Scholar
 

فال حافظ

-_ !News _-

قرص وارفارین یک داروی ضد انعقاد است که مدت زمان انعقاد خون را طولانی می کند و باعث می شود تشکیل لخته به طول بینجامد و لذا مانع تشکیل لخته در قلب و عروق می گردد
توصیه می شود این قرص سر ساعت معینی با معده خالی و با یک لیوان کامل آب مصرف شود
ویتامین K ، ویتامینی است که به ایجاد لخته در خون و جلوگیری از خونریزی کمک می کند . بنابراین دارای نقش متضادی با وارفارین می باشد
مواد غذایی سرشار از ویتامین K شامل سبزیجات پخته شده مانند اسفناج و یا سایر سبزیجات پخته شده مانند سبزی خورش قورمه سبزی یا کرفس به میزان نصف فنجان و یک فنجان جعفری خام می باشد
مواد غذایی حاوی مقدار متوسط ویتامین K شامل یک فنجان سبزیجات خام مانند انواع سبزی خوردن و یک فنجان کاهو یا نصف فنجان مارچوبه و کلم بروکلی پخته شده می باشد
علاوه بر ویتامین K ، برخی مواد غذایی دیگر باعث افزایش یا کاهش اثر وارفارین می گردد . لذا لازم می باشد در مصرف چنین مواد غذایی دقت بیشتری به عمل آید
مواد غذایی مانند زنجبیل ، سیر ، گریپ فروت ، انبه ، زرچوبه ، پیاز موجب افزایش اثر داروی وارفارین می شود
مواد غذایی مانند جگر ، سویا ، خیار ، روغن های نباتی آفتابگردان ، کانولا ، سویا ، پنبه دانه ، سبزیجات و فرآورده های پروبیوبتیک موجب کاهش اثر داروی وارفارین می شود
قابل ذکر می باشد مواد غذایی ذکر شده در صورتیکه در مقادیر زیاد در یک وعده مصرف شوند اثر سوء خواهند گذاشت.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه هفدهم بهمن ۱۳۹۲ توسط soleymani
محققان علوم پزشکی مشهد تاثیر داروی سین بیوتیک در درمان کولیک شیرخواران به شکل کارآزمایی بالینی با موفقیت انجام دادند.
معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد امروز گفــت: این طرح در قالب پایان نامه تخصصی رشته 
اطفال خانم دکتر زینب نوربخش بوده و به راهنمایی دکتر حمید رضا کیانی فر و دکتر حمید آهنچیان 
و با همکاری اساتید دانشگاه علوم پزشکی مشهد دکتر عبدالعلی خوارزمی ، دکتـر فرید حسینی ، دکتر هادی امیریان و دکتر سید علی جعفری با موفقیت انجام شد.
دکتر محسن تفقدی افزود:کولیک شیرخواران مشکل شایعی است که 10 تا30 درصد از شیـرخواران 
سالم را در سه ماه نخست زندگی مبتلا ساخته و با گریه های مکرر خصوصا در عصر ها تظاهر می کند.
وی گفت:کولیک یک بیماری خود محدود بوده و بیشترموارد تا سه ماهگی و با توصیه های ساده ای 
مثل اطمینان دادن به والدین در مورد بهبودی خودبـخودی بیـماری ، اصــلاح نـحوه شیرخوردن،
خواباندن به روی شکم، موسیقی و غیره گریه ها تسکین می یابند ولی گهگاه شدید بوده و مــوجب اضطراب و نگرانی والدین می شود.
اوافزود: داروهای مختلفی برای درمان کولیک یا قولنج شیرخواران بااثرات نسبتا اندک به کاررفته اند ولی تاکنون درمان قطعی برای آن شناخته نشده است.
او گفت:‌اخیرا از پروبیوتیک ها که انواعی از باکتری های مفید برای سلامتی بدن هستند برای درمان این مشکل با موفقیت استفاده شده است ولی داروی سین بیوتیک که ترکیبی از پروبیوتیک وپره بیوتیک
( موادی مثل اولیگوساکارید ها که موجب رشد باکتری های مفید میشوند) تاکنون برای درمان این بیماری بکار نرفته است.
تفقدی افزود:‌ در یک کارآزمایی بالینی دوسوکور با کنترل دارونما تعداد 50 شیرخوار مبتلا به کولیک شیرخواران وارد مطالعه شدند که یک گروه سیـن بیـوتیک و گروه دیگر دارونما را به مدت یک ماه دریافت کردند.
این مسوول نتایج این کارآزمایی را قابل ملاحظه را توصیف کرد و گفـت : پــس از یک هفته ، میزان موفقیت درمان(کاهش 50 درصدی میزان گریه ها)در گروه سین بیوتیک 82 درصدو در گروه دارونما 35 درصد و در پایان یک ماه، موفقیت درمان در گروه سین بیوتیک 87 درصد و در گروه دارونما 46 درصد بود.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه هفدهم بهمن ۱۳۹۲ توسط soleymani
دکتر علیرضا مقتدری:

در طول روز ممکن است صدا های متفاوتی ار بعضی از مفاصل بدن شما شنیده شده یا به توسط شما حس شود. گاهی این صداها شبیه تقه هستند. گاهی بصورت خرت خرت و شبیه به ساییده شدن دو چیز روی هم هستند. گاهی بعد از عملی که در بین مردم به شکاندن انگشت معروف است صدایی از مفصل انگشت بوجود میاید. صدای مفصلی بیشتر در مفاصل انگشت، زانو، مچ پا، کمر و گردن شنیده میشود ولی علت ایجاد صدا در همه این مفاصل یکی نیست. علت صدای مفصل ممکن است یکی از حالات زیر باشد.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفدهم تیر ۱۳۹۲ توسط soleymani

علائم باليني :


 • در دختران بيشتر از پسران است .

 

 •  وزن و قد هنگام تولد طبيعي است اما دور سر مقداري بزرگتر از نرمال است .

 

 •  زردي طول کشيده در نوزاد از علائم اوليه مي باشد .

 

 •  اختلال در شيرخوردن بصورت سرفه ناگهاني

 

 •  اختلال تنفس بصورت حملات آپنه ، گرفتگي بيني و بزرگي زبان .

 

 •  گريه کم و خواب زياد

 

 •  کاهش اشتها

 

 •  يبوست

 

 •  بزرگي شکم

 

 •  فتق نافي

 

 •  کاهش دماي بدن زير ۳۵ درجه سانتيگراد و سردي پوست

 

 •  عدم اندام تحتاني و دستگاه تناسلي

 

 •  بزرگي قلب ، سوفل قلبي و مايع دور قلب

 

 •  کم خوني

 

 •  کاهش در رشد عقلاني و رشد جسماني

 

 •  بزرگي ملاج جلويي و عقبي روي سر

 

 •  پف آلوده بودن پلکها

 

 •  پوست خشک و پوسته دار

 

 •  بي حالي و تأخير در يادگيري نشستن و ايستادن

 

 •  صداي خشن و تأخير شروع تکلم

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه دهم تیر ۱۳۹۲ توسط soleymani

● درمان خانگی آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی

هر سال بیش از ۱۵ میلیون نفر در جهان مبتلا به سرطان پوست می شوند. برای حفاظت خود در برابر اشعه مضر ماوراء بنفش خورشید UV، بین ساعات ۱۰ صبح تا ۴بعدازظهر که ساعت های اوج تابش خورشید است، از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید بپرهیزید. با کلاه های لبه دار، عینک آفتابی و بلوز آستین بلند خود را بپوشانید. از کرم ضدآفتاب با SPF بالای ۱۵استفاده کنید و در کنار دریا در نقاط دارای سایه یا زیر چتر استراحت کنید. اگر احیانا دچار آفتاب سوختگی خفیف یا متوسط شده اید، می توانید با اسفنجی آغشته به چای بابونه سرد، محل آفتاب سوختگی را خنک کنید. یادتان باشد که بابونه دارای خاصیت ضد التهابی است. از ژل آلوورا به دلیل خواص تسکین دهندگی و ضد التهابی آن نیز می توانید استفاده کنید.

 ● در مقابل آفتاب بیهوش نشوید

گرمازدگی

ننوشیدن میزان کافی مایعات در هوای گرم می تواند باعث ایجاد خطرات جدی برای سلامت و حتی تهدیدی برای زندگی باشد. علائم گرمازدگی عبارتند از: نبض تند، تنفس کوتاه و تند و گیجی. درصورت مشاهده هر کدام از این علائم با اورژانس تماس گرفته و به سرعت به محلی خنک و سایه بروید. بهترین کار این است که اگر در محیط های سر باز و زیر نور مستقیم هستید، حتما از کلاه استفاده کنید و مرتب آب خنک بنوشید.

 ● خطر غرق شدن

ایمنی در شنا

حتی اگر یک شناگر حرفه ای هم باشید، جریان های آب زیر دریا و گرداب ها می توانند برای شما مرگبار باشند. برای شنا به مکان های کنترل شده و امن بروید، تنها شنا نکنید، در عمق کم یا در جاهایی که به آب آن آشنایی ندارید، شیرجه نزنید و همچنین پیش از رفتن به آب، کیفیت و سطح آب را بررسی کنید چون عمق آب در فصل های مختلف تغییر می کند.

 ● فرار از آزار کوچولوهای مزاحم

نیش حشرات

وقتی حشره ای مانند مگس، پشه یا حتی مورچه شما را گزید، معمولا می توانید خارش آن را با یک داروی ضد حساسیت که نیاز به نسخه پزشک ندارد مانند قرص یا پماد دیفن هیدرامین (بنادریل) رفع کنید. در صورتی که دچار نیش زدگی جدی (عنکبوت یا مار) شدید، باید هرچه سریع تر به اورژانس یا مطب پزشک مراجعه کنید. برای دفع طبیعی مگس ها و برای ایجاد یک محافظ از روغن لیمو و اکالیپتوس استفاده کنید. اگر به ماده ای قوی تر نیاز پیدا کردید، سراغ مواد ضد حشره ای که حاوی DEEP هستند، بروید.

 ● محافظت از چشم ها

وقتی عینک آفتابی ضروری است

شاید شما تنها نگران پوشاندن پوست خود از نور خورشید باشید اما چشم ها نیز باید مقابل نور تند محافظت شوند زیرا تابش اشعه UV می تواند سبب ابتلا به آب مروارید و آب سیاه در چشم شود. عینک های آفتابی نه تنها از چشم های شما مراقبت می کند بلکه از بافت لطیف اطراف چشم نیز به خوبی محافظت می کند.زمانی که عینک آفتابی انتخاب می کنید، مطمئن شوید که ۹۹ تا صددرصد اشعه های UVB و UVA را مسدود می کند. اگر فریم های بزرگ عینک را دوست دارید، بسیار خوش شانس هستید زیرا هرچه عینک بزرگ تر باشد، بیشتر مانع آسیب های اشعه UV می شود، چون آنها نوری که از بیرون به چشم های شما برخورد می کند را بیشتر مسدود می کنند.

منبع:ideallife.ir


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه سی و یکم خرداد ۱۳۹۲ توسط soleymani

بيماري ام.اس يا اسكلروز چندگانه يك اختلال مادام‌العمر در سيستم ايمني خودكار بدن است كه مي‌تواند منجر به فلج شديد شود.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه سی و یکم خرداد ۱۳۹۲ توسط soleymani

ذهن و مغز انسان بيشترين فعاليت را در طول روز دارد و بيشتر از باقي اعضاي بدن خسته مي شود. به همين دليل نياز دارد تا در مواقعي استراحت کند و دوره بازيابي را آسوده طي کند.

يکي از راه هاي رسيدن به آرامش مغزي استراحت کردن است که کمک مي کند تا ذهن شما بتواند خستگي ها را دفع و انرژي جديد بگيرد. راه ديگري که مي توانيد در کنار استراحت از آن استفاده کنيد خوردن خوراکي هايي است که آرامش بخش مغز شما هستند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه هفتم بهمن ۱۳۹۱ توسط soleymani

نارنگی یکی از پرطرفدارترین میوه‌های فصل پاییز و زمستان است که در روزهای این دو فصل در سبد غذایی بسیاری از خانواده‌های ایرانی دیده می‌شود.


در زمستان نارنگی درمانی کنید


نارنگی یکی از پرطرفدارترین میوه‌های فصل پاییز و زمستان است که در روزهای این دو فصل در سبد غذایی بسیاری از خانواده‌های ایرانی دیده می‌شود.

نارنگی از جمله میوه‌هایی است که تقویت‌کننده قلب و معده بوده و به عنوان یک اشتهاآور طبیعی برای بیماران کم‌اشتها و افرادی که تمایل به افزایش وزن دارند، استفاده می‌شود. درمانگران طب سنتی چین از این میوه برای درمان بیماری‌های متنوعی استفاده می‌کنند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه دهم دی ۱۳۹۱ توسط soleymani
شاید شما هم شنیده‌اید که می‌گویند باید شیر و ماست زیاد بخوریم تا اثرات سربی که از طریق هوای آلوده وارد بدنمان می‌شود، خنثی شود.

به گزارش تعامل‌نیوز، آلودگی هوای تهران هر چند وقت یکبار، به خصوص در روزهای سرد سال، به دلیل پدیده گلخانه‌ای به حد بحرانی می‌رسد.

آلودگی هوای تهران هر چند وقت یک‌بار، به خصوص در روزهای سرد سال، به دلیل پدیده گلخانه‌ای به حد بحرانی می‌رسد اما اینکه می‌گویند لبنیات اثرات مضر آلودگی هوا را کم می‌کند، چقدر صحت دارد و اصلا تغذیه با اثرات آلودگی هوا ارتباطی دارد یاخیر؟

قبل از این که سراغ سؤال اصلی، یعنی کاهش اثرات مخرب آلودگی هوا به وسیله غذاها برویم، باید ببینیم آلودگی هوا چه تأثیری روی بدن ما می‌گذارد و تغییرات فیزیولوژیکی که در بدن به خاطر آلودگی هوا به وجود می‌آید، کدام است.

آلودگی هوا با دود خودروها

وقتی می‌گوییم هوا آلوده است، اغلب به این معنی است که هیدروکربورهای ناشی از سوخت ناقص مواد سوختی در هوای تنفسی ما پخش شده‌اند؛ این هیدروکربورها سرطان‌زا هستند.

از طرف دیگر در ترکیبات نفتی مثل بنزین و گازوئیل، معمولاً انواع فلزات سنگین مثل سرب وجود دارند که با سوختن این مواد، در هوا منتشر می‌شوند؛ اگرچه در سال‌های اخیر بنزین بدون سرب وارد بازار شده است ولی هنوز هم گازوئیل و نفت کوره که در صنایع استفاده می‌شوند، سرب دارند که سرطان‌زا هم هست.

گاز مونواکسیدکربن، گازی سمی و کشنده

البته از گاز خطرناک مونواکسیدکربن هم نباید غافل شویم؛ همان گاز بی‌رنگ و بی‌بویی که در فصول سرد هر سال، جان تعدادی از افراد را می‌گیرد و مدام توصیه می‌کنند که باید با لوله بخاری مناسب ، آن را بیرون بفرستید.

این گاز که در فضای بسته باعث مسمومیت شدید و مرگ می‌شود، حتی وقتی با لوله بخاری هم بیرون فرستاده می‌شود باز می‌تواند خطرناک باشد؛ به این خاطر که این همه بخاری‌هایی که در خانه‌ها می‌سوزند، مونوکسیدکربن را در هوا منتشر می‌کنند و در اثر پدیده گلخانه‌ای در فصل سرما، این گاز به اضافه بقیه گازهای مضر به سطح زمین برمی‌گردند و وارد ریه‌های ما می‌شوند.

خلاصه، زندگی شهرنشینی و به‌ خصوص تهران نشینی این دردسرها را دارد و اگر ما می‌خواهیم در این هوای آلوده سالم بمانیم، باید مورادی را رعایت کنیم که یکی از این موارد، نوع تغذیه‌مان است.

بهترین برنامه غذایی

اگر آلودگی هوا خیلی شدید باشد، مشکل است بتوان از اثرات سوء آن در امان ماند، ولی درباره آلودگی که به طور معمول در همه شهرهای بزرگ و صنعتی از جمله تهران وجود دارد، می‌توان با مصرف بعضی از غذاها اثرات مضر آلاینده‌ها را کم کرد.

شیر و لبنیات و تخم مرغ و سبزیجات

سید علی کشاورز، متخصص تغذیه و مدیر گروه تغذیه و بیوشیمی دانشگاه تهران، برای کم شدن مضرات آلودگی هوا، مصرف منابع غذایی ویتامین E و ویتامین D را پیشنهاد می‌کند؛ این ویتامین‌ها می‌توانند اثرات مسموم‌کننده گازهای آلاینده را خنثی کنند.

ویتامین E در روغن‌های گیاهی، گردو، بادام، زیتون، جوانه گندم، جگر و سبزیجات دارای برگ سبز وجود دارد؛

منابع مناسب ویتامین D هم شیر ، کره و زرده تخم‌مرغ هستند که باید در برنامه غذایی روزانه‌تان باشند؛ البته می‌توانید با تجویز متخصص، مکمل‌های ویتامین E و D را هم مصرف کنید.

علاوه بر این ویتامین‌ها، دکتر کشاورز مصرف غذاهایی را توصیه می‌کند که حاوی آنتی‌اکسیدان‌های سلنیوم و بتاکاروتن هستند؛ سبزیجاتی مثل طالبی، انبه، کدو تنبل، فلفل، اسفناج، کلم و زردآلو بتاکاروتن دارند؛ سلنیوم را هم می‌توانید در غذاهای دریایی، مرغ، نان و غلات سبوس‌دار پیدا کنید.

کشاورز می‌گوید: «ویتامین C هم می‌تواند به دفع سربی که با هوای آلوده وارد بدن ما شده، کمک کند؛ شیر و لبنیات به خصوص پنیر و ماست هم به خاطر کلسیمی که دارند می‌توانند جذب عناصر سنگین مثل سرب را کاهش دهند؛ پس به‌طور کلی بهتر است مردم از سبزی‌ها و میوه‌ها و لبنیات بیشتر استفاده کنند تا اثرات مخرب هوای آلوده را کاهش دهند.»

بدترین برنامه غذایی

چه عادات‌ نادرست غذایی می‌توانند اثرات مخرب آلودگی هوا را در بدن ما بیشتر کنند؟

کشاورز در این باره می‌گوید: «مصرف تنقلات کم ارزش مثل چیپس و پفک و نوشابه‌های گازدار، به دلیل ایجاد اختلال در جذب عناصر مفید در بدن، می‌توانند اثرات سوء آلودگی هوا را دو برابر کنند.

موادی مثل سوسیس و کالباس به دلیل داشتن مواد افزودنی و نگهدارنده، علاوه بر اینکه به خودی خود مضر و سرطان‌زا هستند، مصرف آنها برای افرادی که در معرض آلودگی هوای شهرها قرار دارند، به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شوند.

به طور کلی ما مردم را به مصرف مواد غذایی تازه و طبیعی و غیرصنعتی تشویق می‌کنیم تا سلامتی‌شان در مواجهه با عوامل خطرناکی مثل آلاینده‌های هوا محفوظ بماند.»

کشاورز یادآوری می‌کند که کودکان، سالمندان، بیمارن قلبی عروقی و بیماران ریوی، از آسیب پذیرترین گروه‌‌ها در مقابل آلودگی هوا هستند و بهتر است خانواده‌ها بیشتر مراقب غذاهای مصرفی این افراد باشند.
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه پانزدهم آذر ۱۳۹۱ توسط soleymani
 

هیستوپلاسموزیس آمریکایی:

تعریف: یک بیماری گرانولوماتوز شایع با انتشار نسبتا وسیع که توسط هیستوپلاسماکپسولاتوم ایجاد میشود.

راه های انتقال: *تنفس کونیدیای قارچی *تلقیح جلدی(نادر)

علائم: 90%فاقد علامت یا علائم خفیف و 10% بیماری ریوی مزمن و پیشرفته یا عفونت سیستمیک حاد

مخزن: کود و مواد دفعی پرندگان و خفاش-روده خفاش (زخم های روده خفاش محل تکثیر مخمر است)

*معمولا در پرندگان ایجاد عفونت نمیکند

انتشار:1-ضمائم پوستی خفاش2-از طریق باد و انتشار قارچ (مهمترین راه)

 

قارچ شناسی هیستوپلاسماکپسولاتوم:

1-در دمای زیر 30درجه سانتی گراد و طبیعت :

-قارچ رشته ای سفید مایل به قهوه ای

-دارای ماکروکونیدیا (8-16µ)

-دارای میکروکونیدیا (2-5µ)

2-در دمای بدن میزبان یا محیط کشت 37 ردجه:سلول های جوانه دار با قطر 2-5µ

عوامل مؤثر بر رشد قارچ :

1-حضور نیتروژن (خاک حاوی کود پرندگان) 2-حرارت 22-29 درجه سانتی گراد 3- رطوبت 87-67%

اپیدمیولوژی:

ü      -بیشتر در نواحی حاره و مناطق معتدل

ü      -بیشترین و وسیع ترین منطقه جغرافیایی ،آلوده ،آمریکای شمالی(با 90-80% تست پوستی مثبت)

ü      -موارد مثبت در ایران 3% :احتمال واکنش متقاطع 0خود قارچ جدا نشده است)

ü      -سال 1367 وجود قارچ در ایران اثبات شد(1مورد)

ü      -شیوع بیماری تا سن بلوغ یکسان اما پس از بلوغ در مردان 3برابر زنان (در فرم مزمن پیشرونده)

اشکال بالینی هیستوپلاسموزیس

1-عفونت های خوش خیم (اندمیک و اپیدمیک)

2-عفونت فرصت طلب (مزمن ریوی یا منتشره)

3-فیبروز و ازدیاد حساسیت (هیستوپلاسما-فیبروز  مدیاستن-برونکوسنتریک گرانولوماتوزیس
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه دوم آذر ۱۳۹۱ توسط soleymani
با همت و تلاش یک محقق ایرانی برای اولین بار در تاریخ علمی یک گونه جدید باکتری با نام «مایکو باکتریوم ایرانیکوم » به نام ایران به ثبت جهانی رسید.

به گزارش فارس، حسن شجاعی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مورد کارکرد این باکتری اظهار داشت: مایکو باکتریوم ایرانیکوم در بدن انسان موجب مننژیت شبه سل و همچنین ضایعات پوستی می‌شود.

وی افزود: این باکتری همزمان در ۶ مرکز تحقیقاتی در یونان، هلند، سوئد، آمریکا، ایتالیا و ایران کشف شد و چون ایران زودتر از همه آن را به کمیته بین‌المللی ثبت میکروب‌ها معرفی کرد، مایکو باکتریوم جدید به نام کشور کاشف آن یعنی ایران به نام مایکو باکتریوم ایرانیکوم Mycobacterium Iranicum نامگذاری شد.

شجاعی در مورد جزئیات این کار گفت: این گونه جدید از مایکو باکتریوم‌ها را ۷ سال پیش کشف کردم و پس از طی مراحل پیچیده جداسازی آن موفق شدم این گونه جدید را تحت نام کشورمان ثبت کنم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: دو گونه دیگر از مایکو باکتریوم‌ها را نیز در زمان دانشجویی دکترای خود جداسازی کرده بودم ولی اروپایی‌ها آن را به نام خود ثبت کردند.

فقط یک مجله در دنیا به نام International journal of systemic and evolutionary microbiology مجاز به نشر مقالات مربوط به کشف میکروب‌های جدید است که در شماره جدید این نشریه مقاله مایکو باکتریوم ایرانیکوم به عنوان جدیدترین گونه مایکو باکتریوم های کشف شده منتشر شده است.
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۱ توسط soleymani
 41

42

گلوبولهای سفید، قرمز و لخته خون:

43

44

تصویر بسیار ذره بینی از مویرگ و گلوبولهای خون آن

45

مویی که توسط تیغ کوتاه شده:

46

موی مژه:

47

سطح پوست:

48

روده کوچک:

49


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۸۹ توسط soleymani

تازه ترین تحقیقات نشان می‌دهد بیماران مبتلا به دیابت  می‌توانند با افزودن کمی دارچین به رژیم غذایی خود به حفظ سلامت بدنشان کمک کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز، در این مطالعه بیماران دیابتی که به مدت 40 روز، روزانه یک گرم دارچین به رژیم غذایی معمول خود افزودند، میزان قند خون، کلسترول و چربی‌های خونشان تا 30 درصد کاهش یافت و کاهش میزان کلسترول  ، قند و چربی خون در بیماران دیابتی تاثیر مفیدی در بهبود سلامتی دارد.

وقتی بدن حساسیت خود را نسبت به هورمون انسولین از دست می‌دهد، دیابت نوع دوم بروز می‌کند. انسولین قند را از خون به سلول های بدن منتقل می‌کند تا به عنوان انرژی مورد استفاده قرار گیرد، بنابراین وقتی بدن به انسولین پاسخ ندهد، مقدار قند یا گلوکز در خون بالا می‌رود و منجر به خستگی و تاری دید می‌شود.

افزایش قند خون در دراز مدت می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی  ، نارسایی کلیوی  و نابینایی را افزایش دهد.

افزودن مقدار کمی دارچین به چای ، آب پرتقال یا غلات مفید است. با جوشاندن آب با یک تکه دارچین به راحتی می‌توان چای دارچینی نیز تهیه کرد.

دارچین همچنین از بروز دیابت نوع دوم در افراد در معرض خطر جلوگیری می‌کند.

دارچین حاوی برخی مواد است که مصرف زیاد آن می‌تواند سمی باشد بنابراین در مصرف این ماده غذایی باید دقت کرد.

در این مطالعه 60 بیمار مبتلا به دیابت نوع دوم روزانه 1، 3 یا 6 گرم دارچین یا معادل آن آرد گندم ( به عنوان دارونما ) مصرف کردند. آرد گندم و دارچین به شکل کپسول استفاده می شد.

میزان گلوکز، چربی و کلسترول تمام بیمارانی که دارچین مصرف کردند تا 30 درصد کاهش یافت، اما هیچگونه تغییری در کسانی که دارو نما دریافت کردند مشاهده نشد.

دارچین حاوی ترکیباتی است که عمل انسولین در انتقال گلوکز به سلول ها را بهبود می‌بخشد. دارچین تقریبا هیچ کالری ندارد، به همین خاطر دیابتی‌ها بدون خطر چاق شدن می‌توانند با افزودن دارچین طعم مطبوعی به غذای خود بخشند.هر گرم دارچین کمتر از 3 کالری دارد که بسیار اندک است.

تحقیقات قبلی نشان داده بود که دارچین ظاهرا به سلول های چربی در تشخیص و واکنش به انسولین کمک می‌کند.

مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نیز نشان داده بود که دارچین سوخت و ساز گلوکز را حدود بیست برابر می‌کند.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه دوازدهم آذر ۱۳۸۹ توسط soleymani

دارچین

یک محقق ایرانی در تحقیقات خود متوجه تأثیر معجزه‌ آسای گیاه دارویی دارچین در درمان بیماری ‌های قارچی شد.

 

الهه جهان، پژوهشگر جوان ایرانی در گفتگو با خبرنگار علمی خبرگزاری فارس گفت: طب سنتی در کشور ما به دلیل حجم و تنوع گیاهان دارویی سابقه طولانی دارد.

 

وی افزود: قارچ کاندیدا آلبیکنس استلاتوئید که نوعی مُخمر بیماری زا است، مولد بیماری در دستگاه تناسلی هر دو جنس است. این بیماری به خصوص در زنان بسیار شایع است به طوری که 4.3 درصد زنان در طول عمر خود حداقل یک بار مبتلا می ‌شوند. لزوم درمان گیاهی این بیماری قارچی، طولانی و برگشت ‌پذیر بودن درمان‌ های شیمیایی رایج است.

 

این پژوهشگر تصریح کرد: این پژوهش با جمع ‌آوری نمونه و تحقیق و آزمایش انجام شد.

 

وی گفت: در این تحقیق اثر عصاره 8 گیاه دارویی دارچین، آویشن، همیشه بهار، اسطوخودوس، مرزنگوش، سیر، ختمی و بومادران که با استفاده از روش تقطیر با آب(عرق) تهیه شد، در جلوگیری از رشد قارچ کاندیدا آلبیکنس استلاتوئیدس مورد بررسی قرار گرفت.

 

گیاه دارچین با نام علمی Cinnamomum zeylanicum از تیره Lauraceae به‌ طور کامل مانع از رشد قارچ در محیط کشت سابورو دکستروز آگار با استفاده از روش عصاره در محیط کشت شده است.
 

دارچین

جهان خاطرنشان کرد: که از بین این گیاهان، گیاه دارچین با نام علمی Cinnamomum zeylanicum از تیره Lauraceae به‌ طور کامل مانع از رشد قارچ در محیط کشت سابورو دکستروز آگار با استفاده از روش عصاره در محیط کشت شده است.

 

وی گفت: آزمایشات بعدی پیرامون گیاه دارچین از دیسک‌ بلانک و سنجش قطر هاله رشد نیافته با عصاره‌ های متانولی، اتانولی،‌ آبی و عرق این گیاه شاهد صورت گرفت که عصاره متانولی و اتانولی کاملاً مانع رشد شدند.

 

این محقق تصریح کرد: عرق تا حدودی مؤثر بود و عصاره آبی تأثیری نداشت و نتایج حاصل با استفاده از نرم‌افزار minitab مورد آنالیز قرار گرفت و مشخص شد که تفاوت معناداری بین هاله عدم رشد عصاره‌ های گیاه دارچین با نمونه شاهد در سطح معناداری وجود دارد.

 

تاکنون تأثیر عصاره گیاهان xylopia aethophca ، زرشک، خرزهره و پنیرک بر کاهش رشد قارچ کاندیدا آلبیکنس مطالعه شده است.

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه دوازدهم آذر ۱۳۸۹ توسط soleymani
براي نخستين بار در جهان يك پژوهشگر ايراني و عضو بنياد ملي نخبگان موفق به توليد شبه انسولین خوراكي از گياه گزنه براي بيماران ديابتي شد.

به گزارش سلامت نیوز دكتر مسعود شباني دومولا مجري اين طرح در گفت وگو با خبرنگار علمي ايرنا گفت: اين طرح را 15 سال قبل در دانشگاه تهران آغاز كردم و انگيزه ام براي توليد انسولين بيماري برادر زاده ام به ديابت و ديدن تزريق روزانه انسولين بود كه به فكر تزريق واكسن خوراكي افتادم .
وي ادامه داد: از اين رو موضوع پايان نامه دوره كارشناسي ارشد را تهيه انسولين خوراكي از گياه گزنه انتخاب كردم كه به دليل كمبود برخي امكانات به كانادا رفتم و در اين كشور دوره دكترا را به پايان رساندم و بعد از تحقيقات فراوان به توليد انسولين خوراكي از گياه گزنه موفق شدم.
گَزنه با نام علمي( Urtica dioica) گياهي از تيره گزنه ،علفي و پايا با ساقه‌اي منشعب است . ساقه آن راست و چهارگوش و برگهاي آن پوشيده از كرك‌هاي گزنده‌اي است.
اين گياه داراي خواصي دارويي چون مداواي مجاري ادرار (پروستات)، درمان دستگاه تنفسي، كاتاره معده، ضد قند خون، افزايش دهنده گلبولهاي قرمز خون است و صرف نظر از جنبه‌هاي خوراكي كه به صورت پخته همانند اسفناج خورده مي‌شود و سرشار از مواد معدني و مغزي است.
گياه گزنه حاوي ماده‌اي به نام سكرتين است كه بهترين عامل جهت تحريك و به كار انداختن غدد ترشحي هاضمه در معده ، روده ، كبد،لوزالمعده وكيسه صفراست و آن را براي بسياري از بيماري هاي ديگر نيز مي توان مصرف كرد .
گياه گزنه در ييلاقات اطراف تهران ، شميرانات و در كرج در دامنه ‌هاي البرز،كندوان ، پل زنگوله ، در مناطق شمالي در گيلان درهرزويل و جنگل نودي ، عمارلو ، راه كبوترچاك به زردچيان، رودبار ، آستارا، بندرگز و در آذربايجان در دامنه‌ هاي سهند ، زنقاب ، ديلمان و ارسباران به طور خودرو ديده مي‌شود.
شباني دومولا كه داراي دكتراي بيوشيمي است ادامه داد: مشكل بيماران ديابتي اين است كه قند خون وارد سلول آنها نمي شود . گياه گزنه داراي حلقه اي پيپتيدي است كه اين كار را ميسر مي كند و موجب كاهش قند خون مي شود.
وي گفت: خوراكي و طبيعي بودن اين انسولين مزيت آن نسبت به نوع تزريقي به شمار مي رود زيرا اين روش كاملا بدون درد است.
وي افزود: بخش آزمايشگاهي اين محصول با موفقيت به پايان رسيده و پيش بيني مي كنيم تا سال 90 تجاري سازي شود.
اين محقق بيوشيمي گفت: در واقع براي اجراي اين طرح پلي ميان طب سنتي و پيشرفته زده شده است به اين معنا كه تاثیر عصاره گزنه متعلق به قدما و طب کلی نگر است و من توانسته ام با تکیه بر علم و تکنولوژی مدرن اثرات دارویی آن را به اثبات برسانم.  و به این طریق دست آورد پیشینیان علم پزشکی به علم روز پیوندمی خورد. گياه گزنه به خودي خود اين ويژگي را در خود دارد و ما با استفاده از علم جديد آن را مورد استفاده بهينه قرار داديم.
اين طرح در نمايشگاه فناوري نانو - كه از چهارم تا ششم آبان ماه در محل دائمي نمايشگاه بين المللي تهران برگزار شد- ارايه گرديد

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه دوازدهم آذر ۱۳۸۹ توسط soleymani
آزمايشات انعقاد خون
CT : مقاديرB.U.N بطور ساده زمان لخته شدن خون را نشان مي‌دهد.
PT زمان پروترومبين : از علل افزايش PT به تنهايي، مي‌توان به كمبود فاكتور VII و XIII اشاره كرد. از عل افزايش PT كمبود فاكتورهاي I، II، V و X اشاره كرد.
PTT : از علل افزايش PTT به تنهايي مي‌توان به كمبود فاكتورهاي VIII، IX، XI و XII اشاره كرد.
TT : زمان ترومبين – با اختلالات مربوط به فيبرينوژن، دچار افزايش مي‌شود.

* آزمايشات فاز التهابي و ايمني
ESR : سرعت رسوب گويچه هاي سرخ آزمايشي كلي و غير اختصاصي كه در تمام بيماري هاي التهابي بالا مي رود
C-Reactive-protein یا CRP : نشانگر التهاب حاد است . در بسياري از بيماري هاي خود ايمني و التهابي و عفوني و همچنين در انتهاي بارداري بالا مي رود
Anti-DNA,RF,ANA,…(آزمايشات خود ايمني) : هر كدام از اين فاكتور ها يا هر يك از انواع آنها در انواع خاصي از بيماري هاي خود ايمني بالا مي روند و احتمال ابتلا به اين بيماري ها را مطرح مي سازند.

* آزمون خوني بارداري
بتا HCG : مقادير بالاي بتا HCG ، معمولاً نشاندهنده حاملگي مي‌باشد ولي در موارد نادر، در تومورهاي تخمدان، بارداري چندقلو و برخي حاملگيهاي غيرطبيعي، بيش از حد انتظار بالا مي‌رود.

* آزمون هاي عملکرد تيروئيدي
T4 (كل T4) : در هيپرتيروئيدي (پركاري تيروئيد به دلايل مختلف) و داروهايي همانند استروژن، متادون و كلوفيبرات بالا مي‌رود.
T3 (كل T3) : در تيروئيديت، پركاري تيروئيد، سرطان تيروئيد و مصرف برخي داروها بالا مي‌رود. در بيماريهاي مزمن و سوء تغذيه، كم‌كاري تيروئيد و مصرف برخي داروها پايين مي‌آيد.
FT4 (آزادT4) : ميزان هورمون تيروكسين كه در خون آزاد است (و به پروتئين‌ها متصل نيست) را نشان مي‌دهد. به همين دليل تحت تأثير بيماريهاي ديگر قرار نمي‌گيرد.
RT3U : نشاندهنده برداشت هورمون T3 توسط خون است و همانند T4 در بيماريهاي مختلف بالا يا پايين مي‌رود.
TSH : توسط هيپوفيز ترشح مي‌شود و باعث ترشح هورمونها از تيروئيد مي‌گردد. در كم‌كاري تيروئيد و مصرف برخي داروها، مقدار آن افزايش مي‌يابد.

* آزمون عملكرد كبد
SGPT یا ALT : در بيماريهاي كبدي، بيماريهاي كليوي، پانكراتيت، مصرف الكل ميزان آن بالا مي‌رود. همچنين در بسياري از بيماريهاي التهابي ميزان آن افزايش مي‌يابد.
SGOT یا AST : در بيماريهاي قلبي، پانكراتيت، بيماريهاي كبدي، بيماريهاي عضلاني، مصرف الكل و آسيب‌هاي جسماني ميزان آن بالا مي‌رود. همچنين در بسياري از بيماريهاي التهابي ميزان آن افزايش مي‌يابد.
AL.ph فسفاتاز قليايي : در رشد استخواني، بدخيمي‌ها، ترميم شكستگي‌ها، بيماري پاژه، بيماريهاي كبدي، نارسايي قلبي، بارداري، پركاري غده پاراتيروييد و بسياري بيماريهاي ديگر بالا مي‌رود.
Bilirubin : افزايش آن باعث بروز پديده زردي مي‌شود. در آسيبها و بيماريهاي كبدي، انسداد مجاري صفراوي، هموليز و گرسنگي ميزان آن افزايش مي‌يابد. انسداد مجاري صفراوي و بيماريهاي مربوط به آن، منجر به بالا رفتن بيلي‌روبين مستقيم مي‌شوند.
Albumin : در حالاتي نظير كم آبي و ديابت بي‌مزه، ميزان آن افزايش مي‌يابد. در بيماريهاي كبدي، CF، سوء تغذيه، IBD، برخي بيماريهاي كليوي و كبدي، برخي انواع بدخيمي‌ها و برخي بيماريهاي بافت همبند ميزان آن كاهش مي‌يابد.

* آزمايش مدفوع
در اين آزمايش، مقدار اندكي از مدفوع، از جهت وجود انگل و باكتريهاي غيرطبيعي، همچنين وجود خون، مورد ارزيابي ميكروسكوپي قرار مي‌گيرد . علاوه بر تشخيص خون و عفونت، آزمايش مدفوع در تشخيص برخي بيماريهاي گوارشي و تغذيه‌اي نيز كمك‌كننده است. – در صورت وجود خونريزي قابل توجه از دستگاه گوارش (همانند زخم معده)، در مدفوع مقادير زيادي خون در مدفوع ديده مي‌شود. ولي خونريزي‌هاي كوچكتر و مزمن‌تر، تنها با آزمايش ميكروسكوپي قابل مشاهده هستند. به وجود مقادير اندك خون در آزمايش ميكروسكوپي، خون مخفي يا Occult Blood (به اختصار: O.B) گفته مي‌شود. – از آنجا كه درصد زيادي از حجم مدفوع از باكتريهاي طبيعي روده تشكيل شده، در آزمايش مدفوع، فقط وجود انگلها يا باكتريهاي بيماريزا گزارش مي‌گردد. – ممكن است قبل از انجام آزمايش، از شما خواسته شود از خوردن غذاها يا داروهاي خاصي پرهيز نماييد. عدم توجه به اين دستورات، ممكن است به گزارش مثبت كاذب يا منفي كاذب وجود خون در مدفوع بيانجامد.

* آزمايش ادرار
color : رنگ ادرار، علاوه بر بيماريهاي مختلف، از نوع غذا و ميزان مايعات مصرف شده نيز تأثير مي‌گيرد.
S.G وزن مخصوص : علاوه بر برخي بيماريها، به ساعت انجام آزمايش، ميزان مصرف مايعات و ميزان فعاليت و ورزش نيز بستگي دارد.
گلوكز، كتون، پروتئين : در صورت وجود در ادرار، ممكن است نشانه اختلال عملكرد كليه يا برخي بيماريهاي متابوليك باشند.
نيتريت، گلبول سفيد و گلبول قرمز : وجود گلبول سفيد (Leukocytes) يا گلبول قرمز در ادرار ممكن است بدليل عفونت يا آسيب مجاري ادراري باشد.
(U/C) كشت ادرار : طولاني‌تر از آزمايش ساده ادرار است. نمونه ادرار جهت رشد باكتريهاي بيماريزا كشت داده مي‌شود و در صورت وجود باكتري، حساسيت آن به آنتي‌بيوتيكهاي مختلف، ارزيابي و گزارش مي‌شود.

* آزمون‌هاي عملكرد كليه‌
خون :
BUN اسيداوريك و كراتينين خون : مقاديرB.U.N اسيداوريك و كراتينين خون، در بسياري از بيماريهاي كليه، همچنين در برخي بيماري‌هاي كبد، عضلات و … افزايش مي‌يابد.
ادرار :
پروتئين ادرار ۲۴ ساعته : در بسياري از بيماريهاي كليه مقدار آن افزايش مي‌يابد. از آنجا كه مقدار پروتئين و كراتينين ادرار در ساعات مختلف شبانه‌روز بسيار متغير است، جمع‌اوري دقيق و صحيح ادرار در طول ۲۴ ساعت اهميت فراواني در نتايج اين دو آزمايش دارد.
Creatinine (ادرار ۲۴ ساعته) : در بارداري، فعاليت شديد و برخي موارد ديگر بالا مي‌رود. در بسياري از بيماري‌هاي كليه، نارسايي قلبي، شوك و كم‌آبي پايين‌ مي‌آيد.

* آنتي‌ژن اختصاصي پروستات
PSA : نوعي گليكوپروتئين (تركيبي از پروتئين و قند) است كه در سلولهاي پروستات در مردان وجود دارد. اين آنتي‌ژن، به مقادير كم در خون تمامي مردان يافت مي‌شود ولي در بيماريهاي پروستات، مقدار ان بالا مي‌رود. از آنجايي كه اين آزمون،‌ ممكن است در مواردي بطور كاذب، منفي باشد، لازم است همواره همراه با معاينات باليني انجام گردد. بهرحال انجام معاينه باليني بهمراه اندازه‌گيري سطح PSA، در مردان ميانسال و بعد از آن، در تشخيص زودهنگام بيماريهاي پروستات، بخصوص سرطان پروستات، بسيار مفيد است.

* آنزيمهاي قلبي
CK : در بيماريهاي قلبي و سكته قلبي، عفونتهاي ويروسي، كم‌كاري تيروئيد، بيماريهاي عضلاني، فعاليت و استرس شديد ميزان آن بالا مي‌رود. CK-MB بسيار اختصاصي‌تر است ولي در بيماريهاي عضلاني و نيز در ورزشكاران ممكن است بالا برود.
Troponin T Troponin I : در انفاركتوس و ايسكمي قلبي افزايش مي‌يابد. بسيار اختصاصي است ولي ممكن است در آنژين صدري ناپايدار و نارسايي مزمن كليه هم بالا رود.
AST : در نارسايي حاد كليه، انفاركتوس قلبي، هپاتيت، كم‌خوني، پانكراتيت، بيماريهاي ويروسي و عضلاني ميزان آن بالا‌ مي‌رود.
LDH : در انفاركتوس قلبي، بيماري كبدي، كم‌خوني، پانكراتيت و آسيب عضلاني، مقادير آن (با تأخير) بالا مي‌رود.

* اسمير دهانه رحم
در آزمايش پاپ اسمير، با نمونه‌برداري از سلولهاي سرويكس، احتمال بروز ناهنجاري يا بيماري در اين بخش از دستگاه تناسلي زنانه بررسي مي‌گردد. سرويكس، به محل اتصال رحم به واژن گفته مي‌شود و ازجمله شايعترين مكانهاي بروز سرطان در زنان است.پاپ اسمير، راهي مناسب جهت تشخيص زودهنگام يا جلوگيري از بروز سرطان سرويكس است. در روش پاپ اسمير، به كمك يك برس ظريف و كوچك، از سلولهاي مخاط سرويكس نمونه‌برداري مي‌شود و بررسي لازم بعمل مي‌آيد. توصيه مي‌شود تمامي بانوان متأهل بين ۲۰ تا ۶۵ سالگي، هر ۳ تا ۵ سال تحت آزمايش پاپ اسمير قرار گيرند. چنانچه آزمايش پاپ اسمير، دچار درجاتي از تغييرات باشد، ممكن است بنا به صلاحديد پزشك، نياز به دفعات بيشتري از پاپ اسمير، يا آزمايشهاي ديگر باشد. چنانچه آزمايش پاپ اسمير به موقع انجام شده باشد، بيش از ۹۵% از تغييرات گزارش شده در پاپ اسمير، به حالت طبيعي برمي‌گردند و ساير موارد نيز بخوبي قابل درمان مي‌باشند.

* چربيهاي خون، كلسترول و تري‌گليسيريد
TG (تري گليسريد) : در چاقي، برخي اختلالات ارثي، بيماريهاي كبد، كليه و پانكراس، مقدار آن بالا مي‌رود. در سوء تغذيه، مقدار آن پايين مي‌آيد.
Cholesterol کلسترول خون : علاوه بر نوع تغذيه، در كم‌كاري تيروئيد، ديابت، بارداري و برخي بيماريهاي كليه و كبد بالا مي رود. ممكن است كلسترول بصورت خانوادگي بالا باشد.
LDL : افزايش آن با افزايش خطر عوارض قلبي – عروقي همراه است.
HDL : در صورت كاهش به كمتر از ۴۰، خطر عوارض قلبي – عرقي افزايش مي‌يابد. نسبت LDL به HDL ۴ باشد.

* شمارش كامل سلولهاي خون
Hg (هموگلوبين) ، RBC (گلبول قرمز) : هموگلوبين، مسئول حمل اكسيژن در داخل سلولهاي قرمز خون است. پرخوني، كمبود مزمن اكسيژن، تشنگي، از عوامل افزايش RBC و Hg مي‌باشند. كاهش اين مقادير، نشانه كم‌خوني (به هر دليل) مي‌باشد.
HCT (هماتوكريت) : هماتوكريت، بيانگر حجمي از خون است كه توسط سلولهاي قرمز اشغال شده و به اندازه و تعداد سلولهاي قرمز بستگي دارد. شاخصهاي ديگر، نشانه‌هايي از حجم متوسط سلولهاي قرمز و ميزان هموگلوبين موجود در آنها مي‌باشد. دانستن آنها در تشخيص نوع كم‌خوني يا ساير بيماريهاي مرتبط به سلولهاي قرمز، مفيد است.
WBC (گلبول سفيد) : در عفونت حاد، التهاب، صدمات و سرطانهايي مثل لوسمي بالا مي‌رود. در برخي بيماريهاي ايمني، پس از برخي بيماريهاي ويروسي و برخي بيماريهاي مادرزادي كاهش مي‌يابد.
Differential : نوتروفيلها، ائوزينوفيلها، بازوفيلها. لنفوسيتها و مونوسيتها، هركدام درصد خاصي از سلولهاي سفيد را تشكيل مي‌دهند و در جريان بيماريهاي مختلف التهابي و عفوني، رده‌هاي مختلفي از آنها تغيير مي‌كنند.
Plt (پلاكتها) : افزايش تعداد آنها با افزايش خطر تشكيل لخته در خون و كاهش تعداد آنها با خطر اختلال در انعقاد خون همراه است. به دلايل متعددي ممكن است تعداد پلاكتها در خون تغيير كند.

* گازهاي خون شرياني
PH : نشاندهنده ميزان اسيديته خون. مقادير آن تحت تأثير كاركرد صحيح كليه، ريه و متابوليسم بدن است.
PCO2 : نشاندهنده فشار گاز دي‌اكسيد كربن و اكسيژن مقادير آنها تحت تأثير عملكرد ريه‌هاست.
PO2 : نشاندهنده فشار گاز دي‌اكسيد كربن و اكسيژن مقادير آنها تحت تأثير عملكرد ريه‌هاست.
HCO3 : بسته به عملكرد ريه، كليه، اسيديته و متابوليسم بدن، تغيير مي‌كند.
O2 (اشباع اكسيژن) : نشاندهنده كفايت اكسيژن‌رساني خون به بدن

* هورمونهاي جنسي زنانه
LH : افزايش شديد آن در ميانه چرخه قاعدگي، منجر به تحريك تخمك‌گذاري مي‌شود. پس از آن بمدت يك هفته بالا مي‌ماند تا باعث ترشح پروژسترون از جسم زرد گردد.
FSH : FSH باعث رسيدگي تخمكها و ترشح استراديول در نيمه اول چرخه قاعدگي مي‌شود.
estradiol استراديول : همزمان با تحريك تخمدان و بلوغ تخمكها، ميزان آن بالاتر مي‌رود. در بررسي تخمدانها، جفت و غدد فوق كليه داراي كاربرد است.
progesterone پروژسترون : پس از تخمك‌گذاري، پروژسترون داخل رحم را جهت بارداري آماده مي‌كند. در اوايل بارداري، سطح پروژسترون، همچنان بالا مي‌رود.
prolactin پرولاكتين : از غده هيپوفيز ترشح مي‌شود و مسئول نمو پستانها و ترشح شير است. در بيماريهايي مثل آدنوم هيپوفيز، استرس و كم‌كاري تيروئيد ميزان آن بالا مي‌رود.

* با تشکر از جناب آقای  دکتر مرادی به دلیل همکاری در تنظیم مطالب فوق

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و یکم آبان ۱۳۸۹ توسط soleymani

تفسیر اجزای آزمایش خون

مقدار هموگلوبین و هماتوکریت

Hgb یا (Hemoglobin)

هموگلوبین

در برگه‌های آزمایش مختلف ممکن است به صورت‌های مختلف HGB،Hg، یا Hgb نوشته شود. همه این ها مخفف کلمه هموگلوبین، یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده گلبول های‌ قرمز است که با اکسیژن ترکیب می شود و آن را در خون حمل می کند.

این ماده که در آن آهن به کار رفته، جایگاه‌های مختلفی برای ترکیب با اکسیژن دارد. هموگلوبین در جایی که اکسیژن زیاد وجود دارد با آن ترکیب می‌شود و در محیط کم اکسیژن، آن را آزاد می‌کند.

اندازه‌گیری مقدارکلی هموگلوبین، به نوعی نشان‌هنده تعداد گلبول‌های قرمز است.

مقادیر اصلی مقدار طبیعی : برای آقایان 14 تا 18 گرم در دسی‌لیتر و برای خانم‌ها مقادیر 12 تا 16 گرم در دسی‌لیتر.

محدوده خطر: هموگلوبین زیر 5 و بالای 20 مقادیر خطرزا به حساب می‌آیند و حتما نیازمند رسیدگی فوری هستند.

چه چیزهایی باعث کاهش هموگلوبین می‌شود؟

همان دلایلی که باعث کاهش گلبول‌های قرمز می شوند، با تخریب هموگلوبین، مقدار آن را هم کم می کنند. کم‌خونی، خون‌ریزی شدید، سرطان، سوءتغذیه، بیماری لوپوس، بیماری‌های کلیوی و بزرگی طحال باعث کاهش هموگلوبین می‌شوند. مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، آسپیرین و ایندومتاسین و همچنین داروهای ضدسرطان هم مقدار هموگلوبین خون را کم می‌کنند.

چه چیزهایی باعث افزایش هموگلوبین می‌شود؟

مشکلات ریوی، سوختگی شدید، نارسایی مزمن ریه و از دست دادن زیاد آب بدن (دهیدراسیون‌) مقدار این ماده حیاتی را افزایش می‌دهند. داروهای جنتامایسین و متیل‌دوپا هم هموگلوبین را افزایش می دهند.

نکته:

- مقدار هموگلوبین در بارداری کاهش می‌یابد، چون با اینکه خون‌سازی کمی بیشتر شده است، اما حجم مایع بدن و خون بالا رفته و مقدار کلی هموگلوبین در هر دسی‌لیتر کاهش می‌یابد.

- زندگی در ارتفاعات هم به خاطر نیاز بیشتر بدن به اکسیژن و کمبود اکسیژن محیط، باعث تولید بیشتر هموگلوبین می‌شود.

- در طحال اغلب سلول‌های پیر خون تخریب می‌شوند. بزرگ شدن طحال، یعنی تخریب بیشتر سلول‌ها و به دنبال آن کاهش گلبول های قرمز و هموگلوبین رخ می‌دهد.

HCT یا (Hematocrit)

هماتوکریت

هماتوکریت یا HCT هم یکی از مقادیر اندازه‌گیری گلبول قرمز است. به طور کلی «هِم» (heme) به معنای آهن است و هر جا در هر کلمه‌ای آمد، حتما آن کلمه ارتباطی با گلبول قرمز دارد.

هماتوکریت درصدی از حجم کل خون است که شامل گلبول های قرمز می باشد و با اندازه‌گیری قسمت قرمز رسوب خون در لوله آزمایش نسبت به کل ارتفاع خون اندازه‌گیری می‌شود.

به خاطر بیماری‌ها و شرایط مختلفی که می‌توانند اندازه‌گیری هموگلوبین و گلبول قرمز را با اشکال مواجه کنند، HCT هم اندازه‌گیری می‌شود تا به طور مستقیم نشان‌دهنده اندازه هموگلوبین و گلبول قرمز باشد. این عدد معمولا با درصد نشان داده می‌شود.

مقادیر طبیعی : 42 تا 52 درصد برای آقایان و 37 تا 47 درصد برای خانم‌ها. در خانم‌های باردار درصد بالاتر از 33 طبیعی است.

محدوده خطر : HCT بالاتر از 60 درصد و پایین‌تر از 15 درصد.

چه چیزهایی باعث کاهش آن می‌شود؟

تقریبا همان عواملی که باعث کاهش هموگلوبین و گلبول های قرمز خون می شوند. شرایطی مثل پرکاری تیروئید، سیروز کبدی، نارسایی مغز استخوان و میلوم مولتیپلMultiple) (myeloma نیز باعث کاهش هماتوکریت می‌شوند.

چه چیزهایی باعث افزایش آن می‌شود؟

سوختگی، اسهال شدید، بیماری‌های انسدادی ریوی، از دست دادن زیاد آب بدن، تولید بیش از حد گلبول قرمز از عوامل افزایش دهنده ی HCT هستند.

نکته:

- بیماری‌هایی که باعث به وجود آمدن شکل‌های غیرطبیعی گلبول قرمز می‌شوند (مثل بیماری گلبول قرمز داسی‌‌شکل) مقدار HCT را تغییر می‌دهند.

- وقتی مقدار گلبول سفید خیلی بالا باشد، بر مقدار HCT موثر است.

- در صورت طبیعی بودن اندازه‌های گلبول قرمز، مقدار هماتوکریت، سه برابر هموگلوبین است.

- هماتوکریت را نباید بلافاصله بعد از خون‌ریزی شدید اندازه‌گیری کرد.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و یکم آبان ۱۳۸۹ توسط soleymani

بطور کلی آدرنالین (گلوکاگون اپی نفرین) همگام با تحریک اعصاب سمپاتیک ترشح می‌شود و موجب فراهم آوردن نوعی حالت آماده باش برای بدن است، تا شخص بتواند در مقابل پیشامد نابهنگام یا فوق العاده ، آمادگی قبلی داشته باشد (مانند موارد ستیز ، فرار یا ...). در چنین حالاتی ترشح آدرنالین موجب می‌شود که فعالیت قلب و فشار خون زیادتر شود و خون رسانی افزایش یابد. آدرنالین بخصوص موجب باز شدن رگهای عضلات شده و خون رسانی را به این اعضا که تحریک بدن را موجب می‌شود، افزایش می‌دهد. از سوی دیگر عمل آدرنالین بر جگر باعث می‌شود که گلوکز خون بالا رود و انرژی مورد نیاز برای ماهیچه‌ها و اعصاب تامین شود. این هورمون به همراه گردش خون به رگها ، ماهیچه‌ها ، قلب و مغز می‌رسد و موجب تقویت و تشدید آثار اعصاب سمپاتیک می‌شود.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیستم مهر ۱۳۸۹ توسط soleymani
 ۲۶تا 28 آبان؛ کنگره راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت برگزار می‌شود
خبرگزاری ایسنا - 21/6/1389

دومین کنگره راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت از 26 تا 28 آبان در هتل المپیک برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محسن نراقی - رییس انجمن تحقیقات راینولوژی ایران و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران- درباره دومین کنگره خاورمیانه‌ای راینولوژی و جراحی پلاستیک گفت: کنگره دو سال قبل به عنوان بی‌سابقه‌ترین کنگره کشور مطرح شد. کنگره سال جاری نیز از این ویژگی برخوردار است و اولین کنگره‌ای است که به صورت رسمی توانسته است تحت گرنت آکادمی جراحان پلاستیک اروپا برگزار شود که این رویداد جالب است چون کشور ما با محدودیت‌هایی روبروست.وی افزود: در این کنگره معتبرترین استادان راینوپلاستی سخنرانی می‌کنند که از جمله آنان می‌توان به استادان ایالت‌های مختلف آمریکا و اعضای آکادمی جراحان پلاستیک اروپا اشاره کرد. بنابراین مانند کنگره پیشین تعداد زیادی شرکت کننده در این رویداد علمی حضور می‌یابند.نراقی در ادامه گفت: در کنگره پیشین اساتید 26 کشور جهان شرکت کردند و برای شرکت در کنگره دوم نیز تاکنون تعداد زیادی ثبت نام کرده‌اند. در کنگره پیشین علاوه بر استادان صاحب‌نام از کشورهای دورافتاده‌ای مانند برزیل نیز برای شرکت در آن ثبت نام کرده بودند که این امر نشان دهنده سطح بالای علمی این نشست علمی بود.رییس انجمن تحقیقات راینولوژی ایران تاکید کرد: در کنگره آبان ماه جدیدترین مباحث و مسایل دنیای علم جراحی پلاستیک صورت و راینولوژی مطرح می‌شود که بحث پیوند صورت از جمله آنهاست. این عمل جراحی حدود چند سال است که در رسانه‌های دنیا مطرح شده و برای نخستین بار در سال 2005 در فرانسه انجام شد و 80 درصد صورت یک فرد که از بین رفته بود، بازسازی شد.

نراقی درباره عمل پیوند صورت اظهار کرد: این عمل جراحی فقط در کشورهایی چون فرانسه، اسپانیا، آمریکا و چین انجام شده است و موارد تحت عمل قرار گرفته نیز انگشت شمار بوده‌اند. این عمل جراحی به دلایل متعددی دشوار است اما با توجه به آن که در ایران جراحان حاذقی وجود دارند می‌توانیم جزو کشورهایی باشیم که این عمل جراحی را انجام می‌دهیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره علل نیاز به انجام جراحی پیوند صورت در ایران گفت: در ایران 8 سال جنگ تحمیلی جریان داشت که این جنگ مجروحانی با آسیب‌های زیاد به همراه داشت که برخی از آنها تحت 20 عمل جراحی صورت قرار گرفتند که موفقیت چندانی نداشت. علاوه بر آن در کشور ما هر ساله حوادث جاده‌ای، قربانیان زیادی می‌گیرد که یکی از اعضای آسیب دیده مجروحان، صورت آنان است. آنان نه تنها از نظر جسمی صدمه می‌بینند بلکه با توجه به آن که صورت مرکز هویت افراد است این مجروحان دچار صدمات روانی نیز می‌شوند.وی افزود: برخی از کشورهای همسایه ایران وضعیت ناآرامی دارند. به عنوان نمونه در کشورهایی مانند عراق بمب گذاریهای مختلفی صورت می‌گیرد که اینگونه اقدامات موجب مجروح شدن تعدادی می‌شود که برخی از آنان برای درمان به ایران اعزام می‌شوند.نراقی در زمینه امکان انجام جراحی پیوند صورت در ایران تاکید کرد: این کار در ایران امکانپذیر است چرا که دانش لازم، فناوری مورد نیاز و جراحان زبردست در ایران وجود دارد اما مسئله‌ای که در بحث پیوند صورت اهمیت دارد کار گروهی است به گونه‌ای که 12 متخصص و فوق تخصص در یک تیم پیوند صورت باید حضور داشته باشند و هماهنگی آنان بسیار مشکل است. بنابراین اگر دولت و سازمان‌های مختلف در این زمینه همکاری‌های لازم را بکنند، عمل پیوند صورت در ایران امکانپذیر است بنابراین امیدواریم که بتوانیم وارد فاز اجرایی این عمل شویم تا بتوانیم خود را به عنوان قطبی در جراحی پیوند صورت در خاورمیانه تبدیل کنیم.

وی با بیان اینکه انجام این عمل جراحی نیازمند تدوین برنامه‌های مفصلی است، اظهار کرد: ممکن است تدوین این برنامه چندین ماه به طول بیانجامد، چرا که باید نقایص بیمار به دقت مورد ارزیابی قرار گیرد چون بیمارانی که تحت این عمل جراحی قرار می‌گیرند نه تنها پوست بلکه عضلات زیر پوست، استخوان‌ها و اعصاب آنها درگیر می‌شود که باید بازسازی شود.

نراقی با بیان اینکه انجام عمل پیوند صورت از یک فرد مرگ مغزی امکان پذیر است، گفت: بافت‌هایی از صورت یک فرد مرگ مغزی شده جدا و به بیمار پیوند زده می‌شود. این پیوند باید به صورتی انجام شود که عروق ریز به دقت به یکدیگر پیوند زده شوند تا جریان خون دوباره برقرار شود بنابراین جراحانی که روی قسمت استخوانی صورت کار می‌کنند و جراحانی که روی عروق ریز کار می‌کنند در تیم جراحی پیوند صورت باید حضور داشته باشند.

وی افزود: عمل جراحی پیوند صورت امکان دارد 20 ساعت طول بکشد و بیماران پس از انجام این عمل باید مدت طولانی تحت نظر قرار گیرند و داروهای سرکوب کننده ایمنی را ماند بیماران کلیوی مصرف می‌کنند.

رییس انجمن راینولوژی ایران درباره موانع انجام عمل جراحی پیوند صورت در ایران گفت: تشکیل یک گروه منسجم در این زمینه نقش مهمی دارد بنابراین لازم است دولت و سازمان‌های مربوطه از آن حمایت کنند، چرا که حتی پیشرفته ترین بیمارستان‌های خصوصی نیز به تنهایی نمی‌توانند این عمل را انجام دهند و بیمارانی که تحت این عمل جراحی قرار می‌گیرند نیازمند تسهیلات جداگانه‌ای هستند.وی افزود: انجام این عمل کار کاملا انسان دوستانه‌ای است، چرا که جراحانی که وقت خود را صرف این کار می‌کنند، می‌توانند چند عمل زیبایی را در همان مدت زمان انجام دهند. بنابراین وقتی که عمل پیوند صورت با چنین اهدافی صورت می‌گیرد، لازم است دولت امکانات لازم را در اختیار بگذارد. بنابراین انتظار داریم نرم افزار و سخت افزار مورد نیاز برای انجام این عمل در کنار یکدیگر فراهم شود تا بتوانیم جایگاه برجسته‌ای در زمینه انجام عمل پیوند صورت در دنیا پیدا کنیم.نراقی در ادامه این کنفرانس را نخستین محفلی ذکر کرد که به صورت عمومی بحث جراحی عمل پیوند صورت در آن مطرح می‌شود.

در ادامه این نشست دکتر مسعود بروجردی- دبیر کنگره دوم خاورمیانه ای راینولوژی- اظهار کرد: در مذاکراتی که به صورت مقدماتی با اعضای انجمن که در دانشگاه‌های اروپایی مشغول به کار هستند انجام داده‌ایم تقریبا همه آنها اعلام امادگی کرده‌اند تا در صورت فراهم شدن عمل پیوند صورت در ایران برای انجام این کار به کشورمان بیایند.وی درباره آمار موجود درباره افراد مورد نیاز به عمل پیوند صورت گفت: آمار مشخصی در این زمینه وجود ندارد اما هنگام برگزاری کنگره‌ها بیماران مراجعه می‌کنند. در حال حاضر در عراق و افغانستان نیز بیماران بیشماری در این زمینه وجود دارند این در حالی است که مشکل روسای گرو‌ه‌های جراحی پیوند صورت در کشورهای آمریکایی و اروپایی، کمبود بیمار است.

در بخش دیگری از این نشست نراقی در زمینه هزینه‌های عمل پیوند صورت با توجه به وضعیت بیمه‌ای بیماران در ایران اظهار کرد: این مورد دقیقا مسئله‌ای است که حمایت دولت را می‌طلبد البته امکان دارد جراحانی که این کار را انجام می‌دهند داوطلبانه به این عمل مبادرت بورزند اما هزینه‌های بیمارستانی و مراقبتی زیادی این عمل برای بیمار دارد و داروهای آن‌ها نیز گران قیمت است. در این شرایط اگر دولت بتواند قسمتی از این بار را بر عهده بگیرد می‌توانیم به صورت داوطلبانه و با هماهنگ کردن تیمی از متخصصان این عمل را در ایران انجام دهیم.

وی اضافه کرد: در انواع دیگر جراحی پلاستیک صورت تغییراتی در بافت‌های برداشته شده انجام می‌شود سپس روی پوست بیمار قرار داده می‌شود اما در عمل پیوند صورت عضو دهنده بدون هیچ گونه تغییری در بافت صورت گیرنده گذاشته می‌شود که این کار نتایج بهتری را به همراه دارد البته صورتی که در نتیجه این عمل ساخته می‌شود مقداری با صورت قبلی فرد تفاوت دارد اما چون بیمار مدتی صورت نامناسبی داشته است صورت جدید را می پذیرد البته در برداشتن بافت‌ها به جنس دهنده و گیرنده توجه می‌شود چون آنان باید همجنس باشند.

وی ایمونولوژیست، داخلی، فیزیوتراپ، روانشناس، انکولوژیست را برخی از تخصص‌هایی ذکر کرد که در عمل جراحی پیوند صورت دخیل هستند چرا که علاوه بر تغییرات فیزیکی باید به باز توانی و مسائل روانی بیمار توجه کرد.رییس انجمن راینولوژی ایران درباره مسائل حقوقی عمل پیوند صورت اظهار کرد: پس از انجام اولین عمل در سال 2005 در فرانسه چنین مسائلی مطرح شد اما به مرور با مورد قبول قرار گرفتن این روش در دنیا این موضوع کمرنگ تر شده است. از سوی دیگر اگر بتوان داروهای سرکوب کننده ایمنی را کمتر مصرف کرد عوارض این عمل نیز کاهش می‌یابد.

نراقی درباره مدت زمان لازم برای بهبود بیمار پس از عمل گفت: شش ماه اول پس از عمل، مراقبت‌های خیلی دقیقی از بیمار صورت می‌گیرد و تا چند سال نیز بیمار تحت نظر است تا به مرور بافت‌ها عملکرد لازم را پیدا کنند.این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره احتمال بی‌اثر بودن عمل پیوند صورت گفت: تنها عملی که در چین انجام شد به فوت بیمار انجامید. بنابراین لازم است آزمایشات و محاسبات لازم به طور دقیق پیش از عمل انجام شود تا احتمال ناموفق بودن پیوند صورت کاهش یابد.

وی درباره امکان سفر بیماران عراقی و افغانی به ایران برای انجام عمل جراحی پیوند صورت با توجه به زمان بر بودن دوره درمان این عمل اظهار کرد: ایران به عنوان یک پایگاه در منطقه مطرح است و کشورهای همسایه راحت‌تر می‌توانند به ایران تردد کنند تا برای انجام این عمل به یک کشور دور سفر کنند.رییس انجمن تحقیقات راینولوژی ایران با بیان اینکه جدیدترین روشهای جراحی پلاستیک صورت در دومین کنگره مطرح می‌شود، گفت: روشهای غیر جراحی در پلاستیک صورت از جمله این روشهاست. در واقع در حال حاضر با بهبود شاخص‌های بهداشتی و سطح زندگی، طول عمر افراد افزایش یافته است و افرادی که به سنین بالا می‌رسند تمایل دارند ظاهر جوان خود را حفظ کنند.وی افزود: سالهای زیادی است که به منظور جوان سازی پوست عمل جراحی انجام می‌شود اما در چند سال اخیر روشهای غیر جراحی افزایش یافته است که شامل بوتاکس و استفاده از مواد پر کننده (فیلر) می‌شود.

این عضو دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: اگر این روشها به صورت صحیحی اجرا شود بیماران می‌توانند راحت‌تر به چهره جوان‌تری دست یابند. البته اعمال این روشها باید از سوی افراد بسیار متخصص انجام شود اما متاسفانه برخی افراد بوتاکس و فیلر را کاری سطحی تلقی می‌کنند بنابراین برخی از غیر پزشکان نیز اقدام به انجام این کار می‌کنند که در برخی موارد عوارضی را در پی دارد.وی افزود: در کنگره دوم به صورت فشرده نحوه استفاده صحیح از این روشها آموزش داده می‌شود. در آمار دهه قبل رتبه جراحی پلاستیک بینی شش بود اما در آمار کنونی در بین شش جراحی اول این عمل حضور ندارد. این در حالی است که هنوز در کشور ما رایج ترین جراحی پلاستیک، عمل بینی است.

نراقی تاکید کرد: اگر بتوانیم درصد جراحی‌ها را کمتر و به روش‌های غیر جراحی تبدیل کنیم سهم زیادی از اتاق‌های عمل و امکانات بهداشتی و درمانی که صرف جراحی پلاستیک – که برخی از آنها غیر ضروری است - می‌شود می‌تواند به جراحی‌های دیگر اختصاص یابد.

رییس انجمن تحقیقات راینولوژی ایران با تاکید بر ضرورت آگاهی دهی به مردم درباره عوارض جراحی‌های پلاستیک غیر ضروری گفت: با توجه به تقاضای زیاد انجام عمل جراحی پلاستیک بینی در ایران گاهی اوقات افراد به افراد فاقد تخصص‌های لازم مراجعه می‌کنند که همین اقدام ممکن است باعث ایجاد عوارضی در بینی آنها شود.وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به بحث case selection پزشک باید از بین افرادی که برای انجام عمل جراحی زیبایی بینی به او مراجعه می‌کنند پس از انجام معاینات، افرادی را برای عمل انتخاب کند که واقعا به آن نیاز دارند. از سوی دیگر بیمار باید پزشک خود را انتخاب کند چرا که انتخاب صحیح او باعث کاهش عوارض می‌شود.

نراقی افزود: اقدامات تشخیصی دقیق پیش از عمل جراحی بینی ضرورت دارد و پزشک باید میزان سلامت بینی را با انجام آزمایش‌هایی مانند تست عبور جریان هوا از بینی بررسی کند. از سوی دیگر در حال حاضر به وجود آمدن تناسب در بینی به جای کوچک کردن آن اهمیت پیدا کرده است به گونه‌ای که سلامت بینی حفظ شود. این روش جدید که ترکیبی از حفظ سلامت و تناسب بینی است به عنوان روش تقویتی شناخته می‌شود.

وی درباره علت رواج این روش اظهار کرد: بیمارانی که سالهای پیش تحت عمل جراحی پلاستیک بینی قرار گرفته بودند به مرور دچار عوارضی شدند چرا که بافت‌های زیادی از بینی آنها خارج شده بود بنابراین تصمیم گرفته شده است که بینی با حداقل دستکاری به تناسب لازم دست یابد.نراقی ترمیم بینی‌های آسیب دیده را یکی دیگر از مباحث کنگره برشمرد و گفت: مسائل داخلی بینی قسمت مهمی از علم راینولوژی است و بسیاری از تومورهای داخل بینی و قاعده جمجمه با روشهای اندوسکوپیک درمان می‌شوند البته در حال حاضر تومورهای قسمت‌های پایین مغز نیز با این روش قابل درمان است.در ادامه این مراسم دکتر مسعود بروجردی - دبیر کنگره دوم- اظهار کرد: از 26 تا 28 آبان ماه دومین کنگره راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت و سومین سمپوزیوم تازه‌های پرستاری در بیماری‌های گوش، گلو، بینی و جراحی پلاستیک با حضور جمعی از استادان عالی رتبه برگزار می‌شود. در واقع این کنگره سومین همکاری مشترک انجمن راینولوژی ایران و دانشگاه علوم پزشکی تهران در زمینه برگزاری کنگره‌های بین‌المللی است.

وی افزود: کیفیت برگزاری برنامه های آموزشی با استانداردهای بین المللی از سوی این انجمن به گونه‌ای بوده است که انجمن راینولوژی اروپا و آکادمی جراحان پلاستیک صورت اروپا کمی پیش از پایان سال 2009 و برای مشارکت علمی و اجرایی در این کنگره اعلام همکاری کردند.

دبیر کنگره دوم با اشاره به سمپوزیوم تازه‌های پرستاری در بیماری‌های گوش، گلو، بینی و جراحی پلاستیک، گفت: در سال‌های گذشته کمتر به نیازهای علمی و عملی پرستاران توجه شده است، اما با برگزاری این سمپوزیوم قصد داریم در پیشرفت جامعه پزشکی گام مهمی برداریم، چرا که رشد دانش مهارت پزشکان در کنار رشد مهارت پرستاران و کادر درمانی معنای بیشتری می‌یابد.

برجرودی با اشاره به اهداف انجمن راینولوژی، گفت: در این انجمن علاوه بر برگزاری برنامه‌های آموزشی تلاش کرده ایم به موضوعات مورد نیاز پزشکان داخلی و منطقه‌ای توجه کنیم. در این جهت علاوه بر انتشار برخی کتاب‌های تخصصی قصد داریم، نخستین مرجع گوش، گلو و بینی را در روز برگزاری کنگره رونمایی کنیم که به صورت رایگان در اختیار مردم از طریق اینترنت قرار می گیرد.

در ادامه این نشست خورشید وسکویی ــ مدیر کل پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران و رییس سومین سمپوزیوم گوش، گلو و بینی - درباره سومین سمپوزیوم پرستاری در کنگره راینولوژی اظهار کرد: در این سمپوزیوم قصد داریم رویکردهایی را پیگیری کنیم که با نیاز پرستاران و بیماران مطابقت داشته باشد. با توجه به اینکه بنا به نظر وزارت بهداشت طرح مراقبت پرستاری با محوریت گوش، حلق و بینی ارائه می‌دهیم قصد الگوسازی برای پرستاران را داریم.

وی با اشاره به شرکت کنندگان این سمپوزیوم اظهار کرد: گروهی صد نفره را از دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور انتخاب کرده‌ایم که حضور آنان در سمپوزیوم رایگان است اما گروه دوم متقاضیان شرکت در این برنامه هستند که از طریق ثبت نام در این گردهمایی علمی حضور می‌یابند.در واقع هدف ما از برگزاری این سمپوزیوم آن است که در پایان این برنامه از پرستاران شرکت کننده برای آموزش سایر پرستاران کمک بگیریم.

وسکویی در پایان آشناسازی پرستاران شرکت کننده با تحقیقات انجام شده را یکی دیگر از اهداف برگزاری این سمپوزیوم ذکر کرد و گفت: در پایان برگزاری این برنامه نیازسنجی پژوهشی انجام می‌دهیم. در واقع هدف ما افزایش مهارت مراقبتی پرستاران است، چرا که برخی از روند درمان در منزل بیماران انجام می‌شود بنابراین لازم است پرستار آموزشی به بیماران بدهد. بنابراین به خدماتی پرداخته می‌شود که صرفا پرستار آنان را می‌تواند انجام دهد اما تاکنون انجام نمی‌شده یا به دلایل مختلف مورد غفلت قرار می‌گرفته است.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۹ توسط soleymani

 

مولتی ویتامین-مینرال دیلی پلاس

مولتی ویتامین مخصوص ورزشکاران ، افراد تحت رژیم های لاغری و افرادی که دچار ضعف و خستگی زودرس می شوند .

این مولتی ویتامین بعنوان کاملترین مولتی ویتامین-مینرال موجود در بازار پزشکی ایران برای تمامی بانوان و آقایان در تمامی گروه های سنی ( بالاتر از 16 سال ) شناخته شده است . علی الخصوص افرادی که تحت رژیمهای لاغری قرار گرفته اند و برای تامین نیازهای روزانه بدن خود احتیاج به استفاده از یک مولتی ویتامین کامل دارند . این محصول ( دیلی پلاس ) دارای کلیه گروه ویتامین ها از قبیل ویتامین A ، گروه B ، ویتامین C , D , E و همچنین ویتامین K ، کلیه مینرال ها ( مواد معدنی یا ریزمغذی های ضروری برای بدن ) از قبیل زینک ( روی ) ، مس ، ید ، کروم ، منیزیم ، منگنز و ... و همچنین ترکیبات ویژه دیگری است که به هیچ وجه در هیچ مکمل مولتی ویتامین دیگری نخواهید یافت ، مثل : عصاره چای سبز ، فروکتوالیگوساکارید ، دی متیل گلایسین ، کمپلکس اسید آمینه ، و جینسینگ کره و .... .

 

این ترکیبات باعث شده افرادی که بطور مرتب ورزش می کنند ، از برنامه های رژیم لاغری استفاده می کنند و همچنین دوستانی که از ضعف و بی انرژی بودن روزانه احساس ناراحتی می کنند ، دیلی پلاس را محصولی منحصر بفرد در کمک به حفظ تعادل بدن خود بیابند .

 

 

ترکیبات ویژه دیلی پلاس

علت بی رقیب بودن محصول دیلی پلاس ، وجود برخی ترکیبات ویژه در آن است که در خیچ یک از انواع مشابه مولتی ویتامین-مینرال ها مشاهده نشده است از جمله :

- عصاره چای سبز Green Tea Extract:

سرشار از آنتی اکسیدان پلی فنولز که رادیکالهای آزاد و مضر را در بدن خنثی می کند . بر اساس تازه ترین بررسی ها، مصرف مرتب عصاره چای سبز، میزان استقامت  افراد را برای ورزش  کردن از 8 تا 24 درصد افزایش می دهد.مصرف روزانه چای سبز پوست را در مقابل مواد مخرب اکسیدان محافظت می کند .dailyplus
چای سبز قادر است جذب روده ای گلوکز و چربی را کاهش دهد و به این وسیله باعث کاهش وزن در افرادی که چای سبز مصرف می کنند شود. وزن افرادی که چای سبز به طور مرتب مصرف می کنند 10 تا 18 درصد کم تر از افرادی است که چای سبز مصرف نمی کنند . این نوشیدنی گیاهی نوعی آرام بخش نیز محسوب می آید. با نوشیدن این چای سیستم عصبی بدن شما مقاوم تر شده، آرامش اعصاب و دوری از فشارهای عصبی را برای شما به ارمغان می آورد .

از فواید دیگر چای سبز می توان به این موارد اشاره کرد: بالا بردن قدرت فکری و قابلیت تمرکز بهتر، پیشگیری از امراضی مثل آلزایمر ، درمان التهاب مفاصل ، درمان و پیشگیری از بیماری ام اس .

- دی متیل گلایسین Dimethyl Glycine (DMG):اين ماده بعضي اوقات با نامهاي ويتامين B15 یا پانژنيك اسيد به فروش مي‌رسد ( كه البته هر دو اين اسامي بي‌معني هستند) و در بين ورزشكاران طرفداران زيادي دارد،‌به خصوص فوتباليست‌ها گاهي اوقات 300 ميلي‌گرم از آن را قبل از شروع مسابقه مي‌خورند و عقيده دارند كه متابولسيم اكسيژن را افرايش داده و آمادگي روحي آنان را بيشتر مي‌كند .

-
کروم Chromium: عنصري فلزي است كه در بدن عملكردي چندگانه دارد، از جمله اينكه بدن را نسبت به انسولين حساس مي‌كند، توليد اسيدهاي چرب و كلسترول را تنظيم مي‌كند و به هضم پروتئين‌ها كمك مي‌نمايد. كمبود كروم هم چنين باعث بالا رفتن سطح كلسترول و اسيدهاي چرب در خون و كاهش متابولسيم گلوكز مي‌گردد و در حالتهاي حاد،‌ باعث صدمه ديدن سلسله اعصاب مي‌شود .

- فروکتوالیگوساکارید (FOS) : اين مولتى ويتامين به واسطه داشتن تركيبى به نام (فروکتواليگوساکاريد) باعث فعال سازى باكتريهاى مفيد دستگاه گوارش شده ، از اين رو جذب ريزمغذیها را به ميزان قابل توجهى افزايش می دهد . این ترکیب نوعی پری بیوتیک است که در علم تغذیه با عنوان هضم کننده های کمکی شناخته می شوند .

- لسیتین و سویا Soy Isoflavones: لستین موجود در سویا انرژی‌زا است و باعث کاهش خستگی‌های ذهنی می‌گردد. از انباشتگی کلسترول در بدن جلوگیری می‌کند. لستین باعث امولسیون شدن کلسترول در رگ‌ها می‌شود و از سخت شدن دیواره آنها جلوگیری می‌کند.

 

 

اثرات ویژه دیلی پلاس

این محصول بدلیل داران بودن ترکیبات خاص و همچنین ویتامین ها و مواد معدنی بطور کامل ، دارای اثرات ویژه ای است :

- افزایش میزان انرژی زایی و در نتیجه افزایش امکان فعالیت ورزشی که باعث چربی سوزی و کاهش وزن در افراد تحت رژیم لاغری می گردد .

- کاهش میزان خستگی ، دیرتر خسته شدن به دنبال فعالیت های بدنی و ورزشی

- افزایش میزان تمرکز و فعالیت ذهنی و قدرت یادگیری

- جذب بهتر مواد غذایی در روده و در نتیجه حداکثر استفاده از وعده های غذایی میل شده

- افزایش حجم دهی به عضلات و تناسب اندام

- افزایش سوخت و ساز هوازی ( از طریق اکسیژن ) علی الخصوص برای ورزشکاران

- افزایش میزان شکست چربی در بدن و کمک به چربی سوزی

 

موارد منع مصرف دیلی پلاس

این مکمل غذایی منع مصرفی خاصی ندارد و افراد بالای 16 سال می توانند به راحتی از آن استفاده نمایند . اما توصیه می شود خانم های باردار یا در دوران شیردهی با احتیاط مصرف نمایند و حتما" قبل از مصرف با پزشک خود مشاوره نمایند .

 

میزان مصرف روزانه دیلی پلاس

برای اثردهی بهتر این مکمل بهتر است روزانه دو قرص همراه با غذا میل شود .


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه دوازدهم شهریور ۱۳۸۹ توسط soleymani
 
تحقيقات- همشهری آنلاین:
یک گروه پژوهشگران به سرپرستی یک دانشمند ایرانی توانسته‌اند به طور موفقیت‌‌آمیزی از نمونه‌های مغز استخوان انسانی سلول‌های اسپرم نابالغ بسازند.

به گزارش بی‌بی‌سی اگر بتوان این سلول‌ها را به اسپرم‌های کاملا نمویافته تبدیل کرد- که پژوهشگران امیدوارند در پنج سال آینده به انجام آن موفق شوند- ممکن است شیوه‌ای جدید برای درمان ناباروری در دسترس قرار گیرد.البته کارشناسان هشدار می‌د‌هند که نتایج این تحقیق را که در آلمان انجام شده باید با احتیاط تفسیر کرد.

پژوهشگران در دانشکده پزشکی هانوور و دانشگاه‌های مونستر و گوتینگن سلول‌های بنیادی بالغ را از نمونه‌های مغز استخوان داوطلبان مرد جدا کردند.

در شرایط معمول این سلول‌ها بنیادی به انواع متفاوت سلولی در بافت عضلانی بدل می شوند.اما پژوهشگران شماری از این سلول‌ها را وادار کردند به سلول‌هایی نمو پیدا کنند که شبیه سلول‌های اسپرماتوگونی بودند- سلول هایی که در بیضه‌ها یافت می‌شوند و به طور طبیعی به اسپرم‌های بالغ بدل می‌شوند.

این برای اولین باری است که سلول‌های اسپرماتوگونی انسانی به این روش به طریق مصنوعی ساخته شده‌اند.

سرپرست این تحقیق پروفسورکریم‌ نیرنیا که در حال حاضر در مرکز سلول‌های بنیادی شمال شرق انگلیس مشغول به کار است، امیدوار است این تحقیق روزی بتواند به مردان جوانی که به علت شیمی‌درمان عقیم شده‌اند، کمک کند.

او گفت: "ما از این اکتشاف بسیار هیجان‌زده هستیم. هدف بعدی ما این است که سلول‌های اسپرماتوگونی را واداریم به در آزمایشگاه به سلول‌های اسپرم بدل شوند و این کار احتمالا سه تا پنج سال طول خواهد کشید."

البته تحت قوانین فعلی انگلیس تولید جنین انسان به وسیله اسپرم یا تخمک به طور مصنوعی تولید‌شده ممنوع است.

پروفسور هری مور از مرکز زیست‌شناسی سلول بنیادی در دانشگاه شفیلد می‌گوید: "این یافته‌ها بسیار جالب توجه است، اما باید در مورد تفسیر آنها بسیار محتاط باشیم."

تغییر یافتن انواع سلول‌های بنیادی بوسیله پژوهشگران را از  سلول‌های پیش‌ساز عضلانی به سلول‌های پیش‌ساز تناسلی را فرا-تمایز (trans-differentiation) می نامند.

پروفسور مور می‌گوید تقریبا در همه مشاهدات مشابه از فراتمایز در سلول‌های بنیادی بالغ هنگامی که به طور دقیق مورد آزمون قرار گرفته‌اند نتوانسته‌اند به اثبات برسند. او افزود: " این حوزه‌ به سرعت در حال تحول است، اما ما هنوز سال‌های بسیاری باید بگذرد تا درمانی برای ناباروری با استفاده از چنین تکنیک‌هایی بوجود آید."

او همچنین هشدار می‌دهد که دستکاری سلول‌های بنیادی برای نمو یافتن به صورت سلول‌های اسپرم بالغ می‌تواند باعث تغییرات ژنتیک در اسپرم شود، که آن را برای استفاده در درمان‌های ناباروری پرخطر کند.

با این حال دکتر آلن پیسی، دبیر انجمن باروری بریتانیا گفت:‌"این تحقیق می‌تواند به درک زیست‌شناسی چگونگی تشکیل اسپرم کمک کند.درک زیست‌شناسی اسپرم به خودی خود می‌تواند به شناسایی علت اختلالات تشکیل اسپرم و ایجاد رویکردهای نوین به درمان ناباروری کمک کند."

یافته‌های تحقیق دکتر کریم‌نیا در یک کنفرانس بین‌المللی باروری ارائه شده و در نشریه Gamet Biology به چاپ رسیده است.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۸۹ توسط soleymani
محافظت ازچشم‌ با عينك‌ آفتابي ‌طبي‌
جام جم آنلاين: يك تصور غلط در برخي از ما وجود دارد كه گمان مي‌كنيم استفاده از عينك آفتابي براي زيبايي و احتمالا جلب توجه كردن است، در حالي كه پزشكان متخصص چشم بر اين باورند چشم انسان هم مانند ديگر بخش‌هاي بدن در برابر آفتاب مي‌سوزد و استفاده از عينك آفتابي از آن محافظت مي‌كند. بر همين اساس است كه متخصصان مي‌گويند: در صورت قرار گرفتن در معرض گرماي زياد بايد از چشمانمان مراقبت كنيم.
انجمن بيماري‌هاي چشمي آمريكا به‌تازگي اعلام كرده است قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراءبنفش خورشيد مي‌تواند سبب بروز بسياري از ناراحتي‌هاي چشمي همچون تغييرات مخرب قرنيه و آب مرواريد شود.

اين بيماري‌ها مي‌توانند سبب تاري ديد، دردناك شدن و قرمزي چشم، ريزش اشك، اختلال موقت ديد و در برخي موارد منجر به نابينايي شود بنابراين چشم‌ها نيز در برابر نور خورشيد نياز به محافظت دارند.

محافظت از چشم‌ها مي‌تواند از راه‌هاي ساده، ايمن و ارزان صورت گيرد. استفاده از كلاه لبه‌دار و يا عينك‌هاي آفتابي با قابليت محافظت از چشم در برابر نور خورشيد مي تواند  محافظ  چشم‌ها باشد.

براساس اين گزارش كودكان و نوجوانان بيشتر از سايرين در معرض آسيب‌هاي چشمي نور خورشيد قرار دارند، چرا كه مدت زمان بيشتري را  نسبت به بزرگسالان در خارج از منزل سپري كرده و عدسي چشم آنها نازك‌تر است. اين بدان معني است كه اشعه مضر نور خورشيد راحت‌تر وارد شبكيه چشم آنها مي‌شود.

تحقيقات نشان مي‌دهد: 40 درصد افراد به هنگام خريد عينك‌هاي آفتابي به قابليت آنها در محافظت از چشم  چندان توجه نمي‌كنند.

توصيه‌هايي براي خريد عينك آفتابي‌

در همه مواقعي كه در معرض تابش اشعه ماوراءبنفش قرار مي‌گيريد حتي در روزهاي ابري يا زمستاني از عينك‌هاي آفتابي محافظت‌كننده از چشم در برابر اين اشعه استفاده كنيد.

هنگام خريد، عينك‌هاي با كيفيت را انتخاب كنيد. چنين عينكي بايد 99 درصد اشعه يو.وي.آ و يو.وي.ب را منعكس كند.

دقت كنيد رنگ هر 2 شيشه عينك كاملا يكدست و يكسان بوده و فاقد موج و عيب و نقص باشد.

سعي كنيد هنگام خريد رنگ خاكستري را براي عينك خود انتخاب كنيد. رنگ خاكستري شدت نور را گرفته و رنگ اجسام را تغيير نمي‌دهد و رنگ ديد طبيعي برايتان فراهم مي‌كند.

اطمينان حاصل كنيد نوجوانان و كودكانتان از عينك آفتابي استفاده ‌كنند. آنها معمولا زمان بيشتري در معرض آفتاب قرار دارند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۹ توسط soleymani
تب مالت عبارتست از يك عفونت باكتريايي كه از گاو، گوسفند و يا بزهاي آلوده و عفوني شده، به انسان انتقال مي‌يابد. تب مالت از انسان به انسان منتقل نمي‌شود. اين عفونت باكتريايي اعضاي خونساز بدن، از جمله مغز استخوان، گره‌هاي لنفاوي، كبد و طحال را متاثر مي‌كند. بيماري در مردان 20-60 ساله شايعتر است. دوره نهفتگي بيماري ممكنست 60-5 روز يا حتي تا چندين ماه باشد، ‌بيماري يك نوع حاد و يك نوع مزمن دارد. علايم شايع: در نوع حاد، علايم زير به طور ناگهاني ظاهر مي‌شوند: لرز، تب متناوب، تعريق خستگي قابل توجه درد به هنگام لمس ستوان فقرات سردرد بزرگ شدن گره‌هاي لنفاوي در نوع مزمن، علايم زير تدريجا ظاهر مي‌شوند: خستگي درد عضلاني كمردرد يبوست كاهش وزن افسردگي ناتواني جنسي ندرتا بروز آبسه در تخمدانها، كليه‌ها و مغز علل:‌ عفونت ناشي از باكتريهايي تحت عنوان بروسلا، كه از راه مصرف شير يا محصولات لبني (كره، پنير) يا محصولات گوشتي به انسان انتقال مي‌يابد عوامل افزاينده خطر: وجود كم خوني وخيم يا سابقه جراحي معده اين مشكلات باعث كاهش اسيد معده مي‌شوند، ‌وجود اسيد معده شانس عفونت را كاهش مي‌دهد. در افرادي كه با حيوانات سر و كار دارند، مثل كشاورزان، قصابان، دامپزشكان يا دامداران مسافرت به مناطق آلوده پيشگيري: هيچگاه شير غير پاستوريزه از هر منبعي كه باشد، مصرف نكنيد. زماني كه با حيوانات سر و كار داريد، از دستكش،‌ محافظ چشم، پيش‌بند و ساير وسايل محافظتي استفاده كنيد. واكسيناسيون دامها با درمان معمولا در عرض 4-3 هفته خوب مي‌شود ندرتا عفونت قلب،‌ استخوان، مغز يا كبد در صورت ناكافي بودن مراقبت و درمان، بيماري ممكن است مزمن شود يا معلوليت رخ دهد درمان: تشخيص قطعي با آزمايش خون انجام مي‌گيرد. درمان شامل يك دوره استراحت در رختخواب و مصرف آنتي‌بيوتيك است. معمولا لازم نيست بيمار از ديگران جدا شود. تمامي اعضاي خانواده كه ممكن است از همان محصول لبني آلوده مصرف كرده باشند بايد تحت معاينه و آزمايش قرار گيرند. تا زمان برطرف شدن تب و ساير علايم، در رختخواب استراحت نماييد. پس از آن تدريجا فعاليت‌هاي عادي خود را از سر گيريد.
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و پنجم تیر ۱۳۸۹ توسط soleymani
اين باكتری عامل بيماری سياه زخم هست كه به زبان انگليسي آنتراكس Anthrax و به فرانسوی شاربن مي نامند و نام آنتراكس از كلمه يونانی anthrakis به معنی ذغال گرفته شده كه بدليل زخم سياه رنگی هست كه در اين بيماری بوجود مياد. از بيماريهای مشترك انسان و تعداد زيادی از حيوانات است كه البته در حيوانات شايعتر و در انسان كمتر هست. باكتری ميله ای شكل و غيرمتحرك و دارای كپسول بوده و هوازی-بی هوازی اختیاری است از خصوصيات مهم اين جنس و اين باكتری توليد هاگ يا اسپور Spore است به همین دلیل مقاومت محیطی زیادی دارند و اکثرا در آب هوا و بخصوص خاک حضور دارند.

در مورد مقاومت این باکتری باید گفت که فرم رویشی و جوانه زده مقاومتی همانند مقاومت سایر باکتری های بدون هاگ دارد یعنی حساس هست و در گرمای 60 درجه و مواد ضد عفونی کننده عادی بزودی از بین میرود ولی هاگ یا اسپور آن سالها در شرایط عادی باقی می ماند و پس از این مدت اگر در شرایط مناسب قرار گیرد به فرم رویشی تبدیل می شود.گزارش های مختلفی از دوام هاگ این باکتری وجود دارد بطوریکه بقاء آن را در طبیعت تا 60 سال گزارش کرده اند. عواملی که باعث هاگ گذاری تبدیل هاگ به فرم رویشی و تبدیل فرم رویشی به هاگ می شود موجب بقاء باکتری است که در این مورد می توان به زمینهای قلیائی و حاوی آهک و مقداری ازت در اثر نباتات گندیده (که این مناطق به مناطق گرمخانه ای موسوم هستند) و همچنین فصول بارانی و خشکسالی های پی در پی و گرمایی بیش از 15 درجه اشاره کرد که تناوب تبدیل هاگ به رویشی و رویشی به هاگ را تامین می کند (این تبدیلات بطور استثنا در هاگ این باکتری وجود دارد یعنی با مساعد شدن شرایط به فرم رویشی تبدیل میشود و با نامساعد شدن مجددا به شکل هاگ برمیگردد). اسپور باکتری در دمای 120 درجه سانتیگراد در تحت فشار در اتوکلاو به مدت 15 دقیقه از بین میرود. عوامل دیگری که در از بین بردن هاگ این باکتری موثر است: گرمای خشک 140 درجه به مدت بیش از 3 ساعت محلول 10% فرمالین در دمای 40 درجه به مدت 15 دقیقه( اما در دمای کمتر مدت زمان بیشتری مورد نیاز است) محلول 5% سود سوزآور. اما نور آفتاب و گندیدن لاشه بر هاگ باکتری اثر کمی دارد.

بیماری سیاه زخم یا شاربن در حیوانات و انسان:

در دام ها در شرایط طبیعی تمام علفخواران نسبت به این بیماری حساسیت زیادی دارند.نشخوارکنندگان بویژه گوسفند و گاو و بز بسیار حساس می باشند و در صورت ابتلا بیماری بیشتر به شکل فوق حاد بوده و تلف میشوند.حساسیت دام های تک سمی نیز زیاد است اما از نظر حساسیت بعد از نشخوارکنندگان قرار دارند.گوشتخواران حساسیت کمی دارند و بطور استثناء ممکن است مبتلا شوند.پرندگان به این بیماری مقاومت دارند به استثنای شترمرغ که حساس است. نژاد در حساسیت دامها موثر است بطوریکه گوسفندان آفریقا نسبت به سایر نژادها مقاومت بیشتری به شاربن دارند همچنین حیوانات مسن بذلیل ایمنی اکتسابی و تدریجی بیش از حیوانات جوان مقاومت دارند. انسان به بیماری شاربن حساس بوده و با تماس با حیوانات مبتلا و یا فراورده های آلوده به این بیماری مبتلا میشود.

راه انتقال انتشار و ورود بیماری:

بیماری شاربن در انسان در نتیجه تماس مستقیم با حیوانات بیمار و یا فراورده های حیوانات مثل پوست مو و پشم ایجاد می شود بنابراین دامپزشکان دامداران میکروب شناسان کشاورزان چوپانان کارگران کشتارگاهها و کارگرانی که در صنایع پوست و پشم کار می کنند بیشتر در معرض ابتلاء به این بیماری هستند.در حیوانات میکروب شاربن بطور مستقیم از حیوان آلوده به حیوان سالم منتقل نمی شود بلکه میکروب در بافتهای حیوانات مبتلا وجود داشته و کمی قبل از مرگ از راه ترشحات مختلف به خارج دفع میشود همچنین اگر لاشه حیوانات تلف شده کالبدگشایی شود و یا در دسترس پرندگان و یا حیوانات شکاری قرار گیرد ممکن است بطور وسیع و خطرناکی میکروب را در خاک پراکنده کند بنابراین انتشار میکروب در یک منطقه ممکن است بوسیله جریا آب حشرات سگها و سایر گوشتخواران پرندگان وحشی و یا مدفوع دامهای مبتلا تامین شود. ورود عفونت به یک منطقه غیرآلوده همواره بوسیله مواد آلوده حیوانی مانند گرد استخوان کود پوست روده پشم و مواد کنسانتره و یا علوفه آلوده صورت میگیرد.

میکروب شاربن در انسان و حیوان ممکن است از راه خراش های پوستی یا از راه گوارشی و یا از طریق تنفس ایجاد آلودگی نماید گرچه در بیشتر مواقع طرز ایجاد آلودگی به درستی معلوم نیست اما غالبا تصور می شود که دامها در نتیجه خوردن غذاها و یا آب های آلوده مبتلا میشوند و در انسان میکروب بیشتر از راه خراش های پوستی وارد بدن می شود ولی ندرتا ممکن است از راه مخاط دستگاه تنفس و یا گوارش افراد را مبتلا کند. بنابراین بسته به راه ورود میکروب سه نوع شاربن ایجاد میشود: شاربن پوستی شاربن تنفسی و شاربن گوارشی.

بیماری زایی شاربن:

باسیلوس آنتراسیس از طریق تولید سم یا زهرابه به میزبان حمله میکند بطور دقیقتر بیماریزایی باسیلوس آنتراسیس به دو عامل مربوط است: کپسول و زهرابه. به این ترتیب که کپسول باکتری را در برابر بیگانه خوارها و فاگوسیت ها و سایر عوامل دفاع غیرآختصاصی بدن محافظت می کند و زهرابه یا توکسین از سه جزء مهم پروتئینی تشکیل شده است.

سیاه زخم پوستی: معمولا در مناطقی از پوست دست و بازو که بیشتر در معرض تماس با آلودگی هستند روی می دهد(پوست صورت و گردن هم با شیوع کمتری گرفتار می شوند). علائم: ضایعه معمولا با ایجاد جوش بی درد در محل ورود میکروب آغاز می شود که به سرعت گسترش می یابد و به قرحه ای که اطراف آن را طاولهای کوچک احاطه کرده اند منجر می شود و به نکروز قرمز تیره و سیاه رنگی تبدیل می شود (در مرکز زخم یک اثر و جای زخم سیاه رنگ بوجود می آید).این ضایعه قطر 1 تا 3 سانتیمتری داشته و به آن پوسچول بدخیم (malignant pustule) می گویند. در اثر زهرابه میکروب خیز و ادم وسیع بزرگ شدن عقده های لنفاوی(لنفادنوپاتی) تب بی حالی و نیز سر درد هم ممکن است دیده شود. بیماری در اکثر موارد خودبخود محدود شده و بهبودی حاصل می شود اما موارد درمان نشده می تواند به باکتریمی (وجود باکتری در خون ) مننژیت و مرگ منجر شود و این تلفات در اینگونه افراد حدود 20% است. این بیماری در مناطق استوایی شایع تر است.

سیاه زخم تنفسی یا ریوی در انسان که بیماری پشم ریسان هم خوانده می شود در اثر استنشاق اسپور ها ایجاد می گردد که در ابتدا آثاری شبیه به سرماخوردگی دارد ولی بزودی به بیماری شدید ریوی و پنومونی تهدید کننده تبدیل می شود.میزان تلفات در این شکل بیماری حتی افرادیکه تحت درمان دقیق قرار می گیرند زیاد است چون وقتی به بیماری مظنون می شوند که جراحات قابل ترمیم نیست. علائم: تب سرفه خشک احساس ناراحتی در پشت جناغ سینه و نهایتا تنگی نفس حاد تعریق و سیانوز .پرده جنب ریه هم درگیر می شود و پس از آن تجمع مایع خونی در فضای پلور ( فضای بین دو پرده جنب) روی می دهد. بیماری به سرعت پیشرفت می کند و در عرض 24 تا 36 ساعت شوک افت دمای بدن و مرگ رخ می دهد.

پیشگیری و درمان: سوزاندن یا دفن لاشه های آلوده در گودال های عمیق دارای آهک_ ضدعفونی محصولات حیوانی (بوسیله اتوکلاو)_ استفاده از دستکش و پوشاک محافظت کننده در افرادی که در خطر بالای ابتلاء قرار دارند_ ایمن سازی فعال دام ها به کمک واکسن زنده ضعیف شده (تخفیف حدت یافته) در این مورد واکسنی که وجود دارد حدود 9 ماه به دام ایمنی می دهد_ واکسینه کردن افرادی که در خطر شغلی بالایی هستند. این واکسن بدون سلولی و حاوی آنتی ژن محافظت کننده (PA ) خالص شده می باشد. درمان بوسیله پنی سیلین G انجام می شود که موثرترین درمان است. سویه های مقاوم تاکنون از بیمار جدا نشده است.

سیاه زخم گوارشی: در اثر مصرف گوشت آلوده ایجاد می شود. علائم: بصورت یک التهاب دستگاه گوارش (گاستروانتریت)حاد تضاهر می یابد تب شدید نفخ شکم دلدرد و همچنین استفراغ خونی و اسهال خونی هم ممکن است دیده شود و نهایتا به مرگ منجر می شود.

تشخیص: تهیه گسترش و دیدن باسیل های گرم مثبت و بزرگ که بصورت زنجیره ای قرار گرفته اند. اسپورها معمولا در گستره های بدست آمده از ترشح زخم دیده نمی شود . آزمایشات سرولوژی مفید نیستند.

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و پنجم تیر ۱۳۸۹ توسط soleymani
وبا يک بيماري واگيردار عفوني است که فقط در انسان ايجاد مي شود. اين بيماري شامل دو نوع "کلاسيک" و "التور" است که نوع دوم آن قدرت همه گيري بيشتري دارد.
"التور" نام يکي از ايستگاه هاي قرنطينه در بندر اسکندريه مصر است که در سال 1906 نخستين بار اين نوع وبا در آن شناسايي شد.
در ايران نخستين همه گيري در سال 1344 اتفاق افتاد و تا به حال 9 بار همه گيري کشوري رخ داده است اما ابتلا به اين بيماري بصورت تک گير همه ساله در اکثر استان هاي کشور گزارش شده است.
در آذربايجان شرقي از سال 1366 تا کنون پنج بار همه گيري بيماري وبا رخ داده است. از سال 1377 تا 1384 در ايران تعداد موارد مبتلا به وبا 12033 مورد و موارد مرگ ناشي از وبا 149 مورد بوده است.
* عوامل انتقال وبا
عامل ايجاد بيماري وبا يک باکتري به نام ويبريوکلرا است که بيشتر در آب هاي راکد ساحلي و آب هاي شور يافت مي شود.
عامل بيماري وبا در آب، محيط هاي مرطوب، ميوه، سبزي، صدف دريايي و گوشت زنده باقي مي ماند بنابراين در سفرهاي فصل تابستان هنگام خريد قالب هاي يخ از يخ فروشي ها از سالم بودن آنها بايد اطمينان داشت.
بطور کلي چهار فاکتور آب (آب آلوده به مدفوع انسان)، غذا، دستهاي آلوده و مدفوع در انتقال بيماري وبا نقش دارند.
* محل هاي پر خطر کشور از نظر ابتلا به وبا
مناطقي که آب آشاميدني سالم در دسترس ندارد، مناطقي که فاضلاب، زباله و فضولات حيواني بصورت غير بهداشتي دفع مي شوند، در محل هايي که بهداشت فردي رعايت نمي شود و در زمان بروز سيل و حوادث طبيعي در اثر از بين رفتن شبکه هاي آبرساني، امکان ابتلا و انتقال به بيماري وبا بيشتر مي شود.
گروه خوني (گروه خوني او بيشتر مبتلا مي شود)، سن، اسيديته معده، عدم رعايت بهداشت فردي و پادتن هاي موجود در شير مادر عوامل فردي مستعد کننده و مسافرت، بي سوادي ، فقر و عدم رعايت بهداشت عمومي عوامل اجتماعي مستعد کننده ابتلا به وبا است.
* علايم و راههاي تشخيص
عامل بيماري از راه دهان وارد معده و در روده تکثير مي شود به دنبال آن ترشح سم در روده باعث ترشح آب و املاح فراوان از سلول هاي روده به داخل فضاي روده مي شود که اين وضعيت، اسهال شديد را به دنبال دارد .
در نتيجه، بدن به شدت آب و املاح از دست مي دهد و چنانچه آب و املاح دفع شده جبران نشود، بيمار جان خود را از دست مي دهد.
علايم اين بيماري شامل اسهال آبکي شديد با دفعات اجابت مزاج غير قابل شمارش ، نبود دل درد و دل پيچه، گرفتگي عضلات پشت ساق پا، عطش فراوان، استفراغ بدون حالت تهوع، احساس پري و غر غر شکم و فقدان تب است.
در صورت مشاهده اين علايم بايد به پزشک و يا مراکز بهداشتي و درماني مراجعه کرد . با استفاده از مايعات (سرم خوراکي او آر اس) و چنانچه فرد قادر به نوشيدن نباشد، از طريق تزريق سرم به صورت اورژانس در مراکز بهداشتي درماني بايد آب و املاح از دست رفته جبران گردد و دوره درمان با استفاده از آنتي بيوتيکها تکميل شود.
* شايعترين منابع بيماري وبا
آب آشاميدني که توسط مدفوع يا دست آلوده به مدفوع آلوده شده باشد، سبزيجات برگ دار که با آب آلوده آبياري و يا شسته شده باشد، غذاهاي آلوده و غذاهاي تهيه شده از آبزياني که از آب هاي آلوده گرفته شده اند به صورت خام و يا نيمه پخته ، شايعترين منابع شيوع بيماري وبا هستند.
* راههاي پيشگيري از وبا
مهمترين نکته در پيشگيري از وبا سالم سازي آب به روش هاي جوشاندن آب، ضد عفوني با محلول يا قرص کلر و استفاده از نور خورشيد است.
منظور از آب سالم آبي است که بو، رنگ و آلودگي هاي زيان بخش ميکروبي نداشته باشد و در آن مواد سمي نباشد و در عين حال مواد معدني و آلي موجود در آن از حد مجاز تجاوز نکند. براي پيشگيري از وبا هميشه بايد ميوه هاي خام و ظروف آشپزي را با آب پاکيزه شست، آب هايي را که از رودخانه ها و سدها برداشت مي شود هر چند پاک به نظر مي رسد، بايد ضد عفوني شوند.
شستن دست ها قبل از آماده کردن و خوردن غذا ، قبل از غذا دادن به بچه ها و قبل از دست زدن به آب آشاميدني و بعد از استفاده از دستشويي و توالت نبايد فراموش شود.
جلوگيري از بازي کودکان در استخر آب هاي کثيف يا محل تجمع آب هاي راکد و نيز محافظت آب و غذاي مصرفي از آلودگي و تماس حشرات ، از ديگر راههاي پيشگيري از وباست.
توجه به نکات ديگري همچون خودداري از مصرف بستني هاي سنتي و شيريني هاي خامه اي در فصل تابستان ، استفاده از شير و فرآورده هاي لبني پاستوريزه، استفاده از آب سالم در شستشو و طبخ مواد غذايي، توجه به تابلوهاي هشدار دهنده و مشخص کننده آب آشاميدني در پارکها، دقت در تهيه بهداشتي سالادهاي فصل در ساندويچ ها و رستورانها و کوتاه و تميز نمودن ناخن ها در پيشگيري از وبا نقش بسيار موثري دارد.
* وضعيت کنوني وبا در کشور
طبق آخرين آمارهاي ارايه شده از سوي وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکي آمار بيماران مبتلا به وبا در سال جاري در کشور 110 نفر اعلام شده است و تا کنون تنها چهار نفر بر اثر اين بيماري جان خود را از دست داده اند.
همچنين بنا بر اعلام وزارت بهداشت، بروز وبا در هفته هاي اخير در جمعيت کشور به مرحله کنترلي رسيده است.
هم اکنون در مسافرت به همه استانها بخصوص استان هاي هم مرز با کشورهاي پاکستان ، افغانستان و عراق و نيز سفر به اين کشورها بايد مراقبتهاي بهداشتي ويژه اي را رعايت کرد. طبق اعلام مرکز مديريت بيماري ها و معاونت سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در سال جاري 110 مورد وبا مشاهده شده و چهار تن بر اثر اين بيماري جان خود را از دست داده اند.در سالهاي 85 و 86 نيز به ترتيب 24 و 57 مورد ابتلا به بيماري وبا در ايران گزارش شد.

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و پنجم تیر ۱۳۸۹ توسط soleymani

گامانایف نوعی روش جراحی با اشعه (Radio surgery) است که درطی آن پزشکان ضایعات عمیق مغزی رابدون نیاز به جراحی و بازکردن جمجمه بیمار، درمان می کنند. این فناوری بسیار پیشرفته این امکان را می دهد که حتی عمیق ترین بخشهای مغزراکه با جراحی معمولی امکان دسترسی به آن وجود ندارد تحت درمان قراردهند .

دراین روش صدها شعاع گاما که ازیک منبع کبالت ساطع می شود دریک جلسه وبا دوز بالا بصورت متمرکزبه تومورتابانده می شود . این تابش به صورتی است که بافتهای نرمال و بحرانی مغزحداقل اشعه ممکن را دریافت نموده وآسیبی نمی بینند .

 

گاما نايف دستگاهی است که با استفاده از پرتو گاما در جراحی مغز واعصاب از ان استفاده ميشود.

اين دستگاه توسط دو جراح سوئدی به نامهای borje larssonوlars leksell تکميل شدو برای بار اول در

در موسسه karolinska در استکهلم سوئد درسال۱۹۶۸به کار گرفته شد.سومين دستگاه در کشور

انگلستان توسط MR DAVID FORSTER   در سال ۱۹۸۵نصب و راه اندازی شد .

هم اکنون بيشتر از ۱۰۰ سايت گاما نايف در سراسر دنيا وجود دارد و بيش از 100000 بيمار در ان تحت

معالجه قرار دارند.

 انورماليهای مغزی مانند تومورها وAVM های مغز قبل ان با جراحی يا راديوتراپی درمان می شدند.

ولی در گاما نايف از روشی غير تهاجمی بنام stereotactic radiosurgery استفاده ميشود .

گامانايف در واقع به جراح مغز و اعصاب اين امکان را می دهد که جراحيهای مغز را بدون استفاده از

تيغ جراحی و فقط با استفاده از پرتو انجام دهد. اشعه مورد استفاده در گاما نايف از ۲۰۱ چشمه از

هم جدا توليد می شود و با استفاده از DOSE PLANNing به يک باريکه اشعه بسيار کنترول شده

به هدف مورد نظر در مغز تابيده ميشود.اين کار توسط کامپيوترهای بسيار سريع محاسبه ميشود.

                                 

دز تابشی دقيقآ بر اساس موقعيت اندازه و شکل هدف محاسبه می شود بطوريکه هدف را کاملآ نابود

کرده ولی بر روی بافتهای سالم اطراف کمترين اثر را می گذارد. در اين روش بيمار هيچگونه دردی را

احساس نمی کند ومی تواند خيلی زود پس از جراحی فعاليتهای عادی خود را از سر بگيرد.

کاربرد گاما نايف :

۱-تومورها : گامانايف روی غالب انواع تومورها ی مغزی موثر است :اکوستيک نوروها

ادنوهای هيپوفيز  کرانيو فارينژيوها  مننژيوما  کندروسارکوما  متاستاز  و . . .  

سرعت درمان بستگی به نوع تومور و رشد ان دارد مثلآ متاستازها خيلی سريع از بين ميروند ولی

دوره درمان  اکوستيک نوروها ممکن است چند ماه طول بکشد.اهميت گاما نايف زمانی اشکار ميشود

که برای درمان METASTATIC BRAIN CANCER  نياز به جراحی باز جمجمه باشد.بهترين نتيجه درمان

زمانی است که اندازه تومور کمتر از يک سانتی متر باشد.گامانايف موجب محدوديت رشد تومور و

انقباض و چروکيدگی ان در حدود ۹۰ در صد موارد می شود.

۲-AVM  ارتباط غير طبيعی شريان و وريد( Arteriovenous Malformations )

AVM  يک بيماری مادرزادی است که به صورت انورمالی در شريان وعروق در مغز ايجاد می شودو

ممکن است باعث سر درد و در نهايت  خونريزی مغزی شودکه در اين صورت مجب سکته مغزی با

فلج يا احتمالآ‌مرگ می شود.اغلب AVM ها می بايستی درمان شوند يا ميزان ريسک ان کاهش

يابد. بهبود AVM با گامانايف تدريجی است وبعد از ۲ تا ۳ سال اتفاق می افتد.موفقيت ان بين ۶۵

تا ۱۰۰ درصد است که ان هم بسته به اندازه و موقعيت AVM دارد.از عوارض درمان ميتوان به سستی

موقت و عدم تعادل  در ۱۰ تا ۱۵ در صد بيماران  اشاره کرد ولی عارضه ماندنی درمان که حالتی پيچيده

است در ۵ درصد بيماران باقی می ماند که از ان جمله می توان به خونريزی مغزی در طی درمان اشاره

کرد که ان هم به علت فاصله ۲ الی ۳ ساله درمان است .

 ۳-Acoustic Neuroma )Vestibular Schwanoma

اين تومور هشتمين تومور خوش خيم مغز ميباشد و اغلب موجب کا هش شنوايی و ايجاد صدای زنگ

در گوش وعدم تعادل ميشود .گامانايف می تواند رشد تومور را متوقف کند. عدم درمان اين تومور موجب

کری  ميشود ولی درمان موجب کاهش سايز تومور در ۹۰ درصد بيماران  و برگشت شنوايی در ۳۰ درصد

بيماران می شود.

۴-بيماری پارکينسون

۵-اختلالات لرزشی فاميلی  familial tremor

۶-درد عصب      Trigeminal Neuralgia   Tic Douloureaux

اين بيماری به صورت حمله مداوم و غير قابل پيش بينی در صورت هنگام انجام کارهای نرمال

مانند لمس صورت غذا خوردن  يا صحبت کردن  اشکار ميشود.و ممکن است در هر جای صورت مانند

پيشانی  يا فک اتفاق بيافتد و به صورت دوره ای است . طوری که به تدريج دوره های بدمن درد ان

کاهش می يابد . از عوارض بعد درمان با گامانايف می توان به بی حسی قسمتی از صورت بعد از

درمان اشاره کرد .

مزايای گامانايف:

۱- غير تهاجمی  است    ۲-زمان اقامت کوتاه در بيمارستان    ۳-کاهش خطرات ناشی از عمل

۴-هزينه در مان با گاما نايف حدود ۲۵ تا۳۰ درصد کمتر از جراحی براورد شده است.

در اين روش چون جراحی باز انجام نمی شود امکان خونريزی و عفونت از بين ميرود

عوارض: عوارض جانبی ملايم وبستگی به محل ضايعه دارد:تهوع ريزش موضعی موی سر   سر درد

                                                    

 اماده سازی بيمار :

تراشيدن موی سر به کارکنان کمک می کند تا فريم سر را بهتر و دقيقتر قرار دهند. از بيماران خواسته

می شود که از نيمه شب قبل NPO باشندو چيزی نخورند و ننوشند.بهتر است دوستان ويا اقوام خود

را جهت همراهی در بخش به همراه بياورند.

روز درمان: يک IV باز از دست بيمار مورد نياز است تا با تزريق سرم از دهيدراته شدن بيماردر حين

انجام درمان جلوگيری شود . زيرا در زمان انجام درمان بيمار قادر به خوردن و اشاميدن نمی باشد.

فريم سر دستگاهی است که مختصات مورد نظر در مغز را به طور کاملآ دقيق مشخص می کند .

چرا که پرتو گاما با يد دقيقآ‌به هدف مورد نظر اصابت کند.شايد اين مورد حياتی ترين بخش در گاما نايف

با شد. فريم سر از جنس الومينيوم سبک با وزنkg ۳ ساخته می شود.

  قبل از نصب فريم به جمجمه محل بسته شدن پيچهای ثابت کننده ان را

با سوزن نازک به صورت موضعی در پوست بی حس می کنند. اين وضعيت

برای بيمار دردی نداشته فقط کمی ايجاد فشار بر روی جمجمه کرده که ان

هم پس از حدود ۱۵ دقيقه بر طرف می شود. اين فريم تا پايان کار روی سر

می ماند.

تصوير برداری:

برای در مان تومورها کليشه ct و يا MRI لازم است زيرا اين تصاوير موقعيت تومور را بهتر نشان می دهند.

گاهی اوقات هر دو نوع توصيه می شود . جهت AVM ويا مشکلات عروقی ديگر انژيو گرافی DSA پيشنهاد

ميشود.

طرح و نقشه درمانی:

نقشه درمانی توسط جراح مغز و اعصاب و افراد تيم تهيه شده و کليه اطلاعات و محاسبات ميزان پرتوی

 تحت تابش در کامپيوتر مرکزی گامانايف بر نامه ريزی شده است.

درمان:

منبع پرتودهی در گامانايف کبالت ۶۰ ميباشد.بيمار روی تخت 

قرار گرفته و سر همراه فريم داخل يک کلاهخود قرار ميگيرد.

اين کلاهخود دارای ۲۰۱ سوراخ ميباشد و هر کدام از انها پرتوی

مشخصه خود را با زاويه مخصوص به خود ارسال ميکند تا به

بافت سالم اسيبی وارد نشود. بيمار از طريق ميکروفون و دوربينی که در اتاق تعبيه شده با پزشک و

کارکنان ارتباط خواهد داشت . زمان درمان بسته به اندازه منطقه درمان و ميزان پرتوی موثر جهت درمان

ممکن است ۴-۲ ساعت طول بکشد.پس از اتمام درمان تخت به عقب برگشته و توسط زنگی که تعبيه

شده به تيم اتمام ان اطلاع داده خواهد شد. سپس فريم سر فورآ برداشته شده در اثر بسته شدن پيچها

روی پوست سر خونريزی کمی ايجاد ميشود که با يک بانداژ ساده بر طرف خواهد شد.ممکن است بيمار

احساس سر درد و سر گيجه داشته با شد. بيمارانی که انژيوگرافی داشته اند قبل از ترخيص نياز به ۸

ساعت استراحت دارندو به دليل تخريب تومور يا DNA ان مايعات بدن بايد جايگزين شوند.

                                                                                    منابع:  ۱- اينترنت

                                                                                            ۲-مجله پرتونگار    irsa

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و پنجم تیر ۱۳۸۹ توسط soleymani
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه هفدهم تیر ۱۳۸۹ توسط soleymani
آشنایی با عوارض نوشابه های گازدار
آشنایی با عوارض نوشابه های گازدار


نوشابه‌های گازدار، یكی از مهم‌ترین عوامل تولید سنگ كلیه

تحقیقات نشان داده است كه انواع نوشابه‌های گازدار ( سودا ) بیماری‌هایی چون پوكی استخوان ، چاقی ، پوسیدگی دندان و بیماری‌های قلبی را تشدید می‌كنند. اما با تمام این‌ها یك چهارم مصرف سالیانه نوشیدنی‌ها را انواع سودا تشكیل می‌دهد. امروزه مقدار متوسط مصرف نوشابه‌های غیرالكلی و گازدار ( سودا ) بسیار بالا است. هر قوطی نوشابه گازدار معادل ‌10 قاشق شكر، ‌150 كالری و ‌55 ـ ‌30 میلی گرم كافئین دارد و سرشار از رنگ‌های مصنوعی است. این مقدار شكر، كالری و مواد افزودنی مضر در یك محصول كه هیچ ارزش غذایی ندارد، نگران كننده است. به علاوه نوجوانان و كودكان، از مصرف‌ كننده‌های اصلی این نوشیدنی ها هستند.

مواد اصلی تشكیل دهنده یك نوشابه گازدار

- اسید فسفریك : این ماده موجب كاهش جذب كلسیم و در نتیجه ابتلا به پوكی استخوان و سستی دندان‌ها می شود. همچنین اسید كلریدریك موجود در معده را خنثی می كند و باعث سوءهاضمه و جذب ناقص مواد غذایی می شود.
- قند : سازندگان نوشابه های گازدار بزرگترین مصرف كننده‌ی قند تصفیه شده هستند. مصرف زیاد قند میزان انسولین خون را بالا می‌برد و منجر به افزایش فشارخون و كلسترول ، بروز بیماری های قلبی ، دیابت ، چاقی و پیری زودرس می‌شود. بیشتر انواع سودا، بیش از ‌100 درصد مقدار قند مورد نیاز روزانه را تامین می‌كنند.
- آسپارتام (ASPARTAME) : این ماده شیمیایی در سوداهای رژیمی به عنوان جانشین قند به كار می‌رود و بیش از ‌90 عارضه جانبی دارد كه از جمله می‌توان به تومور مغزی ، معلولیت جنین ، دیابت ، عدم تعادل حسی و بروز حمله‌های صرع اشاره كرد. به‌علاوه، زمانی كه آسپارتام مدت زیادی در فضای گرم نگهداری شود به متانول تبدیل می‌شود. متانول الكلی است كه می‌تواند به آلدئین یا اسید فرمیک كه از عوامل سرطان زا هستند ، تبدیل شود.
- كافئین : كافئین موجب بروز اضطراب ، فشار خون بالا ، ضربان نامنظم قلبی یا تپش قلب و بالا رفتن مقدار كلسترول خون می‌شود. همچنین ویتامین‌ها و مواد معدنی را می سوزاند و موجب بروز سرطان و مشكلاتی در بارداری می شود.
در نهایت باید گفت كه مصرف نوشابه ‌های گازدار یا ساده ، علاوه بر داشتن مضرات فراوان، به دلیل دارا بودن کالری بالا ، اشتهای افراد را برای مصرف مواد غذایی مفید مانند سبزیجات، پروتئین ها، لبنیات و سایر موادمغذی کاهش می دهند.
انواع نوشابه‌های گازدار ( سودا ) وضعیت بیماری‌هایی چون پوكی استخوان ، چاقی ، پوسیدگی دندان و بیماری‌های قلبی را تشدید می‌كنند.
افرادی كه به مصرف این نوشابه‌ها روی می‌آورند مصرف شیر و فرآورده‌های مشابه آن را كاهش می‌دهند. همین امر باعث می‌شود افرادی كه این نوشابه‌ها را مصرف می ‌كنند ، كمتر از آنهایی كه این نوشابه‌ها را مصرف نمی‌كنند كلسیم به بدنشان برسد. این موضوع به ویژه برای دختران جوان كه نیاز به كلسیم زیاد دارند ، در آینده می‌تواند مشكل ساز باشد.
نوشابه‌ها به دلیل داشتن كالری بالا و شكر باعث چاقی و پوسیدگی دندان نیز می‌شوند. همچنین قند موجود در آنها برای بیماران مبتلا به دیابت بسیار خطرناك تر از سایر قند‌ها می‌باشد.
همچنین تحقیقات نشان می دهد كه نوشابه‌های گازدار ( انواع كولا ) یكی از مهم ‌ترین موادی است كه موجب تولید سنگ كلیه می‌شود.
نكته قابل توجه دیگر در انواع این نوشابه‌ها آن است كه كارخانجات سازنده به هر دلیل مواد افزودنی مانند كافئین یا حتی داروهای اعتیادآور به این نوشابه‌ها اضافه می‌كنند تا افراد به مصرف آنها عادت كنند. تحقیقات یكی از مؤسسات بهداشتی آمریكا نشان می دهد، علت اصلی فروش بالای برخی از این نوشابه‌ها وجود بیش از حد این مواد در آنها می‌باشد.
ترك عادت مصرف این نوشیدنی ها ساده‌ترین راه برای رسیدن به سلامتی است. فراموش نكنید كه بهترین راه حفظ سلامتی استفاده هرچه بیشتر از مواد غذایی طبیعی است.

نوشابه های گازدار سلامت شما را به خطر می اندازند!

متخصصین امور تغذیه بر این باورند که نوشابه های گازدار باعث چسبندگی خون می گردند و افزایش غلظت خون سبب کندشدن حرکت خون در رگ ها می شود. افزون بر این، این پدیده می تواند باعث لخته شدن خون و بروز مشکلات قلبی و مغزی گردد. براساس اظهارات این پژوهشگران نوشابه های خنک حس چشایی را نیز از بین می برند و در مصرف کننده اشتهای کاذب به غذای بیشتر ایجاد می شود و سبب چاق شدن او می گردد.
از سوی دیگر نوشابه ها حاوی مواد قندی می باشند که سریع جذب بدن شده و به شکل چربی انباشته در بدن ذخیره می شوند. در ضمن نوشابه های گازدار به دندان ها نیز آسیب می رسانند.
تحقیق دیگر ثابت می کند که مقدار زیادی از ویتامین ب بدن صرف مقابله با قند نوشابه می شود و در اثر کمبود ویتامین ب (B) خستگی و افسردگی به سراغ فرد می آید و تنش های عصبی گریبان این افراد را می گیرد. نوشابه گازدار هضم غذا را دشوار می کند و با نوشیدن آن در حین غذا، بزاق های دهان فرصت هضم غذا را نمی یابند.
با مصرف بی رویه نوشابه گازدار افراد به چاقی های بدشکل و شکنندگی استخوان مبتلا می شوند. از همین رو، به افراد چاق یا مستعد چاقی توصیه می شود ازخوردن نوشابه های گازدار و نوشابه هایی که دارای مواد قندی می باشند تا حد ممکن اجتناب کنند و بجای آن تا می توانند آب بنوشند.

خطرات نوشیدن نوشابه های گازدار

یک بطری نوشابه را در کاسه توالت ریخته بگذارید یک ساعت بماند سپس آن را با آب شتشو دهید . اسید سیتریک موجود در نوشابه لکه های ظرف چینی را هم از بین می برد...
برای آنهایی که نوشیدن این نوشابه ها را دوست داشته و فکر می کنند همه چیز را راجع به آنها می دانند موارد استفاده از نوشابه ها گازدار عبارتنداز : !!!
▪ تمیز کردن توالت : یک بطری نوشابه را در کاسه توالت ریخته بگذارید یک ساعت بماند سپس آن را با آب شتشو دهید . اسید سیتریک موجود در نوشابه لکه های ظرف چینی را هم از بین می برد .
▪ پاک کردن زنگ زدگی روی قشر کرومیومی سپر اتومبیل یک آلومینیم فول مچاله کرده و به نوشابه آغشته کنید روی سپر بمالید.
▪ تمیز کردن زنگ زدگی از زوایای باطری ماشین :
یک بطری نوشابه را روی زوایای باطری بریزید تا زنگ زدگی ها و فرسودگی ها را جوشانده و بیرون ریزد .
▪ برطرف کردن زنگ زدگی پیچ و مهره : یک پارچه را در نوشابه آغشته کرده و چند دقیقه روی پیچ و مهر بمالید .
▪ پاک کردن چربی از لباس: یک بطری نوشابه را روی لباس ها چرب ریخته و مقداری پاک کنند ه را هم به آن اضافه کرده و آن را شتشو دهید.
نوشابه ها لکه های چربی را از بین برده و گـــرد و غــبار رااز شیشه اتومبیل پاک می کند.
▪ حال چه باید بکنیم اولین نوشیدنی شیرین ( غیر الکلی ) در دنیا بشکل یک پاک کننده چند منظوره در آمده آیا باید آنرا یک پاک کننده چند منظوره بدانیم که به عنوان یک نوشیدنی مصرف می شود ؟
به علاوه اگر کمی نوشابه را بر یک تکه گوشت خوک بریزم وکمی صبر کنیم خواهیم دید که کرم ها از درون آن به بیرون می لولند.
و اما حقایق خطرناکی در مورد این نوشیدنی ها ی متداول pH متوسط نوشیدنی های غیرالکلی ۳/۴ است .
این محیط اسیدی به قدری قوی است که می تواند دندان و استخوان را حل کند جالب است که بدانیم رشد استخوان هریک در بدن انسان از ۳۰ سالگی به بعد متوقف می شود . پس از آن حدود ۸ تا ۱۸ درصد استخوانها هر ساله از طریق ادرار بسته به اسیدیته ای که جذب بدن می شود تحلیل می رود ( اسیدیته به پتاسیم – کلسیم – منیزیم – فسفر بستگی دارد نه طعم غذا ).
تمام ترکیبات کلسیم موجود در سرخرگ و سیاهرگ و بافتهای پوستی و اعضای بدن متراکم شده بر عملکرد کلیه ( در مورد سنگ کلیه ) اثر می گذارند . نوشیدنی ها گازدار هیچ ارزش غذایی ( از نظر ویتامین ها و موادمعدنی) ندارند.
آنها حاوی مقدار زیادی شکر و اسید و مواد اضافه دیگر ی نظیر نگهدارنده ها و رنگ ها هستند .
برخی افراد نوشیدن نوشابه های گازدار و خنک را پس از صرف غذا دوست دارند اما حدس بزنید خطر این کار چسیت ؟ دمای بدن ما برای عملکرد آنزیمهای گوارشی ۳۷ درجه است در حالی که دمای نوشابه های گازدار و خنک بسیار کمتر از ۳۷ درجه می باشد حتی بعضی اوقات نزدیک به صفر درجه است این کار تاثیر آنزیم ها را کم کرده و درسیستم هاضمه استرس بوجود آورده غذای کمتری هضم می شود در حقیقت غذا هضم نشده می ماند . غذا ی هضم نشده نیز سموم گاز های بد بویی را بوجود می آورد که جذب روده می شوند و سپس وارد خون شده و به تمام بدن می رسند سپس سموم در بدن می تواند باعث پیشروی بیماریهای گوناگونی شود توصیه ما این است که پس از این قبل از آنکه نوشابه گازدار بنوشید فکر کنید آیا تا بحال در حال نوشیدن یک نوشیدنی گازدار فکر کرده اید چه می نوشید ؟
شما در حیقت دی اکسید کربن می خورید چیزی که هیچ انسان عاقلی آنرا صحیح نمی داند . چند ماه قبل مسابقه ای در دانشگاه دهلی برگزار شد مبنی بر اینکه هرکس بیشتر نوشابه بنوشد برنده است . برنده این مسابقه هشت بطری نوشابه نوشید اما در دم مرد چون دی اکسید بسیار زیادی به خونش رسیده بود درحالی که اکسیژن کافی در خون او وجود نداشت . پس از آن مسولان دانشگاه فروش تمام نوشابه های گازدار را در فروشگاه دانشگاه ممنوع کردند .
اگر یک دندان شکسته را در یک بطری نوشابه گازدار بیندازید پس از ده روز خواهید دید که دندان حل می شود . دندان و استخوان تنها اعضای بدن هستند که سالها پسیار از مرگ انسان بجا می ماند حال فرض کنید که این نوشابه ها چه بر سر روده و معده نرم و ظریف می آورند آنهایی که نوشابه های گازدار دوست دارند این بار قبل از خوردن این نوشابه ها کمی فکر کنند .

صنایع مواد غذائی و تهیه نوشابه ها

گازهای صنعتی موارد استفاده مهمی در صنعت مواد غذائی و تهیه نوشابه ها دارند. برای خنک کردن – یخ زدن – بریدن – مخلوط کردن و نگه داری مواد غذائی درد مای زیر صفراز گازهای خیلی سرد مثل ازت مایع (196-) و دی اکسید کربن ( 78-) استفاده میشود.
همینطور برای بسته بندی و کنسرو سازی می توان از گازهای ازت – دی اکسید کربن و اکسیژن اکسید شده استفاده کرد.
با کمک گازها درصنعت مواد غذائی و تکنیک های جدید استفاده از گاز می توان کیفیت و دوام مواد غذائی را افزایش داد.
از طرف دیگر برای دوام – رسید گی ونگهداری میوه ها از گازهای مختلف استفاده می شود.
گروه دیگری از مواد غذائی از قبیل آرد – قهوه – پسته – خشکبار- کاکائو – شیر خشک – چیپس ها – ادویه جات و... دارای چربی اشباع نشده هستند و این باعث اکسیده شدن (فاسد شدن)این نوع مواد غذائی می شود. با استفاده از گاز ازت خالص می توان این مواد غذائی را از اکسیده شدن جلوگیری کرد.
در نوشابه ها هم معمولا گازهای ازت و دی اکسید کربن (گاهی به صورت مخلوط) استفاده می شوند. این گازها موجب طعم مطبوع ترنوشابه ها و گازدار کردن آنها هستند.
منبع: پایگاه اطلاع رسانی پزشکی شفا

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه دهم خرداد ۱۳۸۹ توسط soleymani

یک متخصص تغذیه با‌ ‌بیان اینکه موز منبعی از سروتونین و ویتامین۶B، C‌ ‌و ‌پتاسیم به شمار می‌رود، گفت: این‌ ‌میوه علاوه بر اثرات آرام‌بخش، در کاهش ‌فشارخون و مهار تشکیل لخته هم نقش دارد.‌ ‌همچنین مصرف موز نارس به علت ‌وجود نشاسته مقاوم به هضم و قند کمتر، برای بیماران‌ دیابتی توصیه می‌شود.‌ ‌

وی در‌ ‌خصوص خواص و ویژگی‌های میوه‌های تابستانی، ‌با ‌بیان اینکه زردآلو به عنوان یکی از‌ ‌میوه‌های تابستانی، حاوی کلسیم، فسفر، پتاسیم، آهن و ویتامینA ‌ ‌است مصرف روزانه آن‌ ‌را برای درمان کم خونی مناسب ‌برشمرد و افزود: گلابی هم حاوی ویتامینB، A، C‌، آهن، ‌کلسیم، منگنز، کبالت و ‌پتاسیم بوده و به علت تحریک ترشح بزاق به هضم غذا کمک‌ ‌می‌کند.‌

‌این متخصص افزود: سیب، سرشار از انواع‌ ‌ویتامین‌ ، مواد معدنی مانند آهن، ‌منیزیم، کلسیم، پتاسیم، تانن و فیبر است. مصرف روزانه این میوه ‌علاوه بر اثرات آرام‌بخش در کاهش فشار خون و تقویت فکر و‌ ‌اندیشه نیز موثر واقع ‌می‌شود.‌ ‌


 • توت سفید و فواید آن
 • درخت توت سفید، بزرگ، تنومند و دارای برگ های پهن است که در تغذیه ی کرم های ابریشم مورد...

 • گیلاس و خواص آن
 • نام علمی گیلاس (Prunus avium) و از خانواده ی (Rosaceae) می باشد. درخت گیلاس بدون خار و دارای میوه ی گوشت‌ دار و محتوی...

 • آلبالو براي بی ‌خوابی مفيد است
 • پژوهشگران در يك تحقيق جديد دريافته ‌اند كه آلبالو براي درمان بي‌ خوابي مفيد است. بنابراین اگر به سختي مي ‌خوابيد، با خوردن اين ميوه...

 • نارگیل و خواص آن
 • نارگيل با نام علمي (Cocos nucifera) گياهي است كه ابتدا در جنوب آسيا كشت مي ‌شد و در حال حاضر به صورت درخت نارگيل در تمام مناطق...

 • شاتوت، شاهِ توت‌ها
 • توت‌ها از بهترين ميوه‌ها هستند که نه تنها طعم بسيار عالي دارند، بلکه حاوي فيتوکميکال‌ها هستند که شگفتي مي‌آفرينند و موجب بهبود و تعديل سلامت مي‌شوند...

 • توت فرنگي، نوبرانه ای خوشمزه
 • با تغيير فصل، هر روز ميوه‌ هاي نوبرانه، جاي خود را به يكديگر مي ‌دهند. درباره توت فرنگی كمتر مي ‌توان كسي را يافت كه از خوردنش امتناع كند، به طوري که...

 • خواص آبغوره و سرکه انگور
 • غوره که میوه ی سبز رنگ نارس انگور است دارای طعم ترش می باشد. غوره دارای اسیدهای آلی مانند: اسید مالیک، اسید فرمیک، اسید سوکسینیک(Succinique Acid)، اسید اگزالیک، اسید گلوکولیک(Glucolique Acid) و قند می باشد...

 • خواص برگ مو
 • درخت انگور را "تاک" یا "مو" نیز می‌گویند. برگ مو دارای ساکاروز، لوولز(Levulose)، اینوزیت(Inosite)، کوئرستین، کاروتن، اجسام تانیک، بتائین، تارتاریک اسید، مالیک اسید، اسکوربیک اسید، پتاسیم، آهن و سیلیکون است...

 • خواص فرآورده های انگور
 • از انگور فرآورده های غذایی مختلفی به دست می آورند که شامل: کشمش، شیره انگور، روغن هسته انگور، عصاره هسته انگور، سرکه، آبغوره و غوره است...

 • انگور، میوه ای شفابخش
 • انگور میوه‌ای شیرین و لذیذ و از نوع میوه‌های خوشه‌ای است. انگور میوه ای بهشتی است. در احادیث آمده است که امام محمد باقر (ع) فرموده اند: چهار میوه از میوه‌های بهشتی هستند، انگور، رطب(خرمای تازه)، انار و...

 • فواید انجیر
 • انجیر در آسیا رویش می کند. امروزه بیشتر از 600 نوع متفاوت انجیر وجود دارد. انجیر خشک محتوی مقدار زیادی قند...

 • روش سنتی تهیه شیره انگور
 • در كل ایران نزدیك به 100 نوع انگور كشت می‌شود. البته فكر نكنید كه از هر نوع انگوری شیره می‌گیرند، خیر...

 • میوه های سبز بهاری
 • از ابتدای فصل زیبای بهار، فروش میوه هایی نظیر گوجه سبز و چغاله بادام توسط میوه فروشان و همچنین فروشندگان دوره گرد آغاز می شود. این میوه ها اگر نشسته و آلوده باشند، احتمال ابتلا به بیماری های عفونی گوارشی از جمله حصبه و مسمومیت های غذایی را مطرح می سازند...

 • مواد مغذی موجود در انواع توت
 • برخی از مهم‌ترین مواد مغذی موجود در انواع توت، عملکرد آن‌ها و مقدار مجاز مصرف روزانه‌ی آن عبارت‌اند از: پروتئین: هر فنجان توت حاوی 2- 1گرم پروتئین می‌باشد، در مقایسه با 90 گرم گوشت که حاوی 23 گرم پروتئین است. البته باید توجه...

 • انواع توت و تاثیر آنها بر سلامتی بدن
 • توت‌ها از بهترین میوه‌ها هستند که نه تنها دارای طعم بسیار عالی می‌باشند، بلکه حاوی فیتوکمیکال‌ها هستند که شگفتی می‌آفرینند و باعث بهبود و تعدیل سلامتی می‌شوند. توت دارای فیبر بالا و قند نسبتاً پایین است، بنابراین اگر در حد م...

 • برای رفع ضعف بدن، انگور و شیره آن را بخورید
 • انگور دارای 79 درصد آب، 14درصد قندهای مختلف، املاح معدنی و مجموعه‌ای از عناصر و ترکیبات سودمند است. انگور دارای ویتامین‌های A ، B، C ، D و املاحی مانند آهن، منیزیم، منگنز، کلر، ید، آرسنیک، فسفر و سیلیس است.همچنین دارای مقدار...

 • خواص آلو
 • آلو یک میوه‌ی تک هسته‌ای از خانواده‌ی هلو و زرد‌آلو است. بیش از هزاران گونه‌ی متفاوت از این میوه در دنیا وجود دارد که از نظر رنگ، شکل و اندازه تنوع زیادی دارند. معروف‌ترین این گونه‌ها نوع ژاپنی است که برخی انواع آن به رنگ زر...

 • خواص نارنگی
 • اسم من نارنگى است و انواع و اقسام شیرین و ترش بزرگ و كوچك به اندازه یك فندق تا برابر یك گرمك دارم . خواص من مثل سایر مركبات است و علاوه بر عناصر مفیدى كه آن ها دارند، مقدارى هم شبه كلر، برم در من دیده مى شود و به همین جهت د...

 • فواید تغذیه ای زغال اخته
 • گیاه زغال اخته به صورت درخت یا درختچه در کنار جریان آب و یا در بیشه ها می روید و از گروه گیاهان گل دار گلبرگ جدا محسوب می شود و در زبان انگلیسی به آن CORNELIAN CHERRY گویند. گل های زغال اخته، زرد رنگ و خوشه ای می باشد و شهد ...

 • گلابی ، میوه ای عالی
 • گلابی میوه ای است سبز یا زرد رنگ ، آبدار و مخروطی شکل که دارای طعمی خوش و معطر است. گلابی را شاه میوه یا آمرود هم می نامند و به میوه پیوندی و شاداب آن شاه آمرود گویند. گیاه گلابی بومی آسیای غربی و اروپای شرقی مخصوصاً نواحی ش...

 • آلو؛ بهترین درمان یبوست
 • این میوه كم و بیش در مناطق مختلف پرورش می یابد كه دارای انواع مختلفی مثل : آلو بخارا ، آلو زرد ، آلو سیاه ، آلوچه و … می باشد و در تهیه غذاهای مختلفی مثل : مرغ ، كوفته ، خورشت به ، خورشت سیب ، خورشت اسفناج و فسنجان بكار می ر...

 • زردآلو؛ طلای تابستان
 • درخت زردآلو بومی نواحی چین است و هنوز هم به صورت وحشی در این مناطق می روید. این درخت در اوایل قرن اول میلادی به آسیا و اروپا راه یافت. ارتفاع درخت زردآلو تا 6 متر هم می رسد . برگ های آن مانند قلب نوک تیز و به رنگ سبز روشن ما...

 • ارزش غذایی هلو
 • درخت هلو از زمان های قدیم در چین وجود داشته و از آنجا به نقاط دیگر جهان راه یافته است . در قرون وسطی از آن بصورت یك داروی گیاهی استفاده می کردند. درخت هلو درختی است زیبا به بلندی تقریبا 5 متر كه دارای شاخه های زیادی می باشد ...

 • ‌گیلاس و آلبالو ، دارویی برای درد مفاصل و نقرس
 • دوستان گرامی با توجه به فصل تابستان و میوه های این فصل ، سعی کرده ام تا جایی که ممکن است از کتاب های مختلف و سایت های دیگر استفاده کنم و مطلب کاملی را در مورد خواص غذایی آلبالو و گیلاس به شما ارائه دهم . امیدوارم با مطالعه ا...

 • خواص غذایی گوجه سبز
 • گوجه سبز به میوه ی درختان مختلفی که متعلق به نژاد PRUNS از خانواده ی ROSE هستند، اطلاق می شود. بر پایه ی نوشته های قدیمی، نژاد این گیاه قدمت 2000 ساله دارد و چینی ها اولین کسانی بودند که به کشت آن اقدام کردند. گفته می شود ک...

 • ارزش تغذیه ای طالبی
 • طالبی یكی از پرطرفدارترین میوه های فصل تابستان حتی در آن سوی دنیاست و به خاطر عطر و طعم دلپذیرش بسیار محبوب است. نام انگلیسی آنCantaloupe است كه از نام یك دهكده در ایتالیا به نامCantalup گرفته شده كه در این محل طالبی ب...

 • ارزش تغذیه ای خربزه
 • خربزه میوه ای شیرین، لذیذ و گواراست كه انواع گوناگونی دارد و بهترین آن خربزه خراسان است. رسول گرامی اسلام (ص) در بیان خواص خربزه فرموده اند: خربزه از زینت های زمین است، آب آن از رحمت الهی، و شیرینی آن از بهشت است. همچنین می...

 • هندوانه؛ میوه ای پر فایده و خنك برای تابستانی گرم
 • هندوانه میوه ای شیرین و آبدار است كه نه تنها باعث رفع تشنگی در هوای گرم تابستان می شود بلكه اثرات بسیار مفید دیگری نیز دارد كه برای ما نا شناخته است. به همین دلیل سعی كرده ایم طی این مطلب، فواید بی شمار آن را برای شما بیان ك...

 • اثر توت فرنگی در پیشگیری از بیماری های قلبی
 • توت فرنگی، میوه ای شبیه توت است ولی كمی درشت تر، رنگش قرمز و طعم آن ترش و مطبوع است. بوته اش كوتاه و دارای برگهایی درشت و ساقه هایی باریك و خزنده است كه روی زمین می خوابد و ریشه می دواند. توت فرنگی به صورت وحشی و اهلی می روی...

 • هندوانه و خواص آن
 • و خواص آن هندوانه میوه ای با پوست ضخیم و اندازه های متفاوت است. رنگ پوست آن زرد و سبز پررنگ است، داخل آن به رنگ قرمز، صورتی و یا سفید دیده می شود، کمی معطر است و در  کشورهای گرمسیر در فصل تابستان مصرف بسیار زیادی دارد....

 • تمشك
 • شرح تمشك میوه ای شبیه شاه توت و توت فرنگی است و به رنگ زرد یا سرخ مایل به سیاه یافت می شود. میوه تمشك ترش مزه بوده و به صورت خام یا پخته، شربت، كمپوت و ... خورده می شود. بوته تمشك در مناطق گرم و مرطوب، در جنگلها و صحراها می...

 • اسم من گوجه است
 • لَقَدْ كرَّمْنا بَنی آدَمَ وَ حَمَلناهُمْ فِی البَرِّ وَ الْبَحْر وَ رَزَقناهُمْ مِنْ الطَّیباتِ..."( اسراء /70) « به راستی ما فرزندان آدم را گرامی داشتیم و آنان را در خشكی و دریا( بر مركبها) برنشاندیم، و از چیزها ( خور...

 • زردآلو منبع بتا كاروتن
 • دربین سبزیجات، هویج بیشترین مقدار بتا كاروتن را دارد ودربین میوه ها ، زردآلو اینگونه است. هیچ میوه دیگری به این اندازه دارای بتا كاروتن نیست. بتا كاروتن از دسته كاروتنوئیدها و پیش ساز ویتامین A دربدن است . همچنین به ع...

 • خواص انگور
 • اص آن انگور میوه ای است بهشتی كه شامل ویتامینهای A , B ، C می باشد هم چنین دارای مقداری منیزیم ، كلسیم ، آهن ، فسفر ، پتاسیم و آلبومین است هر شخصی باید در روز انگور میل كند زیرا میوه ای ضد عفونی كننده است . امروزه در طب درم...

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه دهم خرداد ۱۳۸۹ توسط soleymani
http://www.mypersianforum.com

جام جم آنلاين: دانشمندان استراليايي مي گويند عنصر نيرومندي در آناناس پيدا كرده اند كه در برابر سرطان بسيار مقاوم است و داروي تازه اي براي مبارزه با اين بيماري به شمار مي رود.
به نوشته الجزيره ، محققان مركز مطالعات پزشكي كويينزلند گفتند: بر دو بخش از پروميلايين به دست آمده از آرد ريشه آناناس تحقيق كرده و فهميده ايم كه يكي از اين دو بخش سلول هاي سرطاني را نابود مي كند.
تريسي مينوت ، محقق گفت: گروه تحقيقاتي مركز كوينسلاند به دنبال آن است تا دريابد چگونه اين ماده به دست آمده از اناناس ، علاج سرطان است.
اين مركز طي دو سال گذشته بر روي اين موضوع تحقيق مي كند و قصد دارد به زودي با آزمايش آن بر روي انسان ، ميزان علاج سرطان به وسيله آن را به دست آورد.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۸ توسط soleymani