ريزيم . براي خنثي سازي الکل ، چند قطره فنول فتالئين درونش ريخته وبعد با سود 1/0 نرمال تيترش مي کنيم تا زمانيکه صورتي کمرنگ شود .
نمونه و الکل را روي shaker به مدت 5 دقيقه مخلوط مي کنيم . بعد مي گذاريم 2 دقيقه بماند و براي اينکه الکل آن تبخير نشود شيشه ساعتي را روي درب آن قرارمي دهيم .
درمرحله بعد محلول دو فاز شده را ، صاف مي کنيم وبعد 25 سي سي از محلول صاف شده را برداشته ، معرف فنول فتالئين مي زنيم و با سود 1/0 نرمال تيترش مي کنيم وحجم بدست آمده را يادداشت مي کنيم .

اندازه گيري پروتئين : براي اندازه گيري پروتئين بر روي يک کاغذ صافي ، 2 گرم نمونه آسياب شده را وزن کرده و بعد 8-7 گرم کاتاليزور به آن اضافه مي کنيم ( 100 گرم کاتاليزور شامل 96 گرم سولفات پتاسيم و 5/3 گرم سولفات مس و 5/0 گرم اکسيد سلنيوم مي باشد ).
بعد کاغذ صافي را بسته ودرون بالن هضم دستگاه قرار مي دهيم . بعد cc25 اسيد سولفوريک 98% در بالن مي ريزيم ( اگر اسيد کم باشد در مرحله هضم دانه هاي سياه رنگ با بالن مي چسبد ) سپس دستگاه را روشن مي کنيم تا عمل هضم به مدت 6 ساعت انجام شود . وقتي عمل هضم انجام مي شود که محلول سبز رنگي به دليل ايجاد سولفات آمونيوم ، %بدست بيايد . بعد از هضم مي گذاريم 30 دقيقه بماند . بدين ترتيب براي مرحله تقطير آماده مي شود .
براي مرحله تقطير نياز به سود 35% واسيد بوريک 2% داريم . در اين مرحله معرف هايي که استفاده مي شود عبارتند از برموکروزول گرين (083/0 گرم ) و متيل رد (016/0 گرم ) در 100 گرم الکل است . اين معرف ها موجب تغيير رنگ محلول از زرد به سبز مي شوند .
به بالن سبز شده cc250 آب مقطر اضافه مي کنيم . ( اگر رنگ محلول آبي شد ، آب مقطر قليايي بوده است .) بعد 50 سي سي اسيد بوريک به همراه معرف متيل رد اضافه مي کنيم و مي گذاريم کار تقطير انجام شود . از بالا به بالن ، cc50 سود 1/0 نرمال اضافه مي شود تا زماني که رنگ سبز به قهوه اي تبديل شود و در پايان ، رنگ متيل رد به آبي سبز زنگاري تبديل مي شود . عمل تقطير را تا حجم 300 ميلي ليتر ادامه مي دهيم .
بعد از انجام تقطير ، مرحله تيتراسيون است . ارلن آجري رنگ را برداشته و با اسيد سولفوريک دسي نرمال تيتر مي کنيم تا دوباره رنگ معرف صورتي تا قرمز شود و بعد حجم مصرفي را در فرمول مي گذاريم .

10000 × 0/0014008 × ( V1-V2 ) × F
درصد پروتئين خام = ×100
E × ( 100 – W )
V1 = حجم اسيد سولفوريک دسي نرمال مصرف شده در تيتراسيون درمورد تکه آزمونه
V2 = جحم اسيدسولفوريک دسي نرمال مصرف شده در تيتراسيون در مورد شاهد
F = ضريب مخصوص براي تبديل ازت به پروتئين
E = وزن تکه آزمونه به گرم
W = درصد رطوبت نمونه

* 1ميلي ليتر اسيدسولفوريک دسي نرمال معادل 1/4008 ميلي گرم ازت است .تكنولوژي توليد آرد

مراحل توليد آرد از گندم وتكنولوژي توليد كارخانه آرد سازي به شرح زير مي باشد.

-1دريافت گندم(INTA
شامل قسمت کندو براي تخليه گندم و سيستم انتقال گندم ( شامل نوار نقاله و بالا بر ) به سيلو هاي ذخيره مي باشد.
2-سيستم بوجاري و تميز كاري گندم(CLEANING SECTION)


شامل دستگاه هاي زير مي باشد.
2-1:سرند دوار(DRUM SIEVE)
اين دستگاه بر اساس سايز كار مي كند.

:2-2الك بوجاري(SEPARATOR)


دستگاه الك بوجاري در دو طبقه طراحي شده كه ذرات ريز تر و درشت تر از گندم را جدا مي كند از دو موتور ويبره در دو طرف دستگاه استفاده شده است .زاويه موتور ويبره ها طوري تنظيم مي شود كه ذرات به جلو رانده شوند.ظرفيت دستگاه از 4 تا 30 تن در ساعت

2-3كانال هوا (ASPIRATION CHANNEL)
براساس نيروي ثقل ذرات سبك تر از گندم جدا مي شود . راديال تارار (AIR-RECYCLING) سيستم پيشرفته چرخش هوا كه تركيبي از كانال هوا ،فن و سيكلون مي باشد.


:2-4شن گير (DE STONER)اين دستگاه بر اساس اختلاف دانسيته عمل مي كند. شن و ذرات كوچك فلز و شيشه را از گندم جدا مي نمايد.

2-5:سياه دانه گير (TRIEUR CYLINDER )


اين دستگاه كليه ذرات گرد مثل سياه دانه يا بذر علف هاي هرز از گندم جدا مي شود .

2-6: پوست گير(SCURER)

دستگاه پوست گير بر اساس نيروي سايش روتور به گندم و گندم با توري دستگاه عمل سايش را انجام مي دهد.

3_مرحله نم زني و مشروط كردن گندم(WHEAT CONDITIONING)
گندم در دو مرحله نم زني و به مدت 24 تا 32 ساعت داخل سيلو مي ماند تا رطوبت در لايه هاي مختلف گندم نفوذ كند بعد از نم زني پوسته گندم حالت لاستي كي پيدا مي كند تا در مرحله آسياب جدا سازي پوسته از مغز گندم به راحتي صورت گيرد.

جدا کننده مغناطیسیوجود قطعات آهنی و فلزی موجب آسیب به غلتک والس و ایجاد جرقه و آتش سوزی می شود و به دو نوع فحه ای و استوانه ای می باشد.


4-مرحله آسياب

:4-1والس يا آسياب گندم(ROLLER MILL)

اين دستگاه در دو مدل يك طبقه و دو طبقه توليد مي شود كه بر اساس اختلاف دور غلطك هاي آن باعث مي شود تا پوسته از مغز گندم جدا شود و در مراحل بعدي مغز گندم خرد مي شود.

:4-2الك بزرگ(PLAN SIFTER)

بعد از خرد شدن در والس،دستگاه الك مرحله به
مرحله از لايه هاي مختلف گندم ،آرد رااستحصال مي كند .كه متناسب با دياگرام مي توان
انواع آرد هاي خبازي و صنعتي را توليد كرد.


:4-3مغز گندم گير (PURIFIER)
اين دستگاه بر اساس اختلاف دانسيته سبوس هم اندازه مغز گندم را جدا مي كند .كه اينكار در سه طبقه توري كورپا صورت مي گيرد.

:4-4كمك والس(IMPACT MACHINES)
جهت كمك به خرد شوندگي بهتر بار توسط والس ها در سيستم استفاده مي شود.


4-5آرد گير سبوس تايفون(Bran finisher)

اين سيستم جهت گرفتن گرد آرد چسبيده به ذرات سبوس بدون خرد كردن آن ذرات مي باشد.

4-6: الك كنترل فلزي

(Control siv) جهت كنترل نهايي محصول مي باشد شامل دو قسمت طبلك توري با روتور مياني جهت انتقال بار مي باشد.

5-مرحله کیسه گیری
در این مرحله بعد استحصال آرد به طور کامل آرد وارد مخازن ذخیره شده و سپس درکیسه
های 40کیلو گرمی پر و دوخت می گرددو سپس برای تولید به مراکز مصرف حمل می شود


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و چهارم آبان 1390 توسط soleymani
 

www.iranfars.ir گروه ایران فارس

 

بعضی‌ها شعرشان سپید است، دلشان سیاه،

بعضی‌ها شعرشان كهنه است، فكرشان نو،

بعضی‌ها شعرشان نو است، فكرشان كهنه،

بعضی‌ها یك عمر زندگی می‌كنند برای رسیدن به زندگی،

بعضی‌ها زمین‌ها را از خدا مجانی می‌گیرند و به بندگان خدا گران می‌فروشند.

بعضی‌ها حمال كتابند،

بعضی‌ها بقال كتابند،

بعضی‌ها انبارداركتابند،

بعضی‌ها كلكسیونر كتابند

بعضی‌ها قیمتشان به لباسشان است، بعضی به كیفشان و بعضی به كارشان،

بعضی‌ها اصلا‏ قیمتی ندارند،

بعضی‌ها به درد آلبوم می‌خورند،

بعضی‌ها را باید قاب گرفت،

بعضی‌ها را باید بایگانی كرد،

بعضی‌ها را باید به آب انداخت،

بعضی‌ها هزار لایه دارند

بعضی‌ها ارزششان به حساب بانكی‌شان است،

بعضی‌ها همرنگ جماعت می‌شوند ولی همفكر جماعت نه،ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و نهم مهر 1390 توسط soleymani

زندگی را زیبا کنید با این 31 نکته

مهم نیست چه سنی داری هنگام سلام کردن مادرت را در آغوش بگیر

از یاد خدا غافل مشو,فروتن باش

پیش از آنکه تو به دنیا بیایی خیلی از کارها انجام شده بود.

از کسی که چیزی برای از دست دادن ندارد، بترس.

هیچوقت به کسی که غم سنگینی دارد نگو « می‌دانم چه حالی داری » چون در واقع نمی‌دانی...ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و نهم مهر 1390 توسط soleymani

آرامش ، گیاه سبز ، آرامش در زندگی

زندگی در بهترین حالت خود، آشفته و پرهرج و مرج است. همه ما همیشه در عجله هستیم، چند کار را به طور همزمان انجام می دهیم و سعی می کنیم برای همه آدم ها همه کار بکنیم و ندرتاً وقت کافی برای خودمان می گذاریم. همه ما در جستجوی آرامشیم اما معمولاً آنچه که لازمه دستیابی به آن است را انجام نمی دهیم و دنبال راه هایی برای به دست آوردن آرامش می رویم که فقط هرج و مرج زندگیمان را بیشتر می کنند. در این مقاله راه های ساده ای برای ایجاد آرامش در زندگی به شما دوستان پیشنهاد می کنیم...ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و نهم مهر 1390 توسط soleymani
سایت بی بوک (bbook) در ابتدای بهمن ماه سال 1389 با هدف ارتقا سطح علمی و آموزشی شروع به کار نموده است. از جمله مهمترین فعالیت های آن فراهم نمودن امکان دانلود انواع کتب و انیمیشن و سایر فرآیند های کمک آموزشی در زمینه زیست شناسی و پیرا پزشکی است. تیم مدیران بی بوک در صدد می باشد تا قدمی بزرگ در راستای پیشرفت علمی این مرز و بوم و حتی فراتر از مرز های کشور عزیزمان بردارد.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و نهم مهر 1390 توسط soleymani
۱- لوله آزمایش: برای مشاهده واکنش ها وتشکیل رسوب وهمچنین حرارت دادن مایعات ومحلول ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

2- جا لوله ای : برای قرار دادن لوله های آزمایش به کار می رود.

 

 

3- لوله شوی(برس): برای استفاده برس را داخل لوله نموده وبچرخانید تا لوله تمیز شود . دقت کنید فلز سر لوله شوی بیرون نباشد تا لوله نشکند. چنانچه با آب وپودر ظرفشویی تمیز نشد می توان از اسید نیتریک غلیظ استفاده کرد.

 

 

 

4- بشر: در اندازه های متفاوت بوده وبرای حرارت دادن- تبخیر وصاف کردن به کار می رود. وبه اندازه های حجمی متفاوت موجوداست.

 

 

5- بالن: به دو شکل ته گرد وته صاف وجود داشته وبرای تقطیر و جوشاندن مایعات به کار می رود.

 

      

 

6- ارلن مایر: ظرف مخروطی شکلی است که برای جوشاندن محلول ها و همچنین تیتراسیون مورد استفاده قرار می گیرد.

                     

 

 

7- کروزه ( بوته چینی): برای سوزاندن و یا ذوب کردن اجسام به کار می رود.

 

 

 

8- بالن ژوژه: برای تهیه محلول با غلظت معین به کار می رود.مقدار لازم ازماده برای غلظت مورد نظر را داخل آن ریخته و سپس حلال را به تدریج افزوده وتکان می دهیم تا سطح محلول به خط نشان برسد.

 

 

9- گیره فلزی یا چوبی (Clamp) : برای گرفتن لوله آزمایش و ظروف داغ ( مثل کروزه ) به کار می رود.

          

  

10- استوانه مدرج(مزور): برای برداشتن مقدار معین مایع به کار می رود. برای خواندن درجات مزور ویا هر ظرف مدرج دیگر باید آن را بر روی سطح افقی قرار داد وبه طور عمودی به درجات نگاه کرد. برای مایعات ترکننده باید درجه مربوطه به قسمت فرورفتگی مایع خوانده شود. ترتیب درجه بندی استوانه مدرج برعکس بورت و پیپت است.

 

 

11- بورت: برای برداشتن مقداری از مایع ( در عمل تیتراسیون ) مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

 

12- کاغذ صافی : برای صاف کردن یک مایع از اجسام مختلفی از قبیل پارچه – پشم – پنبه نسوز و کاغذ صافی استفاده می شود.در آزمایشگاه معمولا کاغذ صافی مورد استفاده قرار می گیرد.

     

 

 

13- پیست ( آبفشان ) : ظرف محتوی آب مقطر است که برای شستشو رسوب ها و اضافه کردن آب مقطر به کار می رود.

تصویر

 

14- قیف ( Funnel ) : نوع معمولی آن شیشه ای ولی قیف پلاستیکی نیز وجود دارد . از قیف برای جدا کردن رسوبات ( به کمک کاغذ صافی ) و انتقال مایعات می توان استفاده کرد. بعضی از انواع قیف ها که شیر دارند برای جدا کردن مایعات مخلوط نشدنی مورد استفاده قرار می گیرند. ( قیف جدا کننده )

     

 

15- قطره چکان ( Dropper) : لوله شیشه ای است که نوک آن باریک شده و در انتهای آن لاستیکی قرار دارد. هنگام استفاده لاستیک را فشار دهید تا قطره چکان پر شود و با فشار مجدد لاستیک ، قطره قطره محلول خارج می شود.

 

 

 

16- پنس فلزی ( Clip) : برای برداشتن اجسامی که نباید آن ها را با دست برداشت از پنس فلزی استفاده می کنند. مانند فلزات داغ و یا جمع آوری ذرات فلز مانند سدیم و جابجا کردن وزنه های ترازو به کار می رود.

 

 تصوير اصلي را ببينيد

 

1۷- مثلث نسوز : آن را روی حلقه یا سه پایه قرار می دهند و سپس کروزه را روی آن قرار می دهند.

 

 

1۸- سه پایه فلزی (Tripod) : که می توان چراغ را زیر آن قرار داد و توری را روی آن گذاشت.

 

 

۱۹- کروزه یا بوته ( Crucible) : که از چینی یا فلز درست شده که برای ذوب کردن اجسام یا سوزاندن آن ها در کوره به کار می رود.

 

 

۲۰- کپسول چینی : برای تبخیر و خشک کردن محلول ها به کار می رود.

 

 

۲۱- ها ون( Mortar) : که ممکن است چینی یا شیشه ای باشد برای ساییدن و مخلوط کردن ( اجسام خمیری ) از آن استفاده می شود. برای نرم کردن اجسام سخت ابتدا آن ها را توسط چکش باید خرد کرد .ضمنا دسته هاون را به طور عمودی به جسم نزنید بلکه با ملایمت عمل ساییدن را انجام دهید.

 

 

۲۲- شیشه ساعت (Watch glass) : که برای تبخیر فوری مصرف دارد . ضمنا آن را روی دهانه بشر یا کپسول چینی می گذارند تا بخارات به خارج منتشر نشود.

 

 

۲۳- حمام آب یا بن ماری : از این اسباب برای حرارت دادن توسط آب گرم استفاده می شود.

 

 

 

۲۴- سانتریفوژ : که در اثر چرخش باعث جدا شدن رسوب ها از محلول ها می شود.

 

 

 

۲۵- چوب پنبه سوراخ کن : چند میله فلزی تو خالی است که در داخل هم قرار دارند ، برای استفاده به هر قطر که لازم باشد میله را روی چوب پنبه قرار دهید و میله عمودی را با دست بچرخانید تکه های چوب پنبه داخل لوله را با دیگری جدا کنید.

 

 

۲۶- دماسنج : درجات دماسنج ها معمولا بر حسب فارنهایت یا سانتیگراد ( سلسیوس) تنظیم شده است و در هر حالت ممکن است جیوه ای و یا الکلی باشد . میزان دقت دماسنج به درجه بندی آن بستگی دارد. به طوری که هر چه فاصله بین درجات بیشتر باشد خطای کمتری در خواندن خواهیم داشت.

        

 

۲۷- دسیکاتور : در قسمت پایین آن جسم جاذب الرطوبه ای وجود دارد که هوای داخل را خشک می نماید کروزه های داغ را داخل آن آن قرار داده تا سرد شوند.

 

 

۲۸- پیپت : به دو صورت مدرج و حبابدار وجود دارد . از آن برای برداشتن حجم معینی از مایع استفاده می شود .در پیپت مدرج ، صفر در بالا و ماکزیمم حجم آن در پایین نوشته شده و مقدار دلخواه از مایع را می توان با آن برداشت.

 

 

 

۲۹- قیف جداكنندهSeparating funnel

این قیف مجهز به یك شیر است كه برای جدا كردن مایعات با جرم حجمی متفاوت بكار می رود

 

                       

 

۳۰- توری نسوزWire Gauze

وسیله ای مشبك فلزیی كه قسمت وسط آن روكشی نسوز دارد و مانند مثلث نسوز روی سه پایه قرار گرفته تا حرارت مستقیم به آنها نرسد و حرارت پخش شود.

تصوير اصلي را ببينيد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۳۱- چراغ گازی(چراغ بونزن)Bunsen burner

چراغ گازی آزمایشگاهی است در این چراغ یك گاز سوختی متان یا بوتان با هوا مخلوط شده و می سوزد به یاد مخترع آن بونزن (شیمیدان آلمانی )نامگذاری شده است

 

 

۳۲- چراغ الكلیAlcohol burner

چراغ كار آزمایشگاه است با حرارت كمتر و معمولا در نبود چراغ بونزن استفاده می شود.

          

 

۳۳- سپاتول،قاشقك،كاردكSpatula

وسیله ای است چینی یا فلزی ،مانند قاشق (با دو سر )كه برای برداشتن مواد جامد از ظرفی وانتقال آن به ظرف دیگر كاربرد دارد.

 

 

۳۴- همزن(آژیتاتور)Glass stirrer

میله بهمزن؛ میله شیشه ای تو پر كه برای مخلوط كردن محلولها ویكنواخت كردن گرمای یك محل وریخت مخلوطی روی كاغذ صافی به كار می رود.

 

 

۳۵- پووارپیپت:

 از پووار براي مكش استفاده مي شود اما در صورتي كه مواد سمي باشند قبل از استفاده از پووار بايد از سالم بودن آن اطمينان حاصل كنيم و آن را با آب امتحان كنيم .

 

 

۳۶- قیف بوخنر  Buchner Funnel

قیف بوخنر برای تصفیه و خالص سازی مواد به وسیله نیروی مکش ، به کار برده می‌شود. این قیف معمولاّ از پرسلان  درست شده ولی نوع شیشه‌ای و پلاستیکی آن نیز موجود می‌باشد. در بالای این وسیله یک سیلندر سوراخ دار وجود دارد که آن را از قیف متمایز می‌سازد. قیف آقای بوخنر برای مقدار کمی از مواد به کار می‌رود.

وسیله فیلتر کننده یک کاغذ صافی است که بر روی ظرف قرار می‌گیرد و ماده مورد نظر روی آن ریخته می‌شود. سپس آب ماده ریخته شده٬ توسط نیروی مکش و خلا به پایین سرازیر می‌شود.

 

۳۷- بالن تقطیر (بالن با لوله جانبي)

 بالن تقطير مانند بالن ته گرد است، با اين تفاوت كه در گردن آن يك لوله جانبي توخالي و باريكي وجود دارد كه محل خروج مواد گازي است.

كاربرد:

 از بالن تقطير، علاوه بر تقطير مايع ها، مي توان در تهيه آب مقطر، تهيه اتيلن (آبگيري از الكل) تهيه گازهاي استيلن، هيدروژن، كلر، دي اكسيدگوگرد، دي اكسيدكربن و غيره استفاده كرد.

 

۳۸- واندوگراف

وان دوگراف دستگاهی است که می‌تواند مقدار زیادی الکتریسیته ساکن تولید کند، درست مثل ابرها؛ به‌طوري كه وقتی دست‌تان را به آن می‌زنید، می‌توانید جرقه‌هایی مثل رعد و برق را در اتاق خودتان ببینید .مولد واندوگراف، دستگاهي است كه مي‌تواند بارها و ولتاژهاي خيلي بالايي را توليد كند.
در اين مولد، يك تسمه لاستيكي كه به سرعت حركت مي‌كند، بارهاي منفي را به داخل يك پوسته فلزي كروي مي‌برد.
اين پوسته بر روي يك پايه عايق نصب شده است تا بار روي آن نتواند منتقل شود.
اگر اين پوسته را باردار كرده و و يك كره متصل به زمين در نزديك آن قرار دهيد، جرقه‌هاي بزرگي مانند جرقه‌هاي كوچك آذرخش (برق آسمان)، در ميان دو كره توليد مي‌شود.
بار الكتريكي منفي بر روي پوسته كروي به اندازه‌اي زياد است كه هوا (كه در حالت عادي عايق است) را براي لحظه‌اي به رسانا تبديل مي‌كند.
جرقه و بار الكتريكي، به طرف كره متصل به زمين (يا اگر شما خيلي نزديك آن باشيد به طرف شما) حركت مي‌كند.

 

۳۹-   پیپت حبابدار:

یك پیپت حباب دار در وسط دارای مخزنی است كه گنجایش پیپت روی آن ثبت شده است. در بالای حباب در قسمت باریك یك خط نشانه وجود دارد كه باید پیپت را تا این خط نشانه پُر كرد.  پیپت حبابدار برای برداشتن حجمهای استاندارد مثل 1، 2، 5، 10، 25، 50 و ... میلی لیتر به کار میرود.  

 

۴۰- ظرف پتری:

این ظرف پلاستیكی و برای مشاهده نمونه‌های زنده با میكروسكوپ تشریح یا استریو میكروسكوپ مناسب است.

 

۴۱- ظروف مرتبطه با پایه:

این وسیله نشان میدهد که مقدار فشار آب در هر لوله فقط به ارتفاع آب در آن بستگی دارد و به مقدار کلی آب در لوله و سطح قاعده ی آن بستگی ندارد . این وسیله شیشه ای قلیایی با پایه فلزی می باشد.

 

۴۲- لوله کنوکسیون مایعات:

این وسیله از جنس شیشه بروسیلیکات و مقاوم در برابر شوک حرارتی می باشد و برای نمایش انتقال گرما به روش همرفت می باشد .

 

۴۳- دستگاه تقطیر

برای جدا سازی مخلوط دو مایع مثل آب و الکل که نقطه جوش متفاوتی دارند استفاده می شود.
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و نهم شهریور 1390 توسط soleymani

برای بزرگ نمائی روی تصاویر کلیک کنید .

                          محیط بلاد آگار                                   محیط لوون اشتاین جانسون

           

 

                               سرم لوفلر                               محیط مک کانکی آگار

                

 

                             محیط نورتینت آگار                                     محیط TCBS

               

 محیط های کشت افتراقی

بلاد اگار : محیط کشت افتراقی برای تشخیص آلفا،بتا و گاما همولیز از هم است . برای جداسازی گونه های استرپتوکک از هم استفاده می شود و در واقع محیط کشت افتراقی برای این نوع از باکتری ها است .

 • آلفا : لیز ناقض در محیط
 • بتا : لیز کامل در محیط
 • گاما : عدم لیز در محیط

لفا بتا و گاما همولیز در بلاد اگار محیطی کشت افتراقی

 

مک کانکی اگار : محیطی است که به وسیله تخمیر لاکتوز به عنوان محیط کشت افتراقی شناخته می شود . PH قرمزی که به علت وجود اندیکاتور است با اسیدی شدن محیط که حاصل تخمیر قند لاکتوز است به قرمزی شدن میرود.

 • محیط کشت افتراقی مک کانکی اگار

  باکتری های گرم منفی انتروباکتریاسه مانند اکلای و انتروباکتر ائروزنس لاکتوز را تخمیر می کنند
 • اکلای کلنی های صورتی مایل به قرمز که گاهی در محیط با هاله ای قرمز رنگ در اطرافش مشخص میشود.
 • کلنی های انتروباکتر ائروزنس موکوئیدی صورتی مایل به قرمز هستند .
 • باکتری های گرم منفی پروتئوس ولگاریس و سالمونلا تیفیموریوم  در محیط مک کانکی آگار رشد می کنند اما قند لاکتوز را تخمیر نمی کنند. در این حالت رنگ محیط کشت زرد و یا صورتی روشن است و
  کلنی ها به صورت بیرنگ دیده می شوند و سوارمینگ از پروتئوس مهار شده است .

 

محیط EMB (ائوزین متیلین بلو اگار) : محیط افتراقی و انتخابی است . به علت دارا بودن قند لاکتوز و تخمیر ان مانند مک کانکی اگار ، تخمیر لاکتوز را به عنوان عاملی برای افتراقی نامیدن این محیط انتخاب می کنیم .

انواع کلنی های باکتری در محیط کشت افتراقی emb

 • باکتری های گرم منفی انتروباکتریاسه مانند اکلای و انتروباکتر ائروزنس لاکتوز را تخمیر می کنند
 • کلونی های اکلای در محیط EMB دارای جلای فلزی سبز رنگ هستند
 • انتروباکتر ائروزنس در این محیط کلنی های صورتی رنگی ایجاد می کند که گاهی دارای نقاط بنفش در مرکز انها (چشم ماهی) هستند .
 • باکتری های گرم منفی پروتئوس ولگاریس و سالمونلا تیفیموریوم  در محیط مک کانکی آگار رشد می کنند اما قند لاکتوز را تخمیر نمی کنند.
 • در ضمن در محیط EMB از قند ساکاروز هم برای تخمیر استفاده می شود .

مانیتول سالت آگار(MSA) :  محیط کشت افتراقی برای تشخیص باکتری هایی است که در درصد بالای نمک می توانند رشد کنند برای نمونه  استافیلوکک کواگولاز مثبت در این محیط کلونی های زرد رنگی تولید می کند و استافیلوکک های کواگولاز منفی کلنی های کوچک و صورتی یا قرمز رنگی تولید می کنند و هیچ گونه تغییر رنگی در محیط ایجاد نمی کنند .

کلنی های باکتری ها در محیط مانیتول سالت آگار msa

 • این محیط از درصد بالای نمک و معرف فنول رد تشکیل شده است.

در بالا فقط محیط های کشت روتین را بررسی کردیم که به طور روزمره در آزمایشگاه ها برای کشت های افتراقی استفاده می کنیم .


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و یکم شهریور 1390 توسط soleymani

راسته آلبومینال به دو گروه تقسیم می‌شود که یکی از آنها گلهای منظم دارد بجز زیرین بودن تخمدان در دیگر اختصاصات مشابه لاله هستند و دیگری دارای گلهای نامنظم هستند. در این گروه معمولا از تعداد پرچمهای نافه کاسته شده و یا برخی از آنها به ناپرچمی مبدل می‌گردند و یا کاملا گلبرگ مانند هستند. این راسته دارای تیره‌های متعددی است. گیاه آناناس به تیره بروملیاسه از این راسته تعلق دارد.

تیره بروملیاسه

گیاهان این تیره غالبا علفی و بسیاری از آنها گیاهان سطح چسب و برخی نیز تقریبا درختچه مانند هستند. ساقه این گیاهان عموما بسیار کوتاه ، گاهی استولون‌دار ، دارای برگهای طوقه‌ای ، کم و بیش خطی و یا درفشی هستند. برگها واجد نیام ، وسیع ، گشوده ، محکم و در حاشیه دارای دندانه‌های منتهی به خار هستند. گل آذین‌ها به صورت سنبله دو ردیفی یا کپه‌ای ویا خوشه مرکب هستند و گاهی نیز گلها منفرد هستند.
گلپوش شامل کاسه و جام متمایز از هم است. این تیره دارای 60 جنس و حدود 2000 گونه است که همگی در آمریکای گرمسیری تا ارتفاع نزدیک به 4300 متر می‌رویند و فقط یک گونه آن در آفریقا می‌روید. از این تیره در رویشهای ایران هیچ نمونه‌ای وجود ندارد. از جنسهای معروف آن باید آناناس را نام برد که اخیرا در برخی نواحی گرم جنوبی به کشت آن مبادرت شده است

جنس آناناس

گونه معروف این جنس همان آناناس معمولی Ananas sativa است که در جزایر آنتیل و هاوایی به صورت وسیعی کشت می‌شود. از وسط طوقه برگهای قاعده‌ای آن که در سطح خاک قرار دارند، در سال سوم ساقه هوایی خارج می‌شود که در انتها حامل گل آذین سنبله‌ای است. گل آذین مزبور گوشت‌دار و دارای گلهای متعدد نازا ، بدون دمگل ، آبی رنگ و در انتها واجد تاجی از برگهای نسبتا کوچک بهم فشرده است.
از آنجا که گلها در گونه‌های پرورش یافته آناناس هیچگاه دانه ایجاد نمی‌کنند و به عبارت دیگر گلها در این گونه نازا هستند، لذا تکثیر گیاه بوسیله قلمه زدن برگهای رویشی تاج صورت می‌گیرد. میوه سته و عموما سترون است و همراه با برگکها و محور گوشتی گل آذین خورده می‌شود. بنابراین بخش خوراکی آناناس در واقع اجتماعی از میوه‌ها و اندامهای همراه آن است و نوعی میوه مرکب به شمار می‌آید.

تركيبات

آناناس سرشار از ويتأمين ها و مواد مغذى مثل كلسيم، پتاسيم، فيبر و ويتامين ث است علاوه بر اينها بسيار كم چربى و كم كلسترول است.
اين خواص را مى توانيد از مصرف كمپوت آناناس، ميوه تازه آن، ميوه يخ زده يا حتى آب آناناس به دست آوريد.

و دارای ویتامینهای A, B1,Cاست.

کربوهیدرات 13 گرم

پروتئین  4/0گرم

کلسیم  17میلی گرم

فسفر 11میلی گرم

آهن 5/0میلی گرم

ویتامین  A80واحد بین المللی

تیامین 09/0میلیگرم

ریبوفلاوین 02/0 میلی گرم

نیاسین یاویتامین PP  2/0 میلی گرم

اسید اسکوربیک 18 میلی گرم

خواص داروئي‌:

1) يكى از خواص مهم آناناس كمك به ساخت استخوان هاى سالم و استحكام استخوان ها است.

2) آناناس غنى از منيزيم ماده معدنى اى است كه وجودش براى ساخت استخوان ها و ارتباط بافت ها ضرورى است.

3) آناناس باعث رشد استخوان ها در بدن جوانان و استحكام استخوان ها در پسران مى شود.

4) بهبود سرماخوردگى و كاهش ميزان سرفه.

(«بروملين» موجود در آناناس باعث كاهش شديد سرفه يا توقف سرفه هاى شديد و كاهش ميزان لحاظ مى شود. پس هنگام سرماخوردگى خوردن آناناس را فراموش نكنيد.)

5) آب آناناس مدر است و ادرار را زیاد می کند.

6) در مورد عقب افتادن عادت ماهانه خانمها و منظم کردن آن نیز تأثیر فوق العاده ای دارد.

7) در هند و چین از میوه ی رسیده آن به عنوان خونساز و تصفیه کننده خون استفاده می شود و مدر است.

8) میوه ی نرسیده ی آن برای سقط جنین مؤثر است. و مسهل قوی می باشد(در شبه جزیره بالی از آن استفاده می کنند(

9) برگهای له شده ی آن را مخلوط با نمک برای مالش کمر و تسکین درد کمر بکار می برند(در فیلیپین(

كشت (پرورش) آناناس‌:

در حال حاضر کشت و کار آناناس در گلخانه های احداث شده در سطح کشور کم و بیش به چشم می خورد بطوریکه اخبار مربوط به کشت و کار آناناس از شبکه های مختلف تلویزیونی و رادیویی به سمع و نظر هموطنان گرامی می رسد. از آنجا که محصول آناناس جزء میوه های گرانقیمت محسوب می شود کشت و پرورش آن در گلخانه از ارزش اقتصادی خوبی برخوردار است مضافاً توجه به نکته نیز اهمیت دارد که کشت آناناس همرا با موز نیز به صورت مخلوط امکان پذیر است.که مزایای انجام چنین کشتی بیش از معایبی چون کاهش اندک قندها و اسیدهای موجود در میوه و یا استحکام بافت میوه است.اناناس گیاهی چند ساله و تک لپه است که از آمریکای جنوبی و هاوایی به سایر نقاط دنیا برده شده. آناناس میوه ای است گرمسیری از خانواده برومیلیاسه(Bromeliacea) که تا کنون 1800 گونه از آن در 46 جنس شناسایی شده است. گیاهان این خانواده دارای صفات مشترکی می باشند از جمله این خصوصیات می توان به تشکیل برگ بر روی ساقه ای کوتاه و فشرده (حالت روزت) اشاره کرد که وسط آنها حفره ای به وجود می آید که ساقه گل دهنده از میان آنها ظاهر می شود گلها بسیار زیبا و جذابند و درخشندگی آنها در کنار جذابیت برگها خود نمایی می کند  همه آنها ریشه گوشتی دارند ولی مقدار زیادی از آب مورد نیاز خود را از طریق آب جمع شده در حفره وسط برگها جذب می کنند که اهمیت وجودی ریشه ها را کم رنگ می کند بطوریکه می توان تا ریشه دار شدن اندامهای گیاه در زمان تکثیر آب مورد نیاز گیاه را از طریق حفره میانی برگها تامین کرد. این موضوع در نهالهای به وجود آمده از بذر نیز دیده می شود بطوریکه ریشه های اولیه عمر زیادی ندارند و از بین می روند و ریشه های ثانویه که قدرت انشعاب و نفوذ بهتری در خاک دارند جای آنها را می گیرند و رطوبت مورد نیاز از حفره میانی تامین می شود.آناناس در مقابل خشکی و گرما نیز مقاومت خوبی دارد و سرمای 0 تا 5 درجه سانتیگراد را نیز تحمل می کند اما میوه آن در صورت مواجهه با دمای کمتر از 1 درجه سانتیگراد سرمازده می شود و از نظر شکل تغییر می کند و ویتامین C و قند موجود در آن کاهش می یابد که سبب تغییر مزه در آن می گردد و اگر این سرما در زمستان تشکیل و ظهور گل باشد سبب کاهش کیفیت گل می شود.به لحاظ شکل ظاهری بوته آناناس دارای 70 تا 80 برگ است که بیشترین طول آنها معادل یک متر و عرض آنها 6 تا 7 سانتیمتر است. قسمت فوقانی برگها قرمز ابلق و زیر آنها خاکستری نقره ای است در بعضی ارقام کناره و زیر برگ دندانه دار است حالت قرار گرفتن برگها مارپیچی است بطوریکه برگ اول و سوم بر روی یکدیگر قرار می گیرند(در کشور فیلیپین از فیبر موجود در برگ آناناس نوعی پارچه تهیه می کنند) حداکثر ارتفاع بوته یک متر که با گذشت زمان بوته پهن می شود و تا 5/1 متر مربع فضا را اشغال می کند که می تواند ناشی از تولید پاجوش باشد در حال حاضر مزارعی در دنیا وجود دارد که 30 سال قدمت دارند اما بهترین و عاقلانه ترین راه احیاء، احداث مجدد باغ هر 3 تا 4 سال یکبار است میوه آناناس بر روی یک دمگل بلند و در انتهای ساقه گل دهنده ای به طول 7 تا 15 سانتیمتر تشکیل می شود تعداد گل بر حسب رقم 100 تا 200 عدد است که اجزاء آن مضربی از عدد 3 شامل 3 کاسبرگ که حفره ای به وجود می آورند که در قسمت بالایی به رنگ آبی و بنفش و در پایین سفید رنگ است که بسیار جذابند 6 پرچم با تخمدانی تحتانی و 3 برچه ای که هر برچه 14 تا 20 تخمک دارد که در دو ردیف قرار دارند کلاله از نوع 3 قسمتی است باز شدن گلها از زمان ظهور گل 10 تا 20 روز طول می کشد و میوه از کلیه قسمتهای تخمدان، گل ونهنج به وجود می آید. دو خصوصیت در آناناس باید مد نظر قرار گیرند اول اینکه ظهور گل را می توان با اضافه کردن پودر سفید رنگ اتفون به غلظت PPM1000 در آب و پر کردن حفره وسط برگها جلو انداخت و سبب گل انگیزی در آناناس شده زیرا اتفون سبب آزاد شدن اتیلن و تحریک گل دهی و رشد و نمو سلولهای گیاهی است.گل معمولاً بعد از 15 ماه از زمان کاشت ظاهر می شود که دو جنسی است اما میوه بدون دخالت گل نر تشکیل می شود در ارقام دارای بذر (N2) گرده فعال است که بدلیل خود ناسازگاری عمل اخته کردن گل و گرده افشانی توسط دست از سایر ارقام سازگار انجام می شود بهترین زمان این کار صبح زود در زمان باز شدن گلها است و این کار برای تهیه بذر و بررسی صفات بوجود آمده از توارث انجام می شود.(نکته قابل توجه اینکه عمل گرده افشانی بر روی ارقام دارای بذر    N2در طبیعت توسط پرندگان انجام می شود) میوه هایی که عموماً در بازار دیده می شود یک میوه مجتمع هستند که از بوته های بوجود آمده از طریق تکثیر غیر جنسی(از طریق ریشه دار کردن اجزاء مختلف اندام گیاه)تولید شده اند و میوه هایی تا 5/2 کیلوگرم نیز تولید می کنند اولین محصول بوته آناناس در سال دوم تشکیل می شود که بهترین محصول به شمار می رود. سال بعد شاخه 2 تا شده و دو آناناس کوچکتر به وجود می آورد و در سال سوم میوه دهی 4 میوه کوچکتر تولید می کند که به ترتیب کیفیت میوه در هر سال پایین تر می آید گلهای بوجود آمده در زمستان میوه خود را در تابستان می توانند عرضه کنندادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه سوم شهریور 1390 توسط soleymani
گلدان های تراریوم و آکواریومیآناناس


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه سی و یکم مرداد 1390 توسط soleymani

ويال آماده و در شرايط خلاء يا

گازهای خنثی بسته می شود.    

      AWT IMAGE         

 

 

 2- ابتدا پولک آلومينيمی  درپوش

 ويال را باپنس استريل

 جدا کنيد

 تا درپوش پلاستيکي 

پديدار شود. 

                 

       AWT IMAGE         

                                                  

 

 

 3- سطح درپوش را با الکل

 خالص مرطوب نموده و آتش   بزنيد.  

                   

   AWT IMAGE   AWT IMAGE     

 

 

 4- توسط سرنگ 1 ميلی ليتر

 محيط کشت مخصوص سويه

 را که در بروشور آزمايشگاه

 ملی ميکروبيولوژی صنعتی

 ايران و بر روی صفحه اصلی

 سايت ارائه شده است، به

 ويال تزريق کنيد.                     

                                        

                                                               

AWT IMAGE

                                                              

                                            

  

 

 

 5- توسط سرنگ توده ليوفيليزه

 را با محيط کشت مخلوط

 نماييد.                 

          AWT IMAGE              

 

 

 6- يک قطره از سوسپانسيون

 به دست آمده را به لوله

 آزمايش واجد محيط کشت

 مايع توصيه شده منتقل نموده

 ،يک قطره بر روی پليت آگار

 (agar plate) و/يا محيط شيب

 دار(slant)  يا مستقيم (Stab)

 کشت دهيد.                         

                              

AWT IMAGE

                                                                

 

 

7- در شرايط مناسب توصيه

 شده در بروشور آزمايشگاه

 ملی ميکروبيولوژی صنعتی

 ايران و / يا صفحه اصلی سايت

 گرماگذاری نماييد.

 پيش از دور ريختن، تمامی

 بقايای آمپول اوليه را استريل

 نماييد. 

                        

AWT IMAGE

                                                                 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه سی و یکم مرداد 1390 توسط soleymani
پرسش :به طور كلي چه گياهاني را دارويي مي گويند؟
پاسخ :گیاه دارویی به گیاهی گفته میشود که یک و یا تعدادی از اندام های آن حاوی مواد فعال بیولوژیکی (مواد موثره) بوده و اثر فیزیولوژیکی بر پیکر موجود زنده بر جای می گذارد و نیز کاشت، داشت و برداشت این گیاهان به خاطر استفاده از مواد موثره آن صورت می گیرد.
پرسش :چرا در صنايع دارويي بايد از گياهان دارويي استفاده شود؟
پاسخ :در اواسط قرن بیستم به عوارض جانبی ناشی از داروهای شیمیایی پی برده شد و از آن جهت که داروهای گیاهی فاقد اینگونه عوارض می باشند، استفاده از آنها به طور وسیعی توصیه شده و روز به روز نیز رو به فزونی است.
پرسش :كمك گياهان دارويي در سبد غذايي جامعه چيست؟
پاسخ :یک دسته از گیاهان دارویی را گیاهان ادویه ای تشکیل می دهند که با توجه به تغییر عادات و شیوه زندگی مردم و روی آوردن به زندگی ماشینی، استفاده از آن ها به طور روزمره توصیه و تاکید شده است که این امر علاوه بر خواص ادویه ای، سبب پیشگیری از بسیاری بیماری ها نیز خواهد شد.
پرسش :آيا گياهان دارويي داراي عوارض جانبي هستند؟
پاسخ :بررسي هاي علمي نشان ميدهد كه تركيبات موجود در گياهان دارويي فاقد هر گونه اثر جانبي هستند. البته در بين اين گياهان، دسته اي هستند كه اثر فيزيولوژيك قوي بر بدن موجود زنده ميگذارند که بايد در مقادیر صحيح و علمي فرموله و استفاده شوند.
پرسش :فرآوری مواد موثره گیاهان دارویی یعنی چه؟
پاسخ :به منظور استفاده از خواص گوناگون گياهان، بايد تركيبات دارويي موجود در آنها طي فرآيند هاي خاص استخراج و به شكل قابل مصرف براي صنایع مورد نظر درآید. لذا استخراج مواد موثره گياهي و فرمولاسیون آن به شکل قرص، شربت، کپسول، آمپول، قطره و ... را فرآوري مواد موثره گياهان دارويي ميگويند.
پرسش :آيا بهتر است از گياهان دارويي مراتع استفاده شود يا گياهان دارويي كشت شده ؟ چرا؟
پاسخ :به دو دلیل عمده زیر بهتر است از گیاهان کشت شده استفاده شود: 1- گیاهان دارویی مراتع، ذخایر ژرم پلاسم هر کشوری بوده که استفاده انبوه و غیر علمی از آن موجبات نابودی آنها را فراهم خواهد ساخت. 2- گیاهان دارویی مراتع دارای تغییرات زیادی در میزان و کیفیت مواد موثره می باشند.
پرسش :از گياهان دارويي مراتع چگونه مي توان استفاده كرد؟
پاسخ :گیاهان دارویی مراتع ذخایر ژنتیکی هر کشوری است که می تواند به عنوان الگویی جهت اهلی کردن و زراعت آنها مورد استفاده قرار گیرد. لذا حفظ و نگهداری آنها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است
پرسش :چرا خشك كردن گياهان دارويي اهميت دارد؟
پاسخ :اولاً امکان استخراج مواد موثره گیاهان دارویی بلافاصله پس از برداشت آنها (به لحاظ بعد مسافت بین مزرعه و واحد صنعتی) وجود نداشته و در بسیاری موارد این امر از حیث تاثیر نامطلوب آن بر کیفیت استخراج، معقول نمی باشد. ثانیاً اندامهای دارویی گیاهان (برگها، ساقه های جوان، گلها، ریشه ها و ... ) پس از جمع آوری، از مقادیر فراوانی رطوبت برخوردارند که مناسب رشد قارچ ها و سایر عوامل بیماریزا می باشد. بنابراین لازم است تا پس از جمع آوری اندام ها، اقداماتی صورت گیرد که از مهمترین و در عین حال رایج ترین این اقدامات، عملیات خشک کردن اندامهای گیاهی می باشد.
پرسش :اقليم چه تاثيري بر روي گياهان دارويي دارد؟
پاسخ :اگر چه مواد موثره موجود در گياهان تحت فرآيندهاي خاص ژنتيكي ساخته و ذخيره ميشوند، ولي فاكتورهاي اقليمي نقش به سزايي در كيفيت اين مواد توليدي دارد.
پرسش :عصاره هاي گياهي چه موادي هستند؟
پاسخ :عصاره گياهي محلولي است كه حاوی تمامی مواد مفيد موجود در گياه نظير اسانسها، فلاونوييدها، آلکالوئیدها، موسيلاژها، تانن ها ، ساپونين ها، ويتامينها، املاح و يا ساير مواد میباشد.
پرسش :فرق عصاره آبي، الكلي، گلیكولي و روغني چيست؟
پاسخ :تفاوت عصاره هاي مذكور در نوع حلال آنهاست. در عصاره هاي آبي از آب، در عصاره هاي روغني از روغن، در عصاره هاي الكلي از الكل و در عصاره هاي گليكولي از پروپيلن گليكول بعنوان حلال استفاده ميشود. بديهي در هر يك از عصاره هاي ذكر شده ممكن است نوع ماده موثره استخراج شده توسط حلال نيز متفاوت باشد.
پرسش :تفاوت روغن گياهي و عصاره روغني چيست؟
پاسخ :ميوه، دانه و یا برخي از اندامهای گياهان دارويي، حاوي روغنهايي ميباشند كه با روشهایی چون پرس استحصال شده و به آنها روغن گياهي مي گويند ولي در عصاره روغني، از روغن به عنوان حلال جهت استخراج برخي از مواد موثره گياهي استفاده ميشود.
پرسش :اسانسها چه موادي هستند؟
پاسخ :به طور كلي اسانسها شامل گروه شيميايي خاصي موسوم به ترپنها هستند و يا منشاء ترپني دارند. اين مواد به روغنهاي فرار نيز معروف هستند. اين تركيبات بو و مزه خاصي داشته و وزن مخصوص آنها غالباً از آب كمتر است.
پرسش :فرق اسانس و عصاره چيست؟
پاسخ :عصاره محلولي است كه حاوي تمام مواد مفيد گياه از جمله تاننها – موسيلاژ ها – اسانسها و ... ميباشد. در حالی که اسانسها بطور عمده، تركيبات ترپني يا مشتقات ترپني را شامل میشوند.
پرسش :تفاوت اسانسهاي گياهي و شيميايي در چيست؟
پاسخ :اسانسها گياهي از اندامهاي مختلف گياهان استخراج شده و كاملا طبيعي هستند ولي اسانسهاي شيميايي از سنتز تركيبات شيميايي مختلف حاصل ميشوند.
پرسش :آيا اسانس گياهي به مرور زمان تجزيه ميشود؟ اگر ميشود در چه صورت؟
پاسخ :خير. اسانس های گیاهی درصورت استخراج صحیح و علمی و نیز نگهداری در شرایط انبارداري مناسب به هیچ عنوان تجزيه نميشوند.
پرسش :منظور از خاصيت نگهدارندگي اسانس هاي گياهي چيست؟
پاسخ :اسانس های گیاهی خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و مانع از انجام واکنش های ناخواسته در محیط مورد نظر می شوند. همچنین اغلب اسانس ها مانع از رشد باکتری ها و قارچ ها می شوند و از این رو کاربرد این مواد علاوه بر خواص دارویی، غذایی و آرایشی و بهداشتی، به عنوان نگهدارنده نیز میباشد.
پرسش :آيا اسانسهاي گياهي، جدا از طعم دهندگي خواص ديگري هم دارند؟
پاسخ :بله، از اسانسها در صنايع آرايشي براي تهيه عطرها و گرد افشانهاي خوشبو و در صنايع بهداشتي بعنوان معطر كننده صابونها و خمير دندانها و .. استفاده ميشود. در صنايع دارويي نيز استفاده هاي زيادي از اسانسها ميشود. چرا كه بسياري از اين مواد خاصيت ضد باكتريايي، ضد قارچي، و ضد عفوني كنندگي دارند. در صنايع غذايي از اين مواد علاوه بر طعم دهندگي بعنوان آنتي اكسيدان نيز استفاده ميشود.
پرسش :منظور از خاصيت نگهدارندگي اسانس گياهي چيست؟
پاسخ :از اسانسهاي گياهي در برخي از صنايع بخصوص صنايع دارويي استفاده فراواني ميشود. زيرا بسياري از اين مواد خاصيت ضد باكتريايي و ضد قارچي و ضد عفوني كنندگي داشته و از انجام واکنشهای نامطلوب در محیط مورد نظر جلوگیری می نماید.
پرسش :اسانس فرآوري شده گياهي يعني چه؟
پاسخ :بطور كلي اسانسها تركيبات ترپني فرار هستند كه به صورت خالص قابل خوردن يا آشاميدن نميباشند و لیکن تحت فرآیندهای خاصی قابلیت حل شدن آنها در آب افزایش می یابد که به آنها اسانس های فرآوری شده می گویند. این اسانس ها محلول در آب، خوراكي و پايدار تر از اسانس خالص می باشند.
پرسش :توصیه می شود تا در صنایع گوشتی (سوسیس و کالباس) از اسانس های گیاهی استفاده شود؟
پاسخ :به منظور افزایش قابلیت نگهداری مواد در صنایع گوشتی نیاز به استفاده از نگهدارنده ها می باشد. بدین منظور، عمدتاً از نگهدارنده های شیمیایی نظیر نیترات استفاده می شود که اثرات زیانباری بر سلامتی انسان دارند. بنابراین توصیه می شود تا از نگهدارنده های طبیعی که اسانس های گیاهی جزئی از آنها می باشند، استفاده شود.
پرسش :كاربرد گياهان دارويي در صنايع آرايشي و بهداشتي را توضيح دهيد؟
پاسخ :در حال حاضر مواد موثره گیاهی نه تنها در صنايع داروسازي كاربرد فراواني دارند بلكه از اين مواد طبيعي به طور روزافزوني در صنايع بهداشتي و آرايشي استفاده ميشود. مواد موثره گياهان دارويي در صنايع آرايشي و بهداشتی خانگي نظير شامپوها ، عطر، ادكلن، خوشبو كننده هاي هوا، لوسیون ها، صابون ها، کرمهای محافظت کننده پوست و ... استفاده فراواني دارد. علاوه بر آن، از آنجا كه در روزگار ما فرآورده هاي صنايع بهداشتي و آرايشي تنها جنبه آرايشي نداشته و عمدتاً درمان كننده نيز هستند، از اين رو مسئولان چنين صنايعي همواره سعي دارند كه در توليد فرآورده هاي خود مستقيماً از مواد موثره گياهان دارويي استفاده كنند.
پرسش :چه گروه هایی از ترکیبات گياهي در صنايع آرايشي و بهداشتي مصرف ميشود؟
پاسخ :مواد موثره گياهان دارويي مانند اسانسها، فلاون ها و فلاونوييدها، موسیلاژها، ساپونین ها، ویتامین ها، لیپیدها و رنگها كاربرد فراواني در صنايع آرايشي و بهداشتي دارند.
پرسش :آيا اسانس هاي گياهي در صنايع آرايشي و بهداشتي مصرف ميشوند؟
پاسخ :اسانسها معمولا موادي معطر و خوشبو ميباشند كه در صنايع آرايشي براي تهيه عطرها و گردافشانهاي خوشبو و در صنايع بهداشتي بعنوان معطر كننده صابون، خمير دندان و ... استفاده ميشوند. در صنايع آرايشي و بهداشتي معمولا از يك اسانس استفاده نمي شود بلكه بعد از تركيب با ساير مواد شيميايي و يا با ساير اسانسها، با احراز افزايش كيفيت، مورد استفاده قرار مي گيرند.
پرسش :داروهای گیاهی مي توانند چه سهمي از درمان کشور را داشته باشند؟
پاسخ :داروي گياهي به صورت بالقوه ميتواند 100 درصد جانشين داروهاي شيميايي شود.
پرسش :آيا داروي گياهي ميتواند از نظر درمان با داروي شيميايي رقابت كند؟
پاسخ :با توجه به عوارض جانبی داروهای شیمیایی بر پیکر موجودات زنده و نیز بروز و تشدید آلودگی های زیست محیطی، استفاده از داروهای گیاهی می بایست جایگزین داروهای شیمیایی شود ولیکن نکته آن است که چنانچه داروهای گیاهی بدرستی فرموله شوند قطعاً توان رقابت با داروهای شیمیایی را دارند.
پرسش :از گياهان دارويي كه سمي هستند چگونه ميتوان استفاده كرد؟
پاسخ :در صورت شناسایی دقیق و علمی مواد موثره گیاهان دارویی سمی و با استفاده از نتایج آزمایشات بالینی می توان به فرمولاسیون دقیق و مناسبی از این مواد موثره دست یافت و از آن داروهای ارزشمندی را تهیه نمود.
پرسش :آيا تقلب در گياهان دارويي وجود دارد؟
پاسخ :بله
پرسش :فرموله كردن داروي گياهي يعني چه؟
پاسخ :يعني مواد موثره يك گياه دارويي شناسايي شده و پس از تعیین مقدار و اثرات درمانی آن به صورت قرص، شربت، آمپول و ... درآمده و قابل استفاده گردد.
پرسش :آيا براي تمام بيماريها، داروي گياهي وجود دارد؟ جايگاه آن در كشور ما كجاست؟
پاسخ :بله اگر هم در حال حاضر وجود ندارد، بعلت عدم انجام تحقيقات كافي در اين زمينه است.
پرسش :استحصال چه نقشی در كيفيت داروي گياهي دارد؟
پاسخ :یکی از اصلی ترین و مهمترین عوامل در کیفیت داروی گیاهی، شناسایی و استحصال علمی و صحیح مواد موثره از گیاه دارویی است و كساني كه داروي گياهي را فرموله ميكنند بايد كاملاً به اين امر اشراف داشته باشند.
پرسش :ماده موثره شاخص در داروي گياهي يعني چه؟
پاسخ :ماده یا موادی هستند كه اثرات فيزيولوژيكي آن بر پيكر موجود زنده كاملاً مشخص است.
پرسش :داروي گياهي چه خصوصياتي بايد داشته باشد؟
پاسخ :داروی گیاهی باید حتماً از یک و یا چند گیاه دارویی تهیه شده باشد و یا به عبارت دیگر حتماً پایه گیاهی داشته باشد و بر اساس استانداردهای علمی فرموله شود.
پرسش :چرا يك فارماكولوژیست ( فرموله كننده داروي شيميايي) قادر به فرموله كردن داروي گياهي نيست؟
پاسخ :تولید و فرآوری گیاهان دارویی ورای رشته فارماکولوژی است و از آنجا که یک فارماکولوژیست هیچ شناختی از تولید و فرآوری گیاهان دارویی ندارد بنابراین نمی تواند یک فرمولاتور خوب داروهای گیاهی باشد.
پرسش :چرا يك فرمولاتور داروي گياهي بايد روش كاشت، داشت، برداشت اشراف كامل داشته باشد؟
پاسخ :علاوه بر شرایط خاک و اکولوژی منطقه کشت گیاهان دارویی، روشهای کاشت، داشت و برداشت نیز نقش بسیار مهمی بر کمیت و کیفیت مواد موثره گیاهان دارویی دارد. همچنین فرآیندهای پس از برداشت مانند نحوه خشک کردن، بسته بندی، انبارداری و ... نیز از عوامل مهم در کمیت و کیفیت گیاهان دارویی است لذا یک فارماکولوژیست به دلایل فوق می بایست حتماً با این فرآیندها آشنایی کامل داشته باشد.
پرسش :چرا فرمولاسیون گیاهان مرتعی مناسب نمی باشد؟
پاسخ :گیاهان مرتعی در مقایسه با گیاهان زراعی از مقادیر یکسان مواد موثره برخوردار نبوده و لذا فرمولاسیون دقیق آنها مشکل و یا غیر ممکن است. چرا که بعضاً گیاه مرتعی برداشت شده فاقد ماده دارویی مورد نظر می باشد. ضمناً استفاده از گیاهان مرتعی موجب نابودی ذخایر ژرم پلاسم گیاهی در اکوسیستم طبیعی میشود.
پرسش :چرا در فرمولاسيون داروهاي گياهي عمدتاً تركيب چند ماده موثره استفاده ميشود؟
پاسخ :چون ماده موثره شاخص يك گياه خود به تنهايي اثر درماني خاص ندارد و لذا وجود ساير مواد موثره موجود در گياه دارويي باعث تشديد اثر فيزيولوژيكي آن ميشود.
پرسش :فرق طب سنتي و گياه درمانی نوين چيست؟
پاسخ :طب سنتي بر پايه تجربيات محلي و قومي است كه ممكن است پايه و اساس علمي داشته و يا نداشته باشد و لذا ميتواند موثر واقع شود و يا موثر نباشد در حالی که گياه درماني بر پايه مستندات علمي است و اثرات مواد موثره گياه بر اساس نتايج حاصل از آزمايشات باليني به اثبات رسيده است.

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و هشتم تیر 1390 توسط soleymani

محیطهای متداول در کشت میکروبی و نحوه تهیه آنها - دکتر الهیاری - کارشناس اداره کل دامپزشکی آذربایجان غربی -

  

  

با محيط هاي متداول در كشت ميكربي و نحوه تهيه آنها :

مقدمه :

     براي مطالعه ميكروارگانيسم ها بايد بطريقي آنها را بر روي محيطهاي مناسب از نظر شرايط فيزيكي و شيميايي كشت داد . مطالعه زياد درباره ميكروارگانيسم ها و نحوه زندگي آنها باعث شده كه تا كنون انواع زيادي از محيط كشت با تركيبات متفاوت به طور مصنوعي براي استفاده در آزمايشگاههاي ميكروبيولوژي تهيه شود . هرچند انواع اين محيط كشت ها زياد مي باشند، معهذا در مواردي براي كشت نوع بخصوصي از يك ميكروارگانيسم بايد از يك نوع محيط كشت بخصوص با تركيبات مشخص استفاده شود.

     بطور كلي محيط هاي كشت بايد داراي مشخصات معيني باشند و هنگام تهيه و استفاده از محيط كشتها بايد به نكات زير توجه شود :

 1. تمام محيط كشتها بايد واجد مواد غذايي ضروري براي رشد ميكروبها باشند
 2. PH محيط كشت بايد در حد معين قبل از استفاده براي كشت تنظيم شود.
 3. ظروف مورد استفاده براي تهيه محيط كشتها بايد كاملا تميز و عاري از مواد خارجي باشند .
 4. آب مقطر مورد استفاده بايد بطريقه صحيح تهيه شود .
 5. درجه حرارتي كه براي استريل كردن محيط كشت مصرف مي شود بايد نسبت به نوع مواد غذايي مربوط در محيط كشت در نظر گرفته شود . درجات بالا باعث از بين رفتن برخي از مواد شيميايي موجود در محيط كشت مي شوند .

 

محيط هاي كشت باكتريها به سه صورت زير تهيه ميشود :

 1. محيط كشت مايع يا آبگوشتي (liquid or broth media)
 2.  محيط كشت جامد (solid media)
 3. محيط كشت نيمه جامد (semi solid media)

 

محيط كشت مايع ( براث ) :

 اين محيط فاقد آگار و فقط در لوله آزمايش يا فلاسك استفاده ميشود . مثل محيط نوترينت براث.

 

محيط كشت جامد :

     اين محيط حاوي 5/1 تا 2 درصد ماده آگار است كه بعد از سرد شدن منعقد مي شود .  محيط كشت جامد را درون  لوله آزمايش يا پليت استفاده   مي كنند.مثل محيط TSI  و M.c

 

دليل بكارگيري محيط جامد ، تشخيص باكتريها به وسيله :

 1. تشكيل كلني
 2. توليد پيگمانت
 3. خصوصيات خاص هر كلني
 4. تشخيص انواع باكتريها كه چند نوع باكتري در نمونه ميكروبي وجود دارد .
 5. موكوئيدي بودن باكتري
 6. ديدن منطقه هموليز  .

محيط كشت نيمه جامد :

       اين محيط در تركيب خود مقدار كمي آگار دارد . بنابراين كاملا منعقد نمي شود و نيمه جامد باقي مي ماند . مثل محيط SIM   .

آگار :

      ماده اي پلي ساكاريدي است كه از يك نوع جلبك قرمز دريايي تهيه       مي شود، در c° 95 ذوب و در حرارت c° 42 منعقد مي گردد .

  

  محيط هاي  كشت باكتري را از نظر نوع مواد تشكيل دهنده و از نظر كاربرد به چهار دسته تقسيم مي كنند:

 

 1. محيط كشت پايه (Basic Media) :

      اين محيط كمترين مقدار مواد غذايي براي رشد باكتريها را دارد . و مبناي تهيه انواع و اقسام محيطهاي كشت مي باشد . اكثر انواع باكتريها در آن رشد مي كنند زيرا فاقد ماده ضد ميكرب است . مانند محيط نوترينت آگار ، نوترينت براث .

 1. محيط كشت غني كننده (Enrichment Media) :

       محيط مقوي بوده كه داراي مواد تغذيه اي زيادي نظير ويتامين ها ، ليپيد ها ، اسيد هاي آمينه براي رشد باكتري است . بنابراين تعداد زيادي از باكتريها روي آن بخوبي رشد مي كنند . مانند شكلات آگار، بلادآگار .

 

 

 1. محيط كشت افتراقي (Differential Media) :

      محيط كشت تشخيصي بوده كه كلني باكتريهاي مختلف روي آن كاملا از همديگر متمايز مي گردد. مانند محيط E.M.B ، M.c  اين محيطها داراي  املاح صفراوي ، قند و معرف شيميايي هستند كه باكتريهاي لاكتوز  مثبت برروي آنها كلني هاي صورتي رنگ و باكتريهاي  لاكتوز منفي نظير سالمونلا ، شيگلا بر روي اين محيط ها كلني هاي سفيد رنگ تشكيل       مي دهند . از محيطهاي افتراقي ديگر محيط TSI ، سيمون سيترات را ميتوان نام برد . اين محيط ها براي رشد باكتريهاي گرم – منفي روده اي  (انتروباكترياسه) مناسب هستند . چون وجود املاح صفراوي در محيط مانع از رشد باكتريهاي گرم مثبت در محيط مي شوند.

 

 1. محيط كشت اختصاصي (Special Media) :

        اين محيطها براي رشد باكتريهاي خاصي مناسبند . از اين محيطها براي ايزوله نوع خاصي از باكتري در يك مخلوط ميكربي استفاده مي شود . مانند محيط s.s آگار كه براي جدا كردن سالمونلا و شيگلا بكار ميرود يا مانيتول سالت آگار كه براي تشخيص گونه بيماريزاي استافيلوكوكوس اورئوس استفاده مي شود .

 

 1. محيط كشت انتخابي : (Selective Media )

      محيط هايي وجود دارند كه داراي يك ماده مهار كننده رشد مي باشند اين مواد رشد تمام ارگانيسم ها بجز ارگانيسم مورد نظر را مهارمي كنند . درمرحله اول از رنگ هايي كه داراي خواص ضد ميكروبي هستند استفاده مي شود ودر مرحله بعد استفاده از آنتي بيوتيك ها و مرحله آخر شامل وارد كردن مواد تركيبي به محيط كشت جهت فعاليتهاي متابوليكي ارگانيسم مورد نظر مي باشد . از آنجا ئيكه اين محيط ها جهت ارگانيسم مورد نظر انتخاب شده اند و براي ساير ارگانيسم ها مضر مي باشند آنها را محيط هاي انتخابي مي نامند . مثالي از اين نوع محيط ها ، محيط كشت فنيل اتيل الكل آگار است كه از رشد باسيل هاي گرم منفي هوازي و بي هوازي اختياري ممانعت بعمل آورده و به ارگانيسم هاي گرم مثبت اجازه رشد مي دهد .

 

طرز تهيه كلي محيط هاي كشت :

       همانطوريكه مي دانيد محيطهاي كشت به سه دسته جامد ، نيمه جامد ، مايع تقسيم مي شوند . محيطهاي مايع معمولاً فاقد آگار هستند يا مقدار آگارشان بسيار كم است . مثلاً حدود ( 2/0%) و محيط هاي نيمه جامد داراي مقدار كمي آگار حدود 3- 2 گرم وبالاخره محيط هاي جامد كه داراي 15- 13 گرم آگار در ليتر محيط هستند .

      براي ساختن محيط هاي كشت باكتري، ما از پودر مخصوص كه در شيشه هاي مربوطه قرار دارد، استفاده مي‌ كنيم. در روي اين شيشه ها تركيب محيط بطور كامل و همچنين طرز ساختن آن نوشته شده است . مثلاً براي ساختن نوترينت آگار ابتدا مقدار لازم از پودر آن را وزن كرده ودر مقدار معيني آب مقطر كه قبلاً در يك ارلن ماير يا بطري ريخته ايد اضافي نموده و آنرا كاملاً‌ حل نمائيد وسپس با پنبه درب ارلن ماير را مسدود كرده و آن را روي سه پايه چراغ گازي حرارت مي‌دهيد ، تا زمان جوشيدن آنرا چند بار تكان دهيد تا خوب حل شود و بمدت يك دقيقه بجوشد پس از آنكه مايع بجوش آمد ، آنرا برداشته وبا تكه كاغذ آلومينيومي روي پنبه را مي‌پوشانيد وظرف را در اتوكلاو مي‌گذاريد تا در فشار 15 پاند بر اينچ مربع و حرارت 121 درجه سانتيگراد به مدت 15 دقيقه استريل شود . بعد از استريل كردن بگذاريد تا خنك شود تا حدود c450- 40 . سپس در حاليكه ارلن را در دست راست گرفته و پنبه آنرا با دست چپ كنار شعله خارج كرده‌ايد ، دهانه ارلن را يكبار از درون شعله گاز عبور دهيد وبعد درون پليت هاي استريل شده بين cc20- 15 از محل محلول بريزيد . بعد پليت ها را در كناري بگذاريد تا سرد شوند وازتكان دادن آن خودداري نمائيد وپس از جامد شدن محيطهاي كشت نوترينت آگار را جمع كرده ودر c370 بمدت 24 ساعت قرار دهيد . اگر محيط ها آلوده نشده باشند آنها را از c370 بيرون آورده و در يخچال 4 درجه سانتي گراد قرار مي‌دهيد .

طرز ساختن ساير محيطهاي كشت، همينطور مي‌باشد منتهي بعضي از محيطهاي جامد در لوله مستقيم، پس از جوشاندن ريخته شده و بعد استريل مي‌شوند كه اين محيطها را پس از استريل شدن، به طور ايستاده مي‌گذاريم مثل محيط SIM و يا كج مي‌گذاريم مثل محيط TSI تا سرد شوند .

براي ساختن محيط مايع (براث) پس از جوشاندن، محيط را در لوله‌ ها تقسيم مي‌كنيم و سپس با پنبه‌اي درب آنها را مسدود كرده و جهت استريل داخل اتوكلاو قرار مي‌دهيم .

انواع محيط هاي كشت

محيط هاي كشت عمده ‌اي كه در آزمايشگاه مورد استفاده قرار مي‌گيرند عبارتند از :

 

محيط نوترينت براث (Nutrient broth ):

اين محيط مبناي ساخت اكثر محيطهاي كشت  است و از عصاره گوشت تهيه مي‌شود طرز تهيه آن مثل نوترينت آگار مي‌باشد . اين محيط بدليل نداشتن آگار بصورت مايع در لوله آزمايش تهيه مي شود .

 

محيط نوترينت آگار (Nutrient agar):

چنانچه ماده آگار را به نسبت 5/1 تا 2 درصد با آبگوشت غذايي مخلوط كنيم، اين آگار غذايي بدست مي‌آيد . اين محيط مبناي تهيه انواع و اقسام محيط هاي كشت جامد مثل Blood Agar , Chocolate agar مي باشد .

 

محيط آگار خوندار (Blood agar) :

اغلب نمونه هاي رسيده به آزمايشگاه ميكروب شناسي بر روي محيط آگار خوندار كشت داده مي‌شوند، چون اين محيط از رشد تمام واغلب باكتريهاي سخت رشد حمايت كرده و اغلب ميكروب شناسان عادت دارند بر اساس مورفولوژي كلني بر روي آگار خوندار تصميم گيري نمايند . اين محيط از يك محيط پايه مانند تريپتون كه منشاء پروتئيني دارد، كلريد سديم آگار و 5 درصد خون تشكيل شده است . برخي باكتريها آنزيم هاي خارج سلولي توليدكرده كه بر روي گلبول‌هاي قرمز عمل كرده و آنها راكاملاً ليز مي‌كند (هموليزبتا ) يا يك تغيير سبز رنگ در اطراف كلني ايجاد مي‌كند ( هموليز ناقص يا آلفا ) در صورتي كه برخي از باكتريها تغييري ايجاد نمي‌كنند ( هموليزگاما) توليد هموليزين بوسيله باكتري به بسياري از فاكتورهاي محيطي مانند PH ، اكسيژن و دما بستگي دارد. ميكروب شناسان اغلب از مورفولوژي كلني و توليد هموليزين به عنوان آزمايشات غربالگري اوليه جهت كمك به تصميم در انتخاب مراحل ديگر جهت شناسايي يك باكتري استفاده مي‌كنند. جهت مطالعه درست واكنش هموليتيك بر روي آگار خوندار، كارشناس بايستي پليت را در مقابل نور گرفته و مشاهده نمايد. اگر از لوپ جهت كشت خطي بر روي آگار خوندار استفاده مي‌شود بايد آنرا در آگار فرو برده ( Stabbing) تا ارگانيسم بتواند در زير سطح محيط كه اكسيژن كمتري دارد رشدكند . توليد هموليزين هاي حساس به اكسيژن در برخي از ارگانيسم ها بدين وسيله تشديد مي‌گردد . به روش ديگر، مي‌توان پليت‌ها را جهت مشاهده واكنش هموليزين حساس به اكسيژن به طريق بي هوازي نيز انكوبه نمود.

 

طرز تهيه :

1-      ابتدا مقداري آب مقطر در داخل يك ارلن ريخته پودر نوترينت آگار را به آن اضافه و حل نمائيد .

2-     محتويات ارلن را با آب مقطر به حجم برسانيد .

3-   محتويات ارلن را روي شعله حرارت دهيد تا بجوشد و محيط شفاف شود .

4-   محيط كشت را توسط اتوكلاو 15 دقيقه درحرارت c 1210  استريل كنيد .

5-  پس از استريل كردن، بگذاريد تا حرارت محيط كشت به 0c50- 45 برسد آنگاه در شرايط استريل ودر مجاورت شعله ، با توجه به حجم محيط ساخته شده، 10ـ 5 درصد خون گوسفند به آن اضافه نموده و خوب بهم بزنيد تا كاملاً مخلوط شود .

6-    محيط را در مجاورت شعله داخل پتري ديش هاي استريل بريزيد .

7-   پس از پخش محيط در داخل پليت ها چنانچه در سطح آنها حبابهاي هوا تشكيل شود، بااستفاده از شعله حبابها را از بين ببريد .

8-   ضخامت لايه آگار داخل پليت ها نبايد از 4-3 ميلي متر تجاوز كند .

9-    پس از آماده و منجمد شدن محيط هاي ساخته شده،           پليت ها را به مدت 24 ساعت در حرارت c370 انكوبه كنيد . رشد باكتري بر روي اين محيطهاي كنترل ، نمايانگر آلوده بودن محيط ها است . بنابراين از اين محيطهاي آلوده نبايد استفاده كرد .

       محيط بلاد آگار در داخل يخچال به مدت يك هفته پايدار است و چنانچه بنحوي از تبخير آب آن جلوگيري شود، پايداري آن بيشتر مي‌شود .


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه نهم خرداد 1390 توسط soleymani

با توجه به پیشرفت روزافزون دانش و فناوری و اهمیت فراوان یادگیری و توانایی حل مسایل و مشکلات پیچیده عصر فناوری، شناخت همه جانبه توانمندی‌های روان‌شناختی، اهمیتی ویژه یافته است.
در این میان عواملی که در موفقیت فردی در ابعاد تحصیلی، شغلی، زناشویی و ... دخیل هستند بیش از پیش مورد توجه و مطالعه قرار گرفته‌اند. نکته شایان ذکر این است که بر خلاف باور قدیمی و رایج بین عموم مردم، هوش‌بهر یا IQ به تنهایی در موفقیت افراد در ابعاد ذکر شده نقش چندانی ایفا نمی‌کند. مشاهدات و مطالعات حاکی از ان است که بسیاری از افراد که دارای IQ یا هوش‌بهر بالاتر از متوسط هستند در عمل توفیق چندانی در تحصیل و اشتغال ... ندارند.
این موضوع منجر به مطرح شدن این پرسش شده که چه عوامل موثر دیگری در کنار هوش‌بهر تعیین کننده هستند؟

هوش هیجانی یا (EQ)
هوش هیجانی (EQ) به عنوان یکی از عوامل بسیار موثر در موفقیت فردی شناخته شده است. هوش هیجانی یعنی توانایی مهار تمایلات عاطفی و هیجانی خود، درک خصوصی‌ترین احساسات دیگران، رفتار آرام و سنجیده در روابط انسانی و خلاصه همانطور که ارسطو گفته است: «مهارت نادر به حق عصبانی شدن در حد و اندازه معقول، در زمان مناسب، با دلیل موجه و به شیوه شایسته» به عبارت دیگر فردی که از هوش هیجانی بالایی برخوردار است، به خوبی می‌تواند احساسات خود را مهار کند و آنها را به شکل مناسب بیان کند. چنین فردی به دلیل داشتن حس همدلی بالا و کنترل مناسب بر هیجانات خود در روابط بین فردی موفق‌تر است و در نتیجه از امکانات و موقعیت‌های بهتری در زندگی برخوردار می‌گردد.
مفهوم هوش هیجانی توسط گلمن در سال 1995 رواج یافت. محقق دیگری به نام بار. آن در سال 1997 پرسشنامه‌ای را برای سنجش هوش هیجانی (EQ) تهیه کرد. این پرسشنامه شامل 133 مورد و از نوع پرسشنامه خودسنجی بود. در مجموع مورد‌های مطرح شده در پرسشنامه (EQ) پنج بعد اصلی را اندازه می‌گیرند که عبارتند از:
هوش درون فردی، هوش بین فردی، قابلیت انطباق، کنترل استرس و خلق عمومی.
هوش درون فردی به توانایی تشخیص و درک احساسات شخصی، بیان احساسات، عقاید و افکار و دفاع از حقوق فردی به شیوه‌ای غیرمخرب و رها بودن از وابستگی هیجانی اطلاق می‌شود. هوش بین فردی به معنی توانایی همدلی یعنی آگاهی، درک و ارزیابی احساسات دیگران و همچنین ارتباط بین فردی به معنی ایجاد و حفظ روابط رضایت‌بخش دوطرفه (که شامل ابراز و دریافت محبت هستند) می‌باشد. همچنین هوش بین فردی بالا به معنای مسئولیت‌پذیری اجتماعی بالا می‌باشد. سازگاری شامل توانمندی‌های حل مساله، ارزیابی واقعیت و انعطاف‌پذیری است. کنترل استرس توان تحمل وقایع ناخوشایند و شرایط استرس‌زا و همچنین مقاومت یا به تاخیر انداختن یک تکانه، سائق یا وسوسه برای عمل کردن می‌باشد. خلق عمومی به معنای احساس رضایت از زندگی شخصی، لذت بردن از خود و دیگران و نگاه کردن به نیمه پرلیوان و همچنین حفظ نگرش مثبت در مقابله با دشواری‌های زندگی می‌باشد.
به طور کلی افرادی که EQ یا هوش هیجانی بالایی دارند، سطح بالایی از عاطفه مثبت و سطح پایینی از عاطفه منفی نشان می‌دهند. این افراد با وجدان و پذیرنده هستند، مشکلات احساسی کمتری دارند و در روابط بین فردی عملکرد بهتری دارند.

وراثت یا محیط کدامیک موثرند؟
بر خلاف IQ یا هوش‌بهر که بیشتر تحت تاثیر عوامل وراثتی است و در طول زندگی فرد ثابت می‌ماند، هوش هیجانی احتمالاً بیشتر تحت تاثیر شرایط محیطی است. دانیال گلمن می‌گوید: قابلیت‌های تشکیل دهنده هوش هیجانی در مجموع توانایی‌های اکتسابی هستند اما از طرفی سنجش هوش هیجانی عملاً برخی از جنبه‌های شخصیت را مانند خوش‌بینی و استقامت در بر می‌گیرد، با توجه به اینکه در شکل‌گیری شخصیت هر دو عامل وراثت و محیط نقش دارند نمی‌توان نظر گلمن را درباره اکتسابی بودن هوش هیجانی تائید کرد. به طور کلی در حال حاضر در مورد اینکه هوش هیجانی یک استعداد ارثی است و یا مجموعه‌ای از توانایی‌ها، قابلیت‌ها و مهارت‌های اکتسابی اتفاق نظر وجود ندارد.
به نظر می‌رسد این امکان وجود دارد که شخص با هوش هیجانی زیاد متولد شود اما در آغاز کودکی این توانمندی به گونه‌ای آسیب ببیند و منجر به کاهش هوش هیجانی شود. همچنین ممکن است کودکی با هوش هیجانی کم متولد شود اما با الگوی پرورش صحیح هوش هیجانی وی افزایش یابد. آسیب‌پذیری هوش هیجانی بالا، بسیار بیشتر از امکان پرورش و رشد هوش هیجانی کم است، به عبارتی دیگر هوش هیجانی تابع این اصل کلی است که نابود کردن همیشه آسان‌تر از پرورش دادن است.

تقسیم‌بندی افراد بر اساس IQ و EQ
جک بلوک روان‌شناس دانشگاه کالیفرنیا افراد را بر حسب جنسیت، IQ و EQ به چهار دسته تقسیم می‌کند:
مردانی با IQ بالا: این مردان از روی توانایی‌های گسترده عقلانی‌شان مورد شناسایی قرار می‌گیرند چنین افرادی جاه‌طلب، منتقد، لجوج و دارای توانایی بالا در حل مسائل عقلانی می‌باشند. اما به دلیل هوش هیجانی پایین کمرو، فروتن و نازک نارنجی‌اند از روابط جنسی خود رضایت ندارند و از نظر احساسی سرد و بی‌عاطفه‌اند.
مردانی با EQ (هوش هیجانی) بالا: چنین مردانی در روابط اجتماعی، متعادل، شاد و سرزنده‌اند. ظرفیت بالایی برای تعهد و سرسپردگی برای مردم یا اهداف خود دارند، مسئولیت‌پذیر، دلسوز و با ملاحظه‌اند. چنین افرادی با خود، دیگران و اجتماع احساس راحتی می‌کنند.
زنانی با IQ بالا: از اعتماد به نفس خوبی برخوردارند و در بیان موضوعات عقلانی و اندیشه‌های خود فصاحت کافی دارند و دارای علایق روشنفکرانه زیادی هستند. آنها درون‌گرا، مستعدنگرانی، فکر و خیال و احساس گناه هستند، در ابراز خشم خود تامل می‌کنند و معمولاً آن را غیرمستقیم ابراز می‌کنند.
زنانی با EQ بالا: این زنان دوست دارند احساساتشان را مستقیماً بیان کنند، راجع به خود مثبت فکر می‌کنند و مانند مردان هم گروه خود اجتماعی و گروه‌گرا هستند، شاد و آسوده خیال‌اند و به ندرت احساس نگرانی و گناه می‌کنند.
شکی نیست که برخورداری از هوش‌بهر بالا به تنهایی برای حل مسائل پیچیده زندگی اجتماعی کافی نیست. به عقیده جک بلوک فردی که از نظر هوش‌بهر بالا است اما فاقد هوش هیجانی کافی است، تقریباً کاریکاتوری از یک آدم خردمند است، او در قلمرو ذهن چیره دست بوده، اما در دنیای شخصی خویش ناتوان است. نکته قابل ذکر آن است که IQ و EQ را نمی‌توان به عنوان دو عامل ضدیکدیگر در نظر گرفت بلکه این دو عامل صرفاً با هم متفاوتند، اگر چه بسیاری ازما نیز هوش هیجانی را با تیزهوشی علمی اشتباه می‌گیریم، علی رغم عقیده رایج، افرادی که دارای هوش‌بهر بالا و هوش هیجانی بسیار ضعیف و یا برعکس باشند نادرند یعنی بسیاری از افراد از IQ و EQ بالا تواماً برخوردارند.

ریشه‌های همدلی
همدلی به معنای توانایی شناختن احساسات دیگران است که یکی از ارکان اصلی هوش هیجانی است. همدلی در عرصه‌های مختلف زندگی از خرید و فروش و مدیریت گرفته تا دل باختن و پدر و مادر بودن، دلسوزی برای دیگران و فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی نقش عمده‌ای ایفا می‌کند. همدلی بر پایه خودآگاهی بنا می‌شود. هر قدر نسبت به احساسات خودمان گشاده‌تر باشیم، در دریافت احساسات دیگران ماهرتر خواهیم بود. توانایی دریافت پیام‌های غیرکلامی کلید درک احساسات دیگران است. در این میان لحن و کلام، حالت‌های بدنی و حالت‌های چهره از اهمیت زیادی برخوردارند. در آزمایش‌هایی که بر روی بیش از هفت هزار نفر در آمریکا و هجده کشور دیگر به عمل آمد روشن شد افرادی که در دریافت احساسات دیگران براساس نشانه‌های غیرکلامی توانا بودند، انطباق عاطفی بهتری داشتند، محبوب‌تر و معاشرتی‌تر بودند. همچنین مشاهده شد که زنان در ابراز این نوع همدلی بهتر از مردان هستند و افرادی که استعدادتوسعه مهارت‌های مربوط به درک عاطفی را دارند از ارتباط بهتری با جنس مخالف بر خوردارند. واضح است که همدلی در ارتباط زناشویی نقش مهمی دارد. در آزمونی که بر روی هزار و یازده کودک به عمل آمد مشاهده گردید کودکانی که در زمینه یافتن احساسات غیرکلامی دیگران استعداد داشتند، جزء محبوب‌ترین شاگردان در مدرسه بودند و از نظر ثبات عاطفی از بقیه شاگردان با ثبات‌تر بودند و کارکرد آنان در مدرسه بهتر از دیگران بود. با وجود آن که متوسط هوش‌بهر آنان با کودکانی که از نظر دریافتن پیام‌های غیرکلامی مهارت کمتری داشتند، تفاوت چندانی نداشت.

نحوه تجلی همدلی
تحقیقات نشان می‌دهد که همدلی از دوران نوزادی آغاز می‌شود. در واقع نوزادان از روز تولد از شنیدن صدای گریه کودک دیگر، ناراحت می‌شوند، پاسخی که به عقیده عده‌ای اولین نشانه همدلی است.
در حدود 5/2 سالگی کودکان در می‌‌‌یابند که درد دیگری با درد خود آنها متفاوت است. در این مقطع از رشد، کودکان به دو دسته متمایز حساس به ناراحتی دیگران و غیرحساس به ناراحتی دیگران تقسیم می‌شوند. تحقیقات انجام شده در موسسه ملی سلامت روان نشان می‌دهد که تفاوت موجود در میل به همدلی در افراد مختلف به نحوه تربیت کودکان از جانب والدین بستگی دارد. اگر شیوه تربیتی به گونه‌ای باشد که توجه کودک را به سوی مشکلی که در اثر سوء رفتار او برای کودک دیگری پیش آمده جلب کند، کودک همدلی بیشتری پیدا خواهد کرد.
در شکل‌گیری رفتارهای حاکی از همدلی تقلید از بزرگسالان نقش عمده‌ای دارد. در کودکان یک ساله در واکنش به ناراحتی کودکان دیگر، نوعی تقلید حرکتی مشاهده می‌شود. به عبارت دیگر تجلی همدردی در این کودکان به وسیله تقلید حرکات کودک ناراحت صورت می‌گیرد. برای مثال وقتی انگشتان کودک دیگری درد می‌گیرد ممکن است کودک یکساله انگشتان خودش را به دندان بگیرد تا ببیند آنها هم درد می‌گیرند یا نه. در سن 5/2 سالگی کودک به جای تقلید حرکتی از رفتار کودک ناراحت تلاش می‌کند او را از طریق نوازش و یا دادن اسباب‌بازی، شیرینی و غیره آرام کند، یعنی در این سن تجلی همدلی نه از راه تقلید حرکتی، بلکه از راه یک اقدام تسلی‌بخش صورت می‌گیرد.

الگوی رفتاری والدین و رشد هوش هیجانی
نحوه رفتار والدین با فرزندان خود پیامدهای عمیق و دراز مدتی بر زندگی عاطفی و هیجانی آنها می‌گذارد. رفتار مستقیم آنان با کودک و همچنین شیوه برخورد والدین با یکدیگر درس‌های نیرومندی به فرزندان می‌آموزد. سه نمونه از رایج‌ترین الگوهای رفتاری نامناسب عبارتند از:

 • نادیده گرفتن هرگونه احساس کودک. این گونه والدین با آشفتگی هیجانی کودک به عنوان دردسر و یا مساله‌ای بی‌اهمیت برخورد می‌کنند.
 • بی‌قیدی بیش از حد. این گونه والدین حتی اگر پاسخ عاطفی کودک آشکارا نادرست باشد هیچ گونه تلاشی برای جایگزینی آن به وسیله یک پاسخ عاطفی مناسب نمی‌کنند. والدین بی‌قید برای کاستن از اندوه یا خشم کودک، به او رشوه می‌دهند.
 • تحقیر احساسات کودک. این گونه والدین هم در انتقاد کردن و هم در تنبیه کردن سختگیرند، مثلاً ممکن است هرگونه تظاهری از خشم را در کودک به طور کلی نهی کنند و آن را به وسیله تنبیه سرکوب نمایند.

شکل‌گیری اجزای هوش هیجانی در سال‌های اولیه زندگی کودک انجام می‌گیرد و در خلال سال‌های مدرسه نیز ادامه می‌یابد. تقریباً تمام دانش‌آموزانی که در مدرسه عملکرد ضعیفی دارند، فاقد یک یا چند مورد از عوامل هوش هیجانی هستند، اگر چه ممکن است مشکلات شناختی و اختلال یادگیری هم داشته باشند. آمادگی کودک برای تحصیل به هفت توانایی اساسی بستگی دارد که همگی به گونه‌ای به هوش هیجانی مربوط هستند.

 • اطمینان. داشتن احساس کنترل و تسلط بربدن، این احساس که در اموری که به او محول می‌شود موفق خواهد شد.
 • کنجکاوی. احساس لذت از کشف قوانین حاکم بر امور.
 • هدفمندی. تمایل و قابلیت اثرگذاری و احساس توانایی و عملکرد توام با پشتکار.
 • خویشتنداری. توانایی تعدیل و کنترل اعمال خود به گونه‌ای متناسب با سن و موقعیت.
 • مرتبط بودن. توانایی آمیزش با دیگران بر اساس این حس که شخص وضعیت دیگران را درک می‌کند و دیگران نیز او را درک می‌کنند.
 • توانایی برقراری ارتباط. میل و توانایی تبادل افکار، احساسات و مفاهیم که با احساس لذت از آمیزش با دیگران و به ویژه بزرگسالان همراه است.
 • تشریک مساعی. ایجاد تعادل بین نیازهای خود و دیگران.

نقش هوش هیجانی در ارتباط زناشویی
خطوط فکری و حالات هیجان‌های نادرستی که می‌تواند به روابط زناشویی لطمه بزند در سال‌های اخیر به دقت مورد بررسی قرار گرفته‌اند. با استفاده از مقیاس‌های فیزیولوژیک پیچیده می‌توان لحظه به لحظه نوسانات عاطفی یک زوج را در برخوردهای میان آنها بررسی کرد. این مقیاس‌های فیزیولوژیک جنبه‌های زیستی و پنهان مشکلات زوجین راآشکار می‌کند.
گاتمن طی دو دهه گذشته بیش از دویست زوج را با استفاده از بررسی تغییرات فیزیولوژیک به هنگام صحبت مورد مطالعه قرار داده است. او دریافت که انتقاد شدید می‌تواند ارتباط زوجین را دچار مخاطره کند. زوجین در جریان عصبانیت، انتقادات خود را در قالبی مخرب عنوان می‌کنند و به جای انتقاد از اعمال یکدیگر، شخصیت یکدیگر را به زیر سوال می‌برند. این نوع انتقاد، در شخص مقابل احساس شرم‌ساری، مورد علاقه نبودن و عدم شایستگی می‌کند که به نوبه خود باعث می‌شوند که فرد پاسخی دفاعی بدهد.
تحقیر طرف مقابل باعث می‌شود که ضربان قلب مخاطب 2 یا 3 ضربه در دقیقه افزایش پیدا کند و مردی که به طور مرتب از تحقیر استفاده می‌کند احتمال اینکه همسرش به بیماری‌های سرماخوردگی و آنفلوانزا، التهاب مثانه و عفونت قارچی و عوارض معدی، روده‌ای مبتلا شود بیشتر است. به اعتقاد هایم گینوت بهترین شیوه برای ابراز شکایت استفاده از فرمول x-y-z است. x معرف عمل انجام شده است، y احساس ناشی از عمل است و z عملی است که ترجیح می‌دهیم به جای عمل قبلی انجام شود. به عنوان مثال در نظر بگیرید که شوهری به همسر خود اطلاع نداده که دیروقت به خانه می‌آید. به جای گفتن این که «تو آدم بی‌فکر و خودخواهی هستی» که نوعی حمله به شخصیت طرف مقابل است، می‌تواند بگوید وقتی به من اطلاع ندادی که دیر می‌آیی (x)، احساس عصبانیت کردم (y)، ای کاش به من زنگ می‌زدی تا بدانم که دیر می‌آیی (z). همانگونه که گفته شد بین شیوه انتقاد کردن و احتمال بیماری ارتباط وجود دارد، همچنین شیوه ارتباط زوجین بر شاخص‌های فیزیولوژیک هر یک از آنها تاثیر می‌گذارد. گاتمن توانست با بررسی دقیق تغییرات فیزیولوژیک بدن و روابط عاطفی (شامل لحن بیان، استفاده از کلمات محبت‌آمیز یا خشن، شیوه انتقاد نامناسب و ...) با دقت بالا، دوام ازدواج رادر نمونه‌های مورد مشاهده پیش‌بینی کند.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه هجدهم اردیبهشت 1390 توسط soleymani

6864651.jpeg

محققان آمريكايي مي‌گويند آموزش بهداشت به دختران خوب است اما تميزي بيش از حد مي‌تواند عامل ابتلا به بيماري‌هايي نظير آسم، آلرژي و بيماري‌هاي التهابي مانند كروهن و پلي‌آرتريت روماتوييد باشد.
طبق تحقيقي كه توسط پژوهشگران دانشگاه Oragon state انجام و در مجله Social Science of medicine منتشر شده است دختران و پسران با ميكروب‌هاي مختلفي سروكار دارند چون دختران برخلاف پسرها در كوچه بازي نمي‌كنند و با آلودگي‌هاي كمتري سروكار دارند. پيش از اين تحقيقي كه توسط پژوهشگران دانشگاه هاروارد انجام شده بود نشان داد پاكيزگي بيش از حد براي سلامت كودكان مضر است و مي‌تواند احتمال ابتلا به آسم را در آنها افزايش دهد. طبق آمار جديد مركز آمريكايي Dlsease control ميزان ابتلا به آسم در زنان بيش از مردان است و زنان 3 برابر مردان دچار ناراحتي‌هاي اتوايميون مي‌شوند. به نظر مي‌رسد ارتباط كمتر دختران با آلودگي‌ها در مقايسه با پسرها در اين موضوع نقش داشته باشد.تحقيقات ديگري هم در دانشگاه ميشيگان انجام شده است که نشان مي دهد افرادي که به دفعات زياد با صابون هاي آنتي باکتريال حاوي ماده "تريکلوزان" در تماس هستند بيشتر دچار حساسيت مي شوند و در واقع قرار گرفتن در معرض ماده "بيسفنول A" هم ممکن است روي سيستم ايمني اثر منفي بگذارد. ماده تريکلوزان ترکيب شيميايي است که به طور گسترده در صابون هاي آنتي باکتريال، خمير دندان ها، کيسه هاي پلاستيکي و وسايل پزشکي يافت مي شود. بيسفنول A هم ماده اي است که در بسياري از مواد پلاستيکي مانند پوشش محافظ قوطي هاي کنسرو يافت مي شود. هر دوي اين مواد از جمله مواد سمي محيطي به شمار مي روند و اثرات منفي روي سلامتي انسان گذاشته و باعث تغيير هورمون ها مي شود. محققان ميزان بيسفنول A و تريکلوزان ادراري را با ميزان آنتي بادي ويروس هاي سلولي مقايسه کردند و بروز حساسيت يا تب يونجه را در نمونه هاي گرفته شده از افراد بالغ و کودکان بالاي ? سال مورد بررسي قرار دادند. تشخيص حساسيت و تب يونجه و آنتي بادي هاي ويروس هاي سلولي دو شاخص تغييرات سيستم ايمني به شمار مي آمدند. محققان دريافتند افراد بالاي ?? سال که با مقادير بالاتري از بيسفنول A در تماس هستند ميزان آنتي بادي ويروس سلولي بيشتري دارند که همين مسئله باعث بروز اختلال در عملکرد سيستم ايمني سلولي مي شود. از سوي ديگر، افراد زير ?? سال با دارا بودن مقدار بالاي تريکلوزان، بيشتر دچار حساسيت و تب يونجه مي شوند. در واقع تحقيقات صورت گرفته مبني بر اين است که زندگي در محيط هاي بسيار تميز و بهداشتي روي ميکرواورگانيسمهايي که براي سيستم ايمني بدن مفيدند، تأثير گذاشته و سيستم ايمني را تضعيف کرده و فرد را در مقابل بيماري ها مستعد مي کند.منبع:www.salamatiran.com


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هفتم فروردین 1390 توسط soleymani
کساني که به طرف عقربه هاي ساعت امضاء مي کنند ،انسانهاي منطقي هستند .

کساني که بر عکس عقربه هاي ساعت امضاء مي کنند ،دير منطق را قبول مي کنند و معمولاً غير منطقي هستند .

کساني که از خطوط عمودي استفاده مي کنند لجاجت و پافشاري در امور دارند .

کساني که از خطوط افقي استفاده مي کنند انسانهاي منظمي هستند .

کساني که با فشارامضاء مي کنند ، در کودکي سختي کشيده اند .

کساني که پيچيده امضاء مي کنند آدمهاي شکاکي هستند .

کساني که در امضاي خود اسم و فاميل مي نويسند خودشان را در فاميل برتر مي دانند.

کساني که در امضاي خود فاميل مي نويسند داراي منزلت هستند .

کساني که اسمشان را مي نويسند و روي اسمشان خط مي زننداحتمالاً شخصيت خود را نشناخته اند.

کساني که به حالت دايره و بيضي امضاء مي کنند ، کساني هستند که مي خواهند به قله برسند


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هفتم فروردین 1390 توسط soleymani
 41

42

گلوبولهای سفید، قرمز و لخته خون:

43

44

تصویر بسیار ذره بینی از مویرگ و گلوبولهای خون آن

45

مویی که توسط تیغ کوتاه شده:

46

موی مژه:

47

سطح پوست:

48

روده کوچک:

49


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هشتم اسفند 1389 توسط soleymani

اگر دیابت دارید، ویزیت‌های منظم به متخصص چشم‌پزشک برای معاینات چشم به‌منظور جلوگیری از بروز مشکلات چشمی ضروری است. بالا بودن قند خون (گلوکز) خطر مشکلات چشمی ناشی از دیابت را بالا می‌برد. دراقع، دیابت دلیل اصلی کوری در بزرگسالان 20 تا 74 سال به‌شمار می‌رود.

اگر دچار دیابت و مشکلات چشم هستید، لازم نیست به‌محض اینکه متوجه شدید دیدتان تار شده است، یک عینک جدید بگیرید. این اتفاق ممکن است یک مشکل موقتی باشد که سریع با دیابت پیشرفت کرده و با بالا بودن قندخون ایجاد می‌شود.

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هشتم اسفند 1389 توسط soleymani

دارو درمان - ازمایشگاه - میکروبیولوژی

محیط کشت آگار خوندار Blood agar

محیط کشت عمومی است که به منظور تکثیر و جدا سازی باکتریهای بیماریزا بخصوص باکتریهایی که برای رشد به مواد مغذی نیاز دارند، بکار می رود.بعلاوه در این محیط وجود همولیزین در باکتریها را نیز می توان کاوش کرد.

پس از اتوکلاو محیط پایه هنگامی که درجه آن تا حدود 50 درجه سانتیگرا د رسید، خون دفیبرینه گاو را به نسبت 5 تا 7 درصد به آن اضافه نموده و با رعایت شرایط استریل در پلیتهای استریل می ریزیم.

ممکن است بسته به نوع باکتری یکی از سه حالت ذیل مشاهده گردد.

1-همولیز کاملβ:باکتری واجد آنزیم همولیزین بوده واطراف پرگنه منطقه شفافی ایجاد میگردد.                                                        

2- همولیز ناقصα:باکتری واجد آنزیم همولیزین بوده ولی نسبت لیز کمتر از 50 درصد می باشد و اطراف پرگنه هاله سبز رنگ ایجاد می گردد.

 3-عدم همولیزγ :باکتری فاقد آنزیم همولیزین می باشد

محیط کشت آگار شکلاته Chocolate agar   

اگر به محیط پایه آگار خوندار هنگامی که درجه حرارت آن بعد از اتوکلاو درحدود 80-70 درجه سانتیگراد باشد ، خون دفیبرینه گاو اضافه کنیم ، محیط کشت آگار شکلاته بدست می آید. 

در این محیط بعلت اینکه گلبولهای قرمز خون در اثر حرارت متلاشی شده و اجزای آن خارج گشته ، برای رشد باکتریهایی نظیر هموفیلوس و نایسریاها که نیاز بیشتری به مواد غذایی  آماده دارند مناسب می باشد.

همانند محیط کشت آگار خوندار Blood agar بسته به نوع باکتری همولیز ویا همولیز ناقص وعدم همولیز ایجاد میگردد.                              ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و دوم اسفند 1389 توسط soleymani
مقدمات آزمایش:

مواد لازم:


- دیگ کوچک
- دماسنج
- کاسه‌ى پلاستیکی
- تکه‌هاى یخ
cc -50 ایزوپروپیل 95-70% یا الکل تقلیبى (اتانول) در یک بطری در بسته
 - پارچه کهنه و دستمال کاغذى

روش کار:

یک روز قبل از آزمایش مقداری یخ قالبی آماده کنید.
حداقل 2 ساعت قبل cc 50 از ایزوپروپیل یا اتانول تقلیبی 95-70% رادر یک بطری  پلاستیکی در بسته بریزید وآنرا در فریزر قرار دهید.(از محکم بودن در بطری مطمئن شوید چرا که بخار الکل قابل اشتعال است)
15 دقیقه قبل از شروع آزمایش یک دیگ کوچک آب را تا c  60ْ  گرم کنید.آماده‌سازی محلول استخراج:


همانطور که قبلاً اشاره شد،DNA در داخل هسته‌ى سلول‌هاى میوه قرار دارد.برای آزاد کردن DNA‌ لازم است که غشاهاى سلول‌ها وهسته‌های آنها تخریب شود.از آنجا که این غشاها از فسفولیپید ساخته شده اند ، که مولکول‌هایی غنی از چربی هستند، ما آنها را بوسیله‌ى یک شوینده‌ى خانگی ساده حل می‌کنیم. همچنین از کمی نمک خوراکی استفاده می‌کنیم.این نمک کمک می‌کند پروتئین‌هایی به نام هیستون که DNA روی آنها پیچ خورده حذف شوند.

مواد لازم:
- cc 100 آب مقطر(آب معمولی نیز می‌توان استفاده کرد)
- ترازو برای اندازه‌گیری وزن (در صورت امکان)
- 3 گرم نمک خوراکی (نصف قاشق چایخوری)
-  cc10 شوینده‌ی مایع
-1عدد سرنگ cc 10 بدون سر سرنگ
- یک بشر cc100
- میله‌ی شیشه‌ای


روش کار:

مقدار 3 گرم نمک وcc 80 آب مقطر را در یک بشر cc 100 بریزید.آنها را مخلوط کنید تا نمک کاملا ً حل شود.
به وسیله سرنگ، cc 10  از مایع شوینده بردارید و به محلول اضافه کنید.
آب مقطر اضافه کنید تا کل محلول به حجم  cc100    برسد.
محلول را طوری مخلوط کنید که حباب ایجاد نشود و یک محلول یکنواخت (هموژن) حاصل شود.
محلول استخراج آماده است.آماده‌سازی تفاله:این عمل برای جدا کردن سلول ها از یکدیگر  بکار می رود و برای تأ‌ثیربهتر محلول استخراج روی سلول ها لازم است.

مواد لازم:


-  gr 100 موز( یا  کیوى، سیب ، گلابی، خرمالو،نخود فرنگی، پیاز وغیره)
- ترازو
- چاقو
- تخته آشپزخانه و چنگال
- بشر cc 250
- قاشق چایخوری

روش کار:

100 گرم موز(بدون پوست) را روی تخته‌ی آشپزخانه قرار می‌دهیم وبوسیله چنگال آن را له می‌کنیم تا یک خمیر یکنواخت به دست آید.اگر پیاز استفاده می‌کنید بوسیله چاقو مکعب‌هایی به ضلعmm  5 یا کمتر جدا کنید. شما می‌توانید از هاون یا مخلوط کن هم استفاده کنید. درصورت استفاده از آنها گوشت میوه(تفاله) را زیاد خرد نکنید.
تفاله را در بشر cc 250 بریزید. استخراج DNA :


هدف از این عمل تخریب سلول‌ها و هسته‌های آنها برای آزاد کردنDNA است.
تفاله (گوشت میوه) تا c  60ْ  گرم می‌شود تا به روند تخریب سلول‌ها سرعت بخشد.


 


گرم کردن تفاله همچنین به غیر فعال شدن آنزیم‌هاى DNAase  که مقدار DNA را کم می‌کند، کمک می‌کند.هر چند اگرتفاله میوه را  به مدت طولانی در دمای بیشتری نگه دارید،DNA شروع به قطعه قطعه شدن می کند. به همین خاطر توصیه می‌شود که تفاله را بعد از 15 دقیقه در یک حمام آب خنک (ظرف پلاستیکی حاوی یخ) قرار دهید.

مواد لازم:

- دماسنج
- دیگ حاوی آب c  60ْ 
- کاسه‌ى پلاستیکی حاوی یخ و آب


 


روش کار:

محلول استخراج را در تفاله بریزید.
بشر را در بن ماری (دیگ حاوی آب) c  60ْ   قرار دهید.
تفاله را بهم بزنید تا محلول استخراج پخش شود و دما یکنواخت گردد.
بعد از 15دقیقه بشر را در بن ماری دارى یخ قرار دهید. مخلوط را بهم بزنید تا یکنواخت شود.
بعد از 5 دقیقه بشر را خارج کنید و خود را برای مرحله بعد آماده کنید.


صاف کردن:
:

مرحله صاف کردن برای جمع‌آوری مایع حاوی DNA و جدا کردن آن از باقیمانده‌های سلولی ودیگر بافت‌هاى میوه که دور ریخته می‌شوند انجام می‌شود.


مواد لازم:


- الک با قطر حدود cm 12
- کاغذ صافی قهوه (مخصوص دستگاه قهوه‌ساز)- کاغذ صافی آزمایشگاه بسیار ضخیم است- کاغذ‌خشک‌کن آشپزخانه هم می‌تواند بکار رود، مشروط به اینکه سوراخ قابل دید نداشته باشد.
- کاسه

روش کار:

الک را روی کاسه قرار دهید.
یک کاغذ صافی بردارید و آنرا خیس کرده روى الک بگذارید.
مقداری تفاله بردارید و آنرا روی کاغذ صافی بگذارید. مراقب باشید تا تمام مواد ازبین کاغذ صافی عبور کند.
آنرا به آرامی بهم بزنید تا به روند صاف کردن کمک کند و مراقب باشید تا کاغذ صافی کنار نرود.
مایعی که بدست خواهید آورد حاوی DNA  است.جدا کردن پروتئین: (اختیاری)بوسیله این عملیاتِ اضافه، شما می‌توانید یک عصاره‌ی خالص DNA داشته باشید ولی برای دیدن
DNA ضروری نیست. به خاطر اینکه DNA به دور پروتئین‌هایی به نام هیستون پیچیده شده، برای به دست آوردن DNA خالص باید این پروتئین‌ها را جدا کنید. برای جدا کردن هیستون ها شما می‌توانید از آنزیم‌های پروتئولیتیک مانند پروتئاز استفاده کنید. شما می‌توانید آنزیم پروتئاز را از مغازه‌ای که مواد شیمیایی و آزمایشگاهی می‌فروشد، تهیه کنید یا می‌توانید آن را به وسیله ماده دیگری جایگزین کنید که بسیار راحت‌تر پیدا می شود، این ماده در آب آناناس پیدا می‌شود که حاوی بروملائین است. ماده‌ای که می‌تواند پروتئین‌ها را به آمینو اسیدهای سازنده‌شان تجزیه کند.

مواد لازم:


 - آنزیم پروتئولیتیک (مثل پروتئاز یا آب آناناس- آب آناناس را از میوه‌ی  آناناس تهیه کنید)
- یک سرنگ cc 5 بدون سر سرنگ
روش کار:
در یک لوله آزمایش cc 5 از مایع شوینده بریزید.
cc 1آب آناناس بریزید ومخلوط کنید.
3-2 دقیقه صبر کنید تا پروملائین اثر خود را بگذارد.رسوب دادن DNA: 


DNA مقداری در آب محلول و غیر قابل دیدن است. در حالی که در الکل نا‌محلول است و در آن رسوب کرده و قابل دیدن می شود. با اضافه کردن الکل به محلول، صاف شده‌ی DNA  در لوله آزمایش  DNA ظاهر می شود.


 مواد لازم:
 - تعدادی لوله آزمایش برای تکرار آزمایش
- گیره
- الکل سرد (الکلی که مدتی در فریزر بوده است)

روش کار:
- به آرامی! مقداری از الکل سرد را داخل لوله آزمایش مرحله‌ی قبل می‌ریزیم به‌طوری‌که با محلول صاف شده مخلوط نشود.
- حجم الکل باید با حجم محلول برابر باشد.
- بگذارید لوله آزمایش 5 دقیقه ساکن بماند تا DNA رسوب کرده و در لوله جمع شود.


 اکنون در نقطه‌ی تماس الکل و محلول صاف شده شما قادر به دیدن ماده‌ای شیری رنگ هستید که با گذشت زمان به حجم آن اضافه می‌گردد. این ماده‌ی شیری DNA موز است. متاسفانه در این توده‌ی شیری کوچک شما تعداد زیادی حباب کوچک مشاهده می‌کنید. وجود این حباب‌ها به این دلیل است که حل‌پذیری گازها در مایعات سرد بیشتر از مایعات گرم است. هنگامی که الکل در فریزر است مقداری گاز را جذب می‌کند که با گرم شدن مایع این گازها آزاد می‌شوند.
 مشاهده با میکروسکوپ(اختیاری)


مواد لازم:
- لام تمیز میکروسکوپ
 - یک قلاب که بوسیله مفتول فلزی ساخته شده
- رنگ براى رنگ‌آمیزی هسته (تولوئیدن، متیلن بلو، استواورسئین)
- قطره چکان
- میکروسکوپ

روش کار:

بوسیله یک مفتول فلزی قلاب‌دار مقداری از DNA را از داخل لوله آزمایش خارج کنید و آنرا روى لام تمیز قرار دهید.توده‌ى را روى لام با رنگ هسته رنگ‌آمیزی کنید.اگر لازم است یک قطره کوچک آب اضافه کنید و لامل را روی آن قرار دهید.با مشاهده آن زیر میکروسکوپ انتظار نداشته باشید که نردبان دوبل-هلیکس DNA را ببینید. شما حتی به کمک میکروسکوپ الکترونی هم نمی‌توانید آن را ببینید. چیزی که خواهید دید انبوهی از توده‌ى DNA است که شبیه رشته‌هاى به هم پیچیده‌ى پروتئین است.نتیجه‌گیری:


 انجام آزمایش آن قدر هم سخت نبود.بود؟
هدف از این آزمایش ساده، آماده کردن شما برای آشنایی با روش‌هایی است که در زیست‌شناسی مولکولی به کار می‌رود. اغلب تکنیک‌های مورد استفاده در آزمایش‌های میکروبیولوژی مدرن ساختار ساده‌اى شبیه این دارند. در مواردی هم پروسه تا حدودی پیچیده‌تر می‌شود و نیاز به تجهیزات بیشتری دارد.در همه‌ی این موارد داشتن دانش ضمنی درباره‌ى زیست وشیمی ضرورى است. این آزمایش برای علاقمند کردن شما برای کشف‌هاى آینده است.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه دوم اسفند 1389 توسط soleymani
یک جراح ارتوپدی گفت: تاثیرگذاری مکملها بر بهبود آرتروز از نظر علم ارتوپدی اثبات نشده است هرچند که بسیاری از استفاده کنندگان با مصرف این مواد، احساس بهبود درد می‌کنند.

دکتر رضا شهریار کامرانی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، افزود: امکان دارد احساس بهبود درد براثر مصرف مکمل‌ها به علت وجود موادی مانند غضروف سازها یا مواد دیگری باشد که ضد التهاب هستند.

وی در ادامه گفت: تقویت عضلات یک مفصل باعث کاهش فشار بر آن می‌شود در نتیجه علایم آرتروز کاهش می‌یابد.

این متخصص جراحی ارتوپدی افزود: اگر بیماران به درمانهای معمول آرتروز جواب ندهند، ناگریز به تعویض مفصل آنان هستیم البته به غیر از داروهای خوراکی از داروهای تزریقی داخل مفصل استفاده می‌شود که در برخی مقالات به بهبود و رفع علایم آرتروز به مدت چند ماه بر اثر استفاده از این داروها اشاره شده است اما این درمان دائمی نیست.

وی تاکید کرد: مکملهای غذایی مربوط به درمان آرتروز از جمله موادی هستند که بدون اجازه پزشک نیز در اختیار بیماران قرار می‌گیرد اما باید به این نکته توجه کرد که هیچ دارویی بدون ضرر نیست.این متخصص جراحی ارتوپدی درباره آرتروز گفت: آرتروز بیماری نیست بلکه بر اثر افزایش فیزیولوژیک سن مفاصل رخ می‌دهد اما خیلی مواقع آرتروز علت پاتولوژیک دارد بگونه‌ای که در صورت دچار بودن بیمار به عفونت داخل مفصل، نقرس و روماتیسم آرتروز زودتر از سن فرد بروز می‌کند و سن مفاصل از سن واقعی فرد بیشتر می‌شود.

وی آرتروز فیزیولوژیک را شایعترین نوع آرتروز دانست و اظهار کرد: اگر آرتروز به مرحله نهایی خود رسیده باشد به گونه‌ای که غضروف بین دو استخوان از بین رفته، استخوانها در کنار هم قرار گرفته و استخوان سازی اضافه صورت گرفته باشد، هیچ درمانی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری وجود ندارد اما اگر آرتروز در مراحل ابتدایی باشد با مصرف برخی داروهای مکمل می‌توان جلوی افزایش شدت بیماری را گرفت.

یک متخصص جراحی ارتوپدی افزود:‌ کمبود ویتامینها به ویژه ویتامین c، گوشت سفید و چربیهای اشباع نشده و امگا 3 باعث افزایش بروز آرتروز می‌شود در حالی مصرف این مواد و انجام حرکات ورزشی می‌تواند در پیشگیری از آرتروز موثر باشد.

کامرانی در پایان تاکید کرد: در زمینه تاثیر مکمل‌ها بر درمان آرتروز باید دیدگاه‌های متخصصان روماتولوژی نیز جویا شد
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه سوم دی 1389 توسط soleymani